GREENSBURG TT 3M RUN

Greensburg, PA

Nov. 23, 2006


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE


School Teams


1. Hemp
    6    2  Benjamin Imhoff, 18, Greensburg, PA         18:17    6:06
    8    3  Josh Ament, 18, Greensburg, PA              18:27    6:09
   21    1  Luke Stawovy, 10, Greensburg, PA            21:18    7:06
   52   18  Caleb Betton, 17, Greensburg, PA            24:51    8:17
4 Finishers     Time = 58:01     Places = 177

2. Yough High
   11    5  John Kopko, 18, West Newton, PA             18:57    6:19
   20    8  Brian Gross, 16, Hutchinson, PA             20:47    6:56
   23    2  Dana Newlin, 28*, Mt Pleasant, PA           21:20    7:06
   32   10  Kyle Rooke, 16, Irwin, PA                   22:07    7:22
   36   12  Richard Zowacki, 15, Sutersville, PA        22:24    7:28
   45   14  Ricky Martz, 16, Smithton, PA               23:44    7:54
   46   15  Michael Gavalek, 17, Ruffsdale, PA          23:50    7:56
   48   16  Richard Sommer, 17, Hutchinson, PA          24:30    8:10
   57    5  Alicia Pytlak, 15*, Herminie, PA            25:41    8:34
   77   21  Sean Lukacs, 18, West Newton, PA            29:02    9:41
   78    9  Cynthia Jonis, 16*, Ruffsdale, PA           29:16    9:45
   83   22  Brandon Chase, 15, Madison, PA              29:59   10:00
   90   12  Olivia Sweeney, 17*, West Newton, PA        31:15   10:25
13 Finishers     Time = 1:01:04     Places = 266

3. Gcc Softball
   29    4  John Duda, 45, Latrobe, PA                  21:42    7:14
   58    3  Gina Gamberoni, 21*, Youngwood, PA          26:36    8:52
   80    3  James Gamberoni, 56, Youngwood, PA          29:27    9:49
   85   11  Jessica Gamberoni, 18*, Youngwood, PA       30:03   10:01
   94   14  Sarah Blazwich, 14*, Westmoreland City, PA  33:01   11:00
   96   15  Amanda Brown, 15*, N. Huntingdon, PA        33:32   11:10
  100   17  Molly Young, 16*, N Huntingdon, PA          33:58   11:19
  105   18  Caitlyn Bressler, 16*, N Huntingdon, PA     34:30   11:30
  109   19  Dana Jancy, 16*, N Huntingdon, PA           35:24   11:48
9 Finishers     Time = 1:17:44     Places = 1227

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE


Family Teams


1. Molinaro
    2    1  Jeremy Molinaro, 16, Connellsville, PA      17:53    5:57
    4    1  Francis Molinaro, 42, Connellsville, PA     17:57    5:59
    5    2  Joseph Molinaro, 44, Pittsburgh, PA         18:07    6:02
3 Finishers     Time = 53:56     Places = 58

2. Fischione
    9    2  Andrea D Fischione, 17*, Export, PA         18:27    6:09
   18    7  Mark Bevilacqua, 17, Greensburg, PA         20:15    6:45
   22    1  Paul E Fischione, 50, Export, PA            21:18    7:06
3 Finishers     Time = 59:59     Places = 233

3. McPapcoho
   24    2  Nick Papas, 47, Greensburg, PA              21:28    7:09
   26    5  Greg Conte, 42, Richmond, VA                21:33    7:11
   31    4  Noah Papas, 24, Greensburg, PA              21:58    7:19
   33    1  Phae Papas, 22*, Greensburg, PA             22:09    7:23
   62    2  Athena Conte, 42*, Richmond, VA             26:47    8:55
   64    6  Irene Papas, 18*, Greensburg, PA            27:02    9:01
   74    6  Brian Honeck, 43, Hudson, OH                28:46    9:35
   75    8  Angela Honeck, 16*, Hudson, OH              28:46    9:35
  106    9  Dale McLean, 42, Jeannette, PA              34:46   11:35
9 Finishers     Time = 1:04:59     Places = 404

4. Harrison
   13    1  Colleen Harrison, 27*, Akron, OH            19:09    6:23
   17    2  Dan Tate, 24, Akron, OH                     20:14    6:45
   67    2  Gregg Harrison, 56, Irwin, PA               27:22    9:07
   76    4  Dana Lemsesh Harrison, 27*, Jacksonville, FL
                                                          28:59    9:40
   82    2  Terry Lemesh Harrison, 53*, Gainesville, FL 29:57    9:59
5 Finishers     Time = 1:06:44     Places = 645

5. Denino/Erdman
   30    3  David Ii Erdman, 24, Kennesaw, GA           21:45    7:15
   37    1  Jon Erdman, 28, Winona Lake, IN             22:29    7:30
   38    5  Larry Denino, 46, Greensburg, PA            22:31    7:30
   89    4  David L Erdman Sr, 57, Greensburg, PA       31:08   10:22
4 Finishers     Time = 1:06:45     Places = 510

6. Helgeson
   15    4  Michael Helgeson, 43, Poeria, IL            19:43    6:34
   35   11  Ryan H Helgeson, 15, Peoria, IL             22:22    7:27
   54   20  Andrew Helgeson, 15, Poeria, IL             24:53    8:17
   59    1  Dawn Helgeson, 42*, Peoria, IL              26:41    8:53
4 Finishers     Time = 1:06:57     Places = 570

7. Turkey Trot
   12    3  Joe Siecinski, 44, Mt Pleasant, PA          19:06    6:22
   40    3  Adam Siecinski, 12, Mt Pleasant, PA         23:08    7:43
   56    3  William Newhouse, 52, Greensburg, PA        25:39    8:33
   99    1  Abigael Siecinski, 8*, Mt Pleasant, PA      33:43   11:14
  101    6  Angie Siecinski, 40*, Mt Pleasant, PA       34:08   11:23
5 Finishers     Time = 1:07:51     Places = 633

8. Buppsters
   14    1  Caleb Bupp, 24, Toledo, OH                  19:27    6:29
   27    1  Barry Bupp, 59, Greensburg, PA              21:36    7:12
   81   10  Hannah Bupp, 19*, Greensburg, PA            29:37    9:52
   84    7  Robin Bupp, 23, Toledo, OH                  30:00   10:00
4 Finishers     Time = 1:10:39     Places = 842

9. Laslavic
   51    2  Kevin Laslavic, 51, Greensburg, PA          24:50    8:16
   55    4  Emily Laslavic, 18*, Greensburg, PA         25:32    8:30
   72    4  Stephanie Laslavic, 22*, Greensburg, PA     28:37    9:32
   73    5  Michelle Laslavic, 20*, Greensburg, PA      28:42    9:34
4 Finishers     Time = 1:18:57     Places = 1267

10. Sweeney
   16    6  Shane Sweeney, 18, Greensburg, PA           20:02    6:41
   63    6  Christopher Sweeney, 22, Greensburg, PA     26:53    8:58
   95    2  Leslie Sweeney, 48*, Greensburg, PA         33:11   11:04
3 Finishers     Time = 1:20:06     Places = 1347

11. 4 Amigos
   43    2  Wayne Heckman, 32, Greensburg, PA           23:36    7:52
   44   13  Scott Steel, 17, Greensburg, PA             23:42    7:54
  103    6  Darla Steel, 23*, Winchester, VA            34:24   11:28
  104    7  Amanda Heckman, 22*, Pittsburgh, PA         34:24   11:28
4 Finishers     Time = 1:21:40     Places = 1291

12. Stynchula
   25    9  Erik Stynchula, 14, Greensburg, PA          21:30    7:10
   79    7  Larry Stynchula, 49, Greensburg, PA         29:18    9:46
  102    2  Andee Stynchula, 12*, Greensburg, PA        34:12   11:24
  117    7  Robin Stynchula, 44*, Greensburg, PA        41:11   13:43
4 Finishers     Time = 1:24:59     Places = 1578

13. Locust St Gang
   53   19  Patrick McAteer, 15, Greensburg, PA         24:51    8:17
   70    7  Tricia Swab, 14*, Greensburg, PA            28:06    9:22
   92    5  Valerie McAteer, 44*, Greensburg, PA        32:08   10:42
3 Finishers     Time = 1:25:03     Places = 1651

14. Hig
   49   17  Nicholas Higinbotham, 16, Greensburg, PA    24:33    8:11
   86    7  David Higinbotham, 43, Greensburg, PA       30:50   10:16
   87    1  Danette Higinbotham, 35*, Greensburg, PA    30:58   10:19
   91   23  Anthony Higinbotham, 14, Greensburg, PA     31:20   10:27
4 Finishers     Time = 1:26:20     Places = 1740

15. Hoyle
   28    3  Mark Kochvar, 46, Export, PA                21:40    7:13
  110    3  Pamela Ruff, 51*, Greensburg, PA            36:10   12:03
  111   20  Mallory Hoyle, 19*, Greensburg, PA          36:10   12:03
3 Finishers     Time = 1:33:59     Places = 1858

16. Babilya
   65    4  Michael Babilya, 11, West Newton, PA        27:21    9:07
   66    3  Colleen Babilya, 43*, West Newton, PA       27:22    9:07
  118    6  Paul Babilya, 9, West Newton, PA            44:05   14:42
3 Finishers     Time = 1:38:47     Places = 1937

17. Sam Slugg Sloth
   88    8  Samuel Massafra, 48, Greensburg, PA         31:07   10:22
  107    8  Marty Palla, 22, Greensburg, PA             35:18   11:46
  108    8  Cathy Massafra, 21*, Greensburg, PA         35:23   11:48
3 Finishers     Time = 1:41:48     Places = 2435

18. Metzger
   68    5  Michael Metzger, 11, Canton, OH             27:29    9:10
  114    3  Alexandra Metzger, 9*, Canton, OH           38:51   12:57
  115   21  Erin Metzger, 15*, Canton, OH               38:52   12:57
  116    3  Bobbi-Barchiesi Metzger, 45*, Canton, OH    39:28   13:09
4 Finishers     Time = 1:45:11     Places = 2294

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE


Corporate Teams


1. Alleg Enrgy
    1    1  Brad Herrington, 39, Connellsville, PA      17:24    5:48
    3    1  Charlie Weaver, 47, Belle Vernon, PA        17:56    5:59
   10    4  Alex Weaver, 15, Belle Vernon, PA           18:28    6:09
   19    1  David Snyder, 30, Greensburg, PA            20:41    6:53
   69    4  Donna Latimer, 44*, New Alexandria, PA      28:01    9:20
   97   16  Valerie Schomer, 14*, Greensburg, PA        33:39   11:13
   98    8  Jeff Schomer, 41, Greensburg, PA            33:39   11:13
7 Finishers     Time = 53:48     Places = 62

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE


HEAVYWEIGHT

   59    7  Jeffrey Mayo, 42, Greensburg, PA            19:32    6:30
  108    9  Tom Gillespie, 46, Latrobe, PA              21:06    7:02
  131   14  Jeff Bluman, 44, Jeannette, PA              21:39    7:13
  201   18  Mark Miller, 41, Vestaburg, PA              22:50    7:37
  209   11  Jamie Sweeney, 32, Rockwood, PA             22:59    7:40
  226   16  Rob Karsinchak, 38, Scottdale, PA           23:31    7:50
  275   16  Joseph Werner, 30, Rochester, NY            24:25    8:08
  277   21  David Morgan, 41, Hershey, PA               24:26    8:08
  293   18  Roger Altman, 29, Greensburg, PA            24:35    8:11
  305   20  Jeff Kozuch, 33, Greensburg, PA             24:42    8:14
  332   22  Jeff Tarris, 38, Greensburg, PA             24:56    8:19
  362   24  Christopher Myers, 33, Pittsburgh, PA       25:33    8:31
  399   17  Paul Shirley, 52, Saltsburg, PA             26:03    8:41
  414   27  Greg Metz, 36, Greensburg, PA               26:14    8:44
  430   30  Edward Tote, 39, Greensburg, PA             26:23    8:48
  443   28  Jayson Ewer, 30, Herndon, VA                26:30    8:50
  491   31  Robert Koring, 40, United, PA               27:07    9:02
  501   40  John G Berezansky, 49, Clymer, PA           27:14    9:05
  558   33  Mark Sobota, 40, Reisterstown, MD           28:12    9:24
  566   29  Allen Smith, 29, Greensburg, PA             28:16    9:25
  587   34  Bill Brim, 42, Moseley, VA                  28:38    9:32
  616   38  Drew Ecklund, 36, Greensburg, PA            29:02    9:40
  617  103  Sean Lukacs, 18, West Newton, PA            29:02    9:41
  631   45  Larry Stynchula, 49, Greensburg, PA         29:18    9:46
  693   15  Gary Uhrin, 55, Greensburg, PA              30:08   10:03
  700   40  Craig Folgate, 42, N Huntingdon, PA         30:16   10:05
  713   17  William Smith, 56, Beaver, PA               30:37   10:12
  750  110  Jonathan Adams, 16, Delmont, PA             31:16   10:25
  780   39  Justin Gogolsky, 26, Jeannette, PA          32:16   10:45
  786   57  Tim Ramsey, 47, Alexandria, VA              32:35   10:51
  839   40  Steven Basinger, 31, Greensburg, PA         35:04   11:41
Top

Return to home page.