DARLINGTON DERBY 5K

Darlington, PA

June 3, 2006


Results by Runner's High

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Emmett Santillo, 44, Beaver Falls, PA       18:53    6:05
    2           Shawn Butler, 17, Beaver Falls, PA          20:29    6:36
    3           Curt Grimm, 57, Industry, PA                20:34    6:38
    4    1  M50 Cy Babcanec, 52, New Brighton, PA           20:45    6:41

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

5 Cindy Grimm, 54*, Industry, PA 21:48 7:02 6 Bonnie Lathom, 19*, Beaver Falls, PA 21:54 7:04 7 1 M45 John Erath, 47, Aliquippa, PA 22:27 7:14 8 2 M50 Eugene McClain, 54, Monaca, PA 22:41 7:19 9 Sarah Duncan, 15*, Ambridge, PA 22:51 7:22 10 1 M40 Jeff Harrington, 40, Beaver Falls, PA 23:25 7:33 11 1 M25 Gabriel M. Engel, 29, New Brighton, PA 23:42 7:38 12 3 M50 Robert Priestley, 52, Enon Valley, PA 23:57 7:43 13 1 W20 Jaclyn Gishbaugher, 22*, East Palestine, OH 24:05 7:46 14 1 M35 Jan Jumet, 39, Darlington, PA 24:18 7:50
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

15 1 JrW Caitlin Feroce, 13*, Beaver, PA 24:57 8:03 16 2 M45 Alex Kalenak, 45, Moon Twp, PA 25:39 8:16 17 2 M25 Mike Arbogast, 27, Beaver Falls, PA 26:14 8:28 18 1 W40 Roni Erath, 42*, Aliquippa, PA 26:53 8:40 19 1 W25 Becki Lodovico, 26*, Cranberry, PA 27:34 8:53 20 3 M25 Steve Lodovico, 28, Cranberry, PA 27:34 8:53 21 2 M40 Len Yensull, 43, Ellwood City, PA 27:50 8:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

22 3 M40 Alexander Andres, 41, Beaver Falls, PA 28:22 9:09 23 2 M35 Aaron Gumbert, 38, Darlington, PA 28:33 9:12 24 1 W35 Julie Jumet, 39*, Darlington, PA 29:03 9:22 25 2 JrW Molly Watterson, 11*, Darlington, PA 29:35 9:32 26 1 W15 Alexis McCowin, 15*, Beaver Falls, PA 29:38 9:33 27 3 JrW Morgan Desmond, 14*, Beaver Falls, PA 29:38 9:34 28 4 JrW Michell Messersmith, 14*, Beaver Falls, PA 30:28 9:50 29 5 JrW Casey Emge, 14*, Beaver Falls, PA 30:29 9:50
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

30 2 W15 Catie Butler, 15*, Beaver Falls, PA 32:38 10:31 31 6 JrW McKenzie Masterson, 13*, Beaver Falls, PA 32:52 10:36
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

32 3 W15 Kaitlyn Gasper, 16*, Beaver Falls, PA 35:51 11:34 33 4 W15 Krista Franitti, 16*, Beaver Falls, PA 35:52 11:34 34 5 W15 Brittnee Shaffer, 16*, Beaver Falls, PA 35:52 11:34 35 6 W15 Beth Deluca, 16*, Beaver Falls, PA 35:53 11:34 36 1 W45 Debby Racan, 46*, Beaver Falls, PA 36:27 11:45
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

37 1 W55 Sherry Straight, 59*, Darlington, PA 37:17 12:01 38 7 JrW Brenna Frattaroli, 13*, Beaver Falls, PA 39:30 12:44 39 8 JrW Katelyn Vannoy, 14*, Beaver Falls, PA 39:59 12:54
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

40 7 W15 Sarah Messersmith, 15*, Beaver Falls, PA 45:17 14:36 41 4 M50 Dave Messersmith, 50, Beaver Falls, PA 45:19 14:37
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

42 9 JrW Gennifer Dusold, 11*, Darlington, PA 46:58 15:09
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

43 1 JrM Nathaniel Freed, 13, Enon Valley, PA 50:58 16:26 44 2 W45 Susie Householder, 47*, Darlington, PA 52:11 16:50 45 2 JrM Tommy Klemens, 14, New Brighton, PA 52:19 16:53
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

46 10 JrW Christina Freed, 12*, Enon Valley, PA 53:01 17:06 47 1 W50 Aleda Farioli, 50*, Enon Valley, PA 54:13 17:29 48 1 W30 Holly Nicely, 30*, Darlington, PA 54:13 17:29 49 2 W40 Becky Freed, 43*, Enon Valley, PA 54:14 17:29 50 3 JrM Nicolas Harrington, 12, Beaver Falls, PA 54:15 17:30 51 1 W65 Mary Harrington, 65*, New Galilee, PA 54:18 17:31 "*" indicates females 3 finishers among Men 14 & Under 3 finishers among Men 25 - 29 2 finishers among Men 35 - 39 3 finishers among Men 40 - 44 2 finishers among Men 45 - 49 4 finishers among Men 50 - 54 10 finishers among Women 14 & Under 7 finishers among Women 15 - 19 1 finishers among Women 20 - 24 1 finishers among Women 25 - 29 1 finishers among Women 30 - 34 1 finishers among Women 35 - 39 2 finishers among Women 40 - 44 2 finishers among Women 45 - 49 1 finishers among Women 50 - 54 1 finishers among Women 55 - 59 1 finishers among Women 65 - 69 20 male finishers 31 female finishers 51 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 M40 Emmett Santillo, 44, Beaver Falls, PA 18:53 6:05 2 2 M15 Shawn Butler, 17, Beaver Falls, PA 20:29 6:36 3 3 M55 Curt Grimm, 57, Industry, PA 20:34 6:38 Open Women 5 1 W50 Cindy Grimm, 54, Industry, PA 21:48 7:02 6 2 W15 Bonnie Lathom, 19, Beaver Falls, PA 21:54 7:04 9 3 W15 Sarah Duncan, 15, Ambridge, PA 22:51 7:22 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men 14 & Under 43 1 Nathaniel Freed, 13, Enon Valley, PA 50:58 16:26 45 2 Tommy Klemens, 14, New Brighton, PA 52:19 16:53 50 3 Nicolas Harrington, 12, Beaver Falls, PA 54:15 17:30 Men 25 - 29 11 1 Gabriel M. Engel, 29, New Brighton, PA 23:42 7:38 17 2 Mike Arbogast, 27, Beaver Falls, PA 26:14 8:28 20 3 Steve Lodovico, 28, Cranberry, PA 27:34 8:53 Men 35 - 39 14 1 Jan Jumet, 39, Darlington, PA 24:18 7:50 23 2 Aaron Gumbert, 38, Darlington, PA 28:33 9:12 Men 40 - 44 10 1 Jeff Harrington, 40, Beaver Falls, PA 23:25 7:33 21 2 Len Yensull, 43, Ellwood City, PA 27:50 8:58 22 3 Alexander Andres, 41, Beaver Falls, PA 28:22 9:09 Men 45 - 49 7 1 John Erath, 47, Aliquippa, PA 22:27 7:14 16 2 Alex Kalenak, 45, Moon Twp, PA 25:39 8:16 Men 50 - 54 4 1 Cy Babcanec, 52, New Brighton, PA 20:45 6:41 8 2 Eugene McClain, 54, Monaca, PA 22:41 7:19 12 3 Robert Priestley, 52, Enon Valley, PA 23:57 7:43 41 4 Dave Messersmith, 50, Beaver Falls, PA 45:19 14:37 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women 14 & Under 15 1 Caitlin Feroce, 13, Beaver, PA 24:57 8:03 25 2 Molly Watterson, 11, Darlington, PA 29:35 9:32 27 3 Morgan Desmond, 14, Beaver Falls, PA 29:38 9:34 28 4 Michell Messersmith, 14, Beaver Falls, PA 30:28 9:50 29 5 Casey Emge, 14, Beaver Falls, PA 30:29 9:50 31 6 McKenzie Masterson, 13, Beaver Falls, PA 32:52 10:36 38 7 Brenna Frattaroli, 13, Beaver Falls, PA 39:30 12:44 39 8 Katelyn Vannoy, 14, Beaver Falls, PA 39:59 12:54 42 9 Gennifer Dusold, 11, Darlington, PA 46:58 15:09 46 10 Christina Freed, 12, Enon Valley, PA 53:01 17:06 Women 15 - 19 26 1 Alexis McCowin, 15, Beaver Falls, PA 29:38 9:33 30 2 Catie Butler, 15, Beaver Falls, PA 32:38 10:31 32 3 Kaitlyn Gasper, 16, Beaver Falls, PA 35:51 11:34 33 4 Krista Franitti, 16, Beaver Falls, PA 35:52 11:34 34 5 Brittnee Shaffer, 16, Beaver Falls, PA 35:52 11:34 35 6 Beth Deluca, 16, Beaver Falls, PA 35:53 11:34 40 7 Sarah Messersmith, 15, Beaver Falls, PA 45:17 14:36 Women 20 - 24 13 1 Jaclyn Gishbaugher, 22, East Palestine, OH 24:05 7:46 Women 25 - 29 19 1 Becki Lodovico, 26, Cranberry, PA 27:34 8:53 Women 30 - 34 48 1 Holly Nicely, 30, Darlington, PA 54:13 17:29 Women 35 - 39 24 1 Julie Jumet, 39, Darlington, PA 29:03 9:22 Women 40 - 44 18 1 Roni Erath, 42, Aliquippa, PA 26:53 8:40 49 2 Becky Freed, 43, Enon Valley, PA 54:14 17:29 Women 45 - 49 36 1 Debby Racan, 46, Beaver Falls, PA 36:27 11:45 44 2 Susie Householder, 47, Darlington, PA 52:11 16:50 Women 50 - 54 47 1 Aleda Farioli, 50, Enon Valley, PA 54:13 17:29 Women 55 - 59 37 1 Sherry Straight, 59, Darlington, PA 37:17 12:01 Women 65 - 69 51 1 Mary Harrington, 65, New Galilee, PA 54:18 17:31
Top

Return to home page.