GROVE CITY INVITATIONAL
VARSITY BOYS 5K
Oct. 5, 2002

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Plum                     39    4    5    7   10   13   24   26   16:57        43
  2   Grove City               45    1    2   12   14   16   17   31   16:56      1:39
  3   Meadville                65    3    8   15   18   21   23   40   17:18      1:31
  4   Reynolds                 83    6    9   19   22   27   34   35   17:39      1:37
  5   Chartiers Valley        129   11   25   28   32   33   36   37   18:24      1:54
  6   Laurel                  156   20   29   30   38   39             19:02      2:22

1. Plum
    4  Cam Christeson, Sr          16:35    5:21
    5  Nick Croasdaile, Jr         16:49    5:25
    7  Chris Deriggi, So           16:59    5:29
   10  Matt Giunta, Fr             17:05    5:31
   13  Jon Good, Jr                17:18    5:35
   24  Jason Cecchetti, Sr         18:09    5:51
   26  Mike Russo, Jr              18:23    5:56
Time = 1:24:45     Places = 39

2. Grove City
    1  Paul Masterone, Sr          16:00    5:10
    2  Chris Dumbroski, Sr         16:23    5:17
   12  Joe Hazy, Fr                17:13    5:33
   14  Ben Hensel, Jr              17:27    5:37
   16  Joel Bollinger, Jr          17:39    5:41
   17  Lenny Wilson, Jr            17:39    5:41
   31  Nick Konchar, So            18:52    6:05
Time = 1:24:40     Places = 45

3. Meadville
    3  Joe Amato, Fr               16:24    5:17
    8  Dan Gunn, Fr                17:01    5:29
   15  David Geiger, Jr            17:31    5:39
   18  Clark Peterson, Fr          17:40    5:42
   21  Nick Kennedy, Fr            17:55    5:47
   23  Ben Leech, Sr               18:03    5:49
   40  William Bainbridge, Jr      21:10    6:50
Time = 1:26:30     Places = 65

4. Reynolds
    6  Jake Habel, Jr              16:54    5:27
    9  Chris Harnett, Sr           17:05    5:30
   19  Robert Erdesky, Jr          17:45    5:43
   22  Casey Howsare, Fr           17:59    5:48
   27  Matt Brown, Sr              18:30    5:58
   34  Dan Burns, Sr               19:08    6:10
   35  Silas Russell, Sr           19:09    6:10
Time = 1:28:11     Places = 83

5. Chartiers Valley
   11  Charlie Wertz, So           17:06    5:31
   25  Jared Clemens, So           18:20    5:55
   28  Darren Bigley, Sr           18:42    6:02
   32  Jared McConkey, Jr          18:54    6:06
   33  Dan Malerbo, Jr             18:59    6:07
   36  Matt Cherpak, So            19:11    6:11
   37  Tommy Wallisch, Fr          19:16    6:13
Time = 1:32:00     Places = 129

6. Laurel
   20  Chad Smith, Jr              17:50    5:45
   29  Brett Smith, Jr             18:46    6:03
   30  Beau Smith, So              18:46    6:03
   38  Alan Hitchen, Jr            19:35    6:19
   39  Brian Daugherty, Jr         20:12    6:31
Time = 1:35:08     Places = 156


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

    1     1  Paul Masterone, Sr          16:00    5:10  Grove City
    2     2  Chris Dumbroski, Sr         16:23    5:17  Grove City
    3     3  Joe Amato, Fr               16:24    5:17  Meadville
    4     4  Cam Christeson, Sr          16:35    5:21  Plum
    5     5  Nick Croasdaile, Jr         16:49    5:25  Plum
    6     6  Jake Habel, Jr              16:54    5:27  Reynolds
    7     7  Chris Deriggi, So           16:59    5:29  Plum
    8     8  Dan Gunn, Fr                17:01    5:29  Meadville
    9     9  Chris Harnett, Sr           17:05    5:30  Reynolds
   10    10  Matt Giunta, Fr             17:05    5:31  Plum
   11    11  Charlie Wertz, So           17:06    5:31  Chartiers Valley
   12    12  Joe Hazy, Fr                17:13    5:33  Grove City
   13    13  Jon Good, Jr                17:18    5:35  Plum
   14    14  Ben Hensel, Jr              17:27    5:37  Grove City
   15    15  David Geiger, Jr            17:31    5:39  Meadville
   16    16  Joel Bollinger, Jr          17:39    5:41  Grove City
   17    17  Lenny Wilson, Jr            17:39    5:41  Grove City
   18    18  Clark Peterson, Fr          17:40    5:42  Meadville
   19    19  Robert Erdesky, Jr          17:45    5:43  Reynolds
   20    20  Chad Smith, Jr              17:50    5:45  Laurel
   21    21  Nick Kennedy, Fr            17:55    5:47  Meadville
   22    22  Casey Howsare, Fr           17:59    5:48  Reynolds
   23    23  Ben Leech, Sr               18:03    5:49  Meadville
   24    24  Jason Cecchetti, Sr         18:09    5:51  Plum
   25    25  Jared Clemens, So           18:20    5:55  Chartiers Valley
   26    26  Mike Russo, Jr              18:23    5:56  Plum
   27    27  Matt Brown, Sr              18:30    5:58  Reynolds
                               6:00 Pace
   28    28  Darren Bigley, Sr           18:42    6:02  Chartiers Valley
   29    29  Brett Smith, Jr             18:46    6:03  Laurel
   30    30  Beau Smith, So              18:46    6:03  Laurel
   31    31  Nick Konchar, So            18:52    6:05  Grove City
   32    32  Jared McConkey, Jr          18:54    6:06  Chartiers Valley
   33    33  Dan Malerbo, Jr             18:59    6:07  Chartiers Valley
   34    34  Dan Burns, Sr               19:08    6:10  Reynolds
   35    35  Silas Russell, Sr           19:09    6:10  Reynolds
   36    36  Matt Cherpak, So            19:11    6:11  Chartiers Valley
   37    37  Tommy Wallisch, Fr          19:16    6:13  Chartiers Valley
   38    38  Alan Hitchen, Jr            19:35    6:19  Laurel
   39    39  Brian Daugherty, Jr         20:12    6:31  Laurel
   40    40  William Bainbridge, Jr      21:10    6:50  Meadville
                               7:00 Pace
   41        Alex Boor, Jr               23:40    7:38  Meadville





                                         MILE 1            MILE 2            FINISH      
 PLACE           FINISHER              PLACE    TIME     PLACE    TIME     PLACE    TIME      PACE

    1  Paul Masterone, 4                    2     5:13        1    10:42        1    16:00      5:10
    2  Chris Dumbroski, 4                   4     5:19        2    10:55        2    16:23      5:18
    3  Joe Amato, 1                         7     5:21        3    10:56        3    16:24      5:18
    4  Cam Christeson, 4                    1     5:11        4    10:56        4    16:35      5:21
    5  Nick Croasdaile, 3                   3     5:17        5    11:06        5    16:49      5:26
    6  Jake Habel, 3                        5     5:20        6    11:06        6    16:54      5:28
    7  Chris Deriggi, 2                     8     5:25       10    11:23        7    16:59      5:29
    8  Dan Gunn, 1                         10     5:28        9    11:22        8    17:01      5:30
    9  Chris Harnett, 4                     6     5:20        7    11:10        9    17:05      5:31
   10  Matt Giunta, 1                      11     5:30       12    11:26       10    17:05      5:31
   11  Charlie Wertz, 2                     9     5:27        8    11:22       11    17:06      5:31
   12  Joe Hazy, 1                         16     5:32       11    11:25       12    17:13      5:34
   13  Jon Good, 3                         12     5:31       13    11:32       13    17:18      5:35
   14  Ben Hensel, 3                       15     5:32       14    11:33       14    17:27      5:38
   15  David Geiger, 3                     18     5:37       17    11:41       15    17:31      5:40
   16  Joel Bollinger, 3                   14     5:32       15    11:39       16    17:39      5:42
   17  Lenny Wilson, 3                     13     5:31       16    11:40       17    17:39      5:42
   18  Clark Peterson, 1                   25     5:46       21    11:53       18    17:40      5:42
   19  Robert Erdesky, 3                   17     5:32       18    11:41       19    17:45      5:44
   20  Chad Smith, 3                       21     5:40       19    11:51       20    17:50      5:46
   21  Nick Kennedy, 1                     23     5:45       22    11:55       21    17:55      5:47
   22  Casey Howsare, 1                    20     5:40       20    11:52       22    17:59      5:49
   23  Ben Leech, 4                        24     5:45       24    12:00       23    18:03      5:50
   24  Jason Cecchetti, 4                  19     5:39       23    11:56       24    18:09      5:52
   25  Jared Clemens, 2                    26     5:46       26    12:10       25    18:20      5:55
   26  Mike Russo, 3                       22     5:41       25    12:04       26    18:23      5:56
   27  Matt Brown, 4                       27     5:51       29    12:20       27    18:30      5:59
   28  Darren Bigley, 4                    33     5:59       30    12:25       28    18:42      6:02
   29  Brett Smith, 3                      29     5:52       28    12:18       29    18:46      6:04
   30  Beau Smith, 2                       28     5:52       27    12:18       30    18:46      6:04
   31  Nick Konchar, 2                     30     5:56       31    12:34       31    18:52      6:06
   32  Jared McConkey, 3                   31     5:57       32    12:38       32    18:54      6:06
   33  Dan Malerbo, 3                      36     6:01       34    12:43       33    18:59      6:08
   34  Dan Burns, 4                        32     5:58       36    12:45       34    19:08      6:11
   35  Silas Russell, 4                    38     6:03       37    12:45       35    19:09      6:11
   36  Matt Cherpak, 2                     35     6:00       33    12:42       36    19:11      6:12
   37  Tommy Wallisch, 1                   34     6:00       35    12:44       37    19:16      6:13
   38  Alan Hitchen, 3                     37     6:02       38    12:55       38    19:35      6:20
   39  Brian Daugherty, 3                  39     6:05       39    13:12       39    20:12      6:31
   40  William Bainbridge, 3               40     6:37       40    14:00       40    21:10      6:50
   41  Alex Boor, 3                        41     7:22       41    15:45       41    23:40      7:39
"*" indicates females
41 finishers among Women
41 male finishers
0 female finishers
41 total finishers