BOB SPEER / JOHN PRICHARD
MEMORIAL 5K

Dempseytown, PA

May 13, 2000


        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1       Joe Covell, 17, Titusville, PA              17:48    5:44
    2       Brian Wice, 18, Franklin, PA                18:11    5:52
    3       TURKEY                                      18:15    5:53
    4       Tony Ruth, 39, Seneca, PA                   18:20    5:55
    5    1  Carl Bialo, 43, Oil City, PA                18:26    5:57
                               6:00 Pace
    6    1  Tyler Johnson, 15, Franklin, PA             18:46    6:03
    7    1  Nathan Mallory, 19, Centerville, PA         18:49    6:04
    8    2  Ken Bodamer, 15, Titusville, PA             19:00    6:07
    9    3  Nate Witherow, 15, Franklin, PA             20:05    6:29
   10    4  David Ruth, 15, Seneca, PA                  20:11    6:31
   11       Laurie Carrow, 32*, Oil City, PA            20:34    6:38
   12    1  Rick Witherow, 45, Franklin, PA             20:48    6:42
   13    1  Dustin Rhoades, 20, Oil City, PA            21:06    6:48
   14    1  Chuck Osterling, 53, Butler, PA             21:07    6:49
   15    2  Logan Tarlton, 19, Oil City, PA             21:14    6:51
   16    2  Mike Quen, 22, Franklin, PA                 21:21    6:53
   17    2  Denny Paden, 40, Franklin, PA               21:24    6:54
   18    3  Chris McCormick, 25, Knox, PA               21:25    6:54
   19    2  Jim Shawgo, 47, Franklin, PA                21:38    6:58
                               7:00 Pace
   20    3  Walter Knight, 16, Oil City, PA             21:49    7:02
   21    5  Travis Swiedom, 15, Oil City, PA            21:51    7:03
   22    4  Clint Hanna, 27, Oil City, PA               22:00    7:06
   23       Laura Clark, 14*, Titusville, PA            22:05    7:07
   24    3  Thomas Wilson, 45, Seneca, PA               22:07    7:08
   25       Signe Steinbuhler, 15*, Titusville, PA      22:11    7:09
   26    1  Mike Johnson, 39, Franklin, PA              22:12    7:09
   27    1  Curtis Chase, 32, Oil City, PA              22:16    7:11
   28    4  Fran Sherwood, 45, Sharon, PA               22:17    7:11
   29    1  Amy Echenoz, 14*, Oil City, PA              22:46    7:21
   30    5  Dan Bowersox, 48, Oil City, PA              22:52    7:22
   31    1  Tori Erwin, 39*, Titusville, PA             22:57    7:24
   32    1  Tammy Bornemisza, 16*, Titusville, PA       23:08    7:27
   33    2  Mike Haslett, 34, Moon, PA                  23:12    7:29
   34    1  Laura Cramer, 34*, Tionesta, PA             23:22    7:32
   35    5  Dan Prichard, 25, Titusville, PA            23:30    7:35
   36    2  Larry Henderson, 37, Franklin, PA           23:31    7:35
   37    3  Steve Flick, 38, Meadville, PA              23:35    7:36
   38    3  Ed May, 42, Oil City, PA                    23:37    7:37
   39    2  Janet Exley, 39*, Cochranton, PA            23:38    7:37
   40    4  James Shreffler, 16, Oil City, PA           23:39    7:38
   41    4  Gene Litke, 43, Guys Mills, PA              23:42    7:38
   42    2  Curly Beary, 52, Clarion, PA                23:45    7:40
   43    6  Tom Wice, 45, Franklin, PA                  23:54    7:42
   44    5  Gale Carey, 43, Sandy Lake, PA              23:55    7:43
   45    7  Dan Jones, 48, Franklin, PA                 24:09    7:47
   46    5  Dylan Gaisford, 17, Belleville, IL          24:19    7:50
   47    6  Dan Gaisford, 41, Belleville, IL            24:20    7:51
   48    8  Andy McAuley, 49, Oil City, PA              24:40    7:57
                               8:00 Pace
   49    3  Eric Hanna, 34, Seneca, PA                  25:08    8:06
   50    3  Chuck Moore, 53, Seneca, PA                 25:09    8:07
   51    7  Bill Gaisford, 43, Faith, NC                25:13    8:08
   52    4  Ed Scurry, 54, Franklin, PA                 25:19    8:10
   53    6  Grant Meabon, 19, Franklin, PA              25:32    8:14
   54    4  Robert Coffman, 33, Oil City, PA            25:34    8:15
   55    9  Jim Kole, 47, Oil City, PA                  25:43    8:18
   56    1  Traci Macneil, 27*, Oil City, PA            25:56    8:22
   57    8  Bob Wahlmark, 41, Townville, PA             26:02    8:24
   58    2  Irene Smith, 33*, Oil City, PA              26:27    8:32
   59    3  Lisa Morse, 32*, Oil City, PA               26:54    8:40
   60    7  Eli Gaisford, 17, Faith, NC                 26:55    8:41
   61   10  Robert Reed, 48, Oil City, PA               26:59    8:42
   62    1  Cheryl Miller, 44*, Franklin, PA            27:22    8:50
   63    6  Norman Pratt, 14, Guys Mills, PA            27:36    8:54
   64    6  Joe Henderson, 29, Franklin, PA             27:46    8:57
   65    9  Alan Swiedom, 43, Oil City, PA              27:49    8:58
                               9:00 Pace
   66    5  Eric Smith, 31, Franklin, PA                28:13    9:06
   67    2  Teresa Lorenz, 19*, Oil City, PA            28:14    9:06
   68       TURKEY                                      28:25    9:10
   69    7  Dana Shawgo, 23, Franklin, PA               28:26    9:10
   70    8  Nate Speer, 16, Dempseytown, PA             28:55    9:20
   71    1  Kyle Martin, 11, Cooperstown, PA            28:58    9:20
   72    3  Pam Bowersox, 39*, Oil City, PA             29:00    9:21
   73    7  Matthew Litke, 14, Guys Mills, PA           29:38    9:33
   74    4  Tammy Witherow, 37*, Franklin, PA           29:48    9:37
   75    1  Cookie Jones, 46*, Franklin, PA             29:50    9:37
   76    2  Ryan Thompson, 11, Cooperstown, PA          29:51    9:38
   77   11  Gary Thompson, 45, Cooperstown, PA          29:58    9:40
   78    5  Joyce Carbaugh, 36*, Oil City, PA           30:06    9:42
   79    6  Denise Boughner, 37*, Cooperstown, PA       30:21    9:47
                              10:00 Pace
   80    9  John Prichard, 17, Franklin, PA             31:10   10:03
   81    2  Mandy Reed, 22*, Kennerdell, PA             31:13   10:04
   82    1  Harold Prichard, 67, Oil City, PA           31:19   10:06
   83    4  Lisa Haslett, 34*, Moon, PA                 31:26   10:08
   84    2  Greta Wice, 44*, Franklin, PA               31:28   10:09
   85    3  Chris Sayers, 42*, Oil City, PA             31:30   10:10
   86    5  Butch Huey, 54, Oil City, PA                31:39   10:12
   87    3  Angela Bowersox, 21*, Oil City, PA          32:48   10:35
   88    2  Patricia Klinger, 15*, Oil City, PA         32:57   10:37
   89    4  Amber Leonard, 25*, Grove City, PA          33:06   10:41
   90   12  Ronald Sheats, 45, Oil City, PA             33:25   10:46
   91    3  Jennifer Ruth, 17*, Oil City, PA            33:53   10:56
                              11:00 Pace
   92    4  Donna Tarlton, 43*, Oil City, PA            34:11   11:01
   93    7  Carol Shreffler, 36*, Venus, PA             34:21   11:05
   94    8  Karen Blair, 36*, Greenville, PA            36:21   11:43
   95    4  Lori Reed, 18*, Oil City, PA                36:24   11:44
   96    5  Sara Reed, 22*, Oil City, PA                36:33   11:47
   97    5  Betty Sheats, 44*, Oil City, PA             36:39   11:49
                              12:00 Pace
   98    8  Cory Hadden, 13, Oil City, PA               37:46   12:11
   99    9  Dee Ette Schneider, 36*, Oil City, PA       37:48   12:12
  100    3  Taylor Swiedom, 13*, Oil City, PA           37:53   12:13
  101    4  Meghan Black, 13*, Oil City, PA             37:54   12:13
  102    2  Deb Weaver, 47*, Kossuth, PA                38:50   12:32
  103    1  Tiffany Prichard, 11*, Franklin, PA         39:06   12:37
  104   10  Tom Prichard, 42, Franklin, PA              39:07   12:37
  105    1  Linda Sollinger, 51*, Franklin, PA          39:25   12:43
                              13:00 Pace
  106    3  Brett Heber, 7, Cooperstown, PA             42:47   13:48
                              14:00 Pace
  107    4  Jonathan Rogers, 7, Cooperstown, PA         44:22   14:19
  108    6  William Heber, 32, Cooperstown, PA          44:23   14:19
  109   13  David Weaver, 48, Kossuth, PA               46:11   14:54
                              15:00 Pace
  110    1  Doris Hargenrader, 64*, Oil City, PA        47:54   15:27
  111    2  Ruth Gaisford, 63*, Cooperstown, PA         48:54   15:46
  112    3  Connie Reed, 48*, Oil City, PA              48:59   15:48
  113    2  Ruthie Boughner, 57*, Cooperstown, PA       49:03   15:49
  114    2  Bill Gueshl, 68, Dempseytown, PA            49:28   15:57
  115    5  Josh Stover, 7, Oil City, PA                49:35   15:59
                              16:00 Pace
  116   10  Sally Stover, 39*, Oil City, PA             50:22   16:15
  117    3  Mary Prichard, 69*, Oil City, PA            50:39   16:20
  118    3  Al Wise, 75, Kennerdell, PA                 50:41   16:21
                              17:00 Pace
  119    6  William Struthers, 52, Oil City, PA         52:42   17:00
  120    3  Suzanne Struthers, 51*, Oil City, PA        52:43   17:00
  121    6  Leah Reed, 21*, Oil City, PA                53:45   17:20
  122    7  Angel Prichard, 26*, Titusville, PA         53:46   17:20
                              19:00 Pace
  123    4  Dick Hargenrdader, 71, Oil City, PA         59:05   19:03
                              20:00 Pace
  124    4  Janet Rogers, 74*, Oil City, PA           1:02:38   20:12
  125    5  Doris Speer, 72*, Franklin, PA            1:02:39   20:12
  126    5  Sam Barlett, 80, Oil City, PA             1:02:40   20:13
"*" indicates females
5 finishers among Men 12 & Under
8 finishers among Men 13 - 15
9 finishers among Men 16 - 19
7 finishers among Men 20 - 29
6 finishers among Men 30 - 34
3 finishers among Men 35 - 39
10 finishers among Men 40 - 44
13 finishers among Men 45 - 49
6 finishers among Men 50 - 59
5 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women 12 & Under
4 finishers among Women 13 - 15
4 finishers among Women 16 - 19
7 finishers among Women 20 - 29
4 finishers among Women 30 - 34
10 finishers among Women 35 - 39
5 finishers among Women 40 - 44
3 finishers among Women 45 - 49
3 finishers among Women 50 - 59
5 finishers among Women 60 & Up
75 male finishers
49 female finishers
124 total finishers