PANHANDLE 5K

MCDONALD, PA
Oct. 28, 2006

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1       Phil Cannata, 18                            16:43    5:24
    2       Heath Piper, 25                             17:02    5:30
    3       Brandon Gillingham, 19                      17:15    5:34
    4    1  Doug Basinski, 35                           17:20    5:35
    5    1  Michael Lutz, 26                            18:07    5:51

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

6 Mitch Radella, 41 18:43 6:02 7 2 Joshua Lowe, 23 19:19 6:14 8 1 Rich Sandala, 44 19:27 6:16 9 3 Lee Stough, 24 20:16 6:32 10 2 Bill Orr, 37 20:23 6:35 11 3 Chris Johnson, 39 20:25 6:35 12 1 Mike King, 16 20:28 6:36 13 Amanda Johnson, 20* 20:38 6:39 14 1 Stush Sadowski, 48 21:12 6:50 15 1 Robert Walker, 62 21:23 6:54 16 1 Gary Chabala, 54 21:38 6:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

17 4 Daniel Alvarez, 21 21:42 7:00 18 Emily Welsh, 27* 21:44 7:01 19 Heather Gibney, 24* 22:24 7:14 20 2 Justin Gloor, 16 22:36 7:17 21 2 Greg Zamule, 51 22:54 7:23 22 4 Vince Dellapenna, 39 23:09 7:28 23 1 Heather Prairie, 29* 23:11 7:29 24 2 Rich McQuillan, 46 23:12 7:29 25 2 Gina Hopper, 25* 24:46 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

26 3 David Gillingham, 50 26:34 8:34 27 5 Morris Morrison, 26 26:43 8:37 28 5 Larry Heirendt, 38 27:00 8:43 29 3 Daniel Lowe, 49 27:14 8:47 30 4 Donald Murphy, 47 27:38 8:55 31 1 Gabriel Putnam, 10 27:52 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

32 1 Laura Putnam, 37* 27:53 9:00 33 1 Edward Kocher, 56 28:49 9:18 34 Linda Derda, 49* 29:32 9:32 35 6 Vincent Bradley, 37 30:20 9:47
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

36 2 Amy Crusson, 37* 31:03 10:01 37 2 Darren Zaslau, 11 31:11 10:04 38 3 Therese Tardio, 37* 31:38 10:12 39 1 Jane Steigerwald, 10* 31:49 10:16 40 4 Beth Hill, 39* 31:57 10:18 41 5 Lisa Steigerwald, 39* 32:20 10:26 42 6 Kimberly Bartos, 39* 32:22 10:26 43 1 Jill Cersosimo, 40* 32:23 10:27 44 1 Marsha Rowland, 47* 32:29 10:29 45 2 Kara Bucklen, 14* 33:49 10:55 46 2 Sue Bucklen, 41* 34:00 10:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

47 1 Charles Werme, 72 36:59 11:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

48 2 Stanley Zaslau`, 40 42:14 13:37 49 7 April Zaslau, 38* 42:14 13:37 "*" indicates females 2 finishers among Men 14 & Under 2 finishers among Men 15 - 19 5 finishers among Men 20 - 29 6 finishers among Men 30 - 39 2 finishers among Men 40 - 44 4 finishers among Men 45 - 49 3 finishers among Men 50 - 54 1 finishers among Men 55 - 59 1 finishers among Men 60 - 69 1 finishers among Men 70 & Up 2 finishers among Women 14 & Under 2 finishers among Women 20 - 29 7 finishers among Women 30 - 39 2 finishers among Women 40 - 44 1 finishers among Women 45 - 49 31 male finishers 18 female finishers 49 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 Phil Cannata, 18 16:43 5:24 2 2 Heath Piper, 25 17:02 5:30 3 3 Brandon Gillingham, 19 17:15 5:34 Open Women 13 1 Amanda Johnson, 20 20:38 6:39 18 2 Emily Welsh, 27 21:44 7:01 19 3 Heather Gibney, 24 22:24 7:14 Masters Men 6 1 Mitch Radella, 41 18:43 6:02 Masters Women 34 1 Linda Derda, 49 29:32 9:32 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men 14 & Under 31 1 Gabriel Putnam, 10 27:52 8:59 37 2 Darren Zaslau, 11 31:11 10:04 Men 15 - 19 12 1 Mike King, 16 20:28 6:36 20 2 Justin Gloor, 16 22:36 7:17 Men 20 - 29 5 1 Michael Lutz, 26 18:07 5:51 7 2 Joshua Lowe, 23 19:19 6:14 9 3 Lee Stough, 24 20:16 6:32 17 4 Daniel Alvarez, 21 21:42 7:00 27 5 Morris Morrison, 26 26:43 8:37 Men 30 - 39 4 1 Doug Basinski, 35 17:20 5:35 10 2 Bill Orr, 37 20:23 6:35 11 3 Chris Johnson, 39 20:25 6:35 22 4 Vince Dellapenna, 39 23:09 7:28 28 5 Larry Heirendt, 38 27:00 8:43 35 6 Vincent Bradley, 37 30:20 9:47 Men 40 - 44 8 1 Rich Sandala, 44 19:27 6:16 48 2 Stanley Zaslau`, 40 42:14 13:37 Men 45 - 49 14 1 Stush Sadowski, 48 21:12 6:50 24 2 Rich McQuillan, 46 23:12 7:29 29 3 Daniel Lowe, 49 27:14 8:47 30 4 Donald Murphy, 47 27:38 8:55 Men 50 - 54 16 1 Gary Chabala, 54 21:38 6:59 21 2 Greg Zamule, 51 22:54 7:23 26 3 David Gillingham, 50 26:34 8:34 Men 55 - 59 33 1 Edward Kocher, 56 28:49 9:18 Men 60 - 69 15 1 Robert Walker, 62 21:23 6:54 Men 70 & Up 47 1 Charles Werme, 72 36:59 11:56 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women 14 & Under 39 1 Jane Steigerwald, 10 31:49 10:16 45 2 Kara Bucklen, 14 33:49 10:55 Women 20 - 29 23 1 Heather Prairie, 29 23:11 7:29 25 2 Gina Hopper, 25 24:46 7:59 Women 30 - 39 32 1 Laura Putnam, 37 27:53 9:00 36 2 Amy Crusson, 37 31:03 10:01 38 3 Therese Tardio, 37 31:38 10:12 40 4 Beth Hill, 39 31:57 10:18 41 5 Lisa Steigerwald, 39 32:20 10:26 42 6 Kimberly Bartos, 39 32:22 10:26 49 7 April Zaslau, 38 42:14 13:37 Women 40 - 44 43 1 Jill Cersosimo, 40 32:23 10:27 46 2 Sue Bucklen, 41 34:00 10:58 Women 45 - 49 44 1 Marsha Rowland, 47 32:29 10:29


PANHANDLE 10K

MCDONALD, PA
Oct. 28, 2006

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1       Doug Basinski, 35                           36:36    5:54

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

2 Heath Piper, 25 37:50 6:06 3 Joe Schuchert, 28 39:11 6:19 4 Warren Smith, 52 40:58 6:36
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

5 1 Joshua Lowe, 23 44:05 7:07 6 Liz Kennon, 27* 44:41 7:12 7 1 Ron Hrebinko, 45 44:43 7:13 8 2 Stush Sadowski, 48 46:01 7:25 9 1 David McKinney, 36 46:25 7:29 10 Lauren Berschler, 30* 46:47 7:33 11 2 Gary Chabala, 31 46:48 7:33 12 1 Thomas Uber, 13 46:57 7:34 13 3 Jim Neville, 34 47:17 7:38 14 1 Tom Durkin, 42 47:26 7:39 15 1 Mark Eschenfelder, 51 47:39 7:41 16 1 Robert Walker, 62 48:19 7:48 17 3 Paul Mackey, 48 48:44 7:52 18 1 Bruce Briggs, 57 48:44 7:52 19 4 Benjamin Reitz, 31 49:19 7:57 20 Janet Waldeck, 45* 49:27 7:59 21 1 Carly Chmill, 23* 49:28 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

22 2 John Odonnell, 59 49:35 8:00 23 Darlene Hudak, 49* 51:29 8:18 24 2 Fred Fujan, 53 52:48 8:31 25 4 Donald Murphy, 47 54:46 8:50 26 1 Jeanine Doyle, 47* 54:57 8:52
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

27 1 Laura Hakim, 42* 56:23 9:06 28 1 Maureen Uhler, 58* 56:57 9:11 29 2 Emily Erdeman, 23* 57:09 9:13 30 1 Christine Fackler, 36* 57:16 9:14 31 3 Laura Motchlov, 26* 57:27 9:16 32 2 Elizabetha Avrigean, 39* 59:50 9:39
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

33 1 Cora Darragh, 53* 1:05:00 10:29 "*" indicates females 1 finishers among Men 14 & Under 1 finishers among Men 20 - 29 4 finishers among Men 30 - 39 1 finishers among Men 40 - 44 4 finishers among Men 45 - 49 2 finishers among Men 50 - 54 2 finishers among Men 55 - 59 1 finishers among Men 60 - 69 3 finishers among Women 20 - 29 2 finishers among Women 30 - 39 1 finishers among Women 40 - 44 1 finishers among Women 45 - 49 1 finishers among Women 50 - 54 1 finishers among Women 55 - 59 20 male finishers 13 female finishers 33 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 Doug Basinski, 35 36:36 5:54 2 2 Heath Piper, 25 37:50 6:06 3 3 Joe Schuchert, 28 39:11 6:19 Open Women 6 1 Liz Kennon, 27 44:41 7:12 10 2 Lauren Berschler, 30 46:47 7:33 20 3 Janet Waldeck, 45 49:27 7:59 Masters Men 4 1 Warren Smith, 52 40:58 6:36 Masters Women 23 1 Darlene Hudak, 49 51:29 8:18 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men 14 & Under 12 1 Thomas Uber, 13 46:57 7:34 Men 20 - 29 5 1 Joshua Lowe, 23 44:05 7:07 Men 30 - 39 9 1 David McKinney, 36 46:25 7:29 11 2 Gary Chabala, 31 46:48 7:33 13 3 Jim Neville, 34 47:17 7:38 19 4 Benjamin Reitz, 31 49:19 7:57 Men 40 - 44 14 1 Tom Durkin, 42 47:26 7:39 Men 45 - 49 7 1 Ron Hrebinko, 45 44:43 7:13 8 2 Stush Sadowski, 48 46:01 7:25 17 3 Paul Mackey, 48 48:44 7:52 25 4 Donald Murphy, 47 54:46 8:50 Men 50 - 54 15 1 Mark Eschenfelder, 51 47:39 7:41 24 2 Fred Fujan, 53 52:48 8:31 Men 55 - 59 18 1 Bruce Briggs, 57 48:44 7:52 22 2 John Odonnell, 59 49:35 8:00 Men 60 - 69 16 1 Robert Walker, 62 48:19 7:48 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women 20 - 29 21 1 Carly Chmill, 23 49:28 7:59 29 2 Emily Erdeman, 23 57:09 9:13 31 3 Laura Motchlov, 26 57:27 9:16 Women 30 - 39 30 1 Christine Fackler, 36 57:16 9:14 32 2 Elizabetha Avrigean, 39 59:50 9:39 Women 40 - 44 27 1 Laura Hakim, 42 56:23 9:06 Women 45 - 49 26 1 Jeanine Doyle, 47 54:57 8:52 Women 50 - 54 33 1 Cora Darragh, 53 1:05:00 10:29 Women 55 - 59 28 1 Maureen Uhler, 58 56:57 9:11
Top

Return to home page.