BIG FOOT 20K
AGE GRADED RESULTS
April 15, 2000

        CLASS                                        HANDICAPPED           WAVA     RAW
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE      PERCENT   TIME
    1    1  Lou Lodovico, 76, Ellwood City, PA        1:07:01    5:24    84.1%  1:37:15
    2    1  Jeff Dobias, 19, University Park, PA      1:08:23    5:31    82.4%  1:08:23
    3    1  Malcolm East, 44, Butler, PA              1:09:04    5:34    81.6%  1:12:57
    4    1  Lance Yurt, 20, Blairsville, PA           1:09:21    5:36    81.2%  1:09:21
    5    1  Doug Craft, 39, Punxsutawney, PA          1:10:24    5:41    80.0%  1:11:44
    6    2  Vic Flemming, 21, Petrolia, PA            1:11:25    5:46    78.9%  1:11:25
    7    2  Josh Loren, 19, University Park, PA       1:12:27    5:51    77.8%  1:12:27
    8    2  David Cartwright, 60, Lewisburg, PA       1:12:38    5:51    77.6%  1:27:31
    9    2  Allan Brown, 32, Bridgeville, PA          1:13:41    5:57    76.5%  1:13:41
   10    1  Don Marco, 53                             1:15:13    6:04    74.9%  1:25:13
   11    2  Tom Abbott, 44, Natrona, PA               1:16:56    6:12    73.2%  1:21:15
   12    2  Robert Crawford, 53, Butler, PA           1:16:58    6:12    73.2%  1:27:12
   13    3  John Antinossi, 56, Ellwood City, PA      1:20:46    6:31    69.8%  1:33:52
   14    4  Harry Craigo, 54                          1:22:03    6:37    68.7%  1:33:45
   15    1  Jill Knesh, 26*, Homer City, PA           1:22:12    6:38    75.6%  1:22:12
   16    3  Scott Ferrari, 42, West View, PA          1:22:42    6:40    68.1%  1:26:05
   17    4  Warren Smith, 46, Pittsburgh, PA          1:22:52    6:41    68.0%  1:28:50
   18    5  Anthony Dicello, 46, Cheswick, PA         1:23:21    6:43    67.6%  1:29:21
   19    3  Jeremy Bochert, 19, Punxsutawney, PA      1:24:13    6:48    66.9%  1:24:13
   20    3  Todd Allman, 35, Cranberry Twp, PA        1:24:13    6:48    66.9%  1:24:13
   21    6  John Uleski, 48, Freeport, PA             1:24:46    6:50    66.5%  1:32:16
   22    1  Sharon Meeder, 32*, Leechburg, PA         1:25:50    6:55    72.4%  1:25:50
   23    5  John Stump, 58                            1:28:29    7:08    63.7%  1:44:42
   24    4  Rick Fie, 39                              1:28:47    7:10    63.5%  1:30:27
   25    5  Ray Churilla, 34, Evans City, PA          1:29:02    7:11    63.3%  1:29:02
   26    7  Doug Schenberg, 40, Saegertown, PA        1:29:29    7:13    63.0%  1:31:49
   27    6  Steve Foster, 36, Leechburg, PA           1:31:24    7:22    61.6%  1:31:24
   28    8  Rob Sanders, 48, New Kensington, PA       1:34:17    7:36    59.8%  1:42:38
   29    9  Mike Sarachine, 47                        1:34:25    7:37    59.7%  1:42:00
   30    7  Michael Florina, 30                       1:35:03    7:40    59.3%  1:35:03
   31    1  Darlene Hudak, 43*, Pittsburgh, PA        1:36:27    7:47    64.5%  1:42:26
   32   10  Paul Watson, 42                           1:37:01    7:49    58.1%  1:40:59
   33   11  Gary Cehelsky, 47, Butler, PA             1:37:09    7:50    58.0%  1:44:57
   34   12  Joe Bujdos, 46                            1:38:14    7:55    57.3%  1:45:19
   35   13  Gerry Thomas, 41, Georgetown, PA          1:38:15    7:55    57.3%  1:41:32
   36   14  Don Toy, 46                               1:38:19    7:56    57.3%  1:45:24
   37   15  Jim Geibel, 43                            1:39:12    8:00    56.8%  1:44:00
   38    4  Joseph Kuhel, 19, Upper Burrell, PA       1:39:43    8:03    56.5%  1:39:43
   39    5  Ryan Ross, 18, Upper Burrell, PA          1:39:43    8:03    56.5%  1:39:43
   40    6  Ed Gondolf, 51, Indiana, PA               1:39:48    8:03    56.5%  1:51:14
   41    7  Jim Caskey, 53, Pittsburgh, PA            1:40:02    8:04    56.3%  1:53:21
   42    8  Kevin Neal, 37                            1:42:28    8:16    55.0%  1:42:58
   43    2  Susan Dicello, 39*, Cheswick, PA          1:42:44    8:17    60.5%  1:45:35
   44    8  Mike Moran, 54, Butler, PA                1:45:02    8:28    53.6%  2:00:00
   45   16  Deric Snooks, 42, Braddock, PA            1:47:04    8:38    52.6%  1:51:27
   46    3  Diana Marongiu-Lutz, 34*, New Kensington, PA
                                                        1:47:09    8:38    58.0%  1:47:09
   47    6  Rick Jordan, 17, Ford City, PA            1:48:49    8:47    51.8%  1:48:49
   48    2  Nancy Demangone, 48*, Blairsville, PA     1:48:53    8:47    57.1%  2:00:46
   49    9  Allen Coccia, 55, Sharon, PA              1:49:05    8:48    51.6%  2:05:41
   50    9  Brad Meyer, 34, Apollo, PA                1:49:13    8:48    51.6%  1:49:13
   51    3  Mark Firster, 26, Carlton, PA             1:51:44    9:01    50.4%  1:51:44
   52    3  Nancy McBreen, 47*                        1:53:00    9:07    55.0%  2:04:13
   53   17  Chuck Sujanin, 40                         1:53:49    9:11    49.5%  1:56:47
   54    4  Michael Fleeger, 29, Butler, PA           1:59:57    9:40    47.0%  1:59:57
   55    4  Ann Nemec, 48*                            2:03:07    9:56    50.5%  2:16:33
   56    5  Jeffrey McBreen, 28                       2:04:13   10:01    45.4%  2:04:13
   57   10  Edward Kennedy, 31                        2:23:18   11:33    39.3%  2:23:18
"*" indicates females
6 finishers among Men 19 & Under
5 finishers among Men 20 - 29
10 finishers among Men 30 - 39
17 finishers among Men 40 - 49
9 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women 20 - 29
3 finishers among Women 30 - 39
4 finishers among Women 40 - 49
49 male finishers
8 female finishers
57 total finishers