AMERICAN CANCER SOCIETY TURKEY TROT
5K RUN TEAM COMPETITION
Nov. 23, 2000

Code:  Rs = Running School Team    
       Rf = Running Family Team    
       Rc = Running Corp Team

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE


1. Penn Trafford Rs
    4    3  Jacob Moore, 16, Jeannette, PA              18:29    5:58
    6    5  Matt Bluman, 15, Jeannette, PA              19:01    6:08
    7    6  Ian Barr, 18, Harrison City, PA             19:14    6:12
    8    7  Brandon Smith, 16, Irwin, PA                19:28    6:17
   12    8  Lucas Rizzardi, 16, Jeannette, PA           20:12    6:31
   15   10  Matthew Close, 16, Harrison City, PA        20:20    6:33
6 Finishers     Time = 56:44     Places = 17

2. McGuire Rf
    1    1  Pat McGuire, 18, Greensburg, PA             17:09    5:32
   18    1  Roger McGuire, 51, North Huntingdon, PA     21:06    6:48
   20    1  Tom McGuire, 47, Greensburg, PA             21:21    6:53
3 Finishers     Time = 59:35     Places = 39

3. Sony Rc
   10    2  Brian McGowan, 32, Irwin, PA                19:44    6:22
   14    1  David E Zajdel, 36, Greensburg, PA          20:16    6:32
   16    3  Paul Latsko, 42, Larimer, PA                20:49    6:43
   27    5  David Glaser, 31, Manor, PA                 22:56    7:24
   43    2  Keith Johnston, 52, N Huntingdon, PA        24:29    7:54
   49    1  Maxine Brutsche, 11, N Huntingdon, PA       25:08    8:06
   50    8  Dan Glaser, 31, Irwin, PA                   25:11    8:07
   63    9  Joe Marcanio, 43, Greensburg, PA            26:58    8:42
   71    1  Dana Brutsche, 14*, N Huntingdon, PA        28:07    9:04
   78    9  Mike Kalafsky, 33, Greensburg, PA           28:58    9:20
   84   10  Reza Lorestany, 38, Larimer, PA             29:46    9:36
   96    3  Michelle Brenner, 25*, New Stanton, PA      31:48   10:15
   97    1  Renee Freidhof, 33*, Harrison City, PA      31:59   10:19
13 Finishers     Time = 1:00:48     Places = 40

4. Yough Hs Rs
    3    2  Benjamin Bobich, 19, West Newton, PA        18:27    5:57
   13    9  Greg Bobich, 16, West Newton, PA            20:13    6:31
   34   13  Patrick Burke, 16, Irwin, PA                23:52    7:42
   81    4  Deborah Bobich, 14*, West Newton, PA        29:25    9:29
   82    5  Alanna Konat, 14*, Ruffsdale, PA            29:25    9:29
  121    5  Erin Boyd, 17*, Smithton, PA                49:35   16:00
6 Finishers     Time = 1:02:32     Places = 50

5. Us Postal Rc
   11    2  Tom Detar, 44, Greensburg, PA               19:49    6:23
   25    4  Ron Nolf, 33, Manor, PA                     22:36    7:17
   33    3  Ray Shamberger, 48, Greensburg, PA          23:30    7:35
3 Finishers     Time = 1:05:55     Places = 69

6. Hwt
   19    1  Jonathan Cook, 26, Connellsville, PA        21:16    6:52
   22    3  Drew Ecklund, 30, Greensburg, PA            22:15    7:10
   26    4  Jeff Bluman, 38, Jeannette, PA              22:45    7:20
   35    1  Michael Sheleheda, 24, Greensburg, PA       23:59    7:44
   41    7  Craig McGiffin, 31, Greensburg, PA          24:27    7:53
   42    6  Jim Wicker, 36, S Greensburg, PA            24:28    7:53
   51    3  Roger Altman, 23, Greensburg, PA            25:14    8:08
   53    7  Joe Shoplik, 42, Greensburg, PA             25:36    8:15
   58    4  James Marks, 53, Trafford, PA               26:21    8:30
   61    8  Martin Ward, 42, Bethlehem, PA              26:39    8:36
   64    9  Joel Smolka, 39, Danville, CA               27:12    8:46
   65    2  Brandon Schaefer, 29, Youngwood, PA         27:17    8:48
   68    6  William Smith, 50, Beaver, PA               27:49    8:58
   69    5  Gary Uhrin, 49, Greensburg, PA              27:57    9:01
   73    6  Mark Winwood, 48, Greensburg, PA            28:09    9:05
   85   11  Samuel Massafra, 42, Greensburg, PA         30:10    9:44
   90    5  Justin Gogolsky, 20, Jeannette, PA          30:42    9:54
   94    6  Christopher Lecz, 24, Greensburg, PA        31:41   10:13
  106    5  Shawn Mars, 26, Turtle Creek, PA            33:32   10:49
  108   13  James Michael, 38, Mt Pleasant, PA          33:48   10:54
  117    7  Louis Zeminski, 51, Greensburg, PA          42:14   13:37
  118    9  Patrick Norton, 48, Jeannette, PA           42:52   13:50
22 Finishers     Time = 1:06:15     Places = 67

7. Alleg Energy Rc
    2    1  Brad Herrington, 33, Connellsville, PA      18:01    5:48
   21    2  Jeff Schomer, 35, Greensburg, PA            22:06    7:08
   77   10  John Ackerman, 43, Greensburg, PA           28:49    9:18
  105    4  Holly Ackerman, 39*, Latrobe, PA            33:26   10:47
4 Finishers     Time = 1:08:55     Places = 100

8. Rodes Rf
    9    1  Gordon Smith, 42, Alexandria, VA            19:31    6:17
   24    2  William Snell, 48, Naperville, IL           22:28    7:15
   72    2  Whitney Snell, 12*, Naperville, IL          28:09    9:05
3 Finishers     Time = 1:10:06     Places = 105

9. Daigle Rf
   23    3  Tim Daigle, 39, Pittsburgh, PA              22:15    7:11
   31    5  Dave Daigle, 38, Pacific Palisades, CA      23:29    7:34
   40    5  Greg Daigle, 40, Greensburg, PA             24:26    7:53
   79    2  Elizabeth Daigle, 38*, Pittsburgh, PA       28:59    9:21
4 Finishers     Time = 1:10:10     Places = 94

10. St Paul Rs
   17   11  Warren Ciabattoni, 16, Greensburg, PA       20:55    6:45
   45   15  Jim Nescott, 17, Greensburg, PA             24:38    7:57
   48   16  Tony Concannon, 16, Greensburg, PA          25:06    8:06
   67   20  Peter Wostysiak, 17, Greensburg, PA         27:39    8:55
   87    7  Danielle Hurd, 13*, Greensburg, PA          30:15    9:45
  115    4  Gina Rosatti, 15*, Greensburg, PA           37:18   12:02
  119    1  Judy Rosatti, 42*, Greensburg, PA           44:07   14:14
  120    3  Justin Concannon, 13, Greensburg, PA        46:30   15:00
8 Finishers     Time = 1:10:39     Places = 110

11. Lasitis Rf
    5    4  Patrick Lasitis, 18, New Stanton, PA        18:59    6:07
   39    4  Patrick Lasitis, 41, New Stanton, PA        24:13    7:48
   70    1  Beverly Lasitis, 38*, New Stanton, PA       27:57    9:01
3 Finishers     Time = 1:11:08     Places = 114

12. Cetin Rf
   28    1  Angela Kennedy, 29*, Pittsburgh, PA         23:05    7:27
   36    6  Kerim Cetin, 31, Monroeville, PA            24:00    7:44
   46    8  Joseph Kennedy, 37, San Jose, CA            24:53    8:02
   99   11  Robert Fetsko, 37, Strongsville, OH         32:10   10:23
  101   10  Steven Eagle, 31, Pittsburgh, PA            32:13   10:23
  111    2  Juliet Kennedy, 32*, San Jose, CA           35:36   11:29
  114    3  Kelly Cetin, 31*, Monroeville, PA           36:57   11:55
7 Finishers     Time = 1:11:57     Places = 110

13. Denino/Erdman Rf
   32   12  David Erdman Jr, 18, Greensburg, PA         23:30    7:35
   37    2  Jon Erdman, 22, Greensburg, PA              24:00    7:44
   47    6  Larry Denino, 40, Greensburg, PA            24:57    8:03
3 Finishers     Time = 1:12:26     Places = 116

14. Price Rf
   29    1  Kristin Price, 18*, Harrison City, PA       23:05    7:27
   30    2  Kara Price, 18*, Harrison City, PA          23:05    7:27
   62    2  Erin Price, 22*, Pittsburgh, PA             26:54    8:41
   66    5  James Price, 53, Harrison City, PA          27:34    8:53
4 Finishers     Time = 1:13:04     Places = 121

15. Iezzi/Crimboli Rf
   55    3  Bob Crimboli, 53, S Greensburg, PA          25:51    8:20
   56    1  Natalie Crimboli, 21*, S Greensburg, PA     26:12    8:27
   83    6  Angela Crimboli, 14*, S Greensburg, PA      29:37    9:33
  113    2  Joyce Crimboli, 48*, S Greensburg, PA       35:50   11:33
4 Finishers     Time = 1:21:39     Places = 194

16. Lordi Rf
   75    3  Jessica A Lordi, 12*, Greensburg, PA        28:21    9:08
   76    7  Michael Lordi, 45, Greensburg, PA           28:24    9:09
   88    1  Denise M Lordi, 45*, Greensburg, PA         30:18    9:46
   98    9  Megan E Lordi, 12*, Greensburg, PA          32:06   10:21
4 Finishers     Time = 1:27:01     Places = 239

17. Hayden Rf
   60   19  Jacob Hayden, 15, Greensburg, PA            26:31    8:33
   74    2  Riley Hayden, 14, Greensburg, PA            28:16    9:07
  104    3  Lori Hayden, 36*, Greensburg, PA            33:23   10:46
  107   12  Scott Hayden, 38, Greensburg, PA            33:36   10:50
4 Finishers     Time = 1:28:08     Places = 238

18. Graham Rf
   54   17  Matt Graham, 15, Greensburg, PA             25:42    8:17
   91    8  Amy Graham, 13*, Greensburg, PA             30:51    9:57
   95    8  Edward Graham, 45, Greensburg, PA           31:47   10:15
3 Finishers     Time = 1:28:18     Places = 240

19. Hall Rf
   38   14  Matthew Hall, 15, Greensburg, PA            24:01    7:45
   59   18  Stephen Hall, 16, Greensburg, PA            26:29    8:33
  116    3  Barbara Hall, 49*, Greensburg, PA           37:50   12:12
3 Finishers     Time = 1:28:19     Places = 213

20. Cravener Rf
   44    7  Lloyd Cravener, 36, Kittanning, PA          24:33    7:55
  100   12  Eric Wilson, 40, Charlotte, NC              32:13   10:23
  110    5  Wendy Cravener, 36*, Kittanning, PA         35:00   11:17
3 Finishers     Time = 1:31:45     Places = 254

21. 3 Rivers Rc
   86    2  Jill Bejger Frederick, 26*, Elizabeth, PA   30:11    9:44
   89    3  Russ Frederick, 26, Elizabeth, PA           30:36    9:52
   93    4  Tom Faust, 25, Wexford, PA                  31:23   10:07
  102   11  David Colecchia, 32, Greensburg, PA         33:11   10:42
  103    3  Maria Ciccarelli, 24*, Murrysville, PA      33:18   10:44
  109   14  Keith Vollberg, 37, Pittsburgh, PA          34:20   11:04
  112    6  Jason Williams, 25, Wilmerding, PA          35:41   11:30
7 Finishers     Time = 1:32:09     Places = 268