BOB SPEER / JOHN PRICHARD
MEMORIAL 5K

Dempseytown, PA

May 13, 2000

Open Men
    1    1  Joe Covell, 17, Titusville, PA              17:48    5:44
    2    2  Brian Wice, 18, Franklin, PA                18:11    5:52
    3    3  Tony Ruth, 39, Seneca, PA                   18:20    5:55

Open Women
   10    1  Laurie Carrow, 32, Oil City, PA             20:34    6:38
   22    2  Laura Clark, 14, Titusville, PA             22:05    7:07
   24    3  Signe Steinbuhler, 15, Titusville, PA       22:11    7:09


Men 12 & Under
   69    1  Kyle Martin, 11, Cooperstown, PA            28:58    9:20
   74    2  Ryan Thompson, 11, Cooperstown, PA          29:51    9:38
  104    3  Brett Heber, 7, Cooperstown, PA             42:47   13:48
  105    4  Jonathan Rogers, 7, Cooperstown, PA         44:22   14:19
  113    5  Josh Stover, 7, Oil City, PA                49:35   15:59

Men 13 - 15
    5    1  Tyler Johnson, 15, Franklin, PA             18:46    6:03
    7    2  Ken Bodamer, 15, Titusville, PA             19:00    6:07
    8    3  Nate Witherow, 15, Franklin, PA             20:05    6:29
    9    4  David Ruth, 15, Seneca, PA                  20:11    6:31
   20    5  Travis Swiedom, 15, Oil City, PA            21:51    7:03
   62    6  Norman Pratt, 14, Guys Mills, PA            27:36    8:54
   71    7  Matthew Litke, 14, Guys Mills, PA           29:38    9:33
   96    8  Cory Hadden, 13, Oil City, PA               37:46   12:11

Men 16 - 19
    6    1  Nathan Mallory, 19, Centerville, PA         18:49    6:04
   14    2  Logan Tarlton, 19, Oil City, PA             21:14    6:51
   19    3  Walter Knight, 16, Oil City, PA             21:49    7:02
   39    4  James Shreffler, 16, Oil City, PA           23:39    7:38
   45    5  Dylan Gaisford, 17, Belleville, IL          24:19    7:50
   52    6  Grant Meabon, 19, Franklin, PA              25:32    8:14
   59    7  Eli Gaisford, 17, Faith, NC                 26:55    8:41
   68    8  Nate Speer, 16, Dempseytown, PA             28:55    9:20
   78    9  John Prichard, 17, Franklin, PA             31:10   10:03

Men 20 - 29
   12    1  Dustin Rhoades, 20, Oil City, PA            21:06    6:48
   15    2  Mike Quen, 22, Franklin, PA                 21:21    6:53
   17    3  Chris McCormick, 25, Knox, PA               21:25    6:54
   21    4  Clint Hanna, 27, Oil City, PA               22:00    7:06
   34    5  Dan Prichard, 25, Titusville, PA            23:30    7:35
   63    6  Joe Henderson, 29, Franklin, PA             27:46    8:57
   67    7  Dana Shawgo, 23, Franklin, PA               28:26    9:10

Men 30 - 34
   26    1  Curtis Chase, 32, Oil City, PA              22:16    7:11
   32    2  Mike Haslett, 34, Moon, PA                  23:12    7:29
   48    3  Eric Hanna, 34, Seneca, PA                  25:08    8:06
   53    4  Robert Coffman, 33, Oil City, PA            25:34    8:15
   65    5  Eric Smith, 31, Franklin, PA                28:13    9:06
  106    6  William Heber, 32, Cooperstown, PA          44:23   14:19

Men 35 - 39
   25    1  Mike Johnson, 39, Franklin, PA              22:12    7:09
   35    2  Larry Henderson, 37, Franklin, PA           23:31    7:35
   36    3  Steve Flick, 38, Meadville, PA              23:35    7:36

Men 40 - 44
    4    1  Carl Bialo, 43, Oil City, PA                18:26    5:57
   16    2  Denny Paden, 40, Franklin, PA               21:24    6:54
   37    3  Ed May, 42, Oil City, PA                    23:37    7:37
   40    4  Gene Litke, 43, Guys Mills, PA              23:42    7:38
   43    5  Gale Carey, 43, Sandy Lake, PA              23:55    7:43
   46    6  Dan Gaisford, 41, Belleville, IL            24:20    7:51
   50    7  Bill Gaisford, 43, Faith, NC                25:13    8:08
   56    8  Bob Wahlmark, 41, Townville, PA             26:02    8:24
   64    9  Alan Swiedom, 43, Oil City, PA              27:49    8:58
  102   10  Tom Prichard, 42, Franklin, PA              39:07   12:37

Men 45 - 49
   11    1  Rick Witherow, 45, Franklin, PA             20:48    6:42
   18    2  Jim Shawgo, 47, Franklin, PA                21:38    6:58
   23    3  Thomas Wilson, 45, Seneca, PA               22:07    7:08
   27    4  Fran Sherwood, 45, Sharon, PA               22:17    7:11
   29    5  Dan Bowersox, 48, Oil City, PA              22:52    7:22
   42    6  Tom Wice, 45, Franklin, PA                  23:54    7:42
   44    7  Dan Jones, 48, Franklin, PA                 24:09    7:47
   47    8  Andy McAuley, 49, Oil City, PA              24:40    7:57
   54    9  Jim Kole, 47, Oil City, PA                  25:43    8:18
   60   10  Robert Reed, 48, Oil City, PA               26:59    8:42
   75   11  Gary Thompson, 45, Cooperstown, PA          29:58    9:40
   88   12  Ronald Sheats, 45, Oil City, PA             33:25   10:46
  107   13  David Weaver, 48, Kossuth, PA               46:11   14:54

Men 50 - 59
   13    1  Chuck Osterling, 53, Butler, PA             21:07    6:49
   41    2  Curly Beary, 52, Clarion, PA                23:45    7:40
   49    3  Chuck Moore, 53, Seneca, PA                 25:09    8:07
   51    4  Ed Scurry, 54, Franklin, PA                 25:19    8:10
   84    5  Butch Huey, 54, Oil City, PA                31:39   10:12
  117    6  William Struthers, 52, Oil City, PA         52:42   17:00

Men 60 & Up
   80    1  Harold Prichard, 67, Oil City, PA           31:19   10:06
  112    2  Bill Gueshl, 68, Dempseytown, PA            49:28   15:57
  116    3  Al Wise, 75, Kennerdell, PA                 50:41   16:21
  121    4  Dick Hargenrdader, 71, Oil City, PA         59:05   19:03
  124    5  Sam Barlett, 80, Oil City, PA             1:02:40   20:13



Women 12 & Under
  101    1  Tiffany Prichard, 11, Franklin, PA          39:06   12:37

Women 13 - 15
   28    1  Amy Echenoz, 14, Oil City, PA               22:46    7:21
   86    2  Patricia Klinger, 15, Oil City, PA          32:57   10:37
   98    3  Taylor Swiedom, 13, Oil City, PA            37:53   12:13
   99    4  Meghan Black, 13, Oil City, PA              37:54   12:13

Women 16 - 19
   31    1  Tammy Bornemisza, 16, Titusville, PA        23:08    7:27
   66    2  Teresa Lorenz, 19, Oil City, PA             28:14    9:06
   89    3  Jennifer Ruth, 17, Oil City, PA             33:53   10:56
   93    4  Lori Reed, 18, Oil City, PA                 36:24   11:44

Women 20 - 29
   55    1  Traci Macneil, 27, Oil City, PA             25:56    8:22
   79    2  Mandy Reed, 22, Kennerdell, PA              31:13   10:04
   85    3  Angela Bowersox, 21, Oil City, PA           32:48   10:35
   87    4  Amber Leonard, 25, Grove City, PA           33:06   10:41
   94    5  Sara Reed, 22, Oil City, PA                 36:33   11:47
  119    6  Leah Reed, 21, Oil City, PA                 53:45   17:20
  120    7  Angel Prichard, 26, Titusville, PA          53:46   17:20

Women 30 - 34
   33    1  Laura Cramer, 34, Tionesta, PA              23:22    7:32
   57    2  Irene Smith, 33, Oil City, PA               26:27    8:32
   58    3  Lisa Morse, 32, Oil City, PA                26:54    8:40
   81    4  Lisa Haslett, 34, Moon, PA                  31:26   10:08

Women 35 - 39
   30    1  Tori Erwin, 39, Titusville, PA              22:57    7:24
   38    2  Janet Exley, 39, Cochranton, PA             23:38    7:37
   70    3  Pam Bowersox, 39, Oil City, PA              29:00    9:21
   72    4  Tammy Witherow, 37, Franklin, PA            29:48    9:37
   76    5  Joyce Carbaugh, 36, Oil City, PA            30:06    9:42
   77    6  Denise Boughner, 37, Cooperstown, PA        30:21    9:47
   91    7  Carol Shreffler, 36, Venus, PA              34:21   11:05
   92    8  Karen Blair, 36, Greenville, PA             36:21   11:43
   97    9  Dee Ette Schneider, 36, Oil City, PA        37:48   12:12
  114   10  Sally Stover, 39, Oil City, PA              50:22   16:15

Women 40 - 44
   61    1  Cheryl Miller, 44, Franklin, PA             27:22    8:50
   82    2  Greta Wice, 44, Franklin, PA                31:28   10:09
   83    3  Chris Sayers, 42, Oil City, PA              31:30   10:10
   90    4  Donna Tarlton, 43, Oil City, PA             34:11   11:01
   95    5  Betty Sheats, 44, Oil City, PA              36:39   11:49

Women 45 - 49
   73    1  Cookie Jones, 46, Franklin, PA              29:50    9:37
  100    2  Deb Weaver, 47, Kossuth, PA                 38:50   12:32
  110    3  Connie Reed, 48, Oil City, PA               48:59   15:48

Women 50 - 59
  103    1  Linda Sollinger, 51, Franklin, PA           39:25   12:43
  111    2  Ruthie Boughner, 57, Cooperstown, PA        49:03   15:49
  118    3  Suzanne Struthers, 51, Oil City, PA         52:43   17:00

Women 60 & Up
  108    1  Doris Hargenrader, 64, Oil City, PA         47:54   15:27
  109    2  Ruth Gaisford, 63, Cooperstown, PA          48:54   15:46
  115    3  Mary Prichard, 69, Oil City, PA             50:39   16:20
  122    4  Janet Rogers, 74, Oil City, PA            1:02:38   20:12
  123    5  Doris Speer, 72, Franklin, PA             1:02:39   20:12