CLAYSVILLE RUN AROUND TOWN 5K

Claysville, PA

May 19, 2007


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.


        CLASS
 PLACE PLACE           FINISHER          TIME    PACE        TEAM

    1       Larry Thompson, 39          18:14    5:53  

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

2 Dylan Crego, 16 19:23 6:15 3 Douglas Ulishney, 46 19:36 6:19 4 1 John Zwicker, 36 19:58 6:26 5 1 Joe Foster, 44 20:19 6:33 6 1 Donald Zimac, 13 20:39 6:40 7 2 Geoff Braun, 17 20:59 6:46
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

8 2 Walter Bennett, 41 21:58 7:05 9 3 Stush Sadowski, 48 22:10 7:09 10 1 Chris Hardie, 29 22:31 7:16 11 3 Jurek Mills, 14 22:42 7:19 12 2 Carl Kondrach, 34 22:43 7:20 13 4 Mitch Dobrzynski, 13 22:46 7:21 14 Jessica Zimac, 14* 22:48 7:21 15 Heather Gibney, 25* 22:58 7:25 16 Heike Mills, 38* 24:05 7:46 17 3 Chris Tarr, 31 24:19 7:51
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

18 1 Tom Carter, 51 24:58 8:03 19 4 Tom Alrutz, 45 26:09 8:26 20 2 Jason Mounts, 27 26:13 8:27 21 1 Melissa King, 34* 26:49 8:39
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

22 2 John Mounts, 55 28:00 9:02 23 1 Dee McKean, 63* 28:10 9:05 24 5 Chris Nardi, 14 28:45 9:16 25 6 Grant Braun, 13 28:47 9:17 26 3 Larry Maggi, 56 30:53 9:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

27 7 Danna Coleman, 13 31:12 10:04 28 5 Daniel Bracey, 49 31:32 10:10 29 1 Susan McAdoo, 59* 33:07 10:41 30 6 Donald Zimac, 43 33:38 10:51
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

31 1 Meredith George, 26* 35:42 11:31 32 4 Bill Tarr, 56 36:34 11:48 Walk
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

33 2 Kelly Murdock, 24* 39:14 12:39 Walk
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

34 7 Richard McQuillan, 46 40:36 13:06
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

35 2 Jamie Shaynak, 31* 45:36 14:43 Walk 36 3 Dawn Skirpan, 36* 45:38 14:43 Walk
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

37 5 Joel Braun, 51 50:59 16:27 Walk 38 1 Joyce Voigt, 44* 51:00 16:27 Walk 39 2 Camille Braun, 46* 51:01 16:27 Walk
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

40 2 Nadine Teagarden, 69* 52:56 17:05 Walk Short Course
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

41 2 Aleta Richmond, 57* 58:52 18:59 Walk
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

42 3 Joyce Zajac, 52* 58:55 19:00 Walk 43 1 Bethany Melvin, 18* 59:05 19:04 Walk "*" indicates females 7 finishers among Men 19 & Under 2 finishers among Men 20 - 29 3 finishers among Men 30 - 39 7 finishers among Men 40 - 49 5 finishers among Men 50 - 59 1 finishers among Women 19 & Under 2 finishers among Women 20 - 29 3 finishers among Women 30 - 39 2 finishers among Women 40 - 49 3 finishers among Women 50 - 59 2 finishers among Women 60 - 69 27 male finishers 16 female finishers 43 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE TEAM Open Men 1 1 Larry Thompson, 39 18:14 5:53 2 2 Dylan Crego, 16 19:23 6:15 3 3 Douglas Ulishney, 46 19:36 6:19 Open Women 14 1 Jessica Zimac, 14 22:48 7:21 15 2 Heather Gibney, 25 22:58 7:25 16 3 Heike Mills, 38 24:05 7:46 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE TEAM Men 19 & Under 6 1 Donald Zimac, 13 20:39 6:40 7 2 Geoff Braun, 17 20:59 6:46 11 3 Jurek Mills, 14 22:42 7:19 13 4 Mitch Dobrzynski, 13 22:46 7:21 24 5 Chris Nardi, 14 28:45 9:16 25 6 Grant Braun, 13 28:47 9:17 27 7 Danna Coleman, 13 31:12 10:04 Men 20 - 29 10 1 Chris Hardie, 29 22:31 7:16 20 2 Jason Mounts, 27 26:13 8:27 Men 30 - 39 4 1 John Zwicker, 36 19:58 6:26 12 2 Carl Kondrach, 34 22:43 7:20 17 3 Chris Tarr, 31 24:19 7:51 Men 40 - 49 5 1 Joe Foster, 44 20:19 6:33 8 2 Walter Bennett, 41 21:58 7:05 9 3 Stush Sadowski, 48 22:10 7:09 19 4 Tom Alrutz, 45 26:09 8:26 28 5 Daniel Bracey, 49 31:32 10:10 30 6 Donald Zimac, 43 33:38 10:51 34 7 Richard McQuillan, 46 40:36 13:06 Men 50 - 59 18 1 Tom Carter, 51 24:58 8:03 22 2 John Mounts, 55 28:00 9:02 26 3 Larry Maggi, 56 30:53 9:58 32 4 Bill Tarr, 56 36:34 11:48 Walk 37 5 Joel Braun, 51 50:59 16:27 Walk CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE TEAM Women 19 & Under 43 1 Bethany Melvin, 18 59:05 19:04 Walk Women 20 - 29 31 1 Meredith George, 26 35:42 11:31 33 2 Kelly Murdock, 24 39:14 12:39 Walk Women 30 - 39 21 1 Melissa King, 34 26:49 8:39 35 2 Jamie Shaynak, 31 45:36 14:43 Walk 36 3 Dawn Skirpan, 36 45:38 14:43 Walk Women 40 - 49 38 1 Joyce Voigt, 44 51:00 16:27 Walk 39 2 Camille Braun, 46 51:01 16:27 Walk Women 50 - 59 29 1 Susan McAdoo, 59 33:07 10:41 41 2 Aleta Richmond, 57 58:52 18:59 Walk 42 3 Joyce Zajac, 52 58:55 19:00 Walk Women 60 - 69 23 1 Dee McKean, 63 28:10 9:05 40 2 Nadine Teagarden, 69 52:56 17:05 Walk Short Course
Top

Return to home page.