RAILROAD RACE
Stoneboro, PA
June 29, 2000

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1       Justin Sherman, 18, Grove City, PA          17:07    5:31
    2       Carl Bialo, 43, Oil City, PA                17:18    5:35
    3       Tyler Johnson, 15, Franklin, PA             17:22    5:36
    4    1  Brett Zook, 21, Meadville, PA               17:25    5:37
    5    1  Paul Mastarone, 15, Mercer, PA              17:29    5:38
    6    1  Tony Ruth, 39, Seneca, PA                   17:39    5:41
    7    1  Jeremy Peterson, 16, Franklin, PA           17:43    5:43
    8    2  Kyle Black, 21, Grove City, PA              17:54    5:46
    9       Steve Gilliland, 40, Mercer, PA             18:19    5:54
   10       S Mark Courtney, 44, Grove City, PA         18:21    5:55
   11    3  Andrew Brosius, 22, Pittsburgh, PA          18:25    5:56
   12    2  Steve Buck, 19, Grove City, PA              18:26    5:57
   13    1  Steve Williams, 32, Shippenville, PA        18:31    5:58
   14    1  Bruce Siler, 45, Oil City, PA               18:32    5:58
                               6:00 Pace
   15    2  David Ruth, 15, Seneca, PA                  18:38    6:01
   16    1  David Potsubay, 40, Volant, PA              18:41    6:01
   17    3  Nate Witherow, 16, Franklin, PA             18:42    6:02
   18    2  Michael Monstwil, 38, New Castle, PA        18:43    6:02
   19    3  Mitch Radella, 35, Cranberry Twp, PA        18:46    6:03
   20    4  Joseph Bradshaw, 35, Meadville, PA          18:52    6:05
   21    2  Randy Brown, 42, Hermitage, PA              18:59    6:07
   22    2  Warren Smith, 46, Pittsburgh, PA            19:33    6:18
   23    1  Steve Bell, 50, Meadville, PA               19:34    6:19
   24    3  Rick Witherow, 45, Franklin, PA             19:43    6:22
   25    4  Justus Boring, 16, Sharon, PA               19:46    6:22
   26    4  Chris McMaster, 49, Edinboro, PA            19:51    6:24
   27    5  Seth Black, 18, Grove City, PA              20:09    6:30
   28    5  John Monnin, 38, Sharon, PA                 20:10    6:30
   29    3  Ronald Krystek, 44, Erie, PA                20:12    6:31
   30    6  Jay Kremm, 35, Sharpsville, PA              20:14    6:31
   31    5  Jim Parlin, 46, Edinboro, PA                20:16    6:32
   32    4  Mick Quen, 22, Franklin, PA                 20:17    6:33
   33    6  Jeff Krystek, 19, Erie, PA                  20:19    6:33
   34       Laurie Carrow, 32*, Oil City, PA            20:21    6:34
   35    4  Jeff Warren, 40, Conneaut Lake, PA          20:22    6:34
   36    2  Chuck Oesterling, 54, Butler, PA            20:28    6:36
   37    5  Ross Ford, 20, Grove City, PA               20:33    6:38
   38    7  Alan Hough, 38, Grove City, PA              20:37    6:39
   39       Marcie Knapp, 37*, New Castle, PA           20:51    6:43
   40    6  Joe Davis, 26, Stoneboro, PA                20:51    6:43
   41    5  Michael Fetterolf, 42, Franklin, PA         20:53    6:44
   42    7  Ryan Harold, 16, Stoneboro, PA              21:10    6:50
   43    8  Mike Moorehead, 35, Erie, PA                21:12    6:50
   44    3  Sean Weaver, 15, Franklin, PA               21:16    6:51
   45    3  Gary Bell, 56, Meadville, PA                21:16    6:51
   46       TURKEY                                      21:22    6:53
   47    4  Trevor Johnson, 13, Franklin, PA            21:23    6:54
   48    5  Andrew Brown, 13, Hermitage, PA             21:25    6:54
   49    4  Dick Grim, 54, Hermitage, PA                21:28    6:55
   50    6  Steve Rood, 48, Oil City, PA                21:33    6:57
                               7:00 Pace
   51    5  Larry Peterson, 53, Titusville, PA          21:49    7:02
   52    1  Jerry Donnelly, 64, Espyville, PA           22:09    7:08
   53    2  Lonny Merlak, 32, Sterling, IL              22:12    7:09
   54       Stacie Swogger, 21*, Sharon, PA             22:17    7:11
   55    1  Debbie Courtney, 37*, Grove City, PA        22:25    7:14
   56    6  Brandon Turner, 14, Franklin, PA            22:28    7:15
   57    1  Barbara Kremm, 31*, Sharpsville, PA         22:34    7:17
   58    7  Frank McCommons, 49, Edinboro, PA           22:35    7:17
   59    8  Dan L. Jones, 48, Franklin, PA              22:36    7:17
   60    7  Mark Firster, 26, Meadville, PA             22:46    7:20
   61    6  Ron Canaway, 55, Curwensville, PA           22:54    7:23
   62    7  James Heltzel, 52, Cochranton, PA           23:01    7:25
   63    9  Thomas Ekas, 48, Lyndora, PA                23:16    7:30
   64    6  Ron Hartle, 44, Hilliards, PA               23:23    7:32
   65    7  Bob Wahlmark, 41, Townville, PA             23:33    7:36
   66    8  Grant Meabon, 19, Franklin, PA              24:00    7:44
   67       Terry Yarian, 47*, Boardman, OH             24:11    7:48
   68    7  Bobby Stine, 14, Cranberry, PA              24:11    7:48
   69    1  Megan Fetterolf, 13*, Franklin, PA          24:16    7:50
   70    1  Traci Macneil, 27*, Seneca, PA              24:17    7:50
   71    8  Ron Metzgar, 29, Titusville, PA             24:21    7:51
   72    1  Paul Reitz, 71, Cochranton, PA              24:36    7:56
   73    1  Sandy Melvin, 40*, Greenville, PA           24:42    7:58
                               8:00 Pace
   74    2  Nina Bell, 34*, Meadville, PA               25:03    8:05
   75    3  John Armstrong, 34, Grove City, PA          25:08    8:06
   76    3  Lori Merlak, 31*, Langeloth, PA             25:11    8:07
   77    8  Robert Sands, 57, Butler, PA                25:12    8:07
   78    8  Steve Rood, 13, Oil City, PA                25:28    8:13
   79    1  Sarah Rood, 11*, Oil City, PA               25:40    8:17
   80   10  Edward Bucha, 45, Volant, PA                25:41    8:17
   81    9  Adam Saeler, 16, Sandy Lake, PA             25:51    8:20
   82   11  David Kinman, 49, West Sunbury, PA          26:07    8:25
   83    2  Tammie Brown, 39*, Hermitage, PA            26:24    8:31
   84    9  Dave Masiker, 23, Plesantville, PA          26:31    8:33
   85    2  Denise Brosius, 44*, Seneca, PA             26:40    8:36
   86    1  Benjamin Bradshaw, 11, Meadville, PA        26:56    8:41
   87    9  Brandon Stephens, 12, Greenville, PA        26:57    8:42
   88    2  Justin McCrillis, 10, Greenville, PA        27:01    8:43
   89    1  Katie Altman, 17*, Stoneboro, PA            27:06    8:44
   90    2  Kaitlyn Turner, 11*, Franklin, PA           27:11    8:46
                               9:00 Pace
   91    1  Cookie Jones, 47*, Franklin, PA             27:58    9:01
   92    1  Valerie Sands, 55*, Butler, PA              28:12    9:06
   93    2  Jan Davis, 58*, Stoneboro, PA               29:25    9:29
   94   12  Ronald Sheats, 46, Oil City, PA             29:29    9:30
   95    8  Jim Fitch, 41, Meadville, PA                29:51    9:38
   96    3  Kathy Uglow, 43*, Meadville, PA             29:53    9:38
   97    2  Heather Elder, 19*, New Castle, PA          29:55    9:39
   98    2  Casey Brown, 13*, Meadville, PA             30:18    9:46
   99    3  Alicia McCarl, 15*, Meadville, PA           30:29    9:50
  100   10  Matt Litke, 15, Guys Mills, PA              30:40    9:53
  101    3  Sammie Gibson, 10*, Sharpsville, PA         30:45    9:55
  102    4  Angela Miller, 11*, Greenville, PA          30:48    9:56
                              10:00 Pace
  103    4  Betty Sheats, 44*, Oil City, PA             30:59   10:00
  104    9  Sam Gibson, 51, Sharpsville, PA             31:02   10:00
  105    5  Pamela Weaver, 42*, Franklin, PA            31:13   10:04
  106    3  Kathy McCarl, 38*, Meadville, PA            31:21   10:07
  107    2  William Park, 69, New Castle, PA            31:33   10:10
  108    6  Marianne Sherwood, 42*, Sharon, PA          31:58   10:19
  109    3  Brian Stine, 9, Cranberry, PA               32:27   10:28
  110    3  Darlene Hoffman, 53*, Stoneboro, PA         32:28   10:28
  111    4  Donna Laver, 50*, Greenville, PA            32:31   10:29
  112    4  Karen Klasen, 33*, Sandy Lake, PA           33:23   10:46
                              11:00 Pace
  113    2  Arthur Joachim, 74, Canfield, OH            36:24   11:44
                              12:00 Pace
  114    5  Alexis Gibson, 8*, Sharpsville, PA          38:44   12:30
  115    5  Susan Miller, 52*, Jackson Center, PA       39:02   12:35
                              13:00 Pace
  116    3  Robert Dallas, 75, Titusville, PA           40:44   13:08
  117    7  Carolyn King, 40*, Stoneboro, PA            41:57   13:32
"*" indicates females
3 finishers among Men 11 & Under
10 finishers among Men 12 - 15
9 finishers among Men 16 - 19
9 finishers among Men 20 - 29
3 finishers among Men 30 - 34
8 finishers among Men 35 - 39
8 finishers among Men 40 - 44
12 finishers among Men 45 - 49
9 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 - 69
3 finishers among Men 70 & Up
5 finishers among Women 11 & Under
3 finishers among Women 12 - 15
2 finishers among Women 16 - 19
1 finishers among Women 20 - 29
4 finishers among Women 30 - 34
3 finishers among Women 35 - 39
7 finishers among Women 40 - 44
1 finishers among Women 45 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
81 male finishers
35 female finishers
116 total finishers