WELCH'S 20M BIKE RACE
North East, PA
Aug. 21, 2004
CLASS
PLACE PLACE FINISHER TIME MPH TEAM
1 Chad Hughes, 23, Meadville, PA 58:29.6 20.52
2 Chris McElhinny, 50, Transfer, PA 58:29.8 20.51 Aca
3 Scott Clauson, 44, Bemus Point, NY 58:29.8 20.51 Hollyloft
4 1 Kevin Andy, 42, Linden, PA 58:29.8 20.51
5 1 James Graley, 37, Dunkirk, NY 58:29.9 20.51
6 1 Conor Mulcahy, 21, Erie, PA 58:30.7 20.51
7 1 Cary Macisaac, 52, Erie, PA 58:31.9 20.50
8 2 Anthony Kramer, 28, Cranesville, PA 59:22.3 20.21
9 2 Keith Peterson, 35, Erie, PA 59:23.4 20.21 Lake Country Bike
10 2 Robert Davis, 52, Saint Marys, PA 59:23.8 20.20
11 3 David Major, 34, Erie, PA 59:26.5 20.19
12 4 Ron Nucerino, 33, Erie, PA 59:35.4 20.14 Picc
13 2 Thomas Kmecik, 44, East Springfield, PA 1:00:18.6 19.90
14 3 Jay Endres, 51, Warren, PA 1:00:19.9 19.89
15 3 Andrew Rose, 21, Erie, PA 1:00:20.0 19.89 Mercyhurst Velo
16 5 Tim Hofer, 37, Chagrin Falls, PA 1:00:59.1 19.68 Pdq
17 6 Jeff Mills, 30, Findley Lake, NY 1:01:49.2 19.41 Picc
18 3 Albert Fox, 42, Lewisburg, PA 1:01:50.4 19.41
19 4 Manuel Forero, 48, Meadville, PA 1:01:50.9 19.40
20 5 Ronald Rosenburg, 44, Bemus Point, NY 1:02:04.6 19.33 Hollyloft
21 6 Dan Potts, 40, North East, PA 1:02:06.0 19.32 Picc
22 7 David Walsh, 46, Erie, PA 1:02:09.1 19.31
23 8 Daniel Schreiber, 44, Saint Marys, PA 1:02:09.2 19.31
24 9 Mike Getz, 43, Girard, PA 1:02:10.2 19.30
25 7 Kevin Q. McCracken, 34, Erie, PA 1:02:34.3 19.18 Lake Country Bike
26 8 Kevin Steiner, 35, North East, PA 1:02:35.5 19.17 Lake Country Bike
27 10 David Rust, 40, Meadville, PA 1:02:36.1 19.17 Meadville/Diamond Par
28 11 Jere Gnagi, 44, Erie, PA 1:02:36.6 19.17
29 12 Doug Mehan, 47, Meadville, PA 1:02:37.1 19.16
30 1 Jared Heine, 14, Corry, PA 1:02:37.7 19.16
31 13 Mark Chapman, 44, Akron, OH 1:02:44.5 19.13 Summit Free Wheelers
32 9 Patrick Fordyce, 37, North East, PA 1:03:36.5 18.87
33 14 Dan Wallace, 46, North East, PA 1:03:37.3 18.86 Lake Country Bike
34 15 Greg Beardsley, 42, North East, PA 1:03:54.9 18.77 Lake Country Bike
35 16 Edwin Gray, 49, Erie, PA 1:03:55.8 18.77
36 17 Duane Ball, 43, Austinburg, OH 1:04:16.4 18.67 Cycle For Kids
37 10 Tom Pettit, 35, Erie, PA 1:04:17.7 18.66
38 18 Matthew Sheridan, 40, Dublin, OH 1:04:19.3 18.66
39 19 Craig Nighman, 44, North East, PA 1:05:20.2 18.37 Lake Country Bike
40 4 Ed Grystar, 55, Oakmont, PA 1:05:20.4 18.37
41 1 Dave Barr, 65, Dubois, PA 1:05:22.9 18.35
42 5 Stephen Hall, 54, Meadville, PA 1:05:33.1 18.31
43 20 Mike Grenz, 41, North East, PA 1:06:04.2 18.16 Lake Country Bike
44 21 Joe Kisiel, 46, Erie, PA 1:06:04.7 18.16
45 22 Timothy Finch, 40, Russel, PA 1:06:05.2 18.16
46 23 Mike Butler, 42, Clearfield, PA 1:06:07.6 18.15
47 11 Philip Wisniewski, 34, Erie, PA 1:06:08.1 18.14 Lake Country Bike
48 Susan Packard, 50*, Edinboro, PA 1:06:09.8 18.14 Countryside Cycling/P
49 2 David Larson, 63, Pittsburgh, PA 1:06:29.8 18.05
50 4 Shawn Parnell, 28, Fairview, PA 1:06:30.6 18.04
51 6 Thomas Greene, 50, Erie, PA 1:06:31.1 18.04
52 5 Eric Vazyko, 20, Mentor, OH 1:07:31.3 17.77
53 6 Matt North, 28, Slippery Rock, PA 1:07:51.2 17.69
54 24 Chris Lamb, 44, Erie, PA 1:08:02.8 17.63 Picc
55 25 Kevin Culbertson, 49, Oil City, PA 1:08:21.7 17.55
56 26 Bob Akerly, 43, Erie, PA 1:08:22.5 17.55
57 7 Andy Johnson, 59, Bradford, PA 1:08:34.8 17.50 Hollyloft
58 Maribeth Vavreck, 35*, Erie, PA 1:08:41.6 17.47 Picc
59 2 Maxwell Culbertson, 14, Oil City, PA 1:09:11.6 17.34
60 7 Matthew Wilcko, 28, Erie, PA 1:09:20.6 17.31
61 27 Paul Demjanenko, 44, Erie, PA 1:09:21.1 17.30 Picc
62 12 Brian Kayes, 38, Dewittville, NY 1:09:41.2 17.22
63 Lori Fox, 38*, Lewisburg, PA 1:11:31.0 16.78
64 13 Casey Coon, 36, North East, PA 1:11:48.6 16.71 Lake Country Bike
65 1 Stacey Lutz, 30*, Erie, PA 1:12:19.3 16.59 Picc
66 1 Ed Masteller, 70, Erie, PA 1:12:20.7 16.59 Picc
67 2 Michelle Best, 37*, Erie, PA 1:12:53.9 16.46
68 3 Kim Erbacher, 32*, Erie, PA 1:14:42.6 16.06
69 14 William Filsinger, 32, Buffalo, NY 1:15:19.0 15.93
70 4 Terry Taylor, 36*, North East, PA 1:16:02.6 15.78
71 8 Brett Ebert, 22, Erie, PA 1:16:30.2 15.69 Picc
72 15 Dale Christopher, 39, Pittsburgh, PA 1:19:03.0 15.18 Uscf 5
73 28 Steve Letzelter, 45, Erie, PA 1:20:43.7 14.86
74 1 Theresa Gerald, 55*, Bemus Point, NY 1:24:22.3 14.22 Hollyloft
75 1 Charlotte Gnahu, 42*, Erie, PA 1:24:48.3 14.15
76 2 Mary Steelsmith, 40*, Albion, PA 1:25:06.3 14.10 Picc
77 3 Eddie Grystar, 12, Oakmont, PA 1:26:28.9 13.88 Mtn Bike
78 2 Pam Bernhoft, 54*, Albion, PA 1:30:02.5 13.33 Picc
79 2 Hamilton Ward, 73, Snyder, NY 1:33:49.0 12.79 Bbc
80 1 Mary Hudson, 63*, Strabane, PA 1:37:51.0 12.26
"*" indicates females
3 finishers among Men 19 & Under
8 finishers among Men 20 - 29
15 finishers among Men 30 - 39
28 finishers among Men 40 - 49
7 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 & Up
4 finishers among Women 30 - 39
2 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
68 male finishers
12 female finishers
80 total finishers
OVERALL
Open Men
1 1 Chad Hughes, 23, Meadville, PA 58:29.6 20.52
2 2 Chris McElhinny, 50, Transfer, PA 58:29.8 20.51 Aca
3 3 Scott Clauson, 44, Bemus Point, NY 58:29.8 20.51 Hollyloft
Open Women
48 1 Susan Packard, 50, Edinboro, PA 1:06:09.8 18.14 Countryside Cycling/P
58 2 Maribeth Vavreck, 35, Erie, PA 1:08:41.6 17.47 Picc
63 3 Lori Fox, 38, Lewisburg, PA 1:11:31.0 16.78
MEN
Men 19 & Under
30 1 Jared Heine, 14, Corry, PA 1:02:37.7 19.16
59 2 Maxwell Culbertson, 14, Oil City, PA 1:09:11.6 17.34
77 3 Eddie Grystar, 12, Oakmont, PA 1:26:28.9 13.88 Mtn Bike
Men 20 - 29
6 1 Conor Mulcahy, 21, Erie, PA 58:30.7 20.51
8 2 Anthony Kramer, 28, Cranesville, PA 59:22.3 20.21
15 3 Andrew Rose, 21, Erie, PA 1:00:20.0 19.89 Mercyhurst Velo
50 4 Shawn Parnell, 28, Fairview, PA 1:06:30.6 18.04
52 5 Eric Vazyko, 20, Mentor, OH 1:07:31.3 17.77
53 6 Matt North, 28, Slippery Rock, PA 1:07:51.2 17.69
60 7 Matthew Wilcko, 28, Erie, PA 1:09:20.6 17.31
71 8 Brett Ebert, 22, Erie, PA 1:16:30.2 15.69 Picc
Men 30 - 39
5 1 James Graley, 37, Dunkirk, NY 58:29.9 20.51
9 2 Keith Peterson, 35, Erie, PA 59:23.4 20.21 Lake Country Bike
11 3 David Major, 34, Erie, PA 59:26.5 20.19
12 4 Ron Nucerino, 33, Erie, PA 59:35.4 20.14 Picc
16 5 Tim Hofer, 37, Chagrin Falls, PA 1:00:59.1 19.68 Pdq
17 6 Jeff Mills, 30, Findley Lake, NY 1:01:49.2 19.41 Picc
25 7 Kevin Q. McCracken, 34, Erie, PA 1:02:34.3 19.18 Lake Country Bike
26 8 Kevin Steiner, 35, North East, PA 1:02:35.5 19.17 Lake Country Bike
32 9 Patrick Fordyce, 37, North East, PA 1:03:36.5 18.87
37 10 Tom Pettit, 35, Erie, PA 1:04:17.7 18.66
47 11 Philip Wisniewski, 34, Erie, PA 1:06:08.1 18.14 Lake Country Bike
62 12 Brian Kayes, 38, Dewittville, NY 1:09:41.2 17.22
64 13 Casey Coon, 36, North East, PA 1:11:48.6 16.71 Lake Country Bike
69 14 William Filsinger, 32, Buffalo, NY 1:15:19.0 15.93
72 15 Dale Christopher, 39, Pittsburgh, PA 1:19:03.0 15.18 Uscf 5
Men 40 - 49
4 1 Kevin Andy, 42, Linden, PA 58:29.8 20.51
13 2 Thomas Kmecik, 44, East Springfield, PA 1:00:18.6 19.90
18 3 Albert Fox, 42, Lewisburg, PA 1:01:50.4 19.41
19 4 Manuel Forero, 48, Meadville, PA 1:01:50.9 19.40
20 5 Ronald Rosenburg, 44, Bemus Point, NY 1:02:04.6 19.33 Hollyloft
21 6 Dan Potts, 40, North East, PA 1:02:06.0 19.32 Picc
22 7 David Walsh, 46, Erie, PA 1:02:09.1 19.31
23 8 Daniel Schreiber, 44, Saint Marys, PA 1:02:09.2 19.31
24 9 Mike Getz, 43, Girard, PA 1:02:10.2 19.30
27 10 David Rust, 40, Meadville, PA 1:02:36.1 19.17 Meadville/Diamond Par
28 11 Jere Gnagi, 44, Erie, PA 1:02:36.6 19.17
29 12 Doug Mehan, 47, Meadville, PA 1:02:37.1 19.16
31 13 Mark Chapman, 44, Akron, OH 1:02:44.5 19.13 Summit Free Wheelers
33 14 Dan Wallace, 46, North East, PA 1:03:37.3 18.86 Lake Country Bike
34 15 Greg Beardsley, 42, North East, PA 1:03:54.9 18.77 Lake Country Bike
35 16 Edwin Gray, 49, Erie, PA 1:03:55.8 18.77
36 17 Duane Ball, 43, Austinburg, OH 1:04:16.4 18.67 Cycle For Kids
38 18 Matthew Sheridan, 40, Dublin, OH 1:04:19.3 18.66
39 19 Craig Nighman, 44, North East, PA 1:05:20.2 18.37 Lake Country Bike
43 20 Mike Grenz, 41, North East, PA 1:06:04.2 18.16 Lake Country Bike
44 21 Joe Kisiel, 46, Erie, PA 1:06:04.7 18.16
45 22 Timothy Finch, 40, Russel, PA 1:06:05.2 18.16
46 23 Mike Butler, 42, Clearfield, PA 1:06:07.6 18.15
54 24 Chris Lamb, 44, Erie, PA 1:08:02.8 17.63 Picc
55 25 Kevin Culbertson, 49, Oil City, PA 1:08:21.7 17.55
56 26 Bob Akerly, 43, Erie, PA 1:08:22.5 17.55
61 27 Paul Demjanenko, 44, Erie, PA 1:09:21.1 17.30 Picc
73 28 Steve Letzelter, 45, Erie, PA 1:20:43.7 14.86
Men 50 - 59
7 1 Cary Macisaac, 52, Erie, PA 58:31.9 20.50
10 2 Robert Davis, 52, Saint Marys, PA 59:23.8 20.20
14 3 Jay Endres, 51, Warren, PA 1:00:19.9 19.89
40 4 Ed Grystar, 55, Oakmont, PA 1:05:20.4 18.37
42 5 Stephen Hall, 54, Meadville, PA 1:05:33.1 18.31
51 6 Thomas Greene, 50, Erie, PA 1:06:31.1 18.04
57 7 Andy Johnson, 59, Bradford, PA 1:08:34.8 17.50 Hollyloft
Men 60 - 69
41 1 Dave Barr, 65, Dubois, PA 1:05:22.9 18.35
49 2 David Larson, 63, Pittsburgh, PA 1:06:29.8 18.05
Men 70 & Up
66 1 Ed Masteller, 70, Erie, PA 1:12:20.7 16.59 Picc
79 2 Hamilton Ward, 73, Snyder, NY 1:33:49.0 12.79 Bbc
WOMEN
Women 30 - 39
65 1 Stacey Lutz, 30, Erie, PA 1:12:19.3 16.59 Picc
67 2 Michelle Best, 37, Erie, PA 1:12:53.9 16.46
68 3 Kim Erbacher, 32, Erie, PA 1:14:42.6 16.06
70 4 Terry Taylor, 36, North East, PA 1:16:02.6 15.78
Women 40 - 49
75 1 Charlotte Gnahu, 42, Erie, PA 1:24:48.3 14.15
76 2 Mary Steelsmith, 40, Albion, PA 1:25:06.3 14.10 Picc
Women 50 - 59
74 1 Theresa Gerald, 55, Bemus Point, NY 1:24:22.3 14.22 Hollyloft
78 2 Pam Bernhoft, 54, Albion, PA 1:30:02.5 13.33 Picc
Women 60 - 69
80 1 Mary Hudson, 63, Strabane, PA 1:37:51.0 12.26
TEAMS
1. ACA
1 1 Chris McElhinny, 50, Transfer, PA 58:29.8 20.51
1 Finishers Time = 58:29.8 Places = 2
2. Hollyloft
2 1 Scott Clauson, 44, Bemus Point, NY 58:29.8 20.51
8 2 Ronald Rosenburg, 44, Bemus Point, NY 1:02:04.6 19.33
22 2 Andy Johnson, 59, Bradford, PA 1:08:34.8 17.50
30 2 Theresa Gerald, 55*, Bemus Point, NY 1:24:22.3 14.22
4 Finishers Time = 58:29.8 Places = 3
3. Lake Country Bike
3 1 Keith Peterson, 35, Erie, PA 59:23.4 20.21
10 5 Kevin Q. McCracken, 34, Erie, PA 1:02:34.3 19.18
11 6 Kevin Steiner, 35, North East, PA 1:02:35.5 19.17
14 6 Dan Wallace, 46, North East, PA 1:03:37.3 18.86
15 7 Greg Beardsley, 42, North East, PA 1:03:54.9 18.77
17 9 Craig Nighman, 44, North East, PA 1:05:20.2 18.37
18 10 Mike Grenz, 41, North East, PA 1:06:04.2 18.16
19 7 Philip Wisniewski, 34, Erie, PA 1:06:08.1 18.14
25 8 Casey Coon, 36, North East, PA 1:11:48.6 16.71
9 Finishers Time = 59:23.4 Places = 9
4. Picc
4 2 Ron Nucerino, 33, Erie, PA 59:35.4 20.14
7 4 Jeff Mills, 30, Findley Lake, NY 1:01:49.2 19.41
9 3 Dan Potts, 40, North East, PA 1:02:06.0 19.32
21 11 Chris Lamb, 44, Erie, PA 1:08:02.8 17.63
23 1 Maribeth Vavreck, 35*, Erie, PA 1:08:41.6 17.47
24 12 Paul Demjanenko, 44, Erie, PA 1:09:21.1 17.30
26 2 Stacey Lutz, 30*, Erie, PA 1:12:19.3 16.59
27 1 Ed Masteller, 70, Erie, PA 1:12:20.7 16.59
28 2 Brett Ebert, 22, Erie, PA 1:16:30.2 15.69
31 1 Mary Steelsmith, 40*, Albion, PA 1:25:06.3 14.10
33 3 Pam Bernhoft, 54*, Albion, PA 1:30:02.5 13.33
11 Finishers Time = 59:35.4 Places = 12
5. Mercyhurst Velo
5 1 Andrew Rose, 21, Erie, PA 1:00:20.0 19.89
1 Finishers Time = 1:00:20.0 Places = 15
6. Pdq
6 3 Tim Hofer, 37, Chagrin Falls, PA 1:00:59.1 19.68
1 Finishers Time = 1:00:59.1 Places = 16
7. Meadville/Diamond Par
12 4 David Rust, 40, Meadville, PA 1:02:36.1 19.17
1 Finishers Time = 1:02:36.1 Places = 27
8. Summit Free Wheelers
13 5 Mark Chapman, 44, Akron, OH 1:02:44.5 19.13
1 Finishers Time = 1:02:44.5 Places = 31
9. Cycle For Kids
16 8 Duane Ball, 43, Austinburg, OH 1:04:16.4 18.67
1 Finishers Time = 1:04:16.4 Places = 36
10. Countryside Cycling/P
20 1 Susan Packard, 50*, Edinboro, PA 1:06:09.8 18.14
1 Finishers Time = 1:06:09.8 Places = 48
11. Uscf 5
29 9 Dale Christopher, 39, Pittsburgh, PA 1:19:03.0 15.18
1 Finishers Time = 1:19:03.0 Places = 72
12. Mtn Bike
32 1 Eddie Grystar, 12, Oakmont, PA 1:26:28.9 13.88
1 Finishers Time = 1:26:28.9 Places = 77
13. Bbc
34 2 Hamilton Ward, 73, Snyder, NY 1:33:49.0 12.79
1 Finishers Time = 1:33:49.0 Places = 79
40 MILE RESULTS
CLASS
PLACE PLACE FINISHER TIME MPH TEAM
1 1 Boyd Johnson, 25, Lakewood, NY 1:38:49.1 24.29 Uscf 2/3
2 2 Brett Bailor, 26, Erie, PA 1:38:49.2 24.29 Uscf 2/3
3 3 Jason Skalski, 28, Buffalo, NY 1:38:49.3 24.29 Uscf 2/3
4 4 Ben Jamesson, 26, East Aurora, NY 1:38:49.8 24.28 Uscf 2/3
5 1 Christopher Cioccio, 33, Erie, PA 1:38:51.8 24.28 Uscf 2/3
6 2 Randy Eadie, 37, Russel, PA 1:39:32.4 24.11 Uscf 4
7 3 Bob Dahl, 35, Lakewood, NY 1:39:32.4 24.11 Uscf 4
8 4 Tim Finnegan, 38, Dunkirk, NY 1:40:24.6 23.90 Uscf 2/3
9 5 Steve Buget, 33, Buffalo, NY 1:43:07.2 23.27 Uscf 2/3
10 1 Michael Maring, 45, Erie, PA 1:43:07.3 23.27 Uscf M45+
11 2 Ed Munch, 41, Warren, PA 1:43:07.6 23.27 Uscf 5
12 3 Steve Toorougian, 43, South Wales, NY 1:43:07.6 23.27 Uscf M35+
13 4 Rob O'Leary, 40, Saint Marys, PA 1:43:07.9 23.27 Uscf 4
14 5 Kris Meekins, 45, Bemus Point, NY 1:43:07.9 23.27 Uscf M45+
15 6 Keith Kraus, 32, Beaver, PA 1:43:07.9 23.27 Uscf 4
16 7 Jeff Cash, 39, Orchard Park, NY 1:43:08.1 23.27 Uscf 2/3
17 5 Gerald Chessman, 21, Pittsburgh, PA 1:43:08.1 23.27 Uscf 5
18 8 Gregory Angell, 39, Pittsburgh, PA 1:43:08.2 23.27 Uscf 4
19 9 Ken Thomas, 30, Lakeview, NY 1:43:08.3 23.27 Uscf 2/3
20 6 Stephen E. Potter, 45, Allegany, NY 1:43:08.4 23.27 Uscf M45+
21 10 Stephen Hoadley, 35, Tonawanda, NY 1:43:12.4 23.25 Uscf 5
22 6 Angelo Catalano, 28, Akron, OH 1:46:47.7 22.47 Uscf 2/3
23 7 Tom Eberlein, 42, Erie, PA 1:47:29.8 22.33 Uscf M35+
24 11 Chris Schwake, 31, Amhurst, NY 1:47:59.8 22.22 Uscf 2/3
25 8 Jim Bowen, 49, Erie, PA 1:47:59.9 22.22 Uscf M45+
26 12 Terry Griswold, 36, Hamburg, NY 1:49:24.1 21.94 Uscf 5
27 7 John Reade, 22, Erie, PA 1:50:36.4 21.70 Uscf 4
28 13 Trever Nash, 34, Erie, PA 1:51:07.5 21.60 Uscf 5
29 14 James McCain, 34, Erie, PA 1:51:07.8 21.60 Uscf 2/3
30 9 James Madge, 44, Erie, PA 1:52:54.8 21.26 Uscf 5
31 8 Christopher Taege, 21, Pepper Pike, OH 1:52:55.0 21.25 Uscf 5
32 1 Robert Breedlove, 51, Painesville, OH 1:53:09.9 21.21 Uscf M45+
33 10 Daryl Breedlove, 46, Painesville, OH 1:54:51.1 20.90 Uscf M45+
34 1 Lucinda Griswold, 33*, Hamburg, NY 1:56:11.3 20.66 Uscf Women
35 1 Nathan Larson, 14, Erie, PA 1:56:19.0 20.63 Uscf Junior
36 2 B0B Kramer, 53, Edinboro, PA 1:56:19.1 20.63 Uscf M45+
37 11 Dave Sitzler, 42, Erie, PA 1:58:28.5 20.26 Uscf 5
38 15 Christopher Herr, 36, Erie, PA 1:58:28.7 20.26 Uscf M35+
39 3 Anthony Delitto, 50, Pittsburgh, PA 1:59:24.2 20.10 Uscf 5
40 1 Janel Bedard, 21*, East Aurora, NY 2:05:13.1 19.17 Uscf Women
"*" indicates females
1 finishers among Men 19 & Under
8 finishers among Men 20 - 29
15 finishers among Men 30 - 39
11 finishers among Men 40 - 49
3 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Women 20 - 29
1 finishers among Women 30 - 39
38 male finishers
2 female finishers
40 total finishers
MEN
Men 19 & Under
35 1 Nathan Larson, 14, Erie, PA 1:56:19.0 20.63 Uscf Junior
Men 20 - 29
1 1 Boyd Johnson, 25, Lakewood, NY 1:38:49.1 24.29 Uscf 2/3
2 2 Brett Bailor, 26, Erie, PA 1:38:49.2 24.29 Uscf 2/3
3 3 Jason Skalski, 28, Buffalo, NY 1:38:49.3 24.29 Uscf 2/3
4 4 Ben Jamesson, 26, East Aurora, NY 1:38:49.8 24.28 Uscf 2/3
17 5 Gerald Chessman, 21, Pittsburgh, PA 1:43:08.1 23.27 Uscf 5
22 6 Angelo Catalano, 28, Akron, OH 1:46:47.7 22.47 Uscf 2/3
27 7 John Reade, 22, Erie, PA 1:50:36.4 21.70 Uscf 4
31 8 Christopher Taege, 21, Pepper Pike, OH 1:52:55.0 21.25 Uscf 5
Men 30 - 39
5 1 Christopher Cioccio, 33, Erie, PA 1:38:51.8 24.28 Uscf 2/3
6 2 Randy Eadie, 37, Russel, PA 1:39:32.4 24.11 Uscf 4
7 3 Bob Dahl, 35, Lakewood, NY 1:39:32.4 24.11 Uscf 4
8 4 Tim Finnegan, 38, Dunkirk, NY 1:40:24.6 23.90 Uscf 2/3
9 5 Steve Buget, 33, Buffalo, NY 1:43:07.2 23.27 Uscf 2/3
15 6 Keith Kraus, 32, Beaver, PA 1:43:07.9 23.27 Uscf 4
16 7 Jeff Cash, 39, Orchard Park, NY 1:43:08.1 23.27 Uscf 2/3
18 8 Gregory Angell, 39, Pittsburgh, PA 1:43:08.2 23.27 Uscf 4
19 9 Ken Thomas, 30, Lakeview, NY 1:43:08.3 23.27 Uscf 2/3
21 10 Stephen Hoadley, 35, Tonawanda, NY 1:43:12.4 23.25 Uscf 5
24 11 Chris Schwake, 31, Amhurst, NY 1:47:59.8 22.22 Uscf 2/3
26 12 Terry Griswold, 36, Hamburg, NY 1:49:24.1 21.94 Uscf 5
28 13 Trever Nash, 34, Erie, PA 1:51:07.5 21.60 Uscf 5
29 14 James McCain, 34, Erie, PA 1:51:07.8 21.60 Uscf 2/3
38 15 Christopher Herr, 36, Erie, PA 1:58:28.7 20.26 Uscf M35+
Men 40 - 49
10 1 Michael Maring, 45, Erie, PA 1:43:07.3 23.27 Uscf M45+
11 2 Ed Munch, 41, Warren, PA 1:43:07.6 23.27 Uscf 5
12 3 Steve Toorougian, 43, South Wales, NY 1:43:07.6 23.27 Uscf M35+
13 4 Rob O'Leary, 40, Saint Marys, PA 1:43:07.9 23.27 Uscf 4
14 5 Kris Meekins, 45, Bemus Point, NY 1:43:07.9 23.27 Uscf M45+
20 6 Stephen E. Potter, 45, Allegany, NY 1:43:08.4 23.27 Uscf M45+
23 7 Tom Eberlein, 42, Erie, PA 1:47:29.8 22.33 Uscf M35+
25 8 Jim Bowen, 49, Erie, PA 1:47:59.9 22.22 Uscf M45+
30 9 James Madge, 44, Erie, PA 1:52:54.8 21.26 Uscf 5
33 10 Daryl Breedlove, 46, Painesville, OH 1:54:51.1 20.90 Uscf M45+
37 11 Dave Sitzler, 42, Erie, PA 1:58:28.5 20.26 Uscf 5
Men 50 - 59
32 1 Robert Breedlove, 51, Painesville, OH 1:53:09.9 21.21 Uscf M45+
36 2 B0B Kramer, 53, Edinboro, PA 1:56:19.1 20.63 Uscf M45+
39 3 Anthony Delitto, 50, Pittsburgh, PA 1:59:24.2 20.10 Uscf 5
WOMEN
Women 20 - 29
40 1 Janel Bedard, 21, East Aurora, NY 2:05:13.1 19.17 Uscf Women
Women 30 - 39
34 1 Lucinda Griswold, 33, Hamburg, NY 1:56:11.3 20.66 Uscf Women
TEAMS
1. Uscf 2/3
1 1 Boyd Johnson, 25, Lakewood, NY 1:38:49.1 24.29
2 2 Brett Bailor, 26, Erie, PA 1:38:49.2 24.29
3 3 Jason Skalski, 28, Buffalo, NY 1:38:49.3 24.29
4 4 Ben Jamesson, 26, East Aurora, NY 1:38:49.8 24.28
5 1 Christopher Cioccio, 33, Erie, PA 1:38:51.8 24.28
8 4 Tim Finnegan, 38, Dunkirk, NY 1:40:24.6 23.90
9 5 Steve Buget, 33, Buffalo, NY 1:43:07.2 23.27
16 7 Jeff Cash, 39, Orchard Park, NY 1:43:08.1 23.27
19 9 Ken Thomas, 30, Lakeview, NY 1:43:08.3 23.27
22 6 Angelo Catalano, 28, Akron, OH 1:46:47.7 22.47
24 11 Chris Schwake, 31, Amhurst, NY 1:47:59.8 22.22
29 14 James McCain, 34, Erie, PA 1:51:07.8 21.60
12 Finishers Time = 1:38:49.1 Places = 1
2. Uscf 4
6 2 Randy Eadie, 37, Russel, PA 1:39:32.4 24.11
7 3 Bob Dahl, 35, Lakewood, NY 1:39:32.4 24.11
13 4 Rob O'Leary, 40, Saint Marys, PA 1:43:07.9 23.27
15 6 Keith Kraus, 32, Beaver, PA 1:43:07.9 23.27
18 8 Gregory Angell, 39, Pittsburgh, PA 1:43:08.2 23.27
27 7 John Reade, 22, Erie, PA 1:50:36.4 21.70
6 Finishers Time = 1:39:32.4 Places = 6
3. Uscf M45+
10 1 Michael Maring, 45, Erie, PA 1:43:07.3 23.27
14 5 Kris Meekins, 45, Bemus Point, NY 1:43:07.9 23.27
20 6 Stephen E. Potter, 45, Allegany, NY 1:43:08.4 23.27
25 8 Jim Bowen, 49, Erie, PA 1:47:59.9 22.22
32 1 Robert Breedlove, 51, Painesville, OH 1:53:09.9 21.21
33 10 Daryl Breedlove, 46, Painesville, OH 1:54:51.1 20.90
36 2 B0B Kramer, 53, Edinboro, PA 1:56:19.1 20.63
7 Finishers Time = 1:43:07.3 Places = 10
4. Uscf 5
11 2 Ed Munch, 41, Warren, PA 1:43:07.6 23.27
17 5 Gerald Chessman, 21, Pittsburgh, PA 1:43:08.1 23.27
21 10 Stephen Hoadley, 35, Tonawanda, NY 1:43:12.4 23.25
26 12 Terry Griswold, 36, Hamburg, NY 1:49:24.1 21.94
28 13 Trever Nash, 34, Erie, PA 1:51:07.5 21.60
30 9 James Madge, 44, Erie, PA 1:52:54.8 21.26
31 8 Christopher Taege, 21, Pepper Pike, OH 1:52:55.0 21.25
37 11 Dave Sitzler, 42, Erie, PA 1:58:28.5 20.26
39 3 Anthony Delitto, 50, Pittsburgh, PA 1:59:24.2 20.10
9 Finishers Time = 1:43:07.6 Places = 11
5. Uscf M35+
12 3 Steve Toorougian, 43, South Wales, NY 1:43:07.6 23.27
23 7 Tom Eberlein, 42, Erie, PA 1:47:29.8 22.33
38 15 Christopher Herr, 36, Erie, PA 1:58:28.7 20.26
3 Finishers Time = 1:43:07.6 Places = 12
6. Uscf Women
34 1 Lucinda Griswold, 33*, Hamburg, NY 1:56:11.3 20.66
40 1 Janel Bedard, 21*, East Aurora, NY 2:05:13.1 19.17
2 Finishers Time = 1:56:11.3 Places = 34
7. Uscf Junior
35 1 Nathan Larson, 14, Erie, PA 1:56:19.0 20.63
1 Finishers Time = 1:56:19.0 Places = 35