NABS 5K
May 29, 2002

        CLASS
 PLACE PLACE           FINISHER          TIME    PACE        TEAM

Men 21 - 29
    1    1  Nathan Dorn, 21             16:07    5:12  
    3    2  Jack Brookshire, 21         19:49    6:23  
   13    3  Jason Cashmore, 21          22:04    7:07  
   14    4  Patrick Crumrine, 21        22:24    7:13  
   16    5  Richard Harrington, 21      22:34    7:17  Caddis Team
   17    6  Shane Jones, 21             22:40    7:18  
   21    7  Pete McHugh, 21             23:28    7:34  
   22    8  Norman Leonard, 21          23:38    7:37  
   25    9  Christopher Anderson, 21    23:50    7:41  
   40   10  Michael Paul, 21            25:17    8:09  
   44   11  Matthew Keyse, 21           26:06    8:25  Hydropsychedeleics
   51   12  Matthew Wooten, 21          26:29    8:32  N E  S W Oh Lopers
   55   13  James Korecki, 21           27:00    8:42  Caddis Team
   73   14  Jeromy Applegate, 21        28:42    9:15  N E  S W Oh Lopers
   78   15  Daniel Spooner, 21          29:04    9:22  
   86   16  Jeff Thomas, 21             30:33    9:51  N E  S W Oh Lopers
   90   17  Michael Chadwick, 21        31:34   10:11  
  104   18  Wade Hadwen, 21             36:14   11:41  

Men 30 - 39
    2    1  David Soucek, 30            19:39    6:20  
    4    2  Shaun Roark, 30             19:58    6:26  
    5    3  Bill Perry, 30              20:23    6:34  
    6    4  Pat Randolph, 30            20:35    6:38  
    7    5  Nicholas Baer, 30           20:39    6:39  Richardson's Roundup
    8    6  Mick Smith, 30              20:50    6:43  
    9    7  Calum Macneil, 30           21:02    6:47  
   23    8  Jean-Luc Cartron, 30        23:44    7:39  Rio Grande Striders
   27    9  Kevin Brittingham, 30       23:56    7:43  
   31   10  Douglas Wymer, 30           24:22    7:52  Caddis Team
   33   11  Thomas Ofenboeck, 30        24:29    7:54  
   37   12  Mathew Hicks, 30            24:58    8:03  
   46   13  Warren Smigo, 32            26:15    8:28  Hydropsychedeleics
   47   14  Steven Beaty, 30            26:16    8:28  Hydropsychedeleics
   58   15  Dominic Chaloner, 30        27:28    8:51  
   63   16  Stuart Harlan, 30           27:48    8:58  
   74   17  Brian Shelley, 30           28:47    9:17  
   77   18  Andy Rasmussen, 30          29:03    9:22  
   91   19  David Anderson, 30          32:15   10:24  
   97   20  Brian Swisher, 30           34:13   11:02  
  102   21  Antoine Morin, 30           34:19   11:04  Benthological Sirens
  105   22  Curt Elderkin, 30           36:28   11:46  

Men 40 - 49
   10    1  Dean Denicola, 40           21:28    6:55  
   15    2  Michael Higgins, 40         22:31    7:16  
   18    3  Samuel McCord, 40           22:55    7:24  
   20    4  Alan Steinman, 40           23:07    7:27  
   28    5  Joseph Shannon, 40          24:01    7:45  
   30    6  John Richardson, 40         24:13    7:49  Richardson's Roundup
   34    7  Michael Griffith, 40        24:40    7:57  
   35    8  Anders Hargeby, 40          24:42    7:58  
   38    9  John Wallace, 40            24:58    8:03  
   39   10  Dan Hornbach, 40            25:10    8:07  
   43   11  Steven Wondzell, 40         25:53    8:21  
   49   12  Lawrence Eaton, 40          26:19    8:29  
   53   13  William Clements, 40        26:51    8:39  
   56   14  Charles Bryant, 40          27:02    8:43  
   68   15  Steven Hamilton, 40         28:17    9:07  Caddis Team
   79   16  Scott Wissinger, 48         29:06    9:23  
   81   17  Darold Batzer, 40           29:40    9:34  
   82   18  Yixin Zhang, 40             30:09    9:43  Richardson's Roundup
   87   19  Barry Baldigo, 40           30:33    9:51  
   93   20  Denis Newbold, 40           32:49   10:35  

Men 50 - 59
   12    1  Jack Webster, 57            21:50    7:02  
   24    2  Alexander Milner, 50        23:46    7:40  Richardson's Roundup
   29    3  Richard Norris, 50          24:12    7:48  
   36    4  John Morse, 56              24:52    8:01  Caddis Team
   41    5  Cliff Dahm, 50              25:23    8:11  Rio Grande Striders
   48    6  Manuel Molles, 50           26:17    8:29  Rio Grande Striders
   52    7  Mike Swift, 50              26:50    8:39  
   92    8  Seth Reice, 50              32:48   10:35  
   94    9  Otto Moog, 50               33:34   10:50  

Men 60 & Up
   62    1  Donald Klemm, 60            27:42    8:56  
  106    2  Philip Lewis, 60            36:45   11:51  

WOMEN
Women 21 - 29
   11    1  Lusha Tronstad, 21          21:46    7:01  
   26    2  Hope Childers, 21           23:52    7:42  
   32    3  Christy Geraci, 21          24:29    7:54  Caddis Team
   42    4  Lareina Wall, 21            25:37    8:16  
   45    5  Sarah Eichler, 21           26:12    8:27  
   50    6  Jennifer Shah, 21           26:27    8:32  Rio Grande Striders
   54    7  Susan Herbert, 21           26:59    8:42  
   57    8  Olyssa Starry, 21           27:23    8:50  
   59    9  Stephanie Parker, 21        27:30    8:52  
   60   10  Michelle Evans-White, 21    27:30    8:52  
   61   11  Jean Meisbauer, 21          27:40    8:55  
   64   12  Tara Muenz, 21              27:51    8:59  
   66   13  Cathy Gibson, 21            28:02    9:03  
   67   14  Tara Darcy, 21              28:03    9:03  
   69   15  Christine Weilhoefer, 21    28:22    9:09  
   75   16  Claire McKenny, 21          28:53    9:19  
   76   17  Mary Harner, 21             29:00    9:21  Rio Grande Striders
   80   18  Jamie Schaller, 21          29:23    9:29  
   83   19  Paula Furey, 21             30:09    9:43  Richardson's Roundup
   84   20  Elizabeth Sudduth, 21       30:26    9:49  
   88   21  Gretchen Alexander, 21      30:34    9:52  
   89   22  Rebecca Harris, 21          30:44    9:55  
   98   23  Jessica Strike, 21          34:18   11:04  Benthological Sirens
   99   24  Uta Gruenert, 21            34:18   11:04  Benthological Sirens
  100   25  Jaynie Stephenson, 21       34:19   11:04  Benthological Sirens
  103   26  Teresa Tibbets, 21          35:25   11:25  Rio Grande Striders
  107   27  Judy Sudomir, 21            38:03   12:16  N E  S W Oh Lopers
  108   28  Chaleen Tidrick, 21         38:22   12:22  N E  S W Oh Lopers
  110   29  Carol Volk, 21              39:59   12:54  

Women 30 - 39
   19    1  Marieke De Lange, 30        22:57    7:24  
   65    2  Lisa Shama, 30              28:01    9:02  Richardson's Roundup
   70    3  Susan Ridout, 30            28:25    9:10  Hydropsychedeleics
   71    4  Debra Finn, 30              28:29    9:11  
   72    5  Charlotte Gjerlov, 30       28:32    9:12  Richardson's Roundup
   95    6  Stephanie Sylvestre, 30     33:53   10:56  
  101    7  Genevicve Carr, 30          34:19   11:04  Benthological Sirens
  109    8  Sandra Clinton, 30          39:59   12:54  

Women 40 - 49
   85    1  Sue Salter, 40              30:31    9:51  

Women 50 - 59
   96    1  Bobbi Pecharsky, 50         33:56   10:57  


TEAMS
1. Caddis Team
    2    1  Richard Harrington, 21      22:34    7:17
    6    3  Douglas Wymer, 30           24:22    7:52
    7    1  Christy Geraci, 21*         24:29    7:54
    8    2  John Morse, 56              24:52    8:01
   16    4  James Korecki, 21           27:00    8:42
   18    2  Steven Hamilton, 40         28:17    9:07
6 Finishers     Time = 1:36:16     Places = 23

2. Richardson's Roundup
    1    1  Nicholas Baer, 30           20:39    6:39
    4    1  Alexander Milner, 50        23:46    7:40
    5    1  John Richardson, 40         24:13    7:49
   17    1  Lisa Shama, 30*             28:01    9:02
   20    3  Charlotte Gjerlov, 30*      28:32    9:12
   23    3  Yixin Zhang, 40             30:09    9:43
   24    4  Paula Furey, 21*            30:09    9:43
7 Finishers     Time = 1:36:38     Places = 27

3. Rio Grande Striders
    3    2  Jean-Luc Cartron, 30        23:44    7:39
    9    3  Cliff Dahm, 50              25:23    8:11
   13    4  Manuel Molles, 50           26:17    8:29
   14    2  Jennifer Shah, 21*          26:27    8:32
   22    3  Mary Harner, 21*            29:00    9:21
   31    8  Teresa Tibbets, 21*         35:25   11:25
6 Finishers     Time = 1:41:50     Places = 39

4. Hydropsychedeleics
   10    2  Matthew Keyse, 21           26:06    8:25
   11    4  Warren Smigo, 32            26:15    8:28
   12    5  Steven Beaty, 30            26:16    8:28
   19    2  Susan Ridout, 30*           28:25    9:10
4 Finishers     Time = 1:47:00     Places = 52

5. N E  S W Oh Lopers
   15    3  Matthew Wooten, 21          26:29    8:32
   21    5  Jeromy Applegate, 21        28:42    9:15
   25    6  Jeff Thomas, 21             30:33    9:51
   32    9  Judy Sudomir, 21*           38:03   12:16
   33   10  Chaleen Tidrick, 21*        38:22   12:22
5 Finishers     Time = 2:03:45     Places = 93

6. Benthological Sirens
   26    5  Jessica Strike, 21*         34:18   11:04
   27    6  Uta Gruenert, 21*           34:18   11:04
   28    7  Jaynie Stephenson, 21*      34:19   11:04
   29    4  Genevicve Carr, 30*         34:19   11:04
   30    6  Antoine Morin, 30           34:19   11:04
5 Finishers     Time = 2:17:12     Places = 110