Wolf Creek Youth Duathlon
Grove City, PA
August 6, 2004
Ages 9 & Under
.25M RUN 1.5M BIKE .25M RUN TOTAL
PLACE FINISHER TIME TIME TIME TIME
1 Mike Meehan, 9, Allison Park, PA 1:34 5:31 1:54 8:59.00
2 Clara Fuller-Ashton, 9*, Edinboro, PA 1:38 6:15 1:53 9:46.00
3 Dan Meehan, 7, Allison Park, PA 1:49 6:35 2:18 10:42.00
4 Travis Beatty, 8, Grove City, PA 1:48 7:35 2:08 11:31.00
5 Amanda Alikhani, 8*, Butler, PA 1:51 7:40 2:15 11:46.00
6 Abby Casalnova, 9*, Grove City, PA 1:50 8:19 2:20 12:29.00
7 Heather Sternby, 8*, Meadville, PA 1:44 8:52 2:33 13:09.00
8 Matties Sommers, 7*, Saegertown, PA 1:56 8:24 2:54 13:14.00
9 Jared Thomas, 7, New Wilmington, PA 1:55 8:59 2:30 13:24.00
"*" indicates females
4 finishers among Men 9 & Under
5 finishers among Women 9 & Under
4 male finishers
5 female finishers
9 total finishers
Men 9 & Under
1 Mike Meehan, 9, Allison Park, PA 1:34 5:31 1:54 8:59.00
3 Dan Meehan, 7, Allison Park, PA 1:49 6:35 2:18 10:42.00
4 Travis Beatty, 8, Grove City, PA 1:48 7:35 2:08 11:31.00
9 Jared Thomas, 7, New Wilmington, PA 1:55 8:59 2:30 13:24.00
Women 9 & Under
2 Clara Fuller-Ashton, 9, Edinboro, PA 1:38 6:15 1:53 9:46.00
5 Amanda Alikhani, 8, Butler, PA 1:51 7:40 2:15 11:46.00
6 Abby Casalnova, 9, Grove City, PA 1:50 8:19 2:20 12:29.00
7 Heather Sternby, 8, Meadville, PA 1:44 8:52 2:33 13:09.00
8 Matties Sommers, 7, Saegertown, PA 1:56 8:24 2:54 13:14.00
Ages 10, 11 and 12
.5M RUN 2.5M BIKE .5M RUN TOTAL
PLACE FINISHER TIME TIME TIME TIME
1 Martin Witt, 11, Pittsburgh, PA 4:09 7:25 4:01 15:35.00
2 Morgan Elliott, 12, Waterford, PA 3:12 9:46 3:31 16:29.00
3 Maggy Fuller-Ashton, 12*, Edinboro, PA 3:10 9:51 3:40 16:41.00
4 Brady Beech, 12, Grove City, PA 3:27 10:46 3:47 18:00.00
5 Matthew Kennedy, 10, Beaver Falls, PA 3:50 11:53 2:42 18:25.00
6 Thomas Bailey, 10, Bethel Park, PA 3:24 11:41 3:50 18:55.00
7 Hana Casalnova, 12*, Grove City, PA 3:15 12:01 3:39 18:55.00
8 Mary Jo Bailey, 11*, Bethel Park, PA 3:46 12:01 4:27 20:14.00
9 Jackie Previty, 10*, Grove City, PA 3:39 13:49 4:02 21:30.00
10 Steven McDowell, 10, Sandy Lake, PA 3:52 13:18 4:46 21:56.00
11 Jonathan Burdick, 10, Grove City, PA 4:03 13:49 4:56 22:48.00
12 Sarah Sternby, 10*, Meadville, PA 3:56 14:32 5:01 23:29.00
13 Madeline O'Neill, 10*, Edinboro, PA 4:22 15:34 7:57 27:53.00
"*" indicates females
7 finishers among Men 10 - 12
6 finishers among Women 10 - 12
7 male finishers
6 female finishers
13 total finishers
.5M RUN 5M BIKE .5M RUN TOTAL
Men 10 - 12
1 Martin Witt, 11, Pittsburgh, PA 4:09 7:25 4:01 15:35.00
2 Morgan Elliott, 12, Waterford, PA 3:12 9:46 3:31 16:29.00
4 Brady Beech, 12, Grove City, PA 3:27 10:46 3:47 18:00.00
5 Matthew Kennedy, 10, Beaver Falls, PA 3:50 11:53 2:42 18:25.00
6 Thomas Bailey, 10, Bethel Park, PA 3:24 11:41 3:50 18:55.00
10 Steven McDowell, 10, Sandy Lake, PA 3:52 13:18 4:46 21:56.00
11 Jonathan Burdick, 10, Grove City, PA 4:03 13:49 4:56 22:48.00
Women 10 - 12
3 Maggy Fuller-Ashton, 12, Edinboro, PA 3:10 9:51 3:40 16:41.00
7 Hana Casalnova, 12, Grove City, PA 3:15 12:01 3:39 18:55.00
8 Mary Jo Bailey, 11, Bethel Park, PA 3:46 12:01 4:27 20:14.00
9 Jackie Previty, 10, Grove City, PA 3:39 13:49 4:02 21:30.00
12 Sarah Sternby, 10, Meadville, PA 3:56 14:32 5:01 23:29.00
13 Madeline O'Neill, 10, Edinboro, PA 4:22 15:34 7:57 27:53.00
Ages 13, 14 & 15
1M RUN 5M BIKE 1M RU TOTAL
PLACE FINISHER TIME TIME TIME TIME
1 Robert Kowalsky, 13, Grove City, PA 6:24 19:07 7:04 32:35.00
2 Christopher Alikhani, 13, Butler, PA 6:20 19:26 7:17 33:03.00
3 Megan Degraaf, 13*, Grove City, PA 6:25 19:26 7:13 33:04.00
4 Kaitlyn Courtney, 1*, Grove City, PA 6:08 23:47 6:10 36:05.00
5 Karen Moyer, 13*, Conneaut Lake, PA 7:29 22:45 7:52 38:06.00
6 Sara Keas, 14*, Conneaut Lake, PA 7:29 22:48 7:50 38:07.00
7 Teanna Green, 13*, Atlantic, PA 7:29 22:52 7:47 38:08.00
"*" indicates females
2 finishers among Men 13 & Up
1 finishers among Women 9 & Under
4 finishers among Women 13 & Up
2 male finishers
5 female finishers
7 total finishers
Men 13 & Up
1 Robert Kowalsky, 13, Grove City, PA 6:24 19:07 7:04 32:35.00
2 Christopher Alikhani, 13, Butler, PA 6:20 19:26 7:17 33:03.00
Women 9 & Under (baby jogger and bike carrier)
4 Kaitlyn Courtney, 1, Grove City, PA 6:08 23:47 6:10 36:05.00
Women 13 & Up
3 Megan Degraaf, 13, Grove City, PA 6:25 19:26 7:13 33:04.00
5 Karen Moyer, 13, Conneaut Lake, PA 7:29 22:45 7:52 38:06.00
6 Sara Keas, 14, Conneaut Lake, PA 7:29 22:48 7:50 38:07.00
7 Teanna Green, 13, Atlantic, PA 7:29 22:52 7:47 38:08.00