GROVE CITY INVITATIONAL
VARSITY BOYS 5K
Oct. 14, 2000

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Grove City               48    4    6    7    9   22   28        17:27      1:30
  2   Plum                     52    2    5    8   16   21   29   32   17:30      1:43
  3   Kiski Area               62    1    3   11   20   27   44   47   17:38      2:23
  4   Ambridge                120   12   18   23   33   34   45   46   18:33      1:21
  5   Greater Latrobe         121   10   15   19   36   41   52   53   18:33      2:08
  6   St. Marys               128   14   24   25   26   39             18:40      1:40
  7   Chartiers Valley        138   13   17   30   35   43   48   51   18:49      2:06
  8   Sharon                  222   31   38   49   50   54   59   60   20:12      2:38
  9   Mercer                  230   37   40   42   55   56   57   58   20:41      2:55

1. Grove City
    4    4  Greg Mattocks, Sr, Grove City               17:01    5:29
    6    6  Russ Thompson, Sr, Grove City               17:09    5:32
    7    7  Chris Dumbroski, So, Grove City             17:12    5:33
    9    9  Paul Masterone, So, Grove City              17:21    5:36
   22   22  Aaron Bruck, Jr, Grove City                 18:31    5:58
   28   28  Seth Black, Sr, Grove City                  18:56    6:06
Time = 1:27:12     Places = 48

2. Plum
    2    2  Will Tedder, Jr, Plum                       16:42    5:23
    5    5  Tim Wharton, Sr, Plum                       17:02    5:30
    8    8  Cam Christeson, So, Plum                    17:18    5:35
   16   16  Josh Deslauriers, Jr, Plum                  18:01    5:49
   21   21  Mike Russo, Fr, Plum                        18:25    5:56
   29   29  Matt Stagon, Jr, Plum                       18:59    6:07
   32   32  Josh Hutchinson, Fr, Plum                   19:05    6:09
Time = 1:27:26     Places = 52

3. Kiski Area
    1    1  Michael Wagner, Jr, Kiski Area              16:26    5:18
    3    3  Brandon Shemak, Jr, Kiski Area              16:56    5:28
   11   11  Michael Clever, Sr, Kiski Area              17:36    5:41
   20   20  Ed Worek, Jr, Kiski Area                    18:24    5:56
   27   27  Matt Pajak, So, Kiski Area                  18:49    6:04
   44   41  Michael Nigra, Fr, Kiski Area               19:54    6:25
   47   44  Clayton Pityk, Fr, Kiski Area               20:10    6:30
Time = 1:28:10     Places = 62

4. Ambridge
   12   12  Pat Sovich, Sr, Ambridge                    17:46    5:44
   18   18  Walter White, Jr, Ambridge                  18:13    5:53
   23   23  Chris Hyre, Jr, Ambridge                    18:33    5:59
   33   33  Brian Black, Sr, Ambridge                   19:06    6:10
   34   34  Wayne White, So, Ambridge                   19:06    6:10
   45   42  Eric Maitz, Sr, Ambridge                    20:00    6:27
   46   43  Derek Goncz, So, Ambridge                   20:06    6:29
Time = 1:32:43     Places = 120

5. Greater Latrobe
   10   10  Matt Sprung, Sr, Greater Latrobe            17:34    5:40
   15   15  Tim Schultheis, Sr, Greater Latrobe         17:57    5:47
   19   19  Mack Brickley, Fr, Greater Latrobe          18:19    5:54
   36   36  Dan Roble, Fr, Greater Latrobe              19:16    6:13
   41   39  Brian Harr, Sr, Greater Latrobe             19:41    6:21
   52   49  Adam Smoker, So, Greater Latrobe            20:42    6:41
   53   50  Sean Hennessy, Fr, Greater Latrobe          20:45    6:41
Time = 1:32:45     Places = 121

6. St. Marys
   14   14  Robbie Meyer, So, St. Marys                 17:48    5:44
   24   24  Chad Cowan, Jr, St. Marys                   18:38    6:01
   25   25  Josh Meyer, Jr, St. Marys                   18:40    6:01
   26   26  Chris Luepkes, Jr, St. Marys                18:46    6:03
   39   38  Jesse Meyer, Jr, St. Marys                  19:27    6:16
Time = 1:33:17     Places = 128

7. Chartiers Valley
   13   13  Matt Reinhold, Jr, Chartiers Valley         17:47    5:44
   17   17  Mike Berceli, Sr, Chartiers Valley          18:12    5:52
   30   30  Darren Bigley, So, Chartiers Valley         19:00    6:08
   35   35  Marco Dozzi, So, Chartiers Valley           19:11    6:11
   43   40  Justin Ross, Jr, Chartiers Valley           19:52    6:24
   48   45  Jeff Wentz, Jr, Chartiers Valley            20:17    6:32
   51   48  Mike Lopresti, Sr, Chartiers Valley         20:33    6:38
Time = 1:34:01     Places = 138

8. Sharon
   31   31  Scott Adams, Fr, Sharon                     19:03    6:09
   38   37  Ken Klemens, Jr, Sharon                     19:24    6:15
   49   46  Josh Herald, Sr, Sharon                     20:20    6:33
   50   47  Dan Byerly, Fr, Sharon                      20:32    6:37
   54   51  Josh Solyan, Fr, Sharon                     21:41    6:59
   59   52  Nick Brink, Fr, Sharon                      22:42    7:19
   60   53  Phil Page, Fr, Sharon                       22:45    7:20
Time = 1:40:59     Places = 222

9. Mercer
   37    1  Shane Webb, Mercer                          19:24    6:15
   40    2  Steve Holzaphel, Mercer                     19:39    6:20
   42    3  Curtis Gills, Mercer                        19:49    6:23
   55    4  Jerry Dillinger, Mercer                     22:15    7:11
   56    5  Chris Blazee, Mercer                        22:19    7:12
   57    6  Dan Jackson, Mercer                         22:23    7:13
   58    7  Logan Rager, Mercer                         22:25    7:14
Time = 1:43:24     Places = 230
GROVE CITY INVITATIONAL VARSITY BOYS 5K Oct. 14, 2000
        TEAM  CLASS
 PLACE SCORE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1     1    1  Michael Wagner, Jr, Kiski Area              16:26    5:18
    2     2    2  Will Tedder, Jr, Plum                       16:42    5:23
    3     3    3  Brandon Shemak, Jr, Kiski Area              16:56    5:28
    4     4    4  Greg Mattocks, Sr, Grove City               17:01    5:29
    5     5    5  Tim Wharton, Sr, Plum                       17:02    5:30
    6     6    6  Russ Thompson, Sr, Grove City               17:09    5:32
    7     7    7  Chris Dumbroski, So, Grove City             17:12    5:33
    8     8    8  Cam Christeson, So, Plum                    17:18    5:35
    9     9    9  Paul Masterone, So, Grove City              17:21    5:36
   10         10  Marc Curley, Sr, Dubois                     17:26    5:37
   11    10   11  Matt Sprung, Sr, Greater Latrobe            17:34    5:40
   12    11   12  Michael Clever, Sr, Kiski Area              17:36    5:41
   13    12   13  Pat Sovich, Sr, Ambridge                    17:46    5:44
   14    13   14  Matt Reinhold, Jr, Chartiers Valley         17:47    5:44
   15    14   15  Robbie Meyer, So, St. Marys                 17:48    5:44
   16    15   16  Tim Schultheis, Sr, Greater Latrobe         17:57    5:47
   17    16   17  Josh Deslauriers, Jr, Plum                  18:01    5:49
   18    17   18  Mike Berceli, Sr, Chartiers Valley          18:12    5:52
   19    18   19  Walter White, Jr, Ambridge                  18:13    5:53
   20    19   20  Mack Brickley, Fr, Greater Latrobe          18:19    5:54
   21    20   21  Ed Worek, Jr, Kiski Area                    18:24    5:56
   22    21   22  Mike Russo, Fr, Plum                        18:25    5:56
   23    22   23  Aaron Bruck, Jr, Grove City                 18:31    5:58
   24    23   24  Chris Hyre, Jr, Ambridge                    18:33    5:59
                               6:00 Pace
   25    24   25  Chad Cowan, Jr, St. Marys                   18:38    6:01
   26    25   26  Josh Meyer, Jr, St. Marys                   18:40    6:01
   27    26   27  Chris Luepkes, Jr, St. Marys                18:46    6:03
   28    27   28  Matt Pajak, So, Kiski Area                  18:49    6:04
   29    28   29  Seth Black, Sr, Grove City                  18:56    6:06
   30    29   30  Matt Stagon, Jr, Plum                       18:59    6:07
   31    30   31  Darren Bigley, So, Chartiers Valley         19:00    6:08
   32    31   32  Scott Adams, Fr, Sharon                     19:03    6:09
   33    32   33  Josh Hutchinson, Fr, Plum                   19:05    6:09
   34    33   34  Brian Black, Sr, Ambridge                   19:06    6:10
   35    34   35  Wayne White, So, Ambridge                   19:06    6:10
   36    35   36  Marco Dozzi, So, Chartiers Valley           19:11    6:11
   37    36   37  Dan Roble, Fr, Greater Latrobe              19:16    6:13
   38    37    1  Shane Webb, Mercer                          19:24    6:15
   39    38   38  Ken Klemens, Jr, Sharon                     19:24    6:15
   40    39   39  Jesse Meyer, Jr, St. Marys                  19:27    6:16
   41         40  Tom Baughman, So, Dubois                    19:33    6:18
   42    40    2  Steve Holzaphel, Mercer                     19:39    6:20
   43    41   41  Brian Harr, Sr, Greater Latrobe             19:41    6:21
   44    42    3  Curtis Gills, Mercer                        19:49    6:23
   45    43   42  Justin Ross, Jr, Chartiers Valley           19:52    6:24
   46    44   43  Michael Nigra, Fr, Kiski Area               19:54    6:25
   47    45   44  Eric Maitz, Sr, Ambridge                    20:00    6:27
   48    46   45  Derek Goncz, So, Ambridge                   20:06    6:29
   49    47   46  Clayton Pityk, Fr, Kiski Area               20:10    6:30
   50    48   47  Jeff Wentz, Jr, Chartiers Valley            20:17    6:32
   51    49   48  Josh Herald, Sr, Sharon                     20:20    6:33
   52    50   49  Dan Byerly, Fr, Sharon                      20:32    6:37
   53    51   50  Mike Lopresti, Sr, Chartiers Valley         20:33    6:38
   54         51  Joey Olszewski, Fr, Kiski Area              20:36    6:39
   55    52   52  Adam Smoker, So, Greater Latrobe            20:42    6:41
   56    53   53  Sean Hennessy, Fr, Greater Latrobe          20:45    6:41
   57         54  Josh Rupert, So, Kiski Area                 20:48    6:42
   58         55  Chad Eckert, Sr, Plum                       20:56    6:45
   59         56  Marc Pencak, Jr, Kiski Area                 21:06    6:48
   60    54   57  Josh Solyan, Fr, Sharon                     21:41    6:59
                               7:00 Pace
   61    55    4  Jerry Dillinger, Mercer                     22:15    7:11
   62    56    5  Chris Blazee, Mercer                        22:19    7:12
   63    57    6  Dan Jackson, Mercer                         22:23    7:13
   64    58    7  Logan Rager, Mercer                         22:25    7:14
   65    59   58  Nick Brink, Fr, Sharon                      22:42    7:19
   66    60   59  Phil Page, Fr, Sharon                       22:45    7:20