GROVE CITY INVITATIONAL
VARSITY GIRLS 5K
Oct. 14, 2000

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Kiski Area               49    2    3    7   12   25   36   40   21:18      2:15
  2   Greater Latrobe          53    4    6    8   15   20   21   31   21:20      1:24
  3   Plum                     57    1    9   14   16   17   19        21:15      1:24
  4   Mercer                   97   10   11   23   26   27   29   32   22:17      1:42
  5   Chartiers Valley        142    5   18   33   41   45             23:48      6:39
 6*   Grove City              150   13   30   34   35   38   43   44   23:30      3:36
 7*   Dubois                  150   22   24   28   37   39             23:31      2:51
  8   Ambridge                232   42   46   47   48   49             30:06      6:51

INCOMPLETE TEAMS:
St. Marys
Sharon

1. Kiski Area
    2    2  Tara Mohamed, Jr, Kiski Area                20:33    6:38
    3    3  Emily Lion, So, Kiski Area                  20:36    6:39
    7    7  Kara Shirley, So, Kiski Area                21:03    6:47
   12   12  Tasha Wheatley, So, Kiski Area              21:27    6:55
   25   25  Melissa Fogel, Jr, Kiski Area               22:48    7:21
   36   36  Heather Conroy, Jr, Kiski Area              24:14    7:49
   40   40  Meghan Talmadge, Jr, Kiski Area             25:12    8:08
Time = 1:46:26     Places = 49

2. Greater Latrobe
    4    4  Amy Egan, So, Greater Latrobe               20:43    6:41
    6    6  Katie Hennessy, Sr, Greater Latrobe         21:00    6:46
    8    8  Dawn Markiewicz, Jr, Greater Latrobe        21:17    6:52
   15   15  Katie Hauser, Fr, Greater Latrobe           21:35    6:57
   20   20  Amanda Hewitt, Fr, Greater Latrobe          22:07    7:08
   21   21  Laura Fedor, So, Greater Latrobe            22:09    7:09
   31   31  Marlena Sprung, Fr, Greater Latrobe         23:23    7:32
Time = 1:46:40     Places = 53

3. Plum
    1    1  Chrissy Miller, Jr, Plum                    20:13    6:31
    9    9  Michelle Fisher, Sr, Plum                   21:20    6:53
   14   14  Leanna Stitt, Fr, Plum                      21:30    6:56
   16   16  Kim Wittig, So, Plum                        21:36    6:58
   17   17  Lisa Dugan, So, Plum                        21:37    6:58
   19   19  Kelly Tomko, So, Plum                       21:52    7:03
Time = 1:46:14     Places = 57

4. Mercer
   10   10  Callie Creasy, Jr, Mercer                   21:22    6:53
   11   11  Abbey Moose, Sr, Mercer                     21:27    6:55
   23   23  Alison Kelly, Fr, Mercer                    22:36    7:17
   26   26  Samantha Gathers, Fr, Mercer                22:55    7:24
   27   27  Rebecca Cales, Sr, Mercer                   23:03    7:26
   29   29  Jessica Newton, Sr, Mercer                  23:16    7:30
   32   32  Barbi Palmer, So, Mercer                    23:25    7:33
Time = 1:51:22     Places = 97

5. Chartiers Valley
    5    5  Lauren Boehm, Jr, Chartiers Valley          20:57    6:45
   18   18  Nina Zinger, Jr, Chartiers Valley           21:37    6:58
   33   33  Naomi Bondy, Jr, Chartiers Valley           23:27    7:34
   41   41  Stefani Penn, So, Chartiers Valley          25:22    8:11
   45   45  Rachel Losego, Jr, Chartiers Valley         27:36    8:54
Time = 1:58:58     Places = 142

6*. Grove City
   13   13  Beth Kenniston, Jr, Grove City              21:28    6:55
   30   30  Megan Jones, So, Grove City                 23:20    7:31
   34   34  Jen Ferderber, Jr, Grove City               23:44    7:39
   35   35  Lauren Warner, Sr, Grove City               23:53    7:42
   38   38  Melissa Turner, Jr, Grove City              25:03    8:05
   43   43  Marnie Reuber, So, Grove City               26:45    8:37
   44   44  Sarah Ennis, Jr, Grove City                 26:46    8:38
Time = 1:57:26     Places = 150

7*. Dubois
   22   22  Rachel Robitzer, Fr, Dubois                 22:18    7:12
   24   24  Alexandrea Ponter, So, Dubois               22:46    7:20
   28   28  Shannon Newcamp, Fr, Dubois                 23:07    7:27
   37   37  Emily Earley, So, Dubois                    24:17    7:50
   39   39  Dulcie Swope, Fr, Dubois                    25:09    8:07
Time = 1:57:35     Places = 150

8. Ambridge
   42   42  Erin Maitz, So, Ambridge                    26:06    8:25
   46   46  Emily Chismire, So, Ambridge                29:12    9:25
   47   47  Rayna Martin, So, Ambridge                  29:58    9:40
   48   48  Jennifer Merryman, Sr, Ambridge             32:17   10:25
   49   49  Athena Spencer, Sr, Ambridge                32:56   10:37
Time = 2:30:27     Places = 232
GROVE CITY INVITATIONAL VARSITY GIRLS 5K Oct. 14, 2000
        TEAM  CLASS
 PLACE SCORE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1     1    1  Chrissy Miller, Jr, Plum                    20:13    6:31
    2     2    2  Tara Mohamed, Jr, Kiski Area                20:33    6:38
    3     3    3  Emily Lion, So, Kiski Area                  20:36    6:39
    4     4    4  Amy Egan, So, Greater Latrobe               20:43    6:41
    5     5    5  Lauren Boehm, Jr, Chartiers Valley          20:57    6:45
    6     6    6  Katie Hennessy, Sr, Greater Latrobe         21:00    6:46
    7     7    7  Kara Shirley, So, Kiski Area                21:03    6:47
    8     8    8  Dawn Markiewicz, Jr, Greater Latrobe        21:17    6:52
    9     9    9  Michelle Fisher, Sr, Plum                   21:20    6:53
   10    10   10  Callie Creasy, Jr, Mercer                   21:22    6:53
   11    11   11  Abbey Moose, Sr, Mercer                     21:27    6:55
   12    12   12  Tasha Wheatley, So, Kiski Area              21:27    6:55
   13    13   13  Beth Kenniston, Jr, Grove City              21:28    6:55
   14    14   14  Leanna Stitt, Fr, Plum                      21:30    6:56
   15         15  Amanda Maholtz, Fr, St. Marys               21:33    6:57
   16    15   16  Katie Hauser, Fr, Greater Latrobe           21:35    6:57
   17    16   17  Kim Wittig, So, Plum                        21:36    6:58
   18    17   18  Lisa Dugan, So, Plum                        21:37    6:58
   19    18   19  Nina Zinger, Jr, Chartiers Valley           21:37    6:58
                               7:00 Pace
   20    19   20  Kelly Tomko, So, Plum                       21:52    7:03
   21         21  Allison Whalen, So, St. Marys               22:05    7:07
   22    20   22  Amanda Hewitt, Fr, Greater Latrobe          22:07    7:08
   23    21   23  Laura Fedor, So, Greater Latrobe            22:09    7:09
   24    22   24  Rachel Robitzer, Fr, Dubois                 22:18    7:12
   25    23   25  Alison Kelly, Fr, Mercer                    22:36    7:17
   26    24   26  Alexandrea Ponter, So, Dubois               22:46    7:20
   27    25   27  Melissa Fogel, Jr, Kiski Area               22:48    7:21
   28    26   28  Samantha Gathers, Fr, Mercer                22:55    7:24
   29    27   29  Rebecca Cales, Sr, Mercer                   23:03    7:26
   30         30  Rachael Lanzel, Fr, St. Marys               23:05    7:27
   31    28   31  Shannon Newcamp, Fr, Dubois                 23:07    7:27
   32    29   32  Jessica Newton, Sr, Mercer                  23:16    7:30
   33    30   33  Megan Jones, So, Grove City                 23:20    7:31
   34    31   34  Marlena Sprung, Fr, Greater Latrobe         23:23    7:32
   35    32   35  Barbi Palmer, So, Mercer                    23:25    7:33
   36    33   36  Naomi Bondy, Jr, Chartiers Valley           23:27    7:34
   37    34   37  Jen Ferderber, Jr, Grove City               23:44    7:39
   38    35   38  Lauren Warner, Sr, Grove City               23:53    7:42
   39    36   39  Heather Conroy, Jr, Kiski Area              24:14    7:49
   40    37   40  Emily Earley, So, Dubois                    24:17    7:50
   41         41  Sonya Swanson, So, St. Marys                24:28    7:53
                               8:00 Pace
   42    38   42  Melissa Turner, Jr, Grove City              25:03    8:05
   43    39   43  Dulcie Swope, Fr, Dubois                    25:09    8:07
   44         44  Lisa Revale, So, Sharon                     25:12    8:07
   45    40   45  Meghan Talmadge, Jr, Kiski Area             25:12    8:08
   46    41   46  Stefani Penn, So, Chartiers Valley          25:22    8:11
   47         47  Meghan Walsh, So, Kiski Area                25:39    8:16
   48         48  Amy Carroll, So, Sharon                     25:45    8:18
   49    42   49  Erin Maitz, So, Ambridge                    26:06    8:25
   50    43   50  Marnie Reuber, So, Grove City               26:45    8:37
   51    44   51  Sarah Ennis, Jr, Grove City                 26:46    8:38
   52    45   52  Rachel Losego, Jr, Chartiers Valley         27:36    8:54
                               9:00 Pace
   53    46   53  Emily Chismire, So, Ambridge                29:12    9:25
   54    47   54  Rayna Martin, So, Ambridge                  29:58    9:40
                              10:00 Pace
   55    48   55  Jennifer Merryman, Sr, Ambridge             32:17   10:25
   56    49   56  Athena Spencer, Sr, Ambridge                32:56   10:37