GROVE CITY INVITATIONAL
October 14, 2000
Varsity Boys 5K

                                                         1M              1M            1.1M         TOTAL
 PLACE           FINISHER                           PLACE   TIME    PLACE   TIME    PLACE   TIME     TIME

    1  Michael Wagner, 3, Kiski Area                   3    5:08       1    5:30       1    5:48     16:26
    2  Will Tedder, 3, Plum                            1    5:07       2    5:35       2    6:00     16:42
    3  Brandon Shemak, 3, Kiski Area                   5    5:08       3    5:38       4    6:10     16:56
    4  Greg Mattocks, 4, Grove City                    2    5:07       4    5:41       7    6:13     17:01
    5  Tim Wharton, 4, Plum                            7    5:11       5    5:50       3    6:01     17:02
    6  Russ Thompson, 4, Grove City                    4    5:08       6    5:50       5    6:11     17:09
    7  Chris Dumbroski, 2, Grove City                  6    5:09      10    5:51       6    6:12     17:12
    8  Cam Christeson, 2, Plum                        13    5:14       8    5:50       8    6:14     17:18
    9  Paul Masterone, 2, Grove City                   8    5:11      11    5:53      10    6:17     17:21
   10  Marc Curley, 4, Dubois                         11    5:13       9    5:50      12    6:23     17:26
   11  Matt Sprung, 4, Greater Latrobe                12    5:14       7    5:50      15    6:30     17:34
   12  Michael Clever, 4, Kiski Area                  15    5:19      12    5:59      11    6:18     17:36
   13  Pat Sovich, 4, Ambridge                        17    5:24      18    6:07       9    6:15     17:46
   14  Matt Reinhold, 3, Chartiers Valley              9    5:12      14    6:04      16    6:31     17:47
   15  Robbie Meyer, 2, St. Marys                     14    5:16      19    6:09      13    6:23     17:48
   16  Tim Schultheis, 4, Greater Latrobe             16    5:22      17    6:06      14    6:29     17:57
   17  Josh Deslauriers, 3, Plum                      18    5:24      15    6:06      17    6:31     18:01
   18  Mike Berceli, 4, Chartiers Valley              26    5:30      13    6:03      25    6:39     18:12
   19  Walter White, 3, Ambridge                      22    5:29      20    6:11      19    6:33     18:13
   20  Mack Brickley, 1, Greater Latrobe              20    5:26      21    6:15      24    6:38     18:19
   21  Ed Worek, 3, Kiski Area                        23    5:29      23    6:18      22    6:37     18:24
   22  Mike Russo, 1, Plum                            28    5:33      22    6:16      21    6:36     18:25
   23  Aaron Bruck, 3, Grove City                     19    5:26      31    6:28      23    6:37     18:31
   24  Chris Hyre, 3, Ambridge                        21    5:29      25    6:21      28    6:43     18:33
   25  Chad Cowan, 3, St. Marys                       25    5:30      26    6:26      26    6:42     18:38
   26  Josh Meyer, 3, St. Marys                       29    5:36      24    6:19      29    6:45     18:40
   27  Chris Luepkes, 3, St. Marys                    27    5:32      27    6:27      31    6:47     18:46
   28  Matt Pajak, 2, Kiski Area                      24    5:30      30    6:28      34    6:51     18:49
   29  Seth Black, 4, Grove City                      35    5:42      29    6:28      30    6:46     18:56
   30  Matt Stagon, 3, Plum                           34    5:42      39    6:34      27    6:43     18:59
   31  Darren Bigley, 2, Chartiers Valley             45    5:57      32    6:29      20    6:34     19:00
   32  Scott Adams, 1, Sharon                         47    5:59      38    6:33      18    6:31     19:03
   33  Josh Hutchinson, 1, Plum                       30    5:37      28    6:27      40    7:01     19:05
   34  Brian Black, 4, Ambridge                       36    5:47      35    6:31      32    6:48     19:06
   35  Wayne White, 2, Ambridge                       32    5:41      34    6:30      39    6:55     19:06
   36  Marco Dozzi, 2, Chartiers Valley               38    5:51      33    6:30      33    6:50     19:11
   37  Dan Roble, 1, Greater Latrobe                  39    5:53      36    6:31      35    6:52     19:16
   38  Shane Webb, Mercer                             42    5:53      42    6:39      36    6:52     19:24
   39  Ken Klemens, 3, Sharon                         46    5:58      37    6:33      38    6:53     19:24
   40  Jesse Meyer, 3, St. Marys                      33    5:42      40    6:37      45    7:08     19:27
   41  Tom Baughman, 2, Dubois                        31    5:37      45    6:45      47    7:11     19:33
   42  Steve Holzaphel, Mercer                        43    5:54      41    6:39      43    7:06     19:39
   43  Brian Harr, 4, Greater Latrobe                 37    5:51      44    6:45      42    7:05     19:41
   44  Curtis Gills, Mercer                           44    5:55      43    6:41      48    7:13     19:49
   45  Justin Ross, 3, Chartiers Valley               53    6:10      48    6:50      37    6:52     19:52
   46  Michael Nigra, 1, Kiski Area                   48    6:01      47    6:48      41    7:05     19:54
   47  Eric Maitz, 4, Ambridge                        51    6:06      46    6:46      46    7:08     20:00
   48  Derek Goncz, 2, Ambridge                       40    5:53      52    6:55      51    7:18     20:06
   49  Clayton Pityk, 1, Kiski Area                   54    6:11      50    6:52      44    7:07     20:10
   50  Jeff Wentz, 3, Chartiers Valley                52    6:09      49    6:51      50    7:17     20:17
   51  Josh Herald, 4, Sharon                         55    6:11      51    6:53      49    7:16     20:20
   52  Dan Byerly, 1, Sharon                          49    6:03      54    6:58      57    7:31     20:32
   53  Mike Lopresti, 4, Chartiers Valley             56    6:12      53    6:55      55    7:26     20:33
   54  Joey Olszewski, 1, Kiski Area                  58    6:16      55    6:58      53    7:22     20:36
   55  Adam Smoker, 2, Greater Latrobe                50    6:05      61    7:17      52    7:20     20:42
   56  Sean Hennessy, 1, Greater Latrobe              57    6:13      57    7:05      56    7:27     20:45
   57  Josh Rupert, 2, Kiski Area                     41    5:53      56    7:05      61    7:50     20:48
   58  Chad Eckert, 4, Plum                           60    6:19      58    7:14      54    7:23     20:56
   59  Marc Pencak, 3, Kiski Area                     59    6:18      59    7:15      58    7:33     21:06
   60  Josh Solyan, 1, Sharon                         64    6:40      60    7:16      59    7:45     21:41
   61  Jerry Dillinger, Mercer                        61    6:26      63    7:42      65    8:07     22:15
   62  Chris Blazee, Mercer                           62    6:38      62    7:39      63    8:02     22:19
   63  Dan Jackson, Mercer                            67    6:46      66    7:50      60    7:47     22:23
   64  Logan Rager, Mercer                            63    6:38      65    7:45      64    8:02     22:25
   65  Nick Brink, 1, Sharon                          66    6:44      67    7:59      62    7:59     22:42
   66  Phil Page, 1, Sharon                           65    6:40      64    7:43      66    8:22     22:45
"*" indicates females
59 finishers among Women
66 male finishers
0 female finishers
66 total finishers