FIGHT FOR LIFE 5K
Apollo, PA
Nov. 20, 2004
CLASS
PLACE PLACE FINISHER TIME PACE
1 Jake Walker, 17, Ellwoood City, PA 15:52 5:07
2 Herb Cratty, 40, Ellwoood City, PA 17:14 5:33
3 Doug Basinski, 33, Pittsburgh, PA 17:47 5:44
6:00 Pace
4 1 Mark Bacco, 27, White Oak, PA 18:54 6:06
5 1 Ron Romanoff, 48, Pittsburgh, PA 19:19 6:14
6 1 Philip Westlake, 33, Pittsburgh, PA 19:49 6:23
7 2 Charlie Weaver, 45, Belle Vernon, PA 19:50 6:24
8 3 Rich Makin, 47, Saxonburg, PA 20:22 6:34
9 1 Keith Blayden, 36, Lower Burrell, PA 20:31 6:37
10 1 Bill Winters, 52, Indiana, PA 20:33 6:38
11 1 Teddy Anderson, 15, Penn Hills, PA 20:37 6:39
12 Bethany Walker, 14*, Ellwoood City, PA 20:46 6:42
13 2 Walter Bennett, 39, Belle Vernon, PA 21:33 6:57
14 Chrissy Krutz, 17*, Natrona Heights, PA 21:40 6:59
7:00 Pace
15 2 Steve Derosa, 50, Greensburg, PA 21:56 7:04
16 1 Norman Melser, 59, Coraopolis, PA 21:58 7:05
17 1 Tim Toy, 44, Vandergrift, PA 22:00 7:06
18 3 Rob Carnahan, 35, Plum, PA 22:09 7:09
19 3 John Swauger, 53, Indiana, PA 22:12 7:10
20 2 Anthony Bruno, 44, Shelocta, PA 22:13 7:10
21 Laura Willby, 26*, Irwin, PA 22:14 7:10
22 4 Buddy Turner, 54, Butler, PA 22:16 7:11
23 4 Alan Cole, 47, Creekside, PA 22:22 7:13
24 3 Steve Foster, 41, Leechburg, PA 22:29 7:15
25 1 Liz Sanders, 16*, New Kensington, PA 22:36 7:17
26 5 Steve Hartshorn, 51, Tarentum, PA 22:42 7:19
27 1 Ralph Ross, 68, New Kensington, PA 23:03 7:26
28 1 Jennifer Blystone, 31*, Indiana, PA 23:04 7:26
29 1 Sharon Holsinger, 44*, Indiana, PA 23:27 7:34
30 6 John Uleski, 52, Freeport, PA 23:34 7:36
31 1 Travis Cole, 21, Creekside, PA 23:58 7:44
32 4 Scott Bowman, 39, Indiana, PA 24:10 7:48
33 5 James Gascoine, 47, Natrona Heights, PA 24:27 7:53
8:00 Pace
34 4 Tom Gillespie, 44, Latrobe, PA 24:54 8:02
35 1 Nick Taylor, 11, Irwin, PA 24:58 8:03
36 1 Melissa Fogel, 20*, Vandergrift, PA 25:02 8:04
37 6 Ken Boylan, 49, Ford City, PA 25:19 8:10
38 2 Adam Horynak, 28, Streetsboro, OH 25:33 8:14
39 2 Chrissy Jack, 20*, Indiana, PA 25:37 8:15
40 1 Emily J. Rowley, 13*, North Vandergrift, PA 26:34 8:34
41 7 John Berezansky, 47, Clymer, PA 26:37 8:35
42 2 Tom Felts, 67, Saltsburg, PA 27:04 8:44
43 7 Dan Haney, 54, Export, PA 27:31 8:52
44 1 Robert Zukas, 60, Saxonburg, PA 27:34 8:54
45 1 Jocelyn Sanders, 47*, New Kensington, PA 27:46 8:57
46 2 Thomas Mechling, 14, Kittanning, PA 27:47 8:58
47 2 Grant Anderson, 64, Pittsburgh, PA 27:52 8:59
9:00 Pace
48 1 Joelyne Laurinatis, 52*, Greensburg, PA 27:58 9:01
49 8 Al Lane, 49, Butler, PA 27:58 9:01
50 2 Cathy Ferrero, 53*, Cheswick, PA 27:59 9:01
51 2 Andrew Gero, 56, Leechburg, PA 28:12 9:06
52 2 Donna Zukas, 49*, Apollo, PA 28:30 9:12
53 3 Brian Boylan, 10, Ford City, PA 28:57 9:20
54 3 Liz Boyer, 49*, Dubois, PA 29:06 9:23
55 3 Janice Boyko, 52*, Brentwood, PA 29:44 9:35
56 2 Jonathan Bielek, 15, Apollo, PA 29:57 9:39
57 1 Lisa Powers, 39*, Saltsburg, PA 29:58 9:40
58 2 Bethany Taylor, 14*, Irwin, PA 30:01 9:41
59 5 Rob Taylor, 43, Irwin, PA 30:04 9:42
60 2 Pam Campbell, 43*, Ford City, PA 30:22 9:48
61 9 Daniel Austin, 46, Slippery Rock, PA 30:44 9:55
10:00 Pace
62 2 Laura Rhodes, 39*, Indiana, PA 31:35 10:11
63 3 Jay Santoro, 62, Apollo, PA 31:45 10:14
64 3 Kim Kenetz, 39*, Cranberry Twp, PA 32:24 10:27
65 3 Frank Bjalobok, 56, Cranberry Twp, PA 32:57 10:38
66 2 Julie Jack, 18*, Indiana, PA 33:52 10:55
11:00 Pace
67 3 Amanda Washburn, 19*, Delmont, PA 35:18 11:23
68 6 Jeff Davis, 44, Greensburg, PA 35:35 11:29
12:00 Pace
69 4 Susan Carnahan, 35*, Plum, PA 37:21 12:03
70 2 Tanya Felts, 34*, New Kensington, PA 37:48 12:12
71 1 Connie Riesmeyer, 58*, Cranberry Twp, PA 39:40 12:47
13:00 Pace
72 3 David Volker, 76, Greensburg, PA 40:42 13:08
14:00 Pace
73 1 Mary Ellen McShea, 72*, Export, PA 43:40 14:05
74 10 Ed Bielek, 46, Survivor 45:05 14:33
75 3 Rita Lane, 42*, Butler, PA 45:45 14:45
76 4 Richard Lods, 66, Spring Church, PA 45:46 14:46
77 4 Cheryl Halgert, 49*, Freeport, PA 46:07 14:53
78 1 Melanie Campbell, 9*, Ford City, PA 46:16 14:55
15:00 Pace
79 3 Bethany Campbell, 13*, Ford City, PA 47:47 15:25
"*" indicates females
3 finishers among Men 10 - 14
2 finishers among Men 15 - 19
1 finishers among Men 20 - 24
2 finishers among Men 25 - 29
1 finishers among Men 30 - 34
4 finishers among Men 35 - 39
6 finishers among Men 40 - 44
10 finishers among Men 45 - 49
7 finishers among Men 50 - 54
3 finishers among Men 55 - 59
3 finishers among Men 60 - 64
4 finishers among Men 65 & Up
1 finishers among Women 9 & Under
3 finishers among Women 10 - 14
3 finishers among Women 15 - 19
2 finishers among Women 20 - 24
2 finishers among Women 30 - 34
4 finishers among Women 35 - 39
3 finishers among Women 40 - 44
4 finishers among Women 45 - 49
3 finishers among Women 50 - 54
1 finishers among Women 55 - 59
1 finishers among Women 65 & Up
49 male finishers
30 female finishers
79 total finishers
OVERALL
Open Men
1 1 Jake Walker, 17, Ellwoood City, PA 15:52 5:07
2 2 Herb Cratty, 40, Ellwoood City, PA 17:14 5:33
3 3 Doug Basinski, 33, Pittsburgh, PA 17:47 5:44
Open Women
12 1 Bethany Walker, 14, Ellwoood City, PA 20:46 6:42
14 2 Chrissy Krutz, 17, Natrona Heights, PA 21:40 6:59
21 3 Laura Willby, 26, Irwin, PA 22:14 7:10
MEN
Men 10 - 14
35 1 Nick Taylor, 11, Irwin, PA 24:58 8:03
46 2 Thomas Mechling, 14, Kittanning, PA 27:47 8:58
53 3 Brian Boylan, 10, Ford City, PA 28:57 9:20
Men 15 - 19
11 1 Teddy Anderson, 15, Penn Hills, PA 20:37 6:39
56 2 Jonathan Bielek, 15, Apollo, PA 29:57 9:39
Men 20 - 24
31 1 Travis Cole, 21, Creekside, PA 23:58 7:44
Men 25 - 29
4 1 Mark Bacco, 27, White Oak, PA 18:54 6:06
38 2 Adam Horynak, 28, Streetsboro, OH 25:33 8:14
Men 30 - 34
6 1 Philip Westlake, 33, Pittsburgh, PA 19:49 6:23
Men 35 - 39
9 1 Keith Blayden, 36, Lower Burrell, PA 20:31 6:37
13 2 Walter Bennett, 39, Belle Vernon, PA 21:33 6:57
18 3 Rob Carnahan, 35, Plum, PA 22:09 7:09
32 4 Scott Bowman, 39, Indiana, PA 24:10 7:48
Men 40 - 44
17 1 Tim Toy, 44, Vandergrift, PA 22:00 7:06
20 2 Anthony Bruno, 44, Shelocta, PA 22:13 7:10
24 3 Steve Foster, 41, Leechburg, PA 22:29 7:15
34 4 Tom Gillespie, 44, Latrobe, PA 24:54 8:02
59 5 Rob Taylor, 43, Irwin, PA 30:04 9:42
68 6 Jeff Davis, 44, Greensburg, PA 35:35 11:29
Men 45 - 49
5 1 Ron Romanoff, 48, Pittsburgh, PA 19:19 6:14
7 2 Charlie Weaver, 45, Belle Vernon, PA 19:50 6:24
8 3 Rich Makin, 47, Saxonburg, PA 20:22 6:34
23 4 Alan Cole, 47, Creekside, PA 22:22 7:13
33 5 James Gascoine, 47, Natrona Heights, PA 24:27 7:53
37 6 Ken Boylan, 49, Ford City, PA 25:19 8:10
41 7 John Berezansky, 47, Clymer, PA 26:37 8:35
49 8 Al Lane, 49, Butler, PA 27:58 9:01
61 9 Daniel Austin, 46, Slippery Rock, PA 30:44 9:55
74 10 Ed Bielek, 46, Survivor 45:05 14:33
Men 50 - 54
10 1 Bill Winters, 52, Indiana, PA 20:33 6:38
15 2 Steve Derosa, 50, Greensburg, PA 21:56 7:04
19 3 John Swauger, 53, Indiana, PA 22:12 7:10
22 4 Buddy Turner, 54, Butler, PA 22:16 7:11
26 5 Steve Hartshorn, 51, Tarentum, PA 22:42 7:19
30 6 John Uleski, 52, Freeport, PA 23:34 7:36
43 7 Dan Haney, 54, Export, PA 27:31 8:52
Men 55 - 59
16 1 Norman Melser, 59, Coraopolis, PA 21:58 7:05
51 2 Andrew Gero, 56, Leechburg, PA 28:12 9:06
65 3 Frank Bjalobok, 56, Cranberry Twp, PA 32:57 10:38
Men 60 - 64
44 1 Robert Zukas, 60, Saxonburg, PA 27:34 8:54
47 2 Grant Anderson, 64, Pittsburgh, PA 27:52 8:59
63 3 Jay Santoro, 62, Apollo, PA 31:45 10:14
Men 65 & Up
27 1 Ralph Ross, 68, New Kensington, PA 23:03 7:26
42 2 Tom Felts, 67, Saltsburg, PA 27:04 8:44
72 3 David Volker, 76, Greensburg, PA 40:42 13:08
76 4 Richard Lods, 66, Spring Church, PA 45:46 14:46
WOMEN
Women 9 & Under
78 1 Melanie Campbell, 9, Ford City, PA 46:16 14:55
Women 10 - 14
40 1 Emily J. Rowley, 13, North Vandergrift, PA 26:34 8:34
58 2 Bethany Taylor, 14, Irwin, PA 30:01 9:41
79 3 Bethany Campbell, 13, Ford City, PA 47:47 15:25
Women 15 - 19
25 1 Liz Sanders, 16, New Kensington, PA 22:36 7:17
66 2 Julie Jack, 18, Indiana, PA 33:52 10:55
67 3 Amanda Washburn, 19, Delmont, PA 35:18 11:23
Women 20 - 24
36 1 Melissa Fogel, 20, Vandergrift, PA 25:02 8:04
39 2 Chrissy Jack, 20, Indiana, PA 25:37 8:15
Women 30 - 34
28 1 Jennifer Blystone, 31, Indiana, PA 23:04 7:26
70 2 Tanya Felts, 34, New Kensington, PA 37:48 12:12
Women 35 - 39
57 1 Lisa Powers, 39, Saltsburg, PA 29:58 9:40
62 2 Laura Rhodes, 39, Indiana, PA 31:35 10:11
64 3 Kim Kenetz, 39, Cranberry Twp, PA 32:24 10:27
69 4 Susan Carnahan, 35, Plum, PA 37:21 12:03
Women 40 - 44
29 1 Sharon Holsinger, 44, Indiana, PA 23:27 7:34
60 2 Pam Campbell, 43, Ford City, PA 30:22 9:48
75 3 Rita Lane, 42, Butler, PA 45:45 14:45
Women 45 - 49
45 1 Jocelyn Sanders, 47, New Kensington, PA 27:46 8:57
52 2 Donna Zukas, 49, Apollo, PA 28:30 9:12
54 3 Liz Boyer, 49, Dubois, PA 29:06 9:23
77 4 Cheryl Halgert, 49, Freeport, PA 46:07 14:53
Women 50 - 54
48 1 Joelyne Laurinatis, 52, Greensburg, PA 27:58 9:01
50 2 Cathy Ferrero, 53, Cheswick, PA 27:59 9:01
55 3 Janice Boyko, 52, Brentwood, PA 29:44 9:35
Women 55 - 59
71 1 Connie Riesmeyer, 58, Cranberry Twp, PA 39:40 12:47
Women 65 & Up
73 1 Mary Ellen McShea, 72, Export, PA 43:40 14:05