OIL CITY TURKEY TROT 5K
Nov. 18, 2000

OVERALL
Open Men
    1    1  Travis Gatesman, 22, Lucinda, PA            16:46    5:25  
    2    2  Brad Zerbe, 18, Kossuth, PA                 16:59    5:29  
    3    3  Jeff Nelson, 36, Titusville, PA             17:06    5:31  

Open Women
   22    1  Laurie Carrow, 32, Oil City, PA             20:54    6:45  
   31    2  Heather Papinchak, 27, Cochranton, PA       22:12    7:10  
   34    3  Sue Homan, 34, Oil City, PA                 22:27    7:15  

MEN
Men 13 & Under
   33    1  Travis Hrovat, 12, Meadville, PA            22:20    7:12  
   39    2  Justin Irwin, 11, Oil City, PA              23:09    7:28  
   43    3  Zach Addington, 12, Polk, PA                24:27    7:53  
   52    4  Francis Connelly, 11, Oil City, PA          25:50    8:20  
   59    5  Russell Lineman, 7, Oil City, PA            28:17    9:07  
   67    6  Tim Maleski, 10, Franklin, PA               29:50    9:37  
   79    7  Aaron Bryant, 11, Centerville, PA           34:11   11:02  

Men 14 - 19
    8    1  Brian Wice, 18, Franklin, PA                18:17    5:54  
   19    2  Steve Banks, 15, Butler, PA                 20:44    6:41  
   35    3  Travis Swiedom, 16, Oil City, PA            22:37    7:18  

Men 20 - 24
    4    1  Andrew Chiapusie, 20, New Wilmington, PA    17:18    5:35  

Men 25 - 29
   10    1  Clint Hanna, 28, Oil City, PA               19:34    6:19  

Men 30 - 34
    6    1  Steve Williams, 32, Shippenville, PA        17:23    5:36  
   50    2  Robert Coffman, 33, Oil City, PA            25:25    8:12  
   53    3  Jon McClain, 32, Franklin, PA               26:18    8:29  
   70    4  Joseph Dileo, 34, Oil City, PA              30:36    9:52  

Men 35 - 39
    5    1  Tony Ruth, 39, Seneca, PA                   17:20    5:35  
   21    2  Mike Moorehead, 35, Erie, PA                20:52    6:44  
   23    3  John Monnin, 38, Sharon, PA                 21:10    6:50  
   57    4  Scott Harry, 39, Seneca, PA                 27:32    8:53  
   75    5  Andy Bacon, 36, Westfield, IN               32:23   10:27  

Men 40 - 44
    7    1  Carl Bialo, 43, Oil City, PA                17:40    5:42  
   11    2  Thomas Friedhaber, 43, Oil City, PA         19:41    6:21  
   12    3  Mike Johnson, 40, Franklin, PA              19:49    6:24  
   17    4  Frederick Carrow, 40, Oil City, PA          20:37    6:39  
   20    5  W  Jeff Warren, 41, Conneaut Lake, PA       20:49    6:43  
   24    6  Joe Meehan, 43, Oil City, PA                21:13    6:51  
   36    7  Joseph Rice, 40, Franklin, PA               22:45    7:20  
   40    8  Wayde Killmeyer, 42, Oil City, PA           23:27    7:34  
   48    9  Alan Swiedom, 43, Oil City, PA              25:17    8:09  
   49   10  Marc Hugus, 41, Polk, PA                    25:18    8:10  Hwt
   64   11  Jeff Thurau, 43, Oil City, PA               28:49    9:18  Hwt
   80   12  John Smith, 41, Townville, PA               34:12   11:02  

Men 45 - 49
    9    1  Bruce Siler, 45, Oil City, PA               18:24    5:56  
   13    2  Thomas Wilson, 46, Seneca, PA               19:49    6:24  
   18    3  Dan Bowersox, 49, Oil City, PA              20:42    6:41  
   25    4  Martin Whitaker, 49, Curwensville, PA       21:15    6:51  
   26    5  James Zolnai, 48, Atlantic, PA              21:22    6:54  
   28    6  Tom Wice, 46, Franklin, PA                  21:33    6:57  
   30    7  Michael Guth, 48, Oil City, PA              22:10    7:09  
   32    8  Steve Rood, 49, Oil City, PA                22:17    7:11  
   42    9  Howard Pratt, 49, Newell, WV                24:06    7:46  
   47   10  Rick Weber, 46, Oil City, PA                24:58    8:03  Hwt
   68   11  Rick Maleski, 47, Franklin, PA              30:17    9:46  

Men 50 - 54
   14    1  James Cheatle, 53, St. Marys, PA            19:59    6:27  
   15    2  Dick Grim, 54, Hermitage, PA                20:20    6:34  
   16    3  Samuel Walters, 50, Youngsville, PA         20:29    6:36  
   38    4  John Dorotics, 51, Youngsville, PA          22:54    7:23  
   72    5  James Bell, 54, Oil City, PA                31:14   10:05  

Men 55 - 59
   27    1  Dick Nichols, 57, Centerville, PA           21:28    6:55  
   60    2  Butch Huey, 55, Oil City, PA                28:20    9:08  Hwt
   78    3  John Deets, 59, Meadville, PA               33:55   10:56  Hwt

Men 60 & Up
   29    1  Jim Benson, 62, Oil City, PA                21:43    7:00  
   44    2  Paul Reitz, 72, Cochranton, PA              24:27    7:53  
   66    3  Jim Holden, 60, Franklin, PA                29:21    9:28  
   86    4  Al Wise, 75, Kennerdell, PA                 49:37   16:00  

WOMEN
Women 13 & Under
   45    1  Sarah Rood, 12, Oil City, PA                24:46    7:59  
   84    2  Taylor Hrovat, 9, Meadville, PA             46:36   15:02  

Women 14 - 19
   41    1  Maggie Lander, 17, Lucinda, PA              23:44    7:39  
   54    2  Taylor Swiedom, 14, Oil City, PA            26:30    8:33  
   71    3  Jenni Bryant, 18, Centerville, PA           31:07   10:02  
   82    4  Rebecca Girard, 14, Townville, PA           40:27   13:03  
   83    5  Bethany Bryant, 15, Centerville, PA         40:28   13:03  
   89    6  Amanda Shipwash, 16, Franklin, PA           53:44   17:20  

Women 20 - 24
   46    1  Monica Copley, 22, Pleasantville, PA        24:52    8:01  

Women 30 - 34
   37    1  Tammy Powell, 33, Utica, PA                 22:48    7:21  
   69    2  Renee Dileo, 31, Oil City, PA               30:35    9:52  

Women 35 - 39
   55    1  Susan Williams, 39, Rouseville, PA          26:40    8:36  
   56    2  Jacqueline Thurau, 36, Franklin, PA         27:23    8:50  
   58    3  Lynn Lineman, 38, Oil City, PA              27:59    9:02  
   63    4  Denise Boughner, 37, Cooperstown, PA        28:36    9:14  
   73    5  Mary Killmeyer, 39, Oil City, PA            31:35   10:11  Hwt
   81    6  Lisa Harry, 35, Seneca, PA                  34:48   11:14  
   85    7  Susan Hrovat, 37, Meadville, PA             46:37   15:02  
   90    8  Francene Wohlstein, 39, Franklin, PA      1:00:00   19:21  

Women 40 - 44
   51    1  Denise Brosius, 44, Seneca, PA              25:34    8:15  
   61    2  Greta Wice, 44, Franklin, PA                28:29    9:11  
   62    3  Chris Sayers, 42, Oil City, PA              28:31    9:12  Hwt
   74    4  Ginny Bryant, 43, Centerville, PA           31:51   10:16  

Women 45 - 49
   65    1  Terri Roberts, 46, Seneca, PA               29:17    9:27  Hwt
   87    2  Marlene Schattauer, 45, Seneca, PA          53:36   17:17  
   91    3  Mary Chadman, 49, Cooperstown, PA         1:00:01   19:22  

Women 50 - 54
   88    1  Kathleen Schattauer, 50, Pittsburgh, PA     53:43   17:20  

Women 60 & Up
   76    1  Phyllis Shadle, 60, Cooperstown, PA         32:53   10:36  
   77    2  Ginny Pollard, 60, Conneautville, PA        32:56   10:37  



HEAVYWEIGHT
    1    1  Rick Weber, 46, Oil City, PA                24:58    8:03
    2    1  Marc Hugus, 41, Polk, PA                    25:18    8:10
    3    1  Butch Huey, 55, Oil City, PA                28:20    9:08
    4    1  Chris Sayers, 42*, Oil City, PA             28:31    9:12
    5    2  Jeff Thurau, 43, Oil City, PA               28:49    9:18
    6    1  Terri Roberts, 46*, Seneca, PA              29:17    9:27
    7    1  Mary Killmeyer, 39*, Oil City, PA           31:35   10:11
    8    2  John Deets, 59, Meadville, PA               33:55   10:56