OIL CITY FIREFIGHTERS 5K
Oil City, PA
July 28, 2000

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1       Tyler Johnson, 15, Franklin, PA             16:56    5:28
    2    1  Jeff Nelson, 35, Titusville, PA             17:03    5:30
    3    1  Carl Bialo, 43, Oil City, PA                17:11    5:32
    4    2  Tony Ruth, 39, Seneca, PA                   17:30    5:39
    5    1  Joseph Covell, 17, Titusville, PA           17:41    5:42
    6    2  Justin Gabreski, 44, Orchard Park, NY       17:49    5:45
    7       TURKEY                                      17:49    5:45
    8    1  Bruce Siler, 45, Oil City, PA               17:52    5:46
    9    1  Andrew Brosius, 22, Pittsburgh, PA          18:14    5:53
   10    3  Sylvan Landers, 39, Oil City, PA            18:20    5:55
   11    4  Mitch Radella, 35, Cranberry Twp, PA        18:28    5:57
                               6:00 Pace
   12    2  Rick Witherow, 45, Franklin, PA             19:00    6:07
   13    2  John Shook, 15, Franklin, PA                19:01    6:08
   14    3  Gale Carey, 44, Sandy Lake, PA              19:22    6:15
   15    1  Clinton Hanna, 27, Oil City, PA             19:24    6:15
   16    4  Paul Flickner, 43, Oil City, PA             19:28    6:17
   17    2  Michael Quen, 22, Franklin, PA              19:32    6:18
   18    5  John Monnin, 38, Sharon, PA                 19:36    6:19
   19    1  Kevin Witherup, 50, Oil City, PA            19:40    6:20
   20    3  Thomas Wilson, 45, Seneca, PA               19:46    6:22
   21       Laurie Carrow, 32*, Oil City, PA            19:57    6:26
   22    2  Jim Cheatle, 52, St Mary's, PA              20:05    6:29
   23    3  Ben Cochran, 15, Franklin, PA               20:14    6:31
   24    5  Denny Paden, 40, Franklin, PA               20:15    6:32
   25    6  Thomas Friedhaber, 43, Oil City, PA         20:25    6:35
   26    1  Trevor Johnson, 13, Franklin, PA            20:28    6:36
   27    3  Lucas Geer, 20, Franklin, PA                20:28    6:36
   28    3  Dick Grim, 54, Hermitage, PA                20:35    6:38
   29    4  Sean Weaver, 15, Franklin, PA               20:51    6:43
   30    1  Katie Jarzab, 16*, Oil City, PA             20:59    6:46
   31    5  Brandon Turner, 14, Franklin, PA            20:59    6:46
   32    6  Jeff Stephenson, 37, Oil City, PA           21:11    6:50
   33    6  Timothy Meehan, 19, Oil City, PA            21:22    6:53
   34    7  Fred Carrow, 39, Oil City, PA               21:26    6:55
   35    8  Michael Sandrock, 36, Oil City, PA          21:33    6:57
   36    4  Dan Bowersox, 48, Oil City, PA              21:36    6:58
                               7:00 Pace
   37    7  Nick Benvenuti, 14, Franklin, PA            21:54    7:04
   38    2  Amy Staub, 17*, Oil City, PA                21:58    7:05
   39    8  Travis Swiedom, 15, Oil City, PA            22:05    7:07
   40    2  Dan Pritchard, 25, Titusville, PA           22:06    7:08
   41    3  Collette Newell, 19*, Cortland, NY          22:08    7:08
   42    5  Dan Jones, 48, Franklin, PA                 22:09    7:09
   43    1  Laura Cramer, 35*, Tionesta, PA             22:10    7:09
   44    6  Kevin Gabreski, 47, Slippery Rock, PA       22:14    7:10
   45    1  Richard Schaub, 58, Franklin, PA            22:19    7:12
   46    4  Amy Echenoz, 15*, Oil City, PA              22:19    7:12
   47    7  Frank McCommons, 49, Edinboro, PA           22:20    7:12
   48    1  Jim Benson, 62, Oil City, PA                22:25    7:14
   49    8  Michael Guth, 47, Oil City, PA              22:29    7:15
   50    9  Dean Ritner, 37, Cranberry, PA              22:42    7:19
   51   10  Ed Carrow, 35, Oil City, PA                 22:44    7:20
   52    5  Heather Pittser, 18*, Titusville, PA        22:51    7:22
   53    9  Grant Meabon, 19, Franklin, PA              22:55    7:23
   54    1  Eric Hanna, 34, Seneca, PA                  22:55    7:24
   55    9  Ken Vogan, 48, Oil City, PA                 23:02    7:26
   56    2  Justin Irwin, 10, Oil City, PA              23:04    7:26
   57    7  Ron Hartle, 44, Hilliards, PA               23:07    7:27
   58    1  Monica Copley, 22*, Pleasantville, PA       23:12    7:29
   59    4  Joel Gabreski, 20, Castle Rock, CO          23:20    7:31
   60   10  Shelby Karns, 17, Unattached                23:21    7:32
   61    6  Megan Fetterolf, 14*, Franklin, PA          23:24    7:33
   62   11  Mondel Geer, 36, Oil City, PA               23:27    7:34
   63    7  Angel Shook, 16*, Franklin, PA              23:31    7:35
   64    1  Barb Macbeth, 32*, Meadville, PA            23:40    7:38
   65   11  Josh Beightol, 14, Franklin, PA             23:50    7:41
   66    2  Jeff Reszkowski, 33, Oil City, PA           23:52    7:42
   67    2  Suzanne Homan, 34*, Oil City, PA            23:57    7:43
   68    8  Joe Meehan, 43, Oil City, PA                23:58    7:44
   69    2  Carol Williams, 39*, Oil City, PA           24:02    7:45
   70    3  Patty Vinson, 35*, Greenville, PA           24:04    7:46
   71    9  Rick Reigner, 40, Oil City, PA              24:08    7:47
   72   10  Rick Weber, 45, Oil City, PA                24:17    7:50
   73    1  Terry Yarian, 47*, Youngstown, OH           24:22    7:51
   74    2  Helen Gabreski, 49*, Cortland, NY           24:24    7:52
   75    3  Daniel Berkey, 25, Evergreen, CO            24:25    7:53
   76    1  Traci Macneil, 27*, Seneca, PA              24:28    7:53
   77   10  Gary Sutton, 44, Pittsburgh, PA             24:42    7:58
                               8:00 Pace
   78    3  George Roy, 34, Oil City, PA                24:49    8:00
   79   11  Brian Sandrock, 40, Tionesta, PA            24:58    8:03
   80    1  Taylor Swiedom, 13*, Oil City, PA           25:11    8:07
   81    4  Robert Coffman, 33, Oil City, PA            25:14    8:08
   82    2  Clare Gabreski, 26*, Evergreen, CO          25:20    8:10
   83    1  Rebecca Bloom, 50*, Oil City, PA            25:35    8:15
   84    3  Tammy Powell, 32*, Utica, PA                25:51    8:20
   85   12  Alan Swiedom, 43, Oil City, PA              25:56    8:22
   86    4  Rebecca Dodson-Webster, 34*, Hwt            26:13    8:27
   87    1  Denise Brosius, 44*, Seneca, PA             26:16    8:28
   88    2  Lori Sandrock, 40*, Tionesta, PA            26:22    8:30
   89    3  Amy Emanuele, 29*, Oil City, PA             26:41    8:36
   90    5  John Daugherty, 34, Knox, PA                26:54    8:41
   91       TURKEY                                      26:57    8:41
   92    4  Richard Gerner, 51, Seneca, SC              26:58    8:42
   93    5  Michael Poff, 24, Oil City, PA              27:00    8:42
   94    2  Charles Fry, 57, Franklin, PA               27:01    8:43
   95    3  Cookie Jones, 47*, Franklin, PA             27:02    8:43
   96    6  Thaddeus Gabreski, 24, Bellingham, WA       27:25    8:51
   97    8  Melissa Sandrock, 15*, Seneca, PA           27:30    8:52
   98    3  Alex Carrow, 11, Hablet, TX                 27:41    8:56
   99    2  Kaitlyn Turner, 12*, Franklin, PA           27:50    8:59
                               9:00 Pace
  100    2  Eugene Carey, 72, Sandy Lake, PA            28:05    9:03
  101   11  Terry Slingluff, 47, Franklin, PA           28:07    9:04
  102    4  Denise Boughner, 37*, Cooperstown, PA       28:11    9:05
  103    5  Susan Williams, 39*, Rouseville, PA         28:12    9:06
  104    4  Jenny Mumford, 27*, Oil City, PA            28:17    9:07
  105   12  Robert Wenner, 37, Oil City, PA             28:18    9:08
  106    4  Darin Paden, 10, Franklin, PA               28:42    9:15
  107    3  Pamela Bowersox, 40*, Oil City, PA          28:53    9:19
  108    5  Larry McCauley, 53, Brookville, PA          28:58    9:21
  109    4  Pamala Weaver, 42*, Franklin, PA            29:04    9:22
  110    6  Butch Huey, 54, Oil City, PA                29:08    9:24
  111    5  Chris Sayers, 42*, Oil City, PA             29:16    9:26
  112    6  Peggi Knight, 39*, Oil City, PA             29:49    9:37
  113    6  Marianne Sherwood, 42*, Sharon, PA          30:03    9:42
  114    3  Mindy Bacher, 12*, Oil City, PA             30:23    9:48
                              10:00 Pace
  115    6  Larry Whitmore, 30, Oil City, PA            31:14   10:04
  116   12  Matt Paden, 16, Franklin, PA                32:09   10:22
  117    3  Donald Chadman, 55, Emlenton, PA            32:42   10:33
  118    5  Holland Culver, 30*, Oil City, PA           33:01   10:39
  119    4  Terri Roberts, 45*, Seneca, PA              33:09   10:41
                              11:00 Pace
  120    6  Kim Shaffer, 31*, Franklin, PA              35:08   11:20
  121    7  Wendy Thompson, 35*, Franklin, PA           35:08   11:20
  122    5  Mark Paden, 12, Franklin, PA                36:36   11:48
                              12:00 Pace
  123    3  Arthur Joachim, 74, Canfield, OH            38:08   12:18
  124    4  Marcia Stiller, 13*, Oil City, PA           38:25   12:24
  125    5  Andrea Stiller, 11*, Oil City, PA           39:03   12:36
  126    7  Rhonda Rhodes, 43*, Titusville, PA          39:20   12:41
  127    2  Carol Smith, 50*, Brookville, PA            39:21   12:42
  128    3  Kate Cheatle, 52*, St Mary's, PA            39:48   12:50
                              13:00 Pace
  129    7  Marissa McFarland, 31*, Oil City, PA        41:27   13:22
  130    7  Gary McFarland, 33, Oil City, PA            41:29   13:23
  131    5  Vicky London, 49*, Oil City, PA             41:29   13:23
                              14:00 Pace
  132    8  Randy Wolverton, 34, Polk, PA               45:34   14:42
  133    4  Cheryle Scott, 52*, Oil City, PA            45:42   14:44
  134    7  Joe Scott, 53, Oil City, PA                 45:42   14:44
                              16:00 Pace
  135    6  Rachel Stiller, 7*, Oil City, PA            52:01   16:47
  136   13  Ronald Stiller, 44, Oil City, PA            52:01   16:47
  137       TURKEY                                      52:01   16:47
                              17:00 Pace
  138    8  Cheryl Pastor, 44*, Oil City, PA            55:14   17:49
  139    8  Holly Jarzenski, 38*, Seneca, PA            55:15   17:49
  140    6  Rose Droddy, 48*, Oil City, PA              55:46   17:59
  141   12  Zeke Krause, 48, Oil City, PA               55:47   17:59
"*" indicates females
5 finishers among Men 13 & Under
12 finishers among Men 14 - 19
6 finishers among Men 20 - 24
3 finishers among Men 25 - 29
8 finishers among Men 30 - 34
12 finishers among Men 35 - 39
13 finishers among Men 40 - 44
12 finishers among Men 45 - 49
7 finishers among Men 50 - 54
3 finishers among Men 55 - 59
3 finishers among Men 60 & Up
6 finishers among Women 13 & Under
8 finishers among Women 14 - 19
1 finishers among Women 20 - 24
4 finishers among Women 25 - 29
7 finishers among Women 30 - 34
8 finishers among Women 35 - 39
8 finishers among Women 40 - 44
6 finishers among Women 45 - 49
4 finishers among Women 50 - 54
85 male finishers
53 female finishers
138 total finishers