DAVIS TRIATHLON

Elkins, WV

Aug. 19, 2006


Results by runhigh.com

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS                                  400 M         T1       12M Bike       T2       3.5M Run     TOTAL
 PLACE    PLACE             FINISHER              TIME        TIME        TIME        TIME        TIME        TIME

    1           Team Gillespie                   6:21         :56       32:21         :22       22:15   1:02:15
    2       M25 Jonathan Niemiec, 26             5:54        1:28       34:12         :44       22:43   1:05:01
    3       M40 Mark Offutt, 40                  7:18        1:21       35:03         :30       21:50   1:06:02
    4       M35 Todd Schoonover, 35              7:09        1:40       33:42         :30       23:09   1:06:10
    5    1  M25 Michael D'Andrea, 25             6:04        1:18       35:16         :34       23:24   1:06:36
    6           Team Severino                    8:36        1:16       36:10         :44       20:25   1:07:11
    7           Team Anger                       8:39         :55       35:56         :30       23:16   1:09:16
    8    2  M25 Andy Tuel, 28                    7:48        2:19       34:52        1:10       23:31   1:09:40
    9    3  M25 Chris West, 29                   8:06        2:03       35:05        1:18       24:48   1:11:20
   10       W30 Jody Logar, 32*                  8:40        1:25       37:49         :54       24:39   1:13:27
   11           Team Schoonover                  9:02         :53       44:41         :27       20:53   1:15:56
   12           Team White                      10:42         :59       44:04         :20       23:18   1:19:23
   13    1  M45 Mark Joseph, 48                  7:50        2:52       36:34        1:50       30:55   1:20:01
   14    1  M35 Jonathan Dodson, 36              9:03        1:59       36:49        1:27       31:28   1:20:46
   15    1  JrM Marlin Boggs, 14                 7:47        2:31       41:06         :51       31:22   1:23:37
   16    1  M30 Steven Shine, 31                12:37        2:54       41:36        1:26       30:01   1:28:34
   17       W35 Darlene Clark, 38*               7:40        2:50       47:29         :45       30:57   1:29:41
   18    1  M50 Joseph Hughes, 53               12:08        3:00       44:53        1:04       28:40   1:29:45
   19    2  M45 Henry Sittner, 45                8:09        2:21       46:09        1:53       31:57   1:30:29
   20       W50 Mary Boyd, 53*                   7:44        2:41       47:04         :59       33:31   1:31:59
   21    1  W45 Jan Hogan, 49*                   8:47        2:07       43:40         :30       37:08   1:32:12
   22    1  JrW Liz Stout, 17*                   6:07        2:21       47:35         :29       36:45   1:33:17
   23    2  M35 Steve Toney, 39                  7:45        2:07       47:26        1:23       37:33   1:36:14
   24    1  M40 Scott Fleming, 40                9:38        4:22       50:06        1:42       34:11   1:39:59
   25           Team Sturm                       9:09        1:05       53:51         :35       35:26   1:40:06
   26    2  M40 Joseph Adams`, 40               10:34        1:33       50:35        1:32       37:43   1:41:57
   27    3  M40 Walter Shaffer, 40              12:28        3:28       56:02        1:08       33:54   1:47:00
"*" indicates females
1 finishers among Men 19 & Under
3 finishers among Men 25 - 29
1 finishers among Men 30 - 34
2 finishers among Men 35 - 39
3 finishers among Men 40 - 44
2 finishers among Men 45 - 49
1 finishers among Men 50 - 54
1 finishers among Women 19 & Under
1 finishers among Women 45 - 49
22 male finishers
5 female finishers
27 total finishers
Top

Return to home page.