MERCER MEMORIAL MILE

Mercer, PA

May 26, 2007


Results by runhigh.com

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


        CLASS
 PLACE PLACE           FINISHER          TIME

    1       Christopher Delaney, 16     4:33.88  
    2       Andrew Brown, 20            4:46.16  
    3       Ryan Sestak, 16             4:48.44  
    4    1  Jeremy Peterson, 23         4:57.47  
    5    1  Gary Hlusko, 17             4:58.70  
    6    1  Aaron Collins, 13           5:12.89  
    7    2  Ethan Smith, 15             5:16.01  
    8    2  Matt Kilmer, 28             5:19.20  
    9    1  Michael Fraley, 52          5:22.79  
   10    2  Adam Watson, 14             5:23.79  
   11    3  Joe Lang, 13                5:30.76  
   12    1  Randy Brown, 49             5:31.14  
   13    2  Mark Osborne, 49            5:32.14  
   14    3  Greg Sines, 28              5:39.42  
   15    3  Ed Howick, 41               5:41.14  
   16    4  Scott Delaney, 44           5:51.54  
   17    1  Isaac Williams, 10          5:52.75  
   18       Stephany Swartzentruber, 26*
                                        5:54.45  
   19    2  Fran Sherwood, 52           5:56.83  
   20    5  Rex Harpst, 41              5:59.29  
   21    3  Derrick Smith, 17           6:00.63  
   22    6  Pat Brown, 43               6:13.45  
   23    4  Darren Steinmiller, 16      6:15.10  
   24    1  Charlie Gilchrest, 61       6:15.91  
   25    1  Michael Sliviak, 32         6:17.57  
   26       Renee Sliviak, 35*          6:17.85  
   27    2  Brook Bright, 32            6:23.97  
   28    4  Thomas Roseman, 14          6:28.73  
   29    5  John-Scott Somora, 14       6:30.60  
   30    3  John Campbell, 54           6:31.25  
   31    7  Ralph Walter, 43            6:36.05  
   32    2  Tim Lang, 8                 6:38.23  
   33       Jeanne Bacon, 47*           6:39.69  
   34    1  Kristen Brown, 17*          6:46.17  
   35    1  Annie Bell, 26*             6:58.01  
   36    3  Luke Walter, 10             7:02.95  
   37    4  Peter Winkler, 54           7:05.76  
   38    1  Amy Dehlbeck, 35*           7:08.51  
   39    4  Thomas Somora, 9            7:10.35  
   40    6  Pj Winkler, 11              7:23.23  
   41    2  Margy Somora, 38*           7:24.70  
   42    1  Hannah Shoemaker, 11*       7:28.04  
   43    8  Brian Shoemaker, 40         7:28.76  
   44    2  Sara Walter, 15*            7:30.05  
   45    9  Tedd Nesbit, 40             7:36.94  
   46    1  Elizabeth Donaldson, 9*     7:37.32  
   47    4  Matt Campbell, 24           7:39.14  
   48    2  Meghan McGrath, 23*         7:39.61  
   49    2  Laurie Steinmiller, 14*     7:54.85  
   50    2  Merle Hughes, 75            7:55.73  
   51    2  Megan Lang, 8*              7:58.26  
   52    3  Andrea Sherwood, 11*        8:01.76  
   53    5  Dave Steinmiller, 57        8:02.64  
   54    3  Molly Somora, 10*           8:04.58  
   55    3  Ken Warrender, 62           8:09.33  
   56    1  Colleen Goodwin, 43*        8:27.39  
   57    4  Avery Hoover, 8*            8:31.10  
   58    3  Stephen Hoover, 37          8:31.73  
   59    5  Gavin Varner, 7             8:36.64  
   60    3  Chris Donaldson, 39*        8:45.94  
   61    4  Amanda Steinmiller, 11*     9:13.84  
   62    2  Marianne Sherwood, 49*      9:19.40  
   63    1  Donna Laver, 56*            9:34.10  
   64    5  Kelly Somora, 7*            9:38.73  
   65    6  Charlie Nesbit, 7           9:40.83  
   66    7  Joejoe Somora, 5            10:01.96  
   67   10  Scott Somora, 44            10:04.15  
"*" indicates females
7 finishers among Men 10 & Under
6 finishers among Men 11 - 14
4 finishers among Men 15 - 19
4 finishers among Men 20 - 29
3 finishers among Men 30 - 39
10 finishers among Men 40 - 49
5 finishers among Men 50 - 59
3 finishers among Men 60 & Up
5 finishers among Women 10 & Under
4 finishers among Women 11 - 14
2 finishers among Women 15 - 19
2 finishers among Women 20 - 29
3 finishers among Women 30 - 39
2 finishers among Women 40 - 49
1 finishers among Women 50 - 59
45 male finishers
22 female finishers
67 total finishers

        CLASS
 PLACE PLACE           FINISHER          TIME


Open Men
    1    1  Christopher Delaney, 16     4:33.88  
    2    2  Andrew Brown, 20            4:46.16  
    3    3  Ryan Sestak, 16             4:48.44  

Open Women
   18    1  Stephany Swartzentruber, 26 5:54.45  
   26    2  Renee Sliviak, 35           6:17.85  
   33    3  Jeanne Bacon, 47            6:39.69  

        CLASS
 PLACE PLACE           FINISHER          TIME

Men 10 & Under
   17    1  Isaac Williams, 10          5:52.75  
   32    2  Tim Lang, 8                 6:38.23  
   36    3  Luke Walter, 10             7:02.95  
   39    4  Thomas Somora, 9            7:10.35  
   59    5  Gavin Varner, 7             8:36.64  
   65    6  Charlie Nesbit, 7           9:40.83  
   66    7  Joejoe Somora, 5            10:01.96  

Men 11 - 14
    6    1  Aaron Collins, 13           5:12.89  
   10    2  Adam Watson, 14             5:23.79  
   11    3  Joe Lang, 13                5:30.76  
   28    4  Thomas Roseman, 14          6:28.73  
   29    5  John-Scott Somora, 14       6:30.60  
   40    6  Pj Winkler, 11              7:23.23  

Men 15 - 19
    5    1  Gary Hlusko, 17             4:58.70  
    7    2  Ethan Smith, 15             5:16.01  
   21    3  Derrick Smith, 17           6:00.63  
   23    4  Darren Steinmiller, 16      6:15.10  

Men 20 - 29
    4    1  Jeremy Peterson, 23         4:57.47  
    8    2  Matt Kilmer, 28             5:19.20  
   14    3  Greg Sines, 28              5:39.42  
   47    4  Matt Campbell, 24           7:39.14  

Men 30 - 39
   25    1  Michael Sliviak, 32         6:17.57  
   27    2  Brook Bright, 32            6:23.97  
   58    3  Stephen Hoover, 37          8:31.73  

Men 40 - 49
   12    1  Randy Brown, 49             5:31.14  
   13    2  Mark Osborne, 49            5:32.14  
   15    3  Ed Howick, 41               5:41.14  
   16    4  Scott Delaney, 44           5:51.54  
   20    5  Rex Harpst, 41              5:59.29  
   22    6  Pat Brown, 43               6:13.45  
   31    7  Ralph Walter, 43            6:36.05  
   43    8  Brian Shoemaker, 40         7:28.76  
   45    9  Tedd Nesbit, 40             7:36.94  
   67   10  Scott Somora, 44            10:04.15  

Men 50 - 59
    9    1  Michael Fraley, 52          5:22.79  
   19    2  Fran Sherwood, 52           5:56.83  
   30    3  John Campbell, 54           6:31.25  
   37    4  Peter Winkler, 54           7:05.76  
   53    5  Dave Steinmiller, 57        8:02.64  

Men 60 & Up
   24    1  Charlie Gilchrest, 61       6:15.91  
   50    2  Merle Hughes, 75            7:55.73  
   55    3  Ken Warrender, 62           8:09.33  

        CLASS
 PLACE PLACE           FINISHER          TIME

Women 10 & Under
   46    1  Elizabeth Donaldson, 9      7:37.32  
   51    2  Megan Lang, 8               7:58.26  
   54    3  Molly Somora, 10            8:04.58  
   57    4  Avery Hoover, 8             8:31.10  
   64    5  Kelly Somora, 7             9:38.73  

Women 11 - 14
   42    1  Hannah Shoemaker, 11        7:28.04  
   49    2  Laurie Steinmiller, 14      7:54.85  
   52    3  Andrea Sherwood, 11         8:01.76  
   61    4  Amanda Steinmiller, 11      9:13.84  

Women 15 - 19
   34    1  Kristen Brown, 17           6:46.17  
   44    2  Sara Walter, 15             7:30.05  

Women 20 - 29
   35    1  Annie Bell, 26              6:58.01  
   48    2  Meghan McGrath, 23          7:39.61  

Women 30 - 39
   38    1  Amy Dehlbeck, 35            7:08.51  
   41    2  Margy Somora, 38            7:24.70  
   60    3  Chris Donaldson, 39         8:45.94  

Women 40 - 49
   56    1  Colleen Goodwin, 43         8:27.39  
   62    2  Marianne Sherwood, 49       9:19.40  

Women 50 - 59
   63    1  Donna Laver, 56             9:34.10  

Top

Return to home page.