OIL CITY TURKEY TROT 5K
Nov. 18, 2000

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1       Travis Gatesman, 22, Lucinda, PA            16:46    5:25
    2       Brad Zerbe, 18, Kossuth, PA                 16:59    5:29
    3       Jeff Nelson, 36, Titusville, PA             17:06    5:31
    4    1  Andrew Chiapusie, 20, New Wilmington, PA    17:18    5:35
    5    1  Tony Ruth, 39, Seneca, PA                   17:20    5:35
    6    1  Steve Williams, 32, Shippenville, PA        17:23    5:36
    7    1  Carl Bialo, 43, Oil City, PA                17:40    5:42
    8    1  Brian Wice, 18, Franklin, PA                18:17    5:54
    9    1  Bruce Siler, 45, Oil City, PA               18:24    5:56
                               6:00 Pace
   10    1  Clint Hanna, 28, Oil City, PA               19:34    6:19
   11    2  Thomas Friedhaber, 43, Oil City, PA         19:41    6:21
   12    3  Mike Johnson, 40, Franklin, PA              19:49    6:24
   13    2  Thomas Wilson, 46, Seneca, PA               19:49    6:24
   14    1  James Cheatle, 53, St. Marys, PA            19:59    6:27
   15    2  Dick Grim, 54, Hermitage, PA                20:20    6:34
   16    3  Samuel Walters, 50, Youngsville, PA         20:29    6:36
   17    4  Frederick Carrow, 40, Oil City, PA          20:37    6:39
   18    3  Dan Bowersox, 49, Oil City, PA              20:42    6:41
   19    2  Steve Banks, 15, Butler, PA                 20:44    6:41
   20    5  W  Jeff Warren, 41, Conneaut Lake, PA       20:49    6:43
   21    2  Mike Moorehead, 35, Erie, PA                20:52    6:44
   22       Laurie Carrow, 32*, Oil City, PA            20:54    6:45
   23    3  John Monnin, 38, Sharon, PA                 21:10    6:50
   24    6  Joe Meehan, 43, Oil City, PA                21:13    6:51
   25    4  Martin Whitaker, 49, Curwensville, PA       21:15    6:51
   26    5  James Zolnai, 48, Atlantic, PA              21:22    6:54
   27    1  Dick Nichols, 57, Centerville, PA           21:28    6:55
   28    6  Tom Wice, 46, Franklin, PA                  21:33    6:57
                               7:00 Pace
   29    1  Jim Benson, 62, Oil City, PA                21:43    7:00
   30    7  Michael Guth, 48, Oil City, PA              22:10    7:09
   31       Heather Papinchak, 27*, Cochranton, PA      22:12    7:10
   32    8  Steve Rood, 49, Oil City, PA                22:17    7:11
   33    1  Travis Hrovat, 12, Meadville, PA            22:20    7:12
   34       Sue Homan, 34*, Oil City, PA                22:27    7:15
   35    3  Travis Swiedom, 16, Oil City, PA            22:37    7:18
   36    7  Joseph Rice, 40, Franklin, PA               22:45    7:20
   37    1  Tammy Powell, 33*, Utica, PA                22:48    7:21
   38    4  John Dorotics, 51, Youngsville, PA          22:54    7:23
   39    2  Justin Irwin, 11, Oil City, PA              23:09    7:28
   40    8  Wayde Killmeyer, 42, Oil City, PA           23:27    7:34
   41    1  Maggie Lander, 17*, Lucinda, PA             23:44    7:39
   42    9  Howard Pratt, 49, Newell, WV                24:06    7:46
   43    3  Zach Addington, 12, Polk, PA                24:27    7:53
   44    2  Paul Reitz, 72, Cochranton, PA              24:27    7:53
   45    1  Sarah Rood, 12*, Oil City, PA               24:46    7:59
                               8:00 Pace
   46    1  Monica Copley, 22*, Pleasantville, PA       24:52    8:01
   47   10  Rick Weber, 46, Oil City, PA                24:58    8:03
   48    9  Alan Swiedom, 43, Oil City, PA              25:17    8:09
   49   10  Marc Hugus, 41, Polk, PA                    25:18    8:10
   50    2  Robert Coffman, 33, Oil City, PA            25:25    8:12
   51    1  Denise Brosius, 44*, Seneca, PA             25:34    8:15
   52    4  Francis Connelly, 11, Oil City, PA          25:50    8:20
   53    3  Jon McClain, 32, Franklin, PA               26:18    8:29
   54    2  Taylor Swiedom, 14*, Oil City, PA           26:30    8:33
   55    1  Susan Williams, 39*, Rouseville, PA         26:40    8:36
   56    2  Jacqueline Thurau, 36*, Franklin, PA        27:23    8:50
   57    4  Scott Harry, 39, Seneca, PA                 27:32    8:53
                               9:00 Pace
   58    3  Lynn Lineman, 38*, Oil City, PA             27:59    9:02
   59    5  Russell Lineman, 7, Oil City, PA            28:17    9:07
   60    2  Butch Huey, 55, Oil City, PA                28:20    9:08
   61    2  Greta Wice, 44*, Franklin, PA               28:29    9:11
   62    3  Chris Sayers, 42*, Oil City, PA             28:31    9:12
   63    4  Denise Boughner, 37*, Cooperstown, PA       28:36    9:14
   64   11  Jeff Thurau, 43, Oil City, PA               28:49    9:18
   65    1  Terri Roberts, 46*, Seneca, PA              29:17    9:27
   66    3  Jim Holden, 60, Franklin, PA                29:21    9:28
   67    6  Tim Maleski, 10, Franklin, PA               29:50    9:37
   68   11  Rick Maleski, 47, Franklin, PA              30:17    9:46
   69    2  Renee Dileo, 31*, Oil City, PA              30:35    9:52
   70    4  Joseph Dileo, 34, Oil City, PA              30:36    9:52
                              10:00 Pace
   71    3  Jenni Bryant, 18*, Centerville, PA          31:07   10:02
   72    5  James Bell, 54, Oil City, PA                31:14   10:05
   73    5  Mary Killmeyer, 39*, Oil City, PA           31:35   10:11
   74    4  Ginny Bryant, 43*, Centerville, PA          31:51   10:16
   75    5  Andy Bacon, 36, Westfield, IN               32:23   10:27
   76    1  Phyllis Shadle, 60*, Cooperstown, PA        32:53   10:36
   77    2  Ginny Pollard, 60*, Conneautville, PA       32:56   10:37
   78    3  John Deets, 59, Meadville, PA               33:55   10:56
                              11:00 Pace
   79    7  Aaron Bryant, 11, Centerville, PA           34:11   11:02
   80   12  John Smith, 41, Townville, PA               34:12   11:02
   81    6  Lisa Harry, 35*, Seneca, PA                 34:48   11:14
                              13:00 Pace
   82    4  Rebecca Girard, 14*, Townville, PA          40:27   13:03
   83    5  Bethany Bryant, 15*, Centerville, PA        40:28   13:03
                              15:00 Pace
   84    2  Taylor Hrovat, 9*, Meadville, PA            46:36   15:02
   85    7  Susan Hrovat, 37*, Meadville, PA            46:37   15:02
                              16:00 Pace
   86    4  Al Wise, 75, Kennerdell, PA                 49:37   16:00
                              17:00 Pace
   87    2  Marlene Schattauer, 45*, Seneca, PA         53:36   17:17
   88    1  Kathleen Schattauer, 50*, Pittsburgh, PA    53:43   17:20
   89    6  Amanda Shipwash, 16*, Franklin, PA          53:44   17:20
                              19:00 Pace
   90    8  Francene Wohlstein, 39*, Franklin, PA     1:00:00   19:21
   91    3  Mary Chadman, 49*, Cooperstown, PA        1:00:01   19:22
"*" indicates females
7 finishers among Men 13 & Under
3 finishers among Men 14 - 19
1 finishers among Men 20 - 24
1 finishers among Men 25 - 29
4 finishers among Men 30 - 34
5 finishers among Men 35 - 39
12 finishers among Men 40 - 44
11 finishers among Men 45 - 49
5 finishers among Men 50 - 54
3 finishers among Men 55 - 59
4 finishers among Men 60 & Up
2 finishers among Women 13 & Under
6 finishers among Women 14 - 19
1 finishers among Women 20 - 24
2 finishers among Women 30 - 34
8 finishers among Women 35 - 39
4 finishers among Women 40 - 44
3 finishers among Women 45 - 49
1 finishers among Women 50 - 54
2 finishers among Women 60 & Up
59 male finishers
32 female finishers
91 total finishers