BOB SPEER / JOHN PRICHARD MEMORIAL 5K
AGE GRADED RESULTS
May 13, 2000

        CLASS                                        HANDICAPPED           WAVA     RAW
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE      PERCENT   TIME

    1    1  Carl Bialo, 43, Oil City, PA                17:21    5:36    74.8%    18:26
    2    1  Tony Ruth, 39, Seneca, PA                   17:46    5:44    73.0%    18:20
    3    1  Joe Covell, 17, Titusville, PA              17:48    5:44    72.9%    17:48
    4    2  Brian Wice, 18, Franklin, PA                18:11    5:52    71.4%    18:11
    5    1  Chuck Osterling, 53, Butler, PA             18:24    5:56    70.5%    21:07
    6    1  Tyler Johnson, 15, Franklin, PA             18:46    6:03    69.1%    18:46
    7    3  Nathan Mallory, 19, Centerville, PA         18:49    6:04    69.0%    18:49
    8    2  Ken Bodamer, 15, Titusville, PA             19:00    6:07    68.3%    19:00
    9    1  Rick Witherow, 45, Franklin, PA             19:18    6:13    67.2%    20:48
   10    2  Jim Shawgo, 47, Franklin, PA                19:46    6:23    65.6%    21:38
   11    3  Nate Witherow, 15, Franklin, PA             20:05    6:29    64.6%    20:05
   12    4  David Ruth, 15, Seneca, PA                  20:11    6:31    64.3%    20:11
   13    3  Thomas Wilson, 45, Seneca, PA               20:32    6:37    63.2%    22:07
   14    1  Laurie Carrow, 32*, Oil City, PA            20:34    6:38    70.0%    20:34
   15    2  Denny Paden, 40, Franklin, PA               20:36    6:38    63.0%    21:24
   16    4  Fran Sherwood, 45, Sharon, PA               20:41    6:40    62.7%    22:17
   17    5  Dan Bowersox, 48, Oil City, PA              20:45    6:41    62.6%    22:52
   18    2  Curly Beary, 52, Clarion, PA                20:53    6:44    62.2%    23:45
   19    1  Dustin Rhoades, 20, Oil City, PA            21:06    6:48    61.5%    21:06
   20    4  Logan Tarlton, 19, Oil City, PA             21:14    6:51    61.1%    21:14
   21    2  Mike Quen, 22, Franklin, PA                 21:21    6:53    60.8%    21:21
   22    3  Chris McCormick, 25, Knox, PA               21:25    6:54    60.6%    21:25
   23    2  Mike Johnson, 39, Franklin, PA              21:31    6:56    60.3%    22:12
   24    5  Walter Knight, 16, Oil City, PA             21:49    7:02    59.5%    21:49
   25    5  Travis Swiedom, 15, Oil City, PA            21:51    7:03    59.4%    21:51
   26    3  Ed Scurry, 54, Franklin, PA                 21:53    7:03    59.3%    25:19
   27    6  Dan Jones, 48, Franklin, PA                 21:54    7:04    59.3%    24:09
   28    4  Chuck Moore, 53, Seneca, PA                 21:55    7:04    59.2%    25:09
   29    4  Clint Hanna, 27, Oil City, PA               22:00    7:06    59.0%    22:00
   30    1  Tori Erwin, 39*, Titusville, PA             22:02    7:06    65.3%    22:57
   31    1  Laura Clark, 14*, Titusville, PA            22:05    7:07    65.2%    22:05
   32    2  Signe Steinbuhler, 15*, Titusville, PA      22:11    7:09    64.9%    22:11
   33    7  Tom Wice, 45, Franklin, PA                  22:11    7:09    58.5%    23:54
   34    8  Andy McAuley, 49, Oil City, PA              22:12    7:09    58.5%    24:40
   35    1  Curtis Chase, 32, Oil City, PA              22:16    7:11    58.3%    22:16
   36    3  Gene Litke, 43, Guys Mills, PA              22:19    7:12    58.2%    23:42
   37    4  Ed May, 42, Oil City, PA                    22:24    7:13    57.9%    23:37
   38    5  Gale Carey, 43, Sandy Lake, PA              22:32    7:16    57.6%    23:55
   39    2  Janet Exley, 39*, Cochranton, PA            22:42    7:19    63.4%    23:38
   40    3  Amy Echenoz, 14*, Oil City, PA              22:46    7:21    63.2%    22:46
   41    3  Steve Flick, 38, Meadville, PA              23:01    7:25    56.4%    23:35
   42    4  Larry Henderson, 37, Franklin, PA           23:07    7:27    56.2%    23:31
   43    1  Tammy Bornemisza, 16*, Titusville, PA       23:08    7:27    62.3%    23:08
   44    2  Mike Haslett, 34, Moon, PA                  23:12    7:29    55.9%    23:12
   45    6  Dan Gaisford, 41, Belleville, IL            23:15    7:30    55.8%    24:20
   46    2  Laura Cramer, 34*, Tionesta, PA             23:21    7:32    61.7%    23:22
   47    5  Dan Prichard, 25, Titusville, PA            23:30    7:35    55.2%    23:30
   48    9  Jim Kole, 47, Oil City, PA                  23:30    7:35    55.2%    25:43
   49    6  James Shreffler, 16, Oil City, PA           23:39    7:38    54.9%    23:39
   50    7  Bill Gaisford, 43, Faith, NC                23:45    7:40    54.6%    25:13
   51    1  Harold Prichard, 67, Oil City, PA           23:52    7:42    54.4%    31:19
   52    7  Dylan Gaisford, 17, Belleville, IL          24:19    7:50    53.4%    24:19
   53   10  Robert Reed, 48, Oil City, PA               24:29    7:54    53.0%    26:59
   54    8  Bob Wahlmark, 41, Townville, PA             24:53    8:01    52.2%    26:02
   55    3  Eric Hanna, 34, Seneca, PA                  25:08    8:06    51.6%    25:08
   56    1  Cheryl Miller, 44*, Franklin, PA            25:12    8:08    57.1%    27:22
   57    8  Grant Meabon, 19, Franklin, PA              25:32    8:14    50.8%    25:32
   58    4  Robert Coffman, 33, Oil City, PA            25:34    8:15    50.8%    25:34
   59    1  Traci Macneil, 27*, Oil City, PA            25:56    8:22    55.5%    25:56
   60    9  Alan Swiedom, 43, Oil City, PA              26:12    8:27    49.5%    27:49
   61    3  Irene Smith, 33*, Oil City, PA              26:27    8:32    54.4%    26:27
   62    4  Lisa Morse, 32*, Oil City, PA               26:54    8:40    53.5%    26:54
   63    9  Eli Gaisford, 17, Faith, NC                 26:55    8:41    48.2%    26:55
   64    1  Cookie Jones, 46*, Franklin, PA             27:00    8:43    53.3%    29:50
   65    5  Butch Huey, 54, Oil City, PA                27:21    8:49    47.4%    31:39
   66    6  Norman Pratt, 14, Guys Mills, PA            27:36    8:54    47.0%    27:36
   67    6  Joe Henderson, 29, Franklin, PA             27:46    8:57    46.7%    27:46
   68   11  Gary Thompson, 45, Cooperstown, PA          27:49    8:58    46.6%    29:58
   69    3  Pam Bowersox, 39*, Oil City, PA             27:51    8:59    51.7%    29:00
   70    5  Eric Smith, 31, Franklin, PA                28:13    9:06    46.0%    28:13
   71    2  Teresa Lorenz, 19*, Oil City, PA            28:14    9:06    51.0%    28:14
   72    7  Dana Shawgo, 23, Franklin, PA               28:26    9:10    45.6%    28:26
   73   10  Nate Speer, 16, Dempseytown, PA             28:55    9:20    44.9%    28:55
   74    1  Kyle Martin, 11, Cooperstown, PA            28:58    9:20    44.8%    28:58
   75    2  Greta Wice, 44*, Franklin, PA               28:59    9:21    49.7%    31:28
   76    4  Tammy Witherow, 37*, Franklin, PA           29:05    9:23    49.5%    29:48
   77    3  Chris Sayers, 42*, Oil City, PA             29:31    9:31    48.8%    31:30
   78    5  Joyce Carbaugh, 36*, Oil City, PA           29:36    9:33    48.6%    30:06
   79    6  Denise Boughner, 37*, Cooperstown, PA       29:37    9:33    48.6%    30:21
   80    7  Matthew Litke, 14, Guys Mills, PA           29:38    9:33    43.8%    29:38
   81    2  Ryan Thompson, 11, Cooperstown, PA          29:51    9:38    43.5%    29:51
   82   12  Ronald Sheats, 45, Oil City, PA             31:01   10:00    41.8%    33:25
   83   11  John Prichard, 17, Franklin, PA             31:10   10:03    41.6%    31:10
   84    2  Mandy Reed, 22*, Kennerdell, PA             31:13   10:04    46.1%    31:13
   85    5  Lisa Haslett, 34*, Moon, PA                 31:24   10:07    45.9%    31:26
   86    4  Donna Tarlton, 43*, Oil City, PA            31:45   10:15    45.3%    34:11
   87    3  Angela Bowersox, 21*, Oil City, PA          32:48   10:35    43.9%    32:48
   88    4  Patricia Klinger, 15*, Oil City, PA         32:57   10:37    43.7%    32:57
   89    4  Amber Leonard, 25*, Grove City, PA          33:06   10:41    43.5%    33:06
   90    5  Betty Sheats, 44*, Oil City, PA             33:45   10:53    42.7%    36:39
   91    7  Carol Shreffler, 36*, Venus, PA             33:47   10:54    42.6%    34:21
   92    3  Jennifer Ruth, 17*, Oil City, PA            33:53   10:56    42.5%    33:53
   93    1  Linda Sollinger, 51*, Franklin, PA          34:06   11:00    42.2%    39:25
   94    2  Deb Weaver, 47*, Kossuth, PA                34:51   11:14    41.3%    38:50
   95    2  Al Wise, 75, Kennerdell, PA                 34:59   11:17    37.1%    50:41
   96    8  Karen Blair, 36*, Greenville, PA            35:45   11:32    40.3%    36:21
   97    1  Mary Prichard, 69*, Oil City, PA            35:48   11:33    40.2%    50:39
   98    2  Doris Hargenrader, 64*, Oil City, PA        36:07   11:39    39.9%    47:54
   99    4  Lori Reed, 18*, Oil City, PA                36:24   11:44    39.6%    36:24
  100    5  Sara Reed, 22*, Oil City, PA                36:33   11:47    39.4%    36:33
  101   10  Tom Prichard, 42, Franklin, PA              37:07   11:58    35.0%    39:07
  102    9  Dee Ette Schneider, 36*, Oil City, PA       37:11   12:00    38.7%    37:48
  103    3  Bill Gueshl, 68, Dempseytown, PA            37:17   12:02    34.8%    49:28
  104    3  Ruth Gaisford, 63*, Cooperstown, PA         37:19   12:02    38.6%    48:54
  105    8  Cory Hadden, 13, Oil City, PA               37:46   12:11    34.4%    37:46
  106    5  Taylor Swiedom, 13*, Oil City, PA           37:53   12:13    38.0%    37:53
  107    6  Meghan Black, 13*, Oil City, PA             37:54   12:13    38.0%    37:54
  108    1  Tiffany Prichard, 11*, Franklin, PA         39:06   12:37    36.8%    39:06
  109    2  Ruthie Boughner, 57*, Cooperstown, PA       40:00   12:54    36.0%    49:03
  110    4  Sam Barlett, 80, Oil City, PA               40:02   12:55    32.4%  1:02:40
  111    4  Janet Rogers, 74*, Oil City, PA             41:06   13:15    35.0%  1:02:38
  112   13  David Weaver, 48, Kossuth, PA               41:53   13:31    31.0%    46:11
  113    5  Doris Speer, 72*, Franklin, PA              42:24   13:40    34.0%  1:02:39
  114    3  Brett Heber, 7, Cooperstown, PA             42:47   13:48    30.3%    42:47
  115    5  Dick Hargenrdader, 71, Oil City, PA         42:58   13:52    30.2%    59:05
  116    3  Connie Reed, 48*, Oil City, PA              43:34   14:03    33.0%    48:59
  117    4  Jonathan Rogers, 7, Cooperstown, PA         44:22   14:19    29.2%    44:22
  118    6  William Heber, 32, Cooperstown, PA          44:23   14:19    29.2%    44:23
  119    3  Suzanne Struthers, 51*, Oil City, PA        45:37   14:43    31.6%    52:43
  120    6  William Struthers, 52, Oil City, PA         46:19   14:56    28.0%    52:42
  121   10  Sally Stover, 39*, Oil City, PA             48:22   15:36    29.8%    50:22
  122    5  Josh Stover, 7, Oil City, PA                49:35   15:59    26.2%    49:35
  123    6  Leah Reed, 21*, Oil City, PA                53:45   17:20    26.8%    53:45
  124    7  Angel Prichard, 26*, Titusville, PA         53:46   17:20    26.8%    53:46
"*" indicates females
5 finishers among Men 12 & Under
8 finishers among Men 13 - 15
11 finishers among Men 16 - 19
7 finishers among Men 20 - 29
6 finishers among Men 30 - 34
4 finishers among Men 35 - 39
10 finishers among Men 40 - 44
13 finishers among Men 45 - 49
6 finishers among Men 50 - 59
5 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women 12 & Under
6 finishers among Women 13 - 15
4 finishers among Women 16 - 19
7 finishers among Women 20 - 29
5 finishers among Women 30 - 34
10 finishers among Women 35 - 39
5 finishers among Women 40 - 44
3 finishers among Women 45 - 49
3 finishers among Women 50 - 59
5 finishers among Women 60 & Up
75 male finishers
49 female finishers
124 total finishers