RUN TO BREAK THE CYCLE

BEAVER, PA

Sept. 2, 2006

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


        CLASS
 PLACE PLACE           FINISHER          TIME    PACE

    1       Max Goldcamp, 16            18:13    5:53
    2       Jack Patterson, 48          18:26    5:57
    3       Emmett Santillo, 44         18:26    5:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

4 1 Steve Goldcamp, 45 19:19 6:14 5 2 Mike Romzy, 45 19:37 6:20 6 3 Mark Kolich, 48 19:47 6:23 7 1 Dave Thomas, 17 19:52 6:25 8 2 Shawn Butler, 17 20:02 6:28 9 1 Curt Grimm, 57 20:20 6:34 10 1 Brian O'Roark, 31 20:25 6:35 11 3 Andrew Obenauf, 17 20:34 6:38 12 4 Terry McGaffic, 47 20:36 6:39 13 1 Bob Miller, 50 20:37 6:39 14 4 Seth Egnot, 17 20:42 6:41 15 Bonnie Latham, 19* 20:55 6:45 16 Cindy Grimm, 54* 21:17 6:52 17 5 Matther Razo, 18 21:28 6:55 18 5 Anthony Gutierrez, 45 21:33 6:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

19 Veronica Kirish, 25* 22:00 7:06 20 2 Tom Heid, 52 22:13 7:10 21 2 Eugene McClain, 55 22:16 7:11 22 1 Judy Patterson, 16* 22:19 7:12 23 3 Mark Eschenfelder, 51 22:29 7:15 24 1 Bruce Hall, 36 22:37 7:18 25 2 Caitlin Feroce, 14* 22:53 7:23 26 6 Andrew McCullough, 15 23:50 7:41 27 7 Gosha Hendricks, 13 24:07 7:47
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

28 3 Harry Green, 60 24:49 8:00 29 1 Gary Morgan, 21 24:57 8:03 30 1 Mark Bibby, 41 25:00 8:04 31 1 Allison Churovia, 38* 25:04 8:05 32 3 Emma Weaver, 15* 25:05 8:05 33 1 Lori Perini, 42* 25:15 8:09 34 1 Walt Lincheck, 61 25:34 8:15 35 4 Becky Schodt, 16* 25:38 8:16 36 5 Kaitlyn Swisher, 14* 25:39 8:16 37 1 Adam Weaver, 12 25:41 8:17 38 1 Jennifer Young, 29* 26:26 8:32 39 2 Len Yensull, 43 26:38 8:35 40 2 Dick Conners, 77 26:49 8:39 41 3 Alexander Andres, 42 27:50 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

42 2 Zach Monit, 10 27:58 9:01 43 2 Scott Monit, 36 27:58 9:01 44 4 Jim Thomas, 51 28:37 9:14 45 6 Catie Butler, 15* 29:02 9:22 46 1 Patty Avery, 53* 29:40 9:34 47 3 Jimmy Lutz, 9 29:56 9:39 48 2 Wanda Lutz, 41* 30:00 9:41 49 4 Dana Hogue, 41 30:14 9:45 50 1 Stephanie Rubino, 31* 30:22 9:48 51 1 Mary Eschenfelder, 12* 30:53 9:58 52 3 James Blum, 61 30:55 9:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

53 4 Ethan Bailey, 11 31:08 10:03 54 6 Dave Bailey, 46 31:09 10:03 55 2 Rachel Perini, 12* 31:10 10:03 56 5 Franklin Martone, 10 31:13 10:04 57 5 Dan Martone, 44 31:27 10:09 58 4 Robert Banks, 55 31:45 10:15 59 5 John Hendricks, 53 31:52 10:17
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

60 7 Casey Lutz, 14* 34:36 11:10 61 3 Alison Feight, 8* 35:23 11:25 62 1 Mary Desanzo, 57* 35:26 11:26
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

63 6 Dennis McDunn, 53 38:34 12:26 64 4 Kelly McDunn, 12* 38:35 12:27
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

65 1 Brenda Moore, 47* 42:53 13:50
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

66 3 Connie Frey, 44* 44:05 14:13 67 5 Robin Lutz, 6* 44:44 14:26 68 4 Arthur Joachim, 81 46:08 14:53
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

69 2 Pat McKenna, 60* 46:37 15:02 70 4 Beth Dreyer, 40* 46:38 15:03 71 2 Patty Romzy, 45* 46:41 15:04
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

72 7 Herb Kress, 45 50:24 16:15 73 2 Jennie Feight, 32* 50:24 16:15 74 5 Roy Presnell, 63 50:25 16:16 75 1 Barb Brezinski, 64* 51:18 16:33 76 2 Emily Stiffler, 24* 51:24 16:35 77 3 Jaime Skiffler, 30* 51:29 16:36 "*" indicates females 5 finishers among Men 12 & Under 7 finishers among Men 13 - 19 1 finishers among Men 20 - 29 1 finishers among Men 30 - 34 2 finishers among Men 35 - 39 5 finishers among Men 40 - 44 7 finishers among Men 45 - 49 6 finishers among Men 50 - 54 4 finishers among Men 55 - 60 5 finishers among Men 61 & Up 5 finishers among Women 12 & Under 7 finishers among Women 13 - 19 2 finishers among Women 20 - 29 3 finishers among Women 30 - 34 1 finishers among Women 35 - 39 4 finishers among Women 40 - 44 2 finishers among Women 45 - 49 1 finishers among Women 50 - 54 2 finishers among Women 55 - 60 1 finishers among Women 61 & Up 46 male finishers 31 female finishers 77 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 Max Goldcamp, 16 18:13 5:53 2 2 Jack Patterson, 48 18:26 5:57 3 3 Emmett Santillo, 44 18:26 5:57 Open Women 15 1 Bonnie Latham, 19 20:55 6:45 16 2 Cindy Grimm, 54 21:17 6:52 19 3 Veronica Kirish, 25 22:00 7:06 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men 12 & Under 37 1 Adam Weaver, 12 25:41 8:17 42 2 Zach Monit, 10 27:58 9:01 47 3 Jimmy Lutz, 9 29:56 9:39 53 4 Ethan Bailey, 11 31:08 10:03 56 5 Franklin Martone, 10 31:13 10:04 Men 13 - 19 7 1 Dave Thomas, 17 19:52 6:25 8 2 Shawn Butler, 17 20:02 6:28 11 3 Andrew Obenauf, 17 20:34 6:38 14 4 Seth Egnot, 17 20:42 6:41 17 5 Matther Razo, 18 21:28 6:55 26 6 Andrew McCullough, 15 23:50 7:41 27 7 Gosha Hendricks, 13 24:07 7:47 Men 20 - 29 29 1 Gary Morgan, 21 24:57 8:03 Men 30 - 34 10 1 Brian O'Roark, 31 20:25 6:35 Men 35 - 39 24 1 Bruce Hall, 36 22:37 7:18 43 2 Scott Monit, 36 27:58 9:01 Men 40 - 44 30 1 Mark Bibby, 41 25:00 8:04 39 2 Len Yensull, 43 26:38 8:35 41 3 Alexander Andres, 42 27:50 8:59 49 4 Dana Hogue, 41 30:14 9:45 57 5 Dan Martone, 44 31:27 10:09 Men 45 - 49 4 1 Steve Goldcamp, 45 19:19 6:14 5 2 Mike Romzy, 45 19:37 6:20 6 3 Mark Kolich, 48 19:47 6:23 12 4 Terry McGaffic, 47 20:36 6:39 18 5 Anthony Gutierrez, 45 21:33 6:57 54 6 Dave Bailey, 46 31:09 10:03 72 7 Herb Kress, 45 50:24 16:15 Men 50 - 54 13 1 Bob Miller, 50 20:37 6:39 20 2 Tom Heid, 52 22:13 7:10 23 3 Mark Eschenfelder, 51 22:29 7:15 44 4 Jim Thomas, 51 28:37 9:14 59 5 John Hendricks, 53 31:52 10:17 63 6 Dennis McDunn, 53 38:34 12:26 Men 55 - 60 9 1 Curt Grimm, 57 20:20 6:34 21 2 Eugene McClain, 55 22:16 7:11 28 3 Harry Green, 60 24:49 8:00 58 4 Robert Banks, 55 31:45 10:15 Men 61 & Up 34 1 Walt Lincheck, 61 25:34 8:15 40 2 Dick Conners, 77 26:49 8:39 52 3 James Blum, 61 30:55 9:58 68 4 Arthur Joachim, 81 46:08 14:53 74 5 Roy Presnell, 63 50:25 16:16 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women 12 & Under 51 1 Mary Eschenfelder, 12 30:53 9:58 55 2 Rachel Perini, 12 31:10 10:03 61 3 Alison Feight, 8 35:23 11:25 64 4 Kelly McDunn, 12 38:35 12:27 67 5 Robin Lutz, 6 44:44 14:26 Women 13 - 19 22 1 Judy Patterson, 16 22:19 7:12 25 2 Caitlin Feroce, 14 22:53 7:23 32 3 Emma Weaver, 15 25:05 8:05 35 4 Becky Schodt, 16 25:38 8:16 36 5 Kaitlyn Swisher, 14 25:39 8:16 45 6 Catie Butler, 15 29:02 9:22 60 7 Casey Lutz, 14 34:36 11:10 Women 20 - 29 38 1 Jennifer Young, 29 26:26 8:32 76 2 Emily Stiffler, 24 51:24 16:35 Women 30 - 34 50 1 Stephanie Rubino, 31 30:22 9:48 73 2 Jennie Feight, 32 50:24 16:15 77 3 Jaime Skiffler, 30 51:29 16:36 Women 35 - 39 31 1 Allison Churovia, 38 25:04 8:05 Women 40 - 44 33 1 Lori Perini, 42 25:15 8:09 48 2 Wanda Lutz, 41 30:00 9:41 66 3 Connie Frey, 44 44:05 14:13 70 4 Beth Dreyer, 40 46:38 15:03 Women 45 - 49 65 1 Brenda Moore, 47 42:53 13:50 71 2 Patty Romzy, 45 46:41 15:04 Women 50 - 54 46 1 Patty Avery, 53 29:40 9:34 Women 55 - 60 62 1 Mary Desanzo, 57 35:26 11:26 69 2 Pat McKenna, 60 46:37 15:02 Women 61 & Up 75 1 Barb Brezinski, 64 51:18 16:33
Top

Return to home page.