GC Y NOT RUN 5K

Grove City, PA

April 29, 2006


Results by Runner's High

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           David Murphy, 29, Conneautville, PA         17:02    5:30
    2    1  M20 Dan Dygert, 29, Linesville, PA              17:09    5:32
    3    1  M30 Joseph Fiorenza, 38, Fredonia, PA           17:33    5:39

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

4 1 JrM Jacob Kildoo, 12, Grove City, PA 18:44 6:03 5 1 M40 Scott Pearson, 43, Grove City, PA 19:35 6:19 6 1 M15 Jim Hsieh, 15, Grove City, PA 19:35 6:19 7 2 M40 Charles Casalnova, 44, Grove City, PA 20:03 6:28 8 3 M40 John Armstrong, 40, New Castle, PA 20:07 6:29 9 1 M50 Butch Caimano, 53, Youngstown, OH 20:33 6:38 10 4 M40 Rick Peterson, 42, Franklin, PA 20:41 6:40 11 2 M30 Tim Thurman, 38, Grove City, PA 20:44 6:41 12 Sue Dreves, 31*, Grove City, PA 20:46 6:42 13 3 M30 Doug Dewoody, 31, Franklin, PA 20:55 6:45 14 1 W40 Marcie Knapp, 43*, New Castle, PA 21:18 6:52 15 1 JrW Hana Casalnova, 14*, Grove City, PA 21:30 6:56 16 5 M40 Christopher Bloch, 47, Grove City, PA 21:36 6:58 17 4 M30 Dave Krack, 33, Butler, PA 21:38 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

18 2 M20 Tony Kurtz, 24, Grove City, PA 21:45 7:01 19 6 M40 Roger Murray, 47, Zelienople, PA 21:47 7:01 20 5 M30 Shawn McClearn, 35, Fredonia, PA 22:54 7:23 21 7 M40 Donald Sebest, 45, Warren, OH 22:54 7:23 22 1 W30 Dana Frissora, 32*, Wexford, PA 23:03 7:26 23 2 M50 Dezso L. Csizmadia, 67, Butler, PA 23:16 7:30 24 6 M30 Kent Probst, 33, Mercer, PA 23:27 7:34 25 1 W50 Mary (Pat) Salcedo, 52*, Poland, OH 23:49 7:41 26 2 JrW Carley Nolan, 13*, Mercer, PA 24:00 7:44 27 8 M40 Tom Gregg, 47, Grove City, PA 24:02 7:45 28 1 W20 Christina Carney, 27*, Indiana, PA 24:05 7:46 29 2 W40 Maryclare Maslyn, 43*, Slippery Rock, PA 24:08 7:47 30 2 JrM Matt Peterson, 13, Franklin, PA 24:15 7:49 31 9 M40 Jim McCullough, 40, Fairfax, VA 24:32 7:55 32 3 M50 Bill Mickler, 50, Fairfax, VA 24:36 7:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

33 7 M30 Kyle Herron, 30, Mercer, PA 25:11 8:07 34 3 JrM Patrick Shaw, 13, Grove City, PA 25:23 8:11 35 3 W40 Tracy Peterson, 42*, Franklin, PA 26:06 8:25 36 10 M40 Nicholas Cirell, 46, Kennerdell, PA 26:30 8:33
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

37 4 M50 William Dundore, 56, Grove City, PA 28:01 9:02 38 2 W30 Elizabeth Morris, 31*, Portersville, PA 29:03 9:22 39 5 M50 Ferdinando Saglio, 59, Grove City, PA 29:04 9:22 40 2 W20 Erin Hepff, 26*, Corsica, PA 29:11 9:25 41 6 M50 Bill Hazlett, 60, Greenville, PA 29:35 9:33 42 1 W15 Emily Reed, 15*, Mercer, PA 29:36 9:33 43 3 JrW Rachel McFeely, 13*, Grove City, PA 29:37 9:33 44 4 JrW Stefani Wendelschaefer, 11*, Grove City, PA 29:37 9:33 45 4 W40 Denise Brain, 47*, Grove City, PA 29:57 9:40 46 7 M50 Thomas Graney, 68, New Wilmington, PA 30:27 9:49
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

47 5 W40 Sally Bedow, 48*, Titusville, PA 32:01 10:20 48 8 M50 Jim Bell, 60, Titusville, PA 34:03 10:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

49 2 W15 Kellie Clemens, 16*, Grove City, PA 35:09 11:20
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

50 5 JrW Emily Eperthener, 11*, Grove City, PA 38:45 12:30 51 4 JrM Jordan Caldwell, 11 38:46 12:30 52 9 M50 Merle Hughes, 74, Grove City, PA 38:50 12:31 53 3 W20 Stephanie Herron, 29*, Mercer, PA 39:35 12:46 54 6 W40 Barbara Harrity, 44*, Sarver, PA 39:59 12:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

55 6 JrW Kimberly Wendelschaefer, 7*, Grove City, PA 40:36 13:06 56 7 JrW Hailey Shaw, 9*, Grove City, PA 41:05 13:15 57 3 W30 Wendy Shaw, 38*, Grove City, PA 41:08 13:16 58 7 W40 Sharon Hawke, 44* 41:29 13:23 59 8 W40 Diana Pettit, 46*, Polk, PA 41:41 13:27 60 2 W50 Margie Baseler, 50*, Polk, PA 41:50 13:29 61 4 W30 Nancy Miller, 36*, Wexford, PA 42:23 13:40
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

62 5 W30 Laura Dewoody, 30*, Franklin, PA 43:31 14:02 63 3 W50 Diana Berner, 59*, Grove City, PA 44:05 14:13 64 11 M40 Brad McGill, 42, Grove City, PA 45:38 14:43 65 8 JrW Holly McGill, 10*, Grove City, PA 45:39 14:43 66 9 W40 Kathleen McGill, 41*, Grove City, PA 45:48 14:46 67 9 JrW Liz Aque, 9*, Grove City, PA 45:57 14:49
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

68 10 W40 Natasha Aque, 43*, Grove City, PA 46:50 15:06 69 11 W40 Bev Caldwell, 48* 47:28 15:19 70 12 W40 Jane Gregg, 44*, Grove City, PA 47:29 15:19 71 4 W50 Nancy Clark, 65*, Grove City, PA 48:39 15:41 72 12 M40 Matthew Caldwell, 47, Grove City, PA 48:39 15:41
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

73 5 W50 Davee Hazlett, 60*, Greenville, PA 50:55 16:25 74 13 W40 Tracy Reed, 42* 50:55 16:25
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

75 10 M50 Gary Ford, 62 55:25 17:52 76 6 W30 A J. Terwilliger, 39* 55:25 17:53 "*" indicates females 4 finishers among Men 14 & Under 1 finishers among Men 15 - 19 2 finishers among Men 20 - 29 7 finishers among Men 30 - 39 12 finishers among Men 40 - 49 10 finishers among Men 50 & Up 9 finishers among Women 14 & Under 2 finishers among Women 15 - 19 3 finishers among Women 20 - 29 6 finishers among Women 30 - 39 13 finishers among Women 40 - 49 5 finishers among Women 50 & Up 37 male finishers 39 female finishers 76 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 M20 David Murphy, 29, Conneautville, PA 17:02 5:30 Open Women 12 1 W30 Sue Dreves, 31, Grove City, PA 20:46 6:42 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men 14 & Under 4 1 Jacob Kildoo, 12, Grove City, PA 18:44 6:03 30 2 Matt Peterson, 13, Franklin, PA 24:15 7:49 34 3 Patrick Shaw, 13, Grove City, PA 25:23 8:11 51 4 Jordan Caldwell, 11 38:46 12:30 Men 15 - 19 6 1 Jim Hsieh, 15, Grove City, PA 19:35 6:19 Men 20 - 29 2 1 Dan Dygert, 29, Linesville, PA 17:09 5:32 18 2 Tony Kurtz, 24, Grove City, PA 21:45 7:01 Men 30 - 39 3 1 Joseph Fiorenza, 38, Fredonia, PA 17:33 5:39 11 2 Tim Thurman, 38, Grove City, PA 20:44 6:41 13 3 Doug Dewoody, 31, Franklin, PA 20:55 6:45 17 4 Dave Krack, 33, Butler, PA 21:38 6:59 20 5 Shawn McClearn, 35, Fredonia, PA 22:54 7:23 24 6 Kent Probst, 33, Mercer, PA 23:27 7:34 33 7 Kyle Herron, 30, Mercer, PA 25:11 8:07 Men 40 - 49 5 1 Scott Pearson, 43, Grove City, PA 19:35 6:19 7 2 Charles Casalnova, 44, Grove City, PA 20:03 6:28 8 3 John Armstrong, 40, New Castle, PA 20:07 6:29 10 4 Rick Peterson, 42, Franklin, PA 20:41 6:40 16 5 Christopher Bloch, 47, Grove City, PA 21:36 6:58 19 6 Roger Murray, 47, Zelienople, PA 21:47 7:01 21 7 Donald Sebest, 45, Warren, OH 22:54 7:23 27 8 Tom Gregg, 47, Grove City, PA 24:02 7:45 31 9 Jim McCullough, 40, Fairfax, VA 24:32 7:55 36 10 Nicholas Cirell, 46, Kennerdell, PA 26:30 8:33 64 11 Brad McGill, 42, Grove City, PA 45:38 14:43 72 12 Matthew Caldwell, 47, Grove City, PA 48:39 15:41 Men 50 & Up 9 1 Butch Caimano, 53, Youngstown, OH 20:33 6:38 23 2 Dezso L. Csizmadia, 67, Butler, PA 23:16 7:30 32 3 Bill Mickler, 50, Fairfax, VA 24:36 7:56 37 4 William Dundore, 56, Grove City, PA 28:01 9:02 39 5 Ferdinando Saglio, 59, Grove City, PA 29:04 9:22 41 6 Bill Hazlett, 60, Greenville, PA 29:35 9:33 46 7 Thomas Graney, 68, New Wilmington, PA 30:27 9:49 48 8 Jim Bell, 60, Titusville, PA 34:03 10:59 52 9 Merle Hughes, 74, Grove City, PA 38:50 12:31 75 10 Gary Ford, 62 55:25 17:52 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women 14 & Under 15 1 Hana Casalnova, 14, Grove City, PA 21:30 6:56 26 2 Carley Nolan, 13, Mercer, PA 24:00 7:44 43 3 Rachel McFeely, 13, Grove City, PA 29:37 9:33 44 4 Stefani Wendelschaefer, 11, Grove City, PA 29:37 9:33 50 5 Emily Eperthener, 11, Grove City, PA 38:45 12:30 55 6 Kimberly Wendelschaefer, 7, Grove City, PA 40:36 13:06 56 7 Hailey Shaw, 9, Grove City, PA 41:05 13:15 65 8 Holly McGill, 10, Grove City, PA 45:39 14:43 67 9 Liz Aque, 9, Grove City, PA 45:57 14:49 Women 15 - 19 42 1 Emily Reed, 15, Mercer, PA 29:36 9:33 49 2 Kellie Clemens, 16, Grove City, PA 35:09 11:20 Women 20 - 29 28 1 Christina Carney, 27, Indiana, PA 24:05 7:46 40 2 Erin Hepff, 26, Corsica, PA 29:11 9:25 53 3 Stephanie Herron, 29, Mercer, PA 39:35 12:46 Women 30 - 39 22 1 Dana Frissora, 32, Wexford, PA 23:03 7:26 38 2 Elizabeth Morris, 31, Portersville, PA 29:03 9:22 57 3 Wendy Shaw, 38, Grove City, PA 41:08 13:16 61 4 Nancy Miller, 36, Wexford, PA 42:23 13:40 62 5 Laura Dewoody, 30, Franklin, PA 43:31 14:02 76 6 A J. Terwilliger, 39 55:25 17:53 Women 40 - 49 14 1 Marcie Knapp, 43, New Castle, PA 21:18 6:52 29 2 Maryclare Maslyn, 43, Slippery Rock, PA 24:08 7:47 35 3 Tracy Peterson, 42, Franklin, PA 26:06 8:25 45 4 Denise Brain, 47, Grove City, PA 29:57 9:40 47 5 Sally Bedow, 48, Titusville, PA 32:01 10:20 54 6 Barbara Harrity, 44, Sarver, PA 39:59 12:54 58 7 Sharon Hawke, 44 41:29 13:23 59 8 Diana Pettit, 46, Polk, PA 41:41 13:27 66 9 Kathleen McGill, 41, Grove City, PA 45:48 14:46 68 10 Natasha Aque, 43, Grove City, PA 46:50 15:06 69 11 Bev Caldwell, 48 47:28 15:19 70 12 Jane Gregg, 44, Grove City, PA 47:29 15:19 74 13 Tracy Reed, 42 50:55 16:25 Women 50 & Up 25 1 Mary (Pat) Salcedo, 52, Poland, OH 23:49 7:41 60 2 Margie Baseler, 50, Polk, PA 41:50 13:29 63 3 Diana Berner, 59, Grove City, PA 44:05 14:13 71 4 Nancy Clark, 65, Grove City, PA 48:39 15:41 73 5 Davee Hazlett, 60, Greenville, PA 50:55 16:25
Top

Return to home page.