RIDGWAY INDEPENDENCE FESTIVAL HM
AGE GRADED RESULTS
June 24, 2000

        CLASS                                        HANDICAPPED           WAVA     RAW
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE      PERCENT   TIME

    1    1  Wee J. Fernan, 27, Ridgway, PA            1:14:50    5:43    79.7%  1:14:50
    2    1  Doug Craft, 39, Punxsutawney, PA          1:18:50    6:01    75.7%  1:20:16
    3    1  Dennis McDougall, 50, Union City, PA      1:24:00    6:25    71.0%  1:32:48
    4    2  Steve Zuchowski, 37, Johnsonburg, PA      1:24:07    6:25    70.9%  1:24:28
    5    2  James Cheatle, 52, St Marys, PA           1:25:43    6:33    69.6%  1:36:15
    6    1  Craig Gnan, 17, St Marys, PA              1:27:03    6:39    68.5%  1:27:03
    7    2  John Snyder, 18, Punxsutawney, PA         1:27:03    6:39    68.5%  1:27:03
    8    1  Dave Cavalline, 47, Ridgway, PA           1:27:35    6:41    68.1%  1:34:33
    9    3  Jeremy Bochert, 19, Punxsutawney, PA      1:28:16    6:44    67.6%  1:28:16
   10    2  John Miller, 46, Clarion, PA              1:28:24    6:45    67.5%  1:34:42
   11    2  Benjamin Behun, 23, Olean, NY             1:28:59    6:48    67.0%  1:28:59
   12    3  Joseph Eckert, 43, St Marys, PA           1:30:11    6:53    66.1%  1:34:30
   13    3  Don Hoffman, 32, Ridgway, PA              1:30:39    6:55    65.8%  1:30:39
   14    4  John Michalowski, 33, Ridgway, PA         1:31:11    6:58    65.4%  1:31:11
   15    4  Richard Morton, 41, Wattsburg, PA         1:31:21    6:58    65.3%  1:34:21
   16    1  Bev Yates, 58*, Ridgway, PA               1:32:04    7:02    71.5%  1:52:22
   17    5  Craig Cramer, 39, Brookville, PA          1:32:34    7:04    64.4%  1:34:15
   18    1  Vicki Yohn, 20*, Port Royal, PA           1:33:01    7:06    70.7%  1:33:01
   19    3  Chris Smith, 50, Wilcox, PA               1:33:02    7:06    64.1%  1:42:47
   20    4  Chuck Warmbrodt, 50, Johnsonburg, PA      1:33:18    7:07    63.9%  1:43:05
   21    3  Mike Schoonover, 22, Ridgway, PA          1:35:00    7:15    62.8%  1:35:00
   22    1  Lynne Beck, 36*, Hubbard, OH              1:35:27    7:17    68.9%  1:35:44
   23    5  Chuck Kepler, 56, Kane, PA                1:36:19    7:21    61.9%  1:51:52
   24    5  Larry Marshall, 43, Ridgway, PA           1:37:03    7:24    61.5%  1:41:41
   25    2  Kay Walborn, 52*, Falls Creek, PA         1:37:39    7:27    67.4%  1:52:16
   26    2  Karen Kinkead, 35*, Ridgway, PA           1:38:29    7:31    66.8%  1:38:29
   27    6  Jim Burke, 41, Media, PA                  1:38:36    7:32    60.5%  1:41:50
   28    7  Kerry Beck, 40, Hubbard, OH               1:38:58    7:33    60.3%  1:41:29
   29    1  Amanda Stapleton, 19*, Ashville, NY       1:39:02    7:34    66.4%  1:39:02
   30    3  Pam Morton, 35*, Wattsburg, PA            1:40:54    7:42    65.2%  1:40:54
   31    4  Anthony Santiso, 26, Ridgway, PA          1:42:49    7:51    58.0%  1:42:49
   32    6  Jim Caskey, 54, Pittsburgh, PA            1:43:58    7:56    57.4%  1:58:42
   33    6  Ken Gausman, 39, East Rochester, NY       1:46:37    8:08    56.0%  1:48:34
   34    8  Don Fabiano, 44, Ridgway, PA              1:47:40    8:13    55.4%  1:53:39
   35    9  Randy Anderson, 41, Kane, PA              1:50:33    8:26    54.0%  1:54:10
   36    5  Michael Belz, 24, Clifton, VA             1:51:10    8:29    53.7%  1:51:10
   37    6  Michael Dickerson, 24, Herndon, VA        1:51:12    8:29    53.6%  1:51:12
   38   10  Paul Reed, 41, Ridgway, PA                1:52:43    8:36    52.9%  1:56:25
   39    4  Jennifer Correll, 38*, Edinboro, PA       1:53:26    8:39    58.0%  1:55:35
   40    1  Susan Fitzgerald, 45*, Erie, PA           1:54:54    8:46    57.3%  2:04:02
   41    5  Anita Parker, 38*, Edinboro, PA           1:55:06    8:47    57.2%  1:57:17
   42    2  Lynn Jones, 29*, Erie, PA                 1:55:23    8:48    57.0%  1:55:23
   43    7  Arnold Guikema, 29, Ypsilanti, MI         1:59:12    9:06    50.0%  1:59:12
   44    7  Tom Wells, 37, Reynoldsville, PA          2:00:43    9:13    49.4%  2:01:14
   45    3  Julie Newton, 29*, St Marys, PA           2:06:08    9:38    52.2%  2:06:08
   46    2  Linda Shultz, 45*, Elizabethville, PA     2:09:06    9:51    51.0%  2:19:22
   47    6  April George, 33*, Lower Burrell, PA      2:10:14    9:56    50.5%  2:10:14
   48    4  Christa Pontani, 27*, Penn Run, PA        2:15:00   10:18    48.7%  2:15:00
   49    3  Beth Anne Oliver, 42*, Clarion, PA        2:15:16   10:20    48.6%  2:22:24
   50    7  Tamara Mock, 30*, South Riding, VA        2:19:50   10:40    47.1%  2:19:50
   51    8  Stephen McClanahan, 30, Alexandria, VA    2:19:51   10:41    42.7%  2:19:51
"*" indicates females
3 finishers among Men 15 - 19
7 finishers among Men 20 - 29
8 finishers among Men 30 - 39
10 finishers among Men 40 - 49
6 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Women 15 - 19
4 finishers among Women 20 - 29
7 finishers among Women 30 - 39
3 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
34 male finishers
17 female finishers
51 total finishers