SHANNOCK VALLEY MTN BIKE RACE (10.2M)

Rural Valley, PA

July 22, 2006


Results by Runner's High

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    MPH         TEAM

    1           Shane Gouldthread, 18, Weedville, PA        52:38   11.63  
    2           Alex Cox, 18, Greensburg, PA                53:18   11.48  
    3           Levi Bloom, 20, Clearrfield, PA             55:32   11.02  
    4    1  M35 Jim Sloane, 38, Cabot, PA                   57:00   10.74  
    5    1  M45 Ed Lustic, 49, Valencia, PA                 57:51   10.58  
    6    1  M30 Peter Buck, 30, Indiana, PA                 57:54   10.57  
    7    1  M20 Matt Palilla, 24, Kittanning, PA            59:43   10.25  
    8    1  M25 Brad Bowser, 29, Worthington, PA          1:00:14   10.16  
    9    1  M40 Michael Maher, 40, Saltsburg, PA          1:00:23   10.14  
   10    1  M16 Nick Pointon, 17, Apollo, PA              1:02:36    9.78  
   11    2  M25 Brian Hopkins, 25, Robinson, PA           1:03:44    9.60  
   12    2  M30 Brian Parker, 31, Chicora, PA             1:03:45    9.60  
   13    2  M45 Regis Malizia, 45, Emporium, PA           1:04:42    9.46  
   14           Carey Fox (37), Rochester, PA             1:05:18    9.37  Percheron
   15    2  M35 Scott Holland, 37, Pittsburgh, PA         1:05:47    9.30  
   16           Jeff Ekas (41), Natrona Heights, PA       1:06:17    9.23  Stallion
   17    2  M20 Bill Kirk, 23, Pittsburgh, PA             1:07:01    9.13  
   18    3  M35 Brian Weiland, 39, Fenelton, PA           1:09:59    8.75  
   19    3  M30 Wayne Richards, 30, Timblin, PA           1:10:00    8.74  
   20    2  M40 Harold Swan, 42, Indiana, PA              1:10:03    8.74  
   21    3  M45 Randy Peffer, 47, Punxsutawney, PA        1:10:53    8.64  
   22    3  M20 Doug Locke, 20, Butler, PA                1:12:06    8.49  
   23    3  M40 Eric Weiland, 41, Chicora, PA             1:13:04    8.38  
   24           Paul Stack (45), Pittsburgh, PA           1:14:10    8.25  Percheron
   25    4  M40 Joe Coccia, 43, Rural Valley, PA          1:14:24    8.23  
   26    1  JrM Vincent Samosky, 15, Rural Valley, PA     1:15:05    8.15  
   27    4  M30 Brian Freund, 30, Hookstown, PA           1:16:24    8.01  
   28    5  M30 Spencer Clark, 33, Natrona Heights, PA    1:16:47    7.97  
   29    3  M25 Jeremiah George, 26, Dayton, PA           1:17:36    7.89  
   30    2  M16 Tyler Steffy, 17, New Bethlehem, PA       1:18:12    7.83  
   31    3  M16 Aaron Asche, 17, Seneca, PA               1:21:39    7.50  
   32    4  M16 Josh Zimmerman, 16, Rural Valley, PA      1:22:20    7.43  
   33    4  M20 Anthony Capan, 23, Cheswick, PA           1:22:23    7.43  
   34           Jeffrey Scott (48), Natrona Heights, PA   1:23:20    7.35  Stallion
   35    2  JrM Andrew Sabula, 12, Rural Valley, PA       1:25:50    7.13  
   36    4  M45 Norb Kuta, 45, Pittsburgh, PA             1:26:03    7.11  
   37    3  JrM Cameron Coccia, 13, Rural Valley, PA      1:26:17    7.09  
   38    1  M50 Larry Poliyak, 53, Rossiter, PA           1:27:02    7.03  
   39    4  M25 David Steffy, 26, Dayton, PA              1:27:07    7.03  
   40    4  JrM Jesse Mikita, 15, Rural Valley, PA        1:29:21    6.85  
   41           Kyle Hettrick (35), New Bethlehem, PA     1:29:50    6.81  Stallion
   42    5  M20 Steve Lash, 23, Adrian, PA                1:29:51    6.81  
   43    5  M40 Ryan Wells, 40, New Bethlehem, PA         1:29:53    6.81  
   44           Bob Hillcren (26), Pittsburgh, PA         1:31:25    6.69  Stallion
   45           Tanya Kriley, 33*, Butler, PA             1:36:17    6.36  
   46    5  M16 John Mohney, 16, Rural Valley, PA         1:38:07    6.24  
   47           Tom Bell (54), Mercer, PA                 1:38:20    6.22  Percheron
   48    6  M40 Arlyn Eisenbrandt, 44, Adrian, PA         1:40:24    6.10  
   49           Donna Carnahan, 39*, Harrisburg, PA       1:42:52    5.95  
   50    5  M25 Joe Mingle, 27, Punxsutawney, PA          1:43:18    5.92  
   51    1  M60 Harry Green, 60, Aliquippa, PA            1:43:56    5.89  
   52    2  M50 John Clark, 59, Freeport, PA              1:48:12    5.66  
   53           Jill Martin, 33*, Shippenville, PA        1:55:34    5.30  
"*" indicates females
4 finishers among Men 15 & Under
5 finishers among Men 16 - 19
5 finishers among Men 20 - 24
5 finishers among Men 25 - 29
5 finishers among Men 30 - 34
3 finishers among Men 35 - 39
6 finishers among Men 40 - 44
4 finishers among Men 45 - 49
2 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 & Up
50 male finishers
3 female finishers
53 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    MPH         TEAM


Open Men
    1    1  M16 Shane Gouldthread, 18, Weedville, PA        52:38   11.63  
    2    2  M16 Alex Cox, 18, Greensburg, PA                53:18   11.48  
    3    3  M20 Levi Bloom, 20, Clearrfield, PA             55:32   11.02  

Open Women
   45    1  W30 Tanya Kriley, 33, Butler, PA              1:36:17    6.36  
   49    2  W35 Donna Carnahan, 39, Harrisburg, PA        1:42:52    5.95  
   53    3  W30 Jill Martin, 33, Shippenville, PA         1:55:34    5.30  

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    MPH         TEAM

Men 15 & Under
   26    1      Vincent Samosky, 15, Rural Valley, PA     1:15:05    8.15  
   35    2      Andrew Sabula, 12, Rural Valley, PA       1:25:50    7.13  
   37    3      Cameron Coccia, 13, Rural Valley, PA      1:26:17    7.09  
   40    4      Jesse Mikita, 15, Rural Valley, PA        1:29:21    6.85  

Men 16 - 19
   10    1      Nick Pointon, 17, Apollo, PA              1:02:36    9.78  
   30    2      Tyler Steffy, 17, New Bethlehem, PA       1:18:12    7.83  
   31    3      Aaron Asche, 17, Seneca, PA               1:21:39    7.50  
   32    4      Josh Zimmerman, 16, Rural Valley, PA      1:22:20    7.43  
   46    5      John Mohney, 16, Rural Valley, PA         1:38:07    6.24  

Men 20 - 24
    7    1      Matt Palilla, 24, Kittanning, PA            59:43   10.25  
   17    2      Bill Kirk, 23, Pittsburgh, PA             1:07:01    9.13  
   22    3      Doug Locke, 20, Butler, PA                1:12:06    8.49  
   33    4      Anthony Capan, 23, Cheswick, PA           1:22:23    7.43  
   42    5      Steve Lash, 23, Adrian, PA                1:29:51    6.81  

Men 25 - 29
    8    1      Brad Bowser, 29, Worthington, PA          1:00:14   10.16  
   11    2      Brian Hopkins, 25, Robinson, PA           1:03:44    9.60  
   29    3      Jeremiah George, 26, Dayton, PA           1:17:36    7.89  
   39    4      David Steffy, 26, Dayton, PA              1:27:07    7.03  
   50    5      Joe Mingle, 27, Punxsutawney, PA          1:43:18    5.92  

Men 30 - 34
    6    1      Peter Buck, 30, Indiana, PA                 57:54   10.57  
   12    2      Brian Parker, 31, Chicora, PA             1:03:45    9.60  
   19    3      Wayne Richards, 30, Timblin, PA           1:10:00    8.74  
   27    4      Brian Freund, 30, Hookstown, PA           1:16:24    8.01  
   28    5      Spencer Clark, 33, Natrona Heights, PA    1:16:47    7.97  

Men 35 - 39
    4    1      Jim Sloane, 38, Cabot, PA                   57:00   10.74  
   15    2      Scott Holland, 37, Pittsburgh, PA         1:05:47    9.30  
   18    3      Brian Weiland, 39, Fenelton, PA           1:09:59    8.75  

Men 40 - 44
    9    1      Michael Maher, 40, Saltsburg, PA          1:00:23   10.14  
   20    2      Harold Swan, 42, Indiana, PA              1:10:03    8.74  
   23    3      Eric Weiland, 41, Chicora, PA             1:13:04    8.38  
   25    4      Joe Coccia, 43, Rural Valley, PA          1:14:24    8.23  
   43    5      Ryan Wells, 40, New Bethlehem, PA         1:29:53    6.81  
   48    6      Arlyn Eisenbrandt, 44, Adrian, PA         1:40:24    6.10  

Men 45 - 49
    5    1      Ed Lustic, 49, Valencia, PA                 57:51   10.58  
   13    2      Regis Malizia, 45, Emporium, PA           1:04:42    9.46  
   21    3      Randy Peffer, 47, Punxsutawney, PA        1:10:53    8.64  
   36    4      Norb Kuta, 45, Pittsburgh, PA             1:26:03    7.11  

Men 50 - 59
   38    1      Larry Poliyak, 53, Rossiter, PA           1:27:02    7.03  
   52    2      John Clark, 59, Freeport, PA              1:48:12    5.66  

Men 60 & Up
   51    1      Harry Green, 60, Aliquippa, PA            1:43:56    5.89  

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    MPH         TEAM


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    MPH 


1. Percheron
    1           Carey Fox (37), Rochester, PA             1:05:18    9.37
    3           Paul Stack (45), Pittsburgh, PA           1:14:10    8.25
    7           Tom Bell (54), Mercer, PA                 1:38:20    6.22
3 Finishers     Time = 1:05:18     Places = 14

2. Stallion
    2           Jeff Ekas (41), Natrona Heights, PA       1:06:17    9.23
    4           Jeffrey Scott (48), Natrona Heights, PA   1:23:20    7.35
    5           Kyle Hettrick (35), New Bethlehem, PA     1:29:50    6.81
    6           Bob Hillcren (26), Pittsburgh, PA         1:31:25    6.69
4 Finishers     Time = 1:06:17     Places = 16
Top

Return to home page.