Cystic Fibrosis Foundation
5K TEAM CHALLENGE
March 23, 2002

TEAM SCORING
1. Pharaoh Hounds Team A
    1    1  Rob Reeder, 34              15:49    5:06
    2    1  Dan Lesser, 25              15:56    5:08
    3    2  Hans Rottman, 34            16:10    5:13
    4    3  Eric Shafer, 32             16:25    5:18
    5    4  Dave Hackworth, 33          16:33    5:20
5 Finishers     Time = 1:20:51     Places = 15

2. Pharaoh Hounds Team B
    8    6  Ryan Erdely, 30             17:00    5:29
    9    2  Eric Wilkins, 43            17:03    5:30
   10    7  Dan Holland, 32             17:05    5:30
   14    1  Matt Greig, 21              17:48    5:44
   15    2  Mark Hunkele, 29            17:49    5:45
   22    9  Dave Keen, 34               19:06    6:09
6 Finishers     Time = 1:26:43     Places = 56

3. Duquesne Electric Wom
   17    1  Sandy Fischer, 41*          17:55    5:47
   19    2  Maria Spinnler, 40*         18:06    5:50
   20    1  Mary Alico, 38*             18:36    6:00
   21    2  Tammy Slusser, 37*          18:58    6:07
   26    3  Laura Hruby, 41*            19:21    6:14
5 Finishers     Time = 1:32:54     Places = 103

4. Federated Inv. A
    7    5  Ed Koontz, 30               16:44    5:24
   16       Ryan Serkis                 17:50    5:45
   24    1  Bob Ostrowski, 38           19:14    6:12
   25   10  Wayne Shipley, 31           19:19    6:14
   32    2  Jonathon Mio, 16            20:48    6:42
   99    1  Grant Anderson, 61          28:18    9:08
  138   16  Chris Smith, 38             36:48   11:52
7 Finishers     Time = 1:33:53     Places = 104

5. Duquesne Electric Men
    6    1  John Brockenbrough, 43      16:40    5:23
   12    3  Larry Van Dyke, 40          17:19    5:35
   13    4  Dominic Wyzomirski, 42      17:36    5:40
   28    5  James McCarthy, 44          19:47    6:23
   55    8  Steve Roemhilat, 36         24:41    7:58
5 Finishers     Time = 1:36:01     Places = 114

6. Gnc Men
   37    5  Richard Taschner, 39        21:26    6:55
   38    6  Rich Goodall, Jr., 39       21:34    6:57
   41    5  Glenn Terrell, 26           22:10    7:09
   42   12  Mark Sigmund, 30            22:12    7:10
   54    6  Paul Fohr, 40               24:31    7:54
   56    9  Scott Russell, 35           24:49    8:00
   65    3  Joe Goehring, 24            25:13    8:08
   87   18  Brad Ward, 33               27:20    8:49
  102    4  Matthew Goodall, 14         28:29    9:11
  110   12  Jerry Werner, 41            29:10    9:24
10 Finishers     Time = 1:51:51     Places = 212

7. Federated Inv. B
   30    1  Matt Territ, 16             20:28    6:36
   34   11  Jeff Jeglinski, 33          21:16    6:51
   44    6  Hung N. Bui, 29             22:30    7:15
   45   14  Jeff Smercani, 34           22:34    7:17
   80    3  Jim Heaton, 46              26:33    8:34
5 Finishers     Time = 1:53:18     Places = 233

8. Schneider Downs
   18    3  Chris Kashak, 28            18:04    5:50
   31    1  Brian O'Brien, 45           20:33    6:38
   39    4  Nicolos Glorieux, 28        21:39    6:59
   78   12  Doug Sprague, 39            26:25    8:31
  100   15  Dan Barkey, 35              28:24    9:10
  101   10  Tom Claassen, 27            28:25    9:10
  142    6  John Harvey, 8              40:46   13:09
  143    8  James Harvey, 19            40:47   13:09
  144    6  Tom Harvey, 45              40:47   13:09
9 Finishers     Time = 1:55:03     Places = 266

9. Eckert Seamans
   11    8  Allan Brown, 34             17:10    5:32
   52    2  Peter Pross, 50             23:29    7:34
   59    1  Wendy Feinstein, 32*        24:53    8:01
   71    5  Gail Groninger, 29*         25:48    8:19
   75    3  Stacey Merola, 34*          25:56    8:22
   92   13  Tom Shumaker, 38            28:01    9:02
   93   14  Gregg Michael, 37           28:04    9:03
   98    3  Kristine Behm, 22*          28:18    9:08
8 Finishers     Time = 1:57:14     Places = 268

10. Cutler Hammer
   27    2  John Shea, 39               19:25    6:16
   40    1  Joe Donahue, 56             21:41    6:59
   46    7  David Wood, 36              22:34    7:17
   82    3  Ronald Stewart, 55          26:57    8:41
   86    4  Eric Udren, 54              27:19    8:49
   90    4  Rick Beck, 46               27:39    8:55
  108    5  Bill Munsch, 52             29:08    9:24
7 Finishers     Time = 1:57:54     Places = 281

11. Team Pulmonology
   33    3  Dan Sheehan, 39             20:59    6:46
   36    4  Joe Triglia, 36             21:21    6:53
   47    2  Geoffrey Kurland, 55        22:39    7:18
   70    8  James Kreindler, 29         25:29    8:13
  106   11  J  Christopher Hartigan, 40 29:04    9:22
5 Finishers     Time = 1:59:30     Places = 292

12. Federated Inv. W
   49    3  Palma Ostrowski, 38*        22:41    7:19
   60    2  Jillet Mertens, 28*         24:53    8:02
   67    4  Debbie Drake, 29*           25:23    8:11
   73    2  Renee Martin, 31*           25:50    8:20
   77    1  Christine Ostrowski, 12*    26:17    8:29
   81    4  Beth Thompson, 31*          26:54    8:41
  105    7  Kathy Malus-Foody, 41*      28:51    9:18
  115    6  Jen Dyer, 26*               29:15    9:26
  136   14  Deborah Moline, 44*         33:58   10:57
  150   15  Sandra Bader, 41*           45:30   14:41
10 Finishers     Time = 2:05:03     Places = 326

13. Tucker Arensberg, P C
   57   16  Joe Milcoff, 31             24:51    8:01
   58    3  William Harvey, 54          24:52    8:01
   61    7  Kenneth Scholtz, 26         24:55    8:02
   68   10  Scott Leah, 38              25:25    8:12
   72       Carl Ronald                 25:49    8:20
   74    8  Jonathan McAnney, 40        25:55    8:21
   89   19  Irving Firman, 31           27:33    8:53
  119    6  Gary Hunt, 50               29:45    9:36
  125    7  Dana Bacsi, 29*             31:01   10:00
  141   13  Kim Kisner, 30*             40:07   12:56
10 Finishers     Time = 2:05:51     Places = 316

14. Gnc Women
   50    1  Tami Zackel, 27*            23:08    7:28
   64    3  Jennifer Sigmund, 29*       25:05    8:05
   79    6  Amy Nathan, 43*             26:30    8:33
   83    2  Andra Urchuck, 24*          27:01    8:43
   84    4  Erin Mack, 24               27:08    8:45
  118    6  Heather Hayes, 31*          29:40    9:34
  126   13  Cheryl Novak, 43*           31:08   10:02
  135   11  Betty Rendos, 32*           32:36   10:31
  139    3  Sara Goodall, 10*           37:41   12:09
9 Finishers     Time = 2:08:51     Places = 360

15. Kurt J. Lesker Co.
   51   15  Dennis Sollon, 34           23:29    7:34
   66    3  Joey Becker, 15             25:17    8:09
   69   11  John Lubic, 39              25:26    8:12
   85    9  Joe Becker, 42              27:13    8:47
  128    4  Vanessa Johnston, 22*       31:13   10:04
  129    5  Jessica Oswald, 22*         31:15   10:05
  130    6  Kristin Lesker, 22*         31:16   10:05
  131    7  Joe Eistz, 24               31:21   10:06
  145    4  Alyssa Lubic, 15*           43:37   14:04
  146    5  Karri Lisowski, 15*         43:37   14:04
  147    6  Lindsey Lasota, 15*         44:18   14:17
11 Finishers     Time = 2:12:36     Places = 399

16. American Eagle Outfit
   53    2  Neil Bulman, 47             24:01    7:45
   62    5  Amy Cronin, 42*             24:59    8:03
   96    9  Brandon Zito, 26            28:14    9:06
  104    2  Rosemarie Elchin, 50*       28:37    9:14
  107    8  Debbie Gallagher, 43*       29:06    9:23
5 Finishers     Time = 2:14:54     Places = 422

17. Michael Baker Corp.
   48    1  Bill Rock, 51               22:40    7:18
   63    7  Michael Anderson, 42        25:02    8:04
   94    2  Jillian Berenbrok, 14*      28:06    9:04
  114    4  Steven Bitcko, 59           29:14    9:26
  123   13  Allan Berenbrok, 43         30:27    9:49
  124   12  David Fedor, 28             30:34    9:52
6 Finishers     Time = 2:15:27     Places = 442

18. Verizon Wireless
   23    2  Shawn Wolfe, 24             19:13    6:12
   76   17  Dean Booth, 32              26:04    8:24
   97   10  Robb Fort, 43               28:16    9:07
  127   14  Steve Herbert, 41           31:11   10:04
  134   10  Kay Tessaro, 32*            32:10   10:22
5 Finishers     Time = 2:16:52     Places = 457

19. Team Emery
   29    1  Kelly Batts, 23*            20:13    6:31
  111    9  Kathy Fine, 42*             29:12    9:25
  112   10  Michelle Meyers, 41*        29:13    9:25
  113   11  Laura Ellman, 44*           29:13    9:25
  116   12  Ann Meyers, 44*             29:29    9:30
5 Finishers     Time = 2:17:17     Places = 481

20. Westin Hotel Staff
   35    4  Christina Simpson, 40*      21:20    6:53
   43   13  Behzad Izadbakhsh, 30       22:17    7:11
  117   11  Mark Gardner, 27            29:38    9:34
  122    8  Allay Bahata, 34*           30:27    9:49
  148    1  Jane Perry, 47*             45:27   14:39
5 Finishers     Time = 2:29:07     Places = 465

21. Edgeworth Elementary
   88    5  Jason Stuart, 22            27:24    8:50
   95    1  Margaret Tirimacco, 55*     28:08    9:04
  103    1  Kathleen Gray, 51*          28:36    9:13
  120    7  Gretchen Flowers, 33*       30:13    9:45
  137   12  Elise Woodburn, 31*         35:25   11:25
5 Finishers     Time = 2:29:45     Places = 543

22. Executive Fitness Cen
   91    5  John Horner, 46             27:54    9:00
  109    5  Denise Sanida, 31*          29:09    9:24
  121    6  Kevin Costello, 24          30:21    9:47
  132    7  Richard Villa, 52           31:21   10:07
  133    9  Karen Cooper, 32*           31:57   10:18
  140    5  Manny Grana, 11             38:08   12:18
  149    7  Larry Mathieson, 47         45:27   14:39
7 Finishers     Time = 2:30:40     Places = 586