SRU XC 5K
SLIPPERY ROCK, PA
July 29, 2004

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE        TEAM

    1       Penn Boys, High School + Men                17:04    5:30  High School + Men
    2    1  Shane Sarver, 17, Freeport, PA              17:06    5:31  
    3       Shaft, High School + Men                    17:17    5:34  High School + Men
    4       Telephone Poles, High School Male           17:23    5:36  High School Male
    5    2  Sam Weiser, 17, Ellwood City, PA            17:39    5:41  
    6       Horizontal Lightning, High School + Mixed   18:02    5:49  High School + Mixed
    7       Dean 506, High School Male                  18:06    5:50  High School Male
    8       Rats Revenge, High School Male              18:14    5:53  High School Male
    9       Team Havoc, Butler, PA                      18:18    5:54  High School Male
   10       Old Guys, Masters Male                      18:29    5:58  Masters Male
   11    3  John-Mark Stoltz, 16, Dubois, PA            18:33    5:59  
                               6:00 Pace
   12    4  Zachary Hoagland, 16, Grove City, PA        18:41    6:01  
   13       Team Butler, High School Male               18:48    6:04  High School Male
   14    5  John Thetfort, 15, Ellwood City, PA         18:50    6:05  
   15       Anchor Men, High School + Men               18:58    6:07  High School + Men
   16    6  Andy Howard, 16, Moon Twp, PA               19:00    6:07  
   17    7  Brandon Gillingham, 16, Pittsburgh, PA      19:01    6:08  
   18    8  Bryan Waters, 17, Irwin, PA                 19:14    6:12  
   19    1  S Mark Courtney, 48, Grove City, PA         19:19    6:14  
   20       Green Horns, High School Mixed              19:23    6:15  High School Mixed
   21    9  Noah Palicia, 16, Stoneboro, PA             19:30    6:17  
   22   10  Brian Finley, 17, Irwin, PA                 19:48    6:23  
   23   11  Ben Rogers, 16, Moon Twp, PA                19:51    6:24  
   24       Fighting Squirrels, High School Male        19:55    6:25  High School Male
   25   12  Ben Ronallo, 16, Cranberry Twp, PA          19:58    6:26  
   26    2  Bob Ostrowski, 41, Oakmont, PA              20:11    6:30  
   27       Kate Stklachich, 22*, Sharpsville, PA       20:48    6:42  
   28       Shannon - Smith, High School Mixed          21:00    6:46  High School Mixed
   29   13  Adam Stillwaggon, 16, Grove City, PA        21:03    6:47  
   30    1  Jude Thomas, 34, Cranberry Twp, PA          21:11    6:50  
   31    1  Mitch Radella, 39, Cranberry Twp, PA        21:17    6:52  
   32       Macris Sports, Masters Male                 21:35    6:57  Masters Male
                               7:00 Pace
   33    1  Bethany Walker, 16*, Ellwood City, PA       21:42    7:00  
   34   14  Peter Stahl, 17, Pittsburgh, PA             21:43    7:00  
   35    2  Janet Carson, 16*, Portersville, PA         21:54    7:04  
   36    1  Jo Rupp, 31*, Wexford, PA                   22:21    7:12  
   37    3  Franklin Bame, 47, Evans City, PA           22:22    7:13  
   38       Sevens, High School Mixed                   22:22    7:13  High School Mixed
   39       Orange Kenoky, Masters Male                 22:32    7:16  Masters Male
   40       Chomps, High School Female                  22:41    7:19  High School Female
   41    4  Ron Walker, 44, Ellwood City, PA            22:49    7:21  
   42   15  Andrew Markiewicz, 14, Murrysville, PA      22:57    7:24  
   43       X Factor, Middle School Male                23:11    7:29  Middle School Male
   44       Lakers, High School Female                  23:29    7:34  High School Female
   45   16  Daniel Fenstemacher, 18, Grove City, PA     23:31    7:35  
   46   17  Jim Hsieh, 14, Grove City, PA               23:49    7:41  
   47       Team Howard, Middle School Mixed            23:52    7:42  Middle School Mixed
   48       Team New York, High School + Men            23:54    7:42  High School + Men
   49       Auquaholics, High School Female             23:56    7:43  High School Female
   50    5  Ron Hartle, 48, Hilliard, PA                24:23    7:52  
   51       Fighting Ferets, High School Female         24:23    7:52  High School Female
   52       Riverview Runners, Middle School Female     24:39    7:57  Middle School Female
                               8:00 Pace
   53    3  Eden Slater, 16*, Stoneboro, PA             24:58    8:03  
   54    4  Kayla Newton, 15*, Portersville, PA         25:05    8:05  
   55    1  Beth Roitz, 13*, Ellwood City, PA           25:19    8:10  
   56    5  Raesha St John, 14*, Wampum, PA             25:44    8:18  
   57    6  Beatrice Hand, 16*, Ellwood City, PA        26:02    8:24  
   58    7  Nicolle Greenawalt, 16*, Grove City, PA     26:31    8:33  
   59    2  Katie Roitz, 13*, Ellwood City, PA          27:42    8:56  
                               9:00 Pace
   60    8  Nikki Decoria, 15*, Ellwood City, PA        28:01    9:02  
   61    9  Caitlin Marzullo, 15*, Pittsburgh, PA       29:10    9:24  
   62    3  Corin Newton, 13*, Portersville, PA         29:45    9:36  
   63    6  Paul Rogers, 49, Moon Twp, PA               29:46    9:36  
                              10:00 Pace
   64       Blue Smurfs, Middle School Male             31:12   10:04  Middle School Male
"*" indicates females
17 finishers among Men 14 - 18
1 finishers among Men 30 - 34
1 finishers among Men 35 - 39
6 finishers among Men 40 - 49
3 finishers among Women 13 & Under
9 finishers among Women 14 - 18
1 finishers among Women 30 - 34
50 male finishers
14 female finishers
64 total finishers

OVERALL
Open Men
    1    1  Penn Boys, High School + Men                17:04    5:30  High School + Men

Open Women
   27    1  Kate Stklachich, 22, Sharpsville, PA        20:48    6:42  

MEN
Men 14 - 18
    2    1  Shane Sarver, 17, Freeport, PA              17:06    5:31  
    5    2  Sam Weiser, 17, Ellwood City, PA            17:39    5:41  
   11    3  John-Mark Stoltz, 16, Dubois, PA            18:33    5:59  
   12    4  Zachary Hoagland, 16, Grove City, PA        18:41    6:01  
   14    5  John Thetfort, 15, Ellwood City, PA         18:50    6:05  
   16    6  Andy Howard, 16, Moon Twp, PA               19:00    6:07  
   17    7  Brandon Gillingham, 16, Pittsburgh, PA      19:01    6:08  
   18    8  Bryan Waters, 17, Irwin, PA                 19:14    6:12  
   21    9  Noah Palicia, 16, Stoneboro, PA             19:30    6:17  
   22   10  Brian Finley, 17, Irwin, PA                 19:48    6:23  
   23   11  Ben Rogers, 16, Moon Twp, PA                19:51    6:24  
   25   12  Ben Ronallo, 16, Cranberry Twp, PA          19:58    6:26  
   29   13  Adam Stillwaggon, 16, Grove City, PA        21:03    6:47  
   34   14  Peter Stahl, 17, Pittsburgh, PA             21:43    7:00  
   42   15  Andrew Markiewicz, 14, Murrysville, PA      22:57    7:24  
   45   16  Daniel Fenstemacher, 18, Grove City, PA     23:31    7:35  
   46   17  Jim Hsieh, 14, Grove City, PA               23:49    7:41  

Men 30 - 34
   30    1  Jude Thomas, 34, Cranberry Twp, PA          21:11    6:50  

Men 35 - 39
   31    1  Mitch Radella, 39, Cranberry Twp, PA        21:17    6:52  

Men 40 - 49
   19    1  S Mark Courtney, 48, Grove City, PA         19:19    6:14  
   26    2  Bob Ostrowski, 41, Oakmont, PA              20:11    6:30  
   37    3  Franklin Bame, 47, Evans City, PA           22:22    7:13  
   41    4  Ron Walker, 44, Ellwood City, PA            22:49    7:21  
   50    5  Ron Hartle, 48, Hilliard, PA                24:23    7:52  
   63    6  Paul Rogers, 49, Moon Twp, PA               29:46    9:36  


WOMEN
Women 13 & Under
   55    1  Beth Roitz, 13, Ellwood City, PA            25:19    8:10  
   59    2  Katie Roitz, 13, Ellwood City, PA           27:42    8:56  
   62    3  Corin Newton, 13, Portersville, PA          29:45    9:36  

Women 14 - 18
   33    1  Bethany Walker, 16, Ellwood City, PA        21:42    7:00  
   35    2  Janet Carson, 16, Portersville, PA          21:54    7:04  
   53    3  Eden Slater, 16, Stoneboro, PA              24:58    8:03  
   54    4  Kayla Newton, 15, Portersville, PA          25:05    8:05  
   56    5  Raesha St John, 14, Wampum, PA              25:44    8:18  
   57    6  Beatrice Hand, 16, Ellwood City, PA         26:02    8:24  
   58    7  Nicolle Greenawalt, 16, Grove City, PA      26:31    8:33  
   60    8  Nikki Decoria, 15, Ellwood City, PA         28:01    9:02  
   61    9  Caitlin Marzullo, 15, Pittsburgh, PA        29:10    9:24  

Women 30 - 34
   36    1  Jo Rupp, 31, Wexford, PA                    22:21    7:12  

2 PERSON RELAY
1. High School + Men
    1       Penn Boys, High School + Men                17:04    5:30
    2       Shaft, High School + Men                    17:17    5:34
   10       Anchor Men, High School + Men               18:58    6:07
   21       Team New York, High School + Men            23:54    7:42

2. High School Male
    3       Telephone Poles, High School Male           17:23    5:36
    5       Dean 506, High School Male                  18:06    5:50
    6       Rats Revenge, High School Male              18:14    5:53
    7       Team Havoc, Butler, PA                      18:18    5:54
    9       Team Butler, High School Male               18:48    6:04
   12       Fighting Squirrels, High School Male        19:55    6:25

3. High School + Mixed
    4       Horizontal Lightning, High School + Mixed   18:02    5:49

4. Masters Male
    8       Old Guys, Masters Male                      18:29    5:58
   14       Macris Sports, Masters Male                 21:35    6:57
   16       Orange Kenoky, Masters Male                 22:32    7:16

5. High School Mixed
   11       Green Horns, High School Mixed              19:23    6:15
   13       Shannon - Smith, High School Mixed          21:00    6:46
   15       Sevens, High School Mixed                   22:22    7:13

6. High School Female
   17       Chomps, High School Female                  22:41    7:19
   19       Lakers, High School Female                  23:29    7:34
   22       Auquaholics, High School Female             23:56    7:43
   23       Fighting Ferets, High School Female         24:23    7:52

7. Middle School Male
   18       X Factor, Middle School Male                23:11    7:29
   25       Blue Smurfs, Middle School Male             31:12   10:04

8. Middle School Mixed
   20       Team Howard, Middle School Mixed            23:52    7:42

9. Middle School Female
   24       Riverview Runners, Middle School Female     24:39    7:57