BOB SPEER / JOHN PRICHARD 5K
Age Graded Results
May 11, 2002

        CLASS                                        HANDICAPPED           WAVA     RAW
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE      PERCENT   TIME

    1    1  Herb Cratty, 38, Ellwood City, PA           16:56    5:28    76.6%    17:21
    2    1  Carl Bialo, 45, Oil City, PA                17:01    5:29    76.2%    18:21
    3    1  Mike Berry, 40, Reno, PA                    17:09    5:32    75.7%    17:49
    4    2  Bruce Siler, 46, Oil City, PA               17:15    5:34    75.2%    18:44
    5    3  Gary Thompson, 47, Dempseytown, PA          17:48    5:44    72.9%    19:28
    6    1  Steve Curcio, 20, Erie, PA                  17:54    5:46    72.5%    17:54
    7    1  Joe Covell, 19, Titusville, PA              17:56    5:47    72.4%    17:56
    8    4  Rick Witherow, 47, Franklin, PA             18:15    5:53    71.1%    19:58
    9    2  Tony Ruth, 41, Seneca, PA                   18:16    5:54    71.0%    19:08
   10    1  Jim Benson, 64, Oil City, PA                18:17    5:54    71.0%    23:13
   11    2  Jeremy Peterson, 18, Franklin, PA           18:38    6:00    69.7%    18:38
   12    2  Tim Martin, 24, Franklin, PA                18:56    6:06    68.6%    18:56
   13    1  Steve Fedor, 52, Clune, PA                  19:39    6:20    66.1%    22:21
   14    5  Jim Shawgo, 49, Franklin, PA                19:49    6:23    65.5%    22:01
   15    3  Chris Irwin, 20, Franklin, PA               20:09    6:30    64.4%    20:09
   16    6  Thomas Wilson, 47, Seneca, PA               20:14    6:32    64.1%    22:08
   17    7  Paul Flickner, 45, Oil City, PA             20:15    6:32    64.1%    21:49
   18    4  Clint Hanna, 29, Oil City, PA               20:27    6:36    63.5%    20:27
   19    5  Jackson Connor, 24, Reno, PA                20:31    6:37    63.3%    20:31
   20    6  Chris McCormick, 27, Franklin, PA           20:32    6:37    63.2%    20:32
   21    2  Michael Sandrock, 38, Franklin, PA          20:44    6:41    62.6%    21:14
   22    3  Steve Banks, 16, Butler, PA                 21:24    6:54    60.7%    21:24
   23    1  Mike Plyler, 31, Cooperstown, PA            21:38    6:59    60.0%    21:38
   24    4  Travis Berry, 16, Reno, PA                  21:42    7:00    59.8%    21:42
   25    1  Kyle Martin, 14, Cooperstown, PA            21:44    7:00    59.7%    21:44
   26    1  Tori Erwin, 41*, Titusville, PA             21:54    7:04    65.7%    23:11
   27    2  Todd McGill, 30, Franklin, PA               22:09    7:09    58.6%    22:09
   28    8  Craig Williams, 48, Rouseville, PA          22:10    7:09    58.6%    24:26
   29    3  Steve Hinds, 43, Oil City, PA               22:16    7:11    58.3%    23:38
   30    1  Signe Steinbuhler, 17*, Titusville, PA      22:17    7:11    64.6%    22:17
   31    4  Mark Winger, 44, Oil City, PA               22:17    7:11    58.2%    23:50
   32    5  Robert Zurasky, 44, Slippery Rock, PA       22:23    7:13    58.0%    23:56
   33    9  Gary Redmond, 49, Franklin, PA              22:40    7:19    57.2%    25:11
   34    2  Allen Coccia, 57, Sharon, PA                23:22    7:32    55.5%    27:45
   35    3  Mike Haslett, 36, Coraopolis, PA            23:39    7:38    54.9%    23:55
   36    7  Kelly Gooden, 24, Knox, PA                  23:42    7:38    54.8%    23:42
   37    4  Wayne Spencer, 35, Titusville, PA           23:50    7:41    54.4%    23:56
   38    1  Denise Brosius, 46*                         24:09    7:47    59.6%    26:41
   39    1  Traci Macneil, 29*, Seneca, PA              24:41    7:57    58.4%    24:41
   40    2  Ryan Thompson, 13, Dempseytown, PA          25:06    8:06    51.7%    25:06
   41    3  Edward Scurry, 56, Franklin, PA             25:17    8:09    51.3%    29:46
   42    1  Renee Dileo, 32*, Oil City, PA              25:32    8:14    56.4%    25:32
   43    2  Teresa Lorenz, 21*, Oil City, PA            25:55    8:21    55.6%    25:55
   44    5  Eric Hanna, 36, Seneca, PA                  25:59    8:23    49.9%    26:16
   45    4  Butch Huey, 56, Oil City, PA                26:26    8:31    49.1%    31:06
   46    6  Joseph Rice, 42, Franklin, PA               26:30    8:33    49.0%    27:56
   47    2  Leigh-Anne Persing, 18*, Oil City, PA       27:06    8:44    53.1%    27:06
   48   10  Denny Martin, 47, Cooperstown, PA           27:19    8:48    47.5%    29:52
   49    3  Monica Copley, 23*, Pleasantville, PA       27:19    8:49    52.7%    27:19
   50    6  Dana James Hogue, 37, Butler, PA            27:45    8:57    46.8%    28:14
   51    5  Steve Reed, 51, Oil City, PA                28:02    9:03    46.3%    31:39
   52   11  Ron Sheats, 47, Oil City, PA                28:47    9:17    45.1%    31:29
   53    2  Betty Sheats, 46*, Oil City, PA             29:11    9:25    49.3%    32:14
   54    1  Samantha Pritchard*, Dempseytown, PA        29:26    9:30    48.9%    29:26
   55    8  Dan Prichard, 27, Dempseytown, PA           29:27    9:30    44.1%    29:27
   56    2  Pam Bowersox, 41*, Oil City, PA             29:43    9:35    48.4%    31:28
   57    3  Susan Williams, 41*, Rouseville, PA         29:44    9:35    48.4%    31:28
   58    3  Donna Tarleton, 45*, Oil City, PA           31:17   10:05    46.0%    34:15
   59    2  Harold Prichard, 69, Oil City, PA           31:24   10:08    41.3%    42:08
   60    1  Tiffany Prichard, 13*, Dempseytown, PA      31:28   10:09    45.8%    31:28
   61    1  Brett Heber, 9, Cooperstown, PA             34:02   10:59    38.1%    34:02
   62    3  Bill Heber, 34, Cooperstown, PA             34:08   11:00    38.0%    34:08
   63    1  Phyllis Nick, 74*, Oil City, PA             34:17   11:03    42.0%    52:14
   64    4  Sara Oakes, 24*, Seneca, PA                 34:37   11:10    41.6%    34:37
   65    9  Brian Reed, 21, Cooperstown, PA             34:51   11:14    37.2%    34:51
   66    4  Sherry Reed, 42*, Oil City, PA              34:52   11:15    41.3%    37:13
   67    3  Patricia Klinger, 17*, Oil City, PA         35:53   11:34    40.1%    35:53
   68    5  Angela Bowersox, 23*, Erie, PA              36:22   11:44    39.6%    36:22
   69    2  Jeremy Mitchell, 7, Titusville, PA          37:04   11:57    35.0%    37:04
   70    3  Joey Mitchell, 9, Titusville, PA            37:05   11:57    35.0%    37:05
   71    2  Michelle Mitchell, 13*, Titusville, PA      37:13   12:00    38.7%    37:13
   72    1  Sarah Haslett, 7*, Coraopolis, PA           37:23   12:03    38.5%    37:23
   73    5  Nate Speer, 18, Franklin, PA                37:23   12:03    34.7%    37:23
   74    1  Lisa Haslett, 36*, Coraopolis, PA           38:05   12:17    37.8%    38:43
   75    2  Andrea Stiller, 12*, Oil City, PA           38:29   12:25    37.4%    38:29
   76    3  Lindsay Haslett, 8*, Coraopolis, PA         38:43   12:29    37.2%    38:43
   77    2  Janet Rogers, 76*, Oil City, PA             38:49   12:31    37.1%  1:01:09
   78    3  Doris Speer, 74*, Franklin, PA              40:02   12:55    36.0%  1:01:00
   79    3  Marcia Stiller, 14*, Oil City, PA           40:23   13:01    35.7%    40:23
   80    4  Rachelle Taylor, 18*, Oil City, PA          42:00   13:33    34.3%    42:00
   81    5  Jennifer Ruth, 19*, Oil City, PA            42:02   13:33    34.3%    42:02
   82    4  Sharon Mylarski, 60*, Oil City, PA          42:03   13:34    34.2%    53:15
   83    4  Josh Stover, 9, Oil City, PA                42:07   13:35    30.8%    42:07
   84    6  Mandy Martinec, 24*, Kennerdell, PA         42:10   13:36    34.2%    42:10
   85    6  Amanda Prichard, 16*, Cooperstown, PA       42:59   13:52    33.5%    42:59
   86    4  Deb Weaver, 49*, Kossuth, PA                43:54   14:09    32.8%    49:48
   87    6  Dan Bowersox, 50, Oil City, PA              44:23   14:19    29.2%    49:42
   88    7  Dave Weaver, 50, Kossuth, PA                44:29   14:21    29.2%    49:49
   89   12  Ron Stiller, 46, Oil City, PA               45:54   14:48    28.3%    49:50
   90    2  Teresa Felmlee, 39*, Franklin, PA           47:39   15:22    30.2%    49:37
   91    4  Carly Boughner, 9*, Cooperstown, PA         48:47   15:44    29.5%    48:47
   92    7  Jerry Boughner, 41, Cooperstown, PA         48:50   15:45    26.6%    51:06
   93    5  Rachel Stiller, 9*, Oil City, PA            49:05   15:50    29.3%    49:05
   94    6  Erin Heber, 6*, Cooperstown, PA             51:45   16:41    27.8%    51:45
   95    2  Carrie Haber, 32*, Cooperstown, PA          51:45   16:42    27.8%    51:45
   96   13  Nick Skokowski, 45, Oil City, PA            56:36   18:15    22.9%  1:00:59
   97    3  Heather Skorkowski, 31*, Oil City, PA     1:00:59   19:40    23.6%  1:00:59
"*" indicates females
4 finishers among Men 12 & Under
2 finishers among Men 13 - 15
5 finishers among Men 16 - 19
9 finishers among Men 20 - 29
3 finishers among Men 30 - 34
6 finishers among Men 35 - 39
7 finishers among Men 40 - 44
13 finishers among Men 45 - 49
7 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 & Up
6 finishers among Women 12 & Under
3 finishers among Women 13 - 15
6 finishers among Women 16 - 19
6 finishers among Women 20 - 29
3 finishers among Women 30 - 34
2 finishers among Women 35 - 39
4 finishers among Women 40 - 44
4 finishers among Women 45 - 49
4 finishers among Women 60 & Up
58 male finishers
39 female finishers
97 total finishers