NEW BRIGHTON 5K

October 21, 2006


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Emmett Santillo, 44                         19:21    6:14
    2           Steve Goldcamp, 45                          20:06    6:29
    3           Mitch Radella, 41                           20:08    6:30
    4    1  M30 Steve Anthony, 32                           20:18    6:33
    5    1  M13 Jacob Bonessi, 14                           21:19    6:52
    6    1  JrM Zachary Yanko, 9                            21:25    6:54
    7           Sabine Kane, 46*                            21:32    6:57

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

8 1 M20 Nicholas Matlock, 21 21:49 7:02 9 2 M30 T J. Engel, 34 21:50 7:02 10 1 M40 Mark Bonessi, 42 21:56 7:04 11 1 M50 Cy Babcanec, 52 22:28 7:15 12 Bonnie Lathom, 14* 22:31 7:16 13 Veronica Kirish, 25* 22:32 7:16 14 1 JrW Kylee Savin, 11* 22:33 7:16 15 2 JrW Imani Greene, 11* 24:10 7:48 16 1 W13 Molly Duffy, 13* 24:15 7:49
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

17 3 M30 Bruce Hall, 36 24:58 8:03 18 2 M50 Mark Eshenfelder, 51 25:06 8:06 19 3 M50 Guy Duerbeck, 56 25:33 8:14 20 1 W30 Kelly Teapole, 32* 25:53 8:21 21 3 JrW Madison Bonessi, 12* 26:04 8:24 22 2 JrM Trent Nicholson, 10 26:45 8:38 23 4 JrW Chelsea Fabyanic, 11* 26:48 8:39 24 1 W20 Chiara Cappelletto, 27* 26:53 8:40 25 4 M50 John Ciencowski, 50 27:37 8:54
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

26 1 W50 Jean Duerback, 53* 27:59 9:02 27 2 W13 Catie Butler, 15* 28:15 9:07 28 2 M40 Len Yensull, 43 28:17 9:07 29 2 W20 Sharon Smilek-Knott, 29* 28:20 9:08 30 5 M50 John Adams, 52 28:30 9:11 31 5 JrW Mary Eschenfelder, 12* 29:39 9:34 32 3 JrM Andy Ludwig, 11 29:47 9:36 33 3 M40 John Ludwig, 45 29:48 9:36 34 4 JrM Ivan Fabyanic, 8 29:52 9:38 35 1 W40 Mercedes Goldcamp, 45* 30:04 9:42
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

36 2 W30 Lori Anthony, 32* 31:26 10:08 37 2 M20 Mike Hunter, 26 32:51 10:36 38 4 M30 David Busch, 36 32:58 10:38 39 3 W20 Leah Omogrosso, 24* 33:02 10:39 40 4 W20 Alexis Gayhart, 25* 33:02 10:39 41 6 JrW Jessica Kelosky, 11* 33:25 10:47 42 1 W35 Kristen Kelosky, 39* 33:26 10:47
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

43 7 JrW Baylee McFadden, 11* 34:12 11:02 44 5 M30 Brett McFadden, 38 34:12 11:02 45 6 M50 Tom Knapp, 52 36:08 11:39
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

46 8 JrW Brianna Fabyanic, 11* 43:25 14:00 47 3 W30 Julie Fabyanic, 32* 43:30 14:02 48 5 JrM Triston Hall, 6 44:52 14:28
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

49 5 W20 Katina Boetger, 25* 47:38 15:22 50 2 W35 Kelly Pratte, 36* 48:33 15:40 51 3 W35 Julie Scott, 36* 48:52 15:46 52 4 W35 Mary Beth Kyler, 36* 48:52 15:46 53 5 W35 Greta Bible, 36* 49:25 15:56 54 6 W35 Kelly Gregos, 36* 49:25 15:56 55 7 W35 Erin Krut, 36* 49:26 15:57
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

56 Cindy Cienkowski* 51:37 16:39 57 2 W40 Mary Inman, 46* 51:38 16:39 58 2 W50 Louise Glover, 50* 51:39 16:39
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

59 8 W35 Laura Gould, 36* 53:49 17:22 60 9 W35 Lee Ann Cametti, 38* 53:50 17:22
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

61 3 W50 Karen Wilson, 55* 56:45 18:18 62 3 W40 Denise Valles, 49* 56:46 18:18
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

63 4 W30 Jolene Servick, 30* 1:00:48 19:36 64 10 W35 Karen Servick, 36* 1:00:50 19:37 65 4 W50 Georgia Servick, 61* 1:00:51 19:38 "*" indicates females 5 finishers among Men 12 & Under 1 finishers among Men 13 - 19 2 finishers among Men 20 - 29 5 finishers among Men 30 - 39 3 finishers among Men 40 - 49 6 finishers among Men 50 & Up 8 finishers among Women 12 & Under 2 finishers among Women 13 - 19 5 finishers among Women 20 - 29 4 finishers among Women 30 - 34 10 finishers among Women 35 - 39 3 finishers among Women 40 - 49 4 finishers among Women 50 & Up 25 male finishers 40 female finishers 65 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 M40 Emmett Santillo, 44 19:21 6:14 2 2 M40 Steve Goldcamp, 45 20:06 6:29 3 3 M40 Mitch Radella, 41 20:08 6:30 Open Women 7 1 W40 Sabine Kane, 46 21:32 6:57 12 2 W13 Bonnie Lathom, 14 22:31 7:16 13 3 W20 Veronica Kirish, 25 22:32 7:16 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men 12 & Under 6 1 Zachary Yanko, 9 21:25 6:54 22 2 Trent Nicholson, 10 26:45 8:38 32 3 Andy Ludwig, 11 29:47 9:36 34 4 Ivan Fabyanic, 8 29:52 9:38 48 5 Triston Hall, 6 44:52 14:28 Men 13 - 19 5 1 Jacob Bonessi, 14 21:19 6:52 Men 20 - 29 8 1 Nicholas Matlock, 21 21:49 7:02 37 2 Mike Hunter, 26 32:51 10:36 Men 30 - 39 4 1 Steve Anthony, 32 20:18 6:33 9 2 T J. Engel, 34 21:50 7:02 17 3 Bruce Hall, 36 24:58 8:03 38 4 David Busch, 36 32:58 10:38 44 5 Brett McFadden, 38 34:12 11:02 Men 40 - 49 10 1 Mark Bonessi, 42 21:56 7:04 28 2 Len Yensull, 43 28:17 9:07 33 3 John Ludwig, 45 29:48 9:36 Men 50 & Up 11 1 Cy Babcanec, 52 22:28 7:15 18 2 Mark Eshenfelder, 51 25:06 8:06 19 3 Guy Duerbeck, 56 25:33 8:14 25 4 John Ciencowski, 50 27:37 8:54 30 5 John Adams, 52 28:30 9:11 45 6 Tom Knapp, 52 36:08 11:39 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women 12 & Under 14 1 Kylee Savin, 11 22:33 7:16 15 2 Imani Greene, 11 24:10 7:48 21 3 Madison Bonessi, 12 26:04 8:24 23 4 Chelsea Fabyanic, 11 26:48 8:39 31 5 Mary Eschenfelder, 12 29:39 9:34 41 6 Jessica Kelosky, 11 33:25 10:47 43 7 Baylee McFadden, 11 34:12 11:02 46 8 Brianna Fabyanic, 11 43:25 14:00 Women 13 - 19 16 1 Molly Duffy, 13 24:15 7:49 27 2 Catie Butler, 15 28:15 9:07 Women 20 - 29 24 1 Chiara Cappelletto, 27 26:53 8:40 29 2 Sharon Smilek-Knott, 29 28:20 9:08 39 3 Leah Omogrosso, 24 33:02 10:39 40 4 Alexis Gayhart, 25 33:02 10:39 49 5 Katina Boetger, 25 47:38 15:22 Women 30 - 34 20 1 Kelly Teapole, 32 25:53 8:21 36 2 Lori Anthony, 32 31:26 10:08 47 3 Julie Fabyanic, 32 43:30 14:02 63 4 Jolene Servick, 30 1:00:48 19:36 Women 35 - 39 42 1 Kristen Kelosky, 39 33:26 10:47 50 2 Kelly Pratte, 36 48:33 15:40 51 3 Julie Scott, 36 48:52 15:46 52 4 Mary Beth Kyler, 36 48:52 15:46 53 5 Greta Bible, 36 49:25 15:56 54 6 Kelly Gregos, 36 49:25 15:56 55 7 Erin Krut, 36 49:26 15:57 59 8 Laura Gould, 36 53:49 17:22 60 9 Lee Ann Cametti, 38 53:50 17:22 64 10 Karen Servick, 36 1:00:50 19:37 Women 40 - 49 35 1 Mercedes Goldcamp, 45 30:04 9:42 57 2 Mary Inman, 46 51:38 16:39 62 3 Denise Valles, 49 56:46 18:18 Women 50 & Up 26 1 Jean Duerback, 53 27:59 9:02 58 2 Louise Glover, 50 51:39 16:39 61 3 Karen Wilson, 55 56:45 18:18 65 4 Georgia Servick, 61 1:00:51 19:38
Top

Return to home page.