MERCER COUNTY XC CHAMPIONSHIPS
VARSITY BOYS 5K
Oct. 21, 2000

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Grove City               30    2    4    6    7   11   15   19   17:24      1:16
  2   West Middlesex           42    3    5    8   12   14   20   21   17:46      1:07
  3   Slippery Rock           119    1   24   28   31   35   53        18:44      2:54
  4   Greenville              122   13   22   25   30   32   41   43   18:59      1:09
  5   Reynolds                125   10   17   27   29   42   57   59   19:01      1:57
  6   Commodore Perry         148   16   18   23   44   47   51   56   19:17      1:32
  7   Sharpsville             184    9   36   40   49   50   58   63   19:26      2:39
  8   Sharon                  201   26   38   39   46   52   64   65   19:48      1:06
  9   Hickory                 224   33   37   45   54   55   61        20:03      1:25
 10   Mercer                  270   34   48   60   62   66   67   68   20:59      2:46

1. Grove City
    2  Greg Mattocks, Sr, Grove City               16:48    5:25
    4  Chris Dumbroski, So, Grove City             17:20    5:35
    6  Paul Masterone, So, Grove City              17:25    5:37
    7  Russ Thompson, Sr, Grove City               17:26    5:37
   11  Brian Campbell, Jr, Grove City              18:03    5:49
   15  Aaron Bruck, Jr, Grove City                 18:35    6:00
   19  Seth Black, Sr, Grove City                  18:45    6:03
Time = 1:27:00     Places = 30

2. West Middlesex
    3  Ricky Holzworth, Fr, West Middlesex         17:19    5:35
    5  Chris McLaughlin, So, West Middlesex        17:23    5:36
    8  Brad Ruffo, So, West Middlesex              17:28    5:38
   12  Josh Swetlech, Sr, West Middlesex           18:14    5:53
   14  Greg Salatino, Jr, West Middlesex           18:25    5:56
   20  Aaron Gilliland, Jr, West Middlesex         18:46    6:03
   21  Ryan Jones, Jr, West Middlesex              18:49    6:04
Time = 1:28:47     Places = 42

3. Slippery Rock
    1  Chad Hartzell, Sr, Slippery Rock            16:33    5:20
   24  Tim Bauler, So, Slippery Rock               19:01    6:08
   28  Brent Niedergall, Fr, Slippery Rock         19:17    6:13
   31  Kyle Johnston, So, Slippery Rock            19:23    6:15
   35  Andrew Raisley, Jr, Slippery Rock           19:27    6:16
   53  David Curtis, Jr, Slippery Rock             20:14    6:31
Time = 1:33:40     Places = 119

4. Greenville
   13  Nate Smith, So, Greenville                  18:16    5:53
   22  Ben Wheeler, Jr, Greenville                 18:49    6:04
   25  Justin Kiser-Armstrong, Sr, Greenville      19:04    6:09
   30  David Pickering, Fr, Greenville             19:20    6:14
   32  Chad Bromley, Sr, Greenville                19:24    6:15
   41  Billy Collins, Sr, Greenville               19:49    6:23
   43  Kyle Jones, So, Greenville                  19:58    6:26
Time = 1:34:51     Places = 122

5. Reynolds
   10  Jake Habel, Fr, Reynolds                    17:58    5:48
   17  Nick Hunt, So, Reynolds                     18:40    6:01
   27  Robert Erdesky, Fr, Reynolds                19:15    6:12
   29  Matt Brown, So, Reynolds                    19:17    6:13
   42  Nathan Nitch, Sr, Reynolds                  19:55    6:25
   57  Matt Weller, Fr, Reynolds                   20:58    6:46
   59  Adam Fleet, Sr, Reynolds                    21:20    6:53
Time = 1:35:03     Places = 125

6. Commodore Perry
   16  Brian Adzima, Sr, Commodore Perry           18:36    6:00
   18  Josh Nagel, Jr, Commodore Perry             18:41    6:02
   23  Matt Defrances, So, Commodore Perry         19:00    6:08
   44  Malachi Bauer, Fr, Commodore Perry          20:02    6:28
   47  Bill Ward, So, Commodore Perry              20:08    6:29
   51  Hayden Hawthorne, Fr, Commodore Perry       20:12    6:31
   56  Ben Loutzenhiser, Fr, Commodore Perry       20:53    6:44
Time = 1:36:25     Places = 148

7. Sharpsville
    9  Charles Dugan, Sr, Sharpsville              17:33    5:39
   36  Brian Fleming, So, Sharpsville              19:29    6:17
   40  Gary Bonanno, Sr, Sharpsville               19:48    6:23
   49  George Abbott, So, Sharpsville              20:10    6:30
   50  Todd Prelerson, Jr, Sharpsville             20:11    6:30
   58  Joe Trafan, So, Sharpsville                 21:04    6:48
   63  Ryan Sobash, Jr, Sharpsville                21:45    7:01
Time = 1:37:10     Places = 184

8. Sharon
   26  Mat Jacobson, Fr, Sharon                    19:08    6:10
   38  Josh Herald, Sr, Sharon                     19:43    6:21
   39  Scott Adams, Fr, Sharon                     19:47    6:23
   46  Ken Klemens, Jr, Sharon                     20:07    6:29
   52  Dan Byerly, Fr, Sharon                      20:14    6:31
   64  Josh Solyan, Fr, Sharon                     22:04    7:07
   65  Phil Page, Fr, Sharon                       22:05    7:07
Time = 1:38:57     Places = 201

9. Hickory
   33  Matt Borsa, Sr, Hickory                     19:25    6:16
   37  Charlie Chacon, Fr, Hickory                 19:41    6:21
   45  Shane Milano, So, Hickory                   20:05    6:29
   54  Don Redmond, So, Hickory                    20:14    6:32
   55  Ed Likovich, Jr, Hickory                    20:50    6:43
   61  Justin Shaffer, Sr, Hickory                 21:26    6:55
Time = 1:40:14     Places = 224

10. Mercer
   34  Shane Webb, Sr, Mercer                      19:26    6:16
   48  Steve Holzapfel, So, Mercer                 20:10    6:30
   60  Jerry Dillinger, Jr, Mercer                 21:25    6:54
   62  Logan Rager, Fr, Mercer                     21:43    7:00
   66  Dan Jackson, Jr, Mercer                     22:12    7:10
   67  Zack Klixbull, Fr, Mercer                   22:57    7:24
   68  Chris Blaze, Jr, Mercer                     23:29    7:34
Time = 1:44:54     Places = 270
MERCER COUNTY XC CHAMPIONSHIPS VARSITY BOYS 5K Oct. 21, 2000
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME    PACE

    1     1  Chad Hartzell, Sr, Slippery Rock            16:33    5:20
    2     2  Greg Mattocks, Sr, Grove City               16:48    5:25
    3     3  Ricky Holzworth, Fr, West Middlesex         17:19    5:35
    4     4  Chris Dumbroski, So, Grove City             17:20    5:35
    5     5  Chris McLaughlin, So, West Middlesex        17:23    5:36
    6     6  Paul Masterone, So, Grove City              17:25    5:37
    7     7  Russ Thompson, Sr, Grove City               17:26    5:37
    8     8  Brad Ruffo, So, West Middlesex              17:28    5:38
    9     9  Charles Dugan, Sr, Sharpsville              17:33    5:39
   10    10  Jake Habel, Fr, Reynolds                    17:58    5:48
   11    11  Brian Campbell, Jr, Grove City              18:03    5:49
   12    12  Josh Swetlech, Sr, West Middlesex           18:14    5:53
   13    13  Nate Smith, So, Greenville                  18:16    5:53
   14    14  Greg Salatino, Jr, West Middlesex           18:25    5:56
                               6:00 Pace
   15    15  Aaron Bruck, Jr, Grove City                 18:35    6:00
   16    16  Brian Adzima, Sr, Commodore Perry           18:36    6:00
   17    17  Nick Hunt, So, Reynolds                     18:40    6:01
   18    18  Josh Nagel, Jr, Commodore Perry             18:41    6:02
   19    19  Seth Black, Sr, Grove City                  18:45    6:03
   20    20  Aaron Gilliland, Jr, West Middlesex         18:46    6:03
   21    21  Ryan Jones, Jr, West Middlesex              18:49    6:04
   22    22  Ben Wheeler, Jr, Greenville                 18:49    6:04
   23    23  Matt Defrances, So, Commodore Perry         19:00    6:08
   24    24  Tim Bauler, So, Slippery Rock               19:01    6:08
   25    25  Justin Kiser-Armstrong, Sr, Greenville      19:04    6:09
   26    26  Mat Jacobson, Fr, Sharon                    19:08    6:10
   27        Sam Bshero, Jr, Kennedy Christian           19:12    6:12
   28    27  Robert Erdesky, Fr, Reynolds                19:15    6:12
   29    28  Brent Niedergall, Fr, Slippery Rock         19:17    6:13
   30    29  Matt Brown, So, Reynolds                    19:17    6:13
   31    30  David Pickering, Fr, Greenville             19:20    6:14
   32    31  Kyle Johnston, So, Slippery Rock            19:23    6:15
   33    32  Chad Bromley, Sr, Greenville                19:24    6:15
   34    33  Matt Borsa, Sr, Hickory                     19:25    6:16
   35    34  Shane Webb, Sr, Mercer                      19:26    6:16
   36    35  Andrew Raisley, Jr, Slippery Rock           19:27    6:16
   37    36  Brian Fleming, So, Sharpsville              19:29    6:17
   38        Tom Campbell, Jr, Kennedy Christian         19:33    6:18
   39    37  Charlie Chacon, Fr, Hickory                 19:41    6:21
   40    38  Josh Herald, Sr, Sharon                     19:43    6:21
   41    39  Scott Adams, Fr, Sharon                     19:47    6:23
   42    40  Gary Bonanno, Sr, Sharpsville               19:48    6:23
   43    41  Billy Collins, Sr, Greenville               19:49    6:23
   44        Nolan Vujevic, Sr, Kennedy Christian        19:50    6:24
   45    42  Nathan Nitch, Sr, Reynolds                  19:55    6:25
   46    43  Kyle Jones, So, Greenville                  19:58    6:26
   47    44  Malachi Bauer, Fr, Commodore Perry          20:02    6:28
   48    45  Shane Milano, So, Hickory                   20:05    6:29
   49    46  Ken Klemens, Jr, Sharon                     20:07    6:29
   50    47  Bill Ward, So, Commodore Perry              20:08    6:29
   51    48  Steve Holzapfel, So, Mercer                 20:10    6:30
   52    49  George Abbott, So, Sharpsville              20:10    6:30
   53    50  Todd Prelerson, Jr, Sharpsville             20:11    6:30
   54    51  Hayden Hawthorne, Fr, Commodore Perry       20:12    6:31
   55    52  Dan Byerly, Fr, Sharon                      20:14    6:31
   56    53  David Curtis, Jr, Slippery Rock             20:14    6:31
   57    54  Don Redmond, So, Hickory                    20:14    6:32
   58    55  Ed Likovich, Jr, Hickory                    20:50    6:43
   59    56  Ben Loutzenhiser, Fr, Commodore Perry       20:53    6:44
   60    57  Matt Weller, Fr, Reynolds                   20:58    6:46
   61    58  Joe Trafan, So, Sharpsville                 21:04    6:48
   62    59  Adam Fleet, Sr, Reynolds                    21:20    6:53
   63    60  Jerry Dillinger, Jr, Mercer                 21:25    6:54
   64    61  Justin Shaffer, Sr, Hickory                 21:26    6:55
                               7:00 Pace
   65    62  Logan Rager, Fr, Mercer                     21:43    7:00
   66    63  Ryan Sobash, Jr, Sharpsville                21:45    7:01
   67    64  Josh Solyan, Fr, Sharon                     22:04    7:07
   68    65  Phil Page, Fr, Sharon                       22:05    7:07
   69    66  Dan Jackson, Jr, Mercer                     22:12    7:10
   70    67  Zack Klixbull, Fr, Mercer                   22:57    7:24
   71    68  Chris Blaze, Jr, Mercer                     23:29    7:34