RAILROAD RACE
Stoneboro, PA
June 29, 2000


OVERALL

Open Men
    1    1  Justin Sherman, 18, Grove City, PA          17:07    5:31
    2    2  Carl Bialo, 43, Oil City, PA                17:18    5:35
    3    3  Tyler Johnson, 15, Franklin, PA             17:22    5:36

Open Women
    1    1  Laurie Carrow, 32, Oil City, PA             20:21    6:34
    2    2  Marcie Knapp, 37, New Castle, PA            20:51    6:43
    3    3  Stacie Swogger, 21, Sharon, PA              22:17    7:11

Masters Men
    9    1  Steve Gilliland, 40, Mercer, PA             18:19    5:54
   10    2  S Mark Courtney, 44, Grove City, PA         18:21    5:55

Masters Women
    6    1  Terry Yarian, 47, Boardman, OH              24:11    7:48

MEN

Men 11 & Under
   71    1  Benjamin Bradshaw, 11, Meadville, PA        26:56    8:41
   73    2  Justin McCrillis, 10, Greenville, PA        27:01    8:43
   79    3  Brian Stine, 9, Cranberry, PA               32:27   10:28

Men 12 - 15
    5    1  Paul Mastarone, 15, Mercer, PA              17:29    5:38
   15    2  David Ruth, 15, Seneca, PA                  18:38    6:01
   42    3  Sean Weaver, 15, Franklin, PA               21:16    6:51
   44    4  Trevor Johnson, 13, Franklin, PA            21:23    6:54
   45    5  Andrew Brown, 13, Hermitage, PA             21:25    6:54
   51    6  Brandon Turner, 14, Franklin, PA            22:28    7:15
   61    7  Bobby Stine, 14, Cranberry, PA              24:11    7:48
   66    8  Steve Rood, 13, Oil City, PA                25:28    8:13
   72    9  Brandon Stephens, 12, Greenville, PA        26:57    8:42
   76   10  Matt Litke, 15, Guys Mills, PA              30:40    9:53

Men 16 - 19
    7    1  Jeremy Peterson, 16, Franklin, PA           17:43    5:43
   12    2  Steve Buck, 19, Grove City, PA              18:26    5:57
   17    3  Nate Witherow, 16, Franklin, PA             18:42    6:02
   25    4  Justus Boring, 16, Sharon, PA               19:46    6:22
   27    5  Seth Black, 18, Grove City, PA              20:09    6:30
   33    6  Jeff Krystek, 19, Erie, PA                  20:19    6:33
   40    7  Ryan Harold, 16, Stoneboro, PA              21:10    6:50
   60    8  Grant Meabon, 19, Franklin, PA              24:00    7:44
   68    9  Adam Saeler, 16, Sandy Lake, PA             25:51    8:20

Men 20 - 29
    4    1  Brett Zook, 21, Meadville, PA               17:25    5:37
    8    2  Kyle Black, 21, Grove City, PA              17:54    5:46
   11    3  Andrew Brosius, 22, Pittsburgh, PA          18:25    5:56
   32    4  Mick Quen, 22, Franklin, PA                 20:17    6:33
   36    5  Ross Ford, 20, Grove City, PA               20:33    6:38
   38    6  Joe Davis, 26, Stoneboro, PA                20:51    6:43
   54    7  Mark Firster, 26, Meadville, PA             22:46    7:20
   62    8  Ron Metzgar, 29, Titusville, PA             24:21    7:51
   70    9  Dave Masiker, 23, Plesantville, PA          26:31    8:33

Men 30 - 34
   13    1  Steve Williams, 32, Shippenville, PA        18:31    5:58
   50    2  Lonny Merlak, 32, Sterling, IL              22:12    7:09
   64    3  John Armstrong, 34, Grove City, PA          25:08    8:06

Men 35 - 39
    6    1  Tony Ruth, 39, Seneca, PA                   17:39    5:41
   18    2  Michael Monstwil, 38, New Castle, PA        18:43    6:02
   19    3  Mitch Radella, 35, Cranberry Twp, PA        18:46    6:03
   20    4  Joseph Bradshaw, 35, Meadville, PA          18:52    6:05
   28    5  John Monnin, 38, Sharon, PA                 20:10    6:30
   30    6  Jay Kremm, 35, Sharpsville, PA              20:14    6:31
   37    7  Alan Hough, 38, Grove City, PA              20:37    6:39
   41    8  Mike Moorehead, 35, Erie, PA                21:12    6:50

Men 40 - 44
   16    1  David Potsubay, 40, Volant, PA              18:41    6:01
   21    2  Randy Brown, 42, Hermitage, PA              18:59    6:07
   29    3  Ronald Krystek, 44, Erie, PA                20:12    6:31
   34    4  Jeff Warren, 40, Conneaut Lake, PA          20:22    6:34
   39    5  Michael Fetterolf, 42, Franklin, PA         20:53    6:44
   58    6  Ron Hartle, 44, Hilliards, PA               23:23    7:32
   59    7  Bob Wahlmark, 41, Townville, PA             23:33    7:36
   75    8  Jim Fitch, 41, Meadville, PA                29:51    9:38

Men 45 - 49
   14    1  Bruce Siler, 45, Oil City, PA               18:32    5:58
   22    2  Warren Smith, 46, Pittsburgh, PA            19:33    6:18
   24    3  Rick Witherow, 45, Franklin, PA             19:43    6:22
   26    4  Chris McMaster, 49, Edinboro, PA            19:51    6:24
   31    5  Jim Parlin, 46, Edinboro, PA                20:16    6:32
   47    6  Steve Rood, 48, Oil City, PA                21:33    6:57
   52    7  Frank McCommons, 49, Edinboro, PA           22:35    7:17
   53    8  Dan L. Jones, 48, Franklin, PA              22:36    7:17
   57    9  Thomas Ekas, 48, Lyndora, PA                23:16    7:30
   67   10  Edward Bucha, 45, Volant, PA                25:41    8:17
   69   11  David Kinman, 49, West Sunbury, PA          26:07    8:25
   74   12  Ronald Sheats, 46, Oil City, PA             29:29    9:30

Men 50 - 59
   23    1  Steve Bell, 50, Meadville, PA               19:34    6:19
   35    2  Chuck Oesterling, 54, Butler, PA            20:28    6:36
   43    3  Gary Bell, 56, Meadville, PA                21:16    6:51
   46    4  Dick Grim, 54, Hermitage, PA                21:28    6:55
   48    5  Larry Peterson, 53, Titusville, PA          21:49    7:02
   55    6  Ron Canaway, 55, Curwensville, PA           22:54    7:23
   56    7  James Heltzel, 52, Cochranton, PA           23:01    7:25
   65    8  Robert Sands, 57, Butler, PA                25:12    8:07
   77    9  Sam Gibson, 51, Sharpsville, PA             31:02   10:00

Men 60 - 69
   49    1  Jerry Donnelly, 64, Espyville, PA           22:09    7:08
   78    2  William Park, 69, New Castle, PA            31:33   10:10

Men 70 & Up
   63    1  Paul Reitz, 71, Cochranton, PA              24:36    7:56
   80    2  Arthur Joachim, 74, Canfield, OH            36:24   11:44
   81    3  Robert Dallas, 75, Titusville, PA           40:44   13:08

WOMEN

Women 11 & Under
   12    1  Sarah Rood, 11, Oil City, PA                25:40    8:17
   16    2  Kaitlyn Turner, 11, Franklin, PA            27:11    8:46
   24    3  Sammie Gibson, 10, Sharpsville, PA          30:45    9:55
   25    4  Angela Miller, 11, Greenville, PA           30:48    9:56
   33    5  Alexis Gibson, 8, Sharpsville, PA           38:44   12:30

Women 12 - 15
    7    1  Megan Fetterolf, 13, Franklin, PA           24:16    7:50
   22    2  Casey Brown, 13, Meadville, PA              30:18    9:46
   23    3  Alicia McCarl, 15, Meadville, PA            30:29    9:50

Women 16 - 19
   15    1  Katie Altman, 17, Stoneboro, PA             27:06    8:44
   21    2  Heather Elder, 19, New Castle, PA           29:55    9:39

Women 20 - 29
    8    1  Traci Macneil, 27, Seneca, PA               24:17    7:50

Women 30 - 34
    5    1  Barbara Kremm, 31, Sharpsville, PA          22:34    7:17
   10    2  Nina Bell, 34, Meadville, PA                25:03    8:05
   11    3  Lori Merlak, 31, Langeloth, PA              25:11    8:07
   32    4  Karen Klasen, 33, Sandy Lake, PA            33:23   10:46

Women 35 - 39
    4    1  Debbie Courtney, 37, Grove City, PA         22:25    7:14
   13    2  Tammie Brown, 39, Hermitage, PA             26:24    8:31
   28    3  Kathy McCarl, 38, Meadville, PA             31:21   10:07

Women 40 - 44
    9    1  Sandy Melvin, 40, Greenville, PA            24:42    7:58
   14    2  Denise Brosius, 44, Seneca, PA              26:40    8:36
   20    3  Kathy Uglow, 43, Meadville, PA              29:53    9:38
   26    4  Betty Sheats, 44, Oil City, PA              30:59   10:00
   27    5  Pamela Weaver, 42, Franklin, PA             31:13   10:04
   29    6  Marianne Sherwood, 42, Sharon, PA           31:58   10:19
   35    7  Carolyn King, 40, Stoneboro, PA             41:57   13:32

Women 45 - 49
   17    1  Cookie Jones, 47, Franklin, PA              27:58    9:01

Women 50 - 59
   18    1  Valerie Sands, 55, Butler, PA               28:12    9:06
   19    2  Jan Davis, 58, Stoneboro, PA                29:25    9:29
   30    3  Darlene Hoffman, 53, Stoneboro, PA          32:28   10:28
   31    4  Donna Laver, 50, Greenville, PA             32:31   10:29
   34    5  Susan Miller, 52, Jackson Center, PA        39:02   12:35