NEW WILMINGTON YOUTH TRIATHLON

New Wilmington, PA

Aug. 5, 2006


Results by Runner's High

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


        CLASS                                             SWIM        BIKE        RUN        TOTAL
 PLACE PLACE            FINISHER                          TIME        TIME        TIME        TIME

Men 7 & Under
   22    1  Sam Leone, 7, Western Beaver                     1:19        7:03        3:34     11:56
   32    2  Matthew Lovell, 7, St. Theresa Of Avila          1:42        7:36        4:14     13:32
   51    3  Brady King, 7, Mohawk                            1:44        8:26        5:45     15:55
   65    4  Nicholas Byler, 7, Mohawk                        3:45        9:25        5:46     18:56

Men 8 - 8
   11    1  Sean Herman, 8, Wylandville Elementar            1:22        7:49        1:37     10:48
   12    2  Jacob Wilson, 8                                  1:31        5:45        3:38     10:54
   17    3  Dan Porter, 8, Perrysville                       1:46        5:43        3:50     11:19
   20    4  Alex Obrian, 8, Noterdame                        2:04        5:29        4:14     11:47
   30    5  Matthew Colby, 8, Neshannock                     1:46        7:28        4:13     13:27
   31    6  Christopher Noga, 8, Neshannock                  2:12        7:30        3:46     13:28
   35    7  Derek Waddington, 8, Mohawk                      1:33        8:01        4:20     13:54
   46    8  Alexander Davies, 8, East Lawrence Elem.         2:13        8:22        4:40     15:15
   50    9  Chance Harms-Robinson, 8, Wilmington Elementary
                                                             2:25        7:58        5:25     15:48

Men 9 - 9
    2    1  Ian Baun, 9, Mt. Lebanon                         1:10        4:25        3:18      8:53
    3    2  Drew Damich, 9, Chartiers Valley                 1:00        4:49        3:18      9:07
    7    3  Jordan Lake, 9, Marshall Elementary              1:19        5:18        3:21      9:58
   19    4  Alex Huffman, 9, Shenango Elementary             1:15        6:42        3:33     11:30
   43    5  Dante Greco, 9, New Castle                       2:16        7:35        4:48     14:39
   44    6  Conner Shearer, 9, Laurel Elementary             2:11        7:42        4:46     14:39

Men 10 - 10
    1    1  Christopher Georgeidis, 10, Mars Area            1:01        4:39        2:56      8:36
    8    2  Dylan Cerroni, 10, Case Avenue                                           3:15     10:00
   14    3  Noah Donovan, 10                                 1:08        6:05        3:54     11:07
   15    4  Dante Cicco, 10                                  1:10        6:06        3:55     11:11
   21    5  Joe Martino, 10, Vineland                        1:17        5:45        4:51     11:53
   36    6  Sean Murphy, 10, New Castle                      1:27        7:16        5:17     14:00
   40    7  Joshua Strobel, 10, Wilmington Elementary        1:35        7:56        5:02     14:33
   47    8  John Young, Iv, 10, Shenango                     2:49        7:10        5:23     15:22

Men 11 - 11
   48    1  Mike Meehan, 11, North Allegheny                 2:05        6:52        6:27     15:24
   71    2  Ezra Baun, 11                                    2:30        9:41        7:50     20:01
   78    3  Sean Ray, 11, Pleasant Hills Middle              2:46       10:35        9:07     22:28

Men 12 - 12
   52    1  Thomas Bailey, 12, St. Valentine                 1:48                             16:10
   68    2  Aaron Pace, 12, Mohawk                           1:51        9:06        8:23     19:20
   73    3  Joey Franze, 12, Ingomar Middle School           2:09        9:45        8:45     20:39
   76    4  Jared Kaufman, 12, New Wilmington, PA            3:42       11:07        7:24     22:13
   80    5  Alex Shearer, 12, Laurel                         2:30        9:16       11:07     22:53

Men 13 & Up
   63    1  Christopher Baker, 14, Kennedy Catholic          2:32        8:58        7:11     18:41
   67    2  Seth Powell, 14, Mohawk                          2:35        9:30        7:12     19:17
   70    3  David Reed, 14, Laurel                           1:46       10:12        7:59     19:57
   72    4  Kyle Harris, 13, Grove City Christian            3:21        8:49        8:21     20:31
   74    5  Adam Herman, 13, Canonsburg Middle Sch           1:59       10:42        8:19     21:00
   79    6  Aaron Herman, 14, Canonsburg Middle Sch                                 10:45     22:47

        CLASS                                             SWIM        BIKE        RUN        TOTAL
 PLACE PLACE            FINISHER                          TIME        TIME        TIME        TIME

Women 7 & Under
    9    1  Devin Javers, 7, Hermitage                       1:16        5:37        3:26     10:19
   61    2  Aryn Shearer, 7, Laurel Elementary               2:30       10:47        5:08     18:25
   64    3  Julia Strobel, 7, Wilmington Elementary          2:46       10:54        5:16     18:56

Women 8 - 8
   18    1  Delaney Javers, 8, Hermitage                     1:16        5:58        4:10     11:24
   23    2  Alaina Scifo, 8, A T Mahan Elem.                 1:26        6:30        4:00     11:56
   34    3  Lauren Ritz, 8, Willow Creek                     2:05        7:14        4:23     13:42
   37    4  Jenna Herman, 8, Neshannock                      2:10        7:38        4:22     14:10
   41    5  Rachel McNickle, 8, New Castle                   2:06        7:49        4:39     14:34
   54    6  Grace Martino, 8, Vineland                       1:23        8:18        6:53     16:34
   57    7  Natalie Devincentis, 8, St. Vincentis            2:50        8:59        5:41     17:30
   58    8  Isabelle Blakney, 8, Hermitage                   1:44       10:59        4:51     17:34

Women 9 - 9
   10    1  Grace Reynolds, 9                                1:16        5:45        3:38     10:39
   13    2  Claire Georgeidis, 9, Mars Area                  1:20        5:32        4:09     11:01
   24    3  Elizabeth Pendice, 9                             1:19        6:28        4:13     12:00
   28    4  Katie Franze, 9, Ingomar Elementary              1:29        6:51        4:19     12:39
   38    5  Samantha Carr, 9, Mohawk                         1:59        6:54        5:19     14:12
   42    6  Alexis Desantis, 9                               1:26        8:04        5:04     14:34
   45    7  Morgan Riesz, 9, St. Louise De Marilla           1:44        8:00        5:09     14:53
   56    8  Ashley Hess, 9, Wilmington Elementary            2:20        8:34        6:34     17:28
   59    9  Tailor Desantis, 9, Mohawk                       2:10        9:53        5:39     17:42
   82   10  Emily D'Amico, 9, Bon Meade Elementary                                   9:29     41:44

Women 10 - 10
    4    1  Kalie Davis, 10, Grove City                      1:15        4:29        3:23      9:07
    6    2  Jessica Porter, 10, Perrysville                  1:17        5:13        3:19      9:49
   16    3  Kyler Lum, 10, New Castle Christian              1:49        5:58        3:26     11:13
   25    4  Mackenzie Moon, 10, Mohawk                       1:24        7:08        3:43     12:15
   26    5  Kelly Summers, 10, Laurel Elementary             2:03        6:24        3:54     12:21
   27    6  Allyson Kendall, 10, Laurel Elementary           1:37        6:45        4:00     12:22
   29    7  Yael Goldblum, 10, Community Day                 1:52        7:17        4:04     13:13
   33    8  Micaela Harris, 10, Grove City Christian         2:05        7:25        4:11     13:41
   39    9  Michelle Norco, 10, Shenango                     1:37        6:48        5:54     14:19
   55   10  Bridget Kaufmann, 10                             1:57       10:16        5:08     17:21

Women 11 - 11
   53    1  Marissa Lovell, 11, St. Theresa Of Avila         1:49        7:41        6:43     16:13
   62    2  Hannah Reynolds, 11                                                      7:45     18:37
   75    3  Catherine Herman, 11, North Strabane Interm      2:18        9:47        9:38     21:43

Women 12 - 12
   49    1  Dana Cerroni, 12, Case Avenue                    1:44        7:40        6:05     15:29
   81    2  Chloe Schmid, 12, Avonworth                      2:56       11:22        9:54     24:12

Women 13 & Up
   60    1  Mary Jo Bailey, 13, St. Valentine                1:44        8:39        7:25     17:48
   66    2  Kendra Pyne, 13, Hermitage Middle Scho           2:51        9:13        7:03     19:07
   69    3  Tina Pendice, 13                                 2:08       10:04        7:20     19:32
   77    4  Jordyn Moon, 13, Mohawk                          2:38        9:57        9:45     22:20
Top

Return to home page.