PITCAIRN 5K

Nov. 4, 2006


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Mike Fehr, 16                               17:18    5:35
    2           Doug Basinski, 35                           17:37    5:41
    3           Carl Hubel, 49                              18:07    5:51
    4    1  M14 Aaron Dineo, 14                             18:08    5:51
    5    1  M35 Francis Molinaro, 42                        18:31    5:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

6 2 M35 Dennis Bierbower, 49 18:40 6:01 7 3 M35 Joseph Molinaro, 43 18:40 6:01 8 Tammy Slusser, 41* 18:52 6:05 9 4 M35 Jim Elsenheimer, 44 18:54 6:06 10 5 M35 Dave Chinchilla, 46 18:58 6:07 11 1 M18 Joshua Lowe, 23 19:02 6:08 12 2 M18 Mark Bacco, 29 19:03 6:09 13 6 M35 David Detorre, 46 19:05 6:09 14 1 M50 Warren Smith, 53 19:42 6:21 15 2 M50 Ronald Romanoff, 50 19:44 6:22 16 Sara Eldridge, 24* 19:46 6:23 17 2 M14 Andrew Troutman, 17 19:47 6:23 18 3 M50 Joe Como, 52 19:53 6:25 19 3 M18 Lee Stough, 24 20:17 6:33 20 1 M30 Sam Schilling, 31 20:19 6:33 21 Sue Ruzicka, 43* 20:21 6:34 22 7 M35 Bob Marinelli, 38 20:34 6:38 23 4 M50 Tom McGuire, 53 20:38 6:39 24 5 M50 Art Wiland, 58 21:03 6:47 25 8 M35 Martin Kinnunen, 45 21:06 6:48 26 9 M35 Clark Candee, 48 21:10 6:50 27 6 M50 James Varner, 50 21:13 6:51 28 1 W14 Crystal Sherock, 16* 21:15 6:51
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

29 10 M35 Patrick Chunko, 35 21:43 7:00 30 3 M14 Benjamin Kuster, 14 21:45 7:01 31 7 M50 Chuck Wiedrich, 52 21:50 7:03 32 11 M35 Dave Limbacher, 39 22:00 7:06 33 1 W18 Jennifer Gordon, 29* 22:06 7:08 34 1 W35 Annah Sukay, 35* 22:09 7:09 35 12 M35 Ben Foy, 48 22:24 7:14 36 8 M50 Joe Silverio, 57 22:44 7:20 37 9 M50 Patrick Sinopoli, 54 22:52 7:23 38 2 W18 Laura Willby, 28* 23:03 7:26 39 10 M50 Michael Fallon, 50 23:14 7:30 40 13 M35 Jeff Bluman, 44 23:16 7:30 41 11 M50 Arthur Tovok, 56 23:31 7:35 42 14 M35 David Komienic, 47 24:04 7:46 43 1 M60 Bill Plues, 61 24:05 7:46
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

44 12 M50 David Stark, 55 24:50 8:01 45 13 M50 Gary Sutton, 51 25:25 8:12 46 14 M50 John Pawlik, 56 25:53 8:21 47 15 M50 Ken Balkey, 55 25:55 8:22 48 16 M50 Don Hillery, 57 25:59 8:23 49 15 M35 Jim Caputo, 45 26:10 8:26 50 2 W35 Kathine Sekera, 38* 26:12 8:27 51 17 M50 David Steed, 59 26:14 8:28 52 3 W35 Beth Amato, 41* 26:25 8:31 53 2 M60 Jerry Burns, 60 26:43 8:37 54 3 W18 Jessica Walker, 27* 26:47 8:38 55 16 M35 Ray Rotuna, 36 27:02 8:43 56 17 M35 Rob Taylor, 45 27:41 8:56 57 4 M18 Tom Lukowiz, 28 27:42 8:56
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

58 2 W14 Emily List, 14* 27:57 9:01 59 18 M35 Rick List, 45 27:59 9:02 60 3 M60 John Berda, 62 28:01 9:02 61 4 M60 Norman Franke, 61 28:16 9:07 62 1 W50 Linda Mitchell, 56* 28:18 9:08 63 18 M50 Bob Freund, 50 28:34 9:13 64 4 W35 Tara Rotuna, 35* 29:43 9:35 65 1 JrM Luke Frank, 6 30:09 9:44 66 5 W35 Melissa Sokuski, 38* 30:11 9:44 67 6 W35 Amy Frank, 36* 30:12 9:45 68 4 W18 Melissa Babalonis, 29* 30:52 9:57 69 5 W18 Michelle Babalonis, 26* 30:55 9:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

70 1 JrW Molly Garritano, 10* 32:05 10:21 71 1 M70 Elmer Gasper, 74 32:08 10:22 72 1 W30 Casey Clipper, 33* 32:57 10:38
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

73 2 M70 Russ Maxwell, 70 34:52 11:15 74 19 M50 Bill Nicoletti, 54 36:30 11:46
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

75 5 M60 Michael Joyce, 63 37:18 12:02 76 1 W60 Virginia Knecht, 68* 37:29 12:05 77 3 M70 R E M. Janosko, 76 37:39 12:09
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

78 1 W70 Mary Ellen Mchea, 74* 45:31 14:41 "*" indicates females 1 finishers among Men 13 & Under 3 finishers among Men 14 - 17 4 finishers among Men 18 - 29 1 finishers among Men 30 - 34 18 finishers among Men 35 - 49 19 finishers among Men 50 - 59 5 finishers among Men 60 - 69 3 finishers among Men 70 & Up 1 finishers among Women 13 & Under 2 finishers among Women 14 - 17 5 finishers among Women 18 - 29 1 finishers among Women 30 - 34 6 finishers among Women 35 - 49 1 finishers among Women 50 - 59 1 finishers among Women 60 - 69 1 finishers among Women 70 & Up 57 male finishers 21 female finishers 78 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 M14 Mike Fehr, 16 17:18 5:35 2 2 M35 Doug Basinski, 35 17:37 5:41 3 3 M35 Carl Hubel, 49 18:07 5:51 Open Women 8 1 W35 Tammy Slusser, 41 18:52 6:05 16 2 W18 Sara Eldridge, 24 19:46 6:23 21 3 W35 Sue Ruzicka, 43 20:21 6:34 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men 13 & Under 65 1 Luke Frank, 6 30:09 9:44 Men 14 - 17 4 1 Aaron Dineo, 14 18:08 5:51 17 2 Andrew Troutman, 17 19:47 6:23 30 3 Benjamin Kuster, 14 21:45 7:01 Men 18 - 29 11 1 Joshua Lowe, 23 19:02 6:08 12 2 Mark Bacco, 29 19:03 6:09 19 3 Lee Stough, 24 20:17 6:33 57 4 Tom Lukowiz, 28 27:42 8:56 Men 30 - 34 20 1 Sam Schilling, 31 20:19 6:33 Men 35 - 49 5 1 Francis Molinaro, 42 18:31 5:58 6 2 Dennis Bierbower, 49 18:40 6:01 7 3 Joseph Molinaro, 43 18:40 6:01 9 4 Jim Elsenheimer, 44 18:54 6:06 10 5 Dave Chinchilla, 46 18:58 6:07 13 6 David Detorre, 46 19:05 6:09 22 7 Bob Marinelli, 38 20:34 6:38 25 8 Martin Kinnunen, 45 21:06 6:48 26 9 Clark Candee, 48 21:10 6:50 29 10 Patrick Chunko, 35 21:43 7:00 32 11 Dave Limbacher, 39 22:00 7:06 35 12 Ben Foy, 48 22:24 7:14 40 13 Jeff Bluman, 44 23:16 7:30 42 14 David Komienic, 47 24:04 7:46 49 15 Jim Caputo, 45 26:10 8:26 55 16 Ray Rotuna, 36 27:02 8:43 56 17 Rob Taylor, 45 27:41 8:56 59 18 Rick List, 45 27:59 9:02 Men 50 - 59 14 1 Warren Smith, 53 19:42 6:21 15 2 Ronald Romanoff, 50 19:44 6:22 18 3 Joe Como, 52 19:53 6:25 23 4 Tom McGuire, 53 20:38 6:39 24 5 Art Wiland, 58 21:03 6:47 27 6 James Varner, 50 21:13 6:51 31 7 Chuck Wiedrich, 52 21:50 7:03 36 8 Joe Silverio, 57 22:44 7:20 37 9 Patrick Sinopoli, 54 22:52 7:23 39 10 Michael Fallon, 50 23:14 7:30 41 11 Arthur Tovok, 56 23:31 7:35 44 12 David Stark, 55 24:50 8:01 45 13 Gary Sutton, 51 25:25 8:12 46 14 John Pawlik, 56 25:53 8:21 47 15 Ken Balkey, 55 25:55 8:22 48 16 Don Hillery, 57 25:59 8:23 51 17 David Steed, 59 26:14 8:28 63 18 Bob Freund, 50 28:34 9:13 74 19 Bill Nicoletti, 54 36:30 11:46 Men 60 - 69 43 1 Bill Plues, 61 24:05 7:46 53 2 Jerry Burns, 60 26:43 8:37 60 3 John Berda, 62 28:01 9:02 61 4 Norman Franke, 61 28:16 9:07 75 5 Michael Joyce, 63 37:18 12:02 Men 70 & Up 71 1 Elmer Gasper, 74 32:08 10:22 73 2 Russ Maxwell, 70 34:52 11:15 77 3 R E M. Janosko, 76 37:39 12:09 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women 13 & Under 70 1 Molly Garritano, 10 32:05 10:21 Women 14 - 17 28 1 Crystal Sherock, 16 21:15 6:51 58 2 Emily List, 14 27:57 9:01 Women 18 - 29 33 1 Jennifer Gordon, 29 22:06 7:08 38 2 Laura Willby, 28 23:03 7:26 54 3 Jessica Walker, 27 26:47 8:38 68 4 Melissa Babalonis, 29 30:52 9:57 69 5 Michelle Babalonis, 26 30:55 9:58 Women 30 - 34 72 1 Casey Clipper, 33 32:57 10:38 Women 35 - 49 34 1 Annah Sukay, 35 22:09 7:09 50 2 Kathine Sekera, 38 26:12 8:27 52 3 Beth Amato, 41 26:25 8:31 64 4 Tara Rotuna, 35 29:43 9:35 66 5 Melissa Sokuski, 38 30:11 9:44 67 6 Amy Frank, 36 30:12 9:45 Women 50 - 59 62 1 Linda Mitchell, 56 28:18 9:08 Women 60 - 69 76 1 Virginia Knecht, 68 37:29 12:05 Women 70 & Up 78 1 Mary Ellen Mchea, 74 45:31 14:41
Top

Return to home page.