DAVIS TRI

June 23, 2007


Results by runhigh.com

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

                                       Swim         T1         Bike         T2         Rim        TOTAL
 PLACE           FINISHER              TIME        TIME        TIME        TIME        TIME        TIME


Relay Teams

    1  Team Adams-Kopp-Kubiche          8:40         :48       33:36         :21       18:47   1:02:12
    2  Team Schoonover                  6:57         :53       38:03         :22       26:55   1:13:10


Clydesdales

    1  Johnathon Dodson, 31             7:27        2:08       35:50         :56       29:58   1:16:19
    2  Sam Kirkpatrick, 28              7:45        1:06       42:16         :25       33:04   1:24:36
    3  Michael Wilson, 27              11:20        4:07       57:00         :25       22:55   1:35:47
    4  Daniel Metz, 48                 12:24        3:33       48:43        1:14       36:57   1:42:51



        CLASS                                 Swim         T1         Bike         T2         Rim        TOTAL
 PLACE PLACE            FINISHER              TIME        TIME        TIME        TIME        TIME        TIME


Individuals

    1       Sid  Gillispie, 32               6:56        1:19       32:53         :35       20:59   1:02:42
    2       Jon Boggs, 47                    6:54        1:30       30:25        1:00       23:29   1:03:18
    3       Jeffrey White, 32                7:57         :50       32:01         :28       22:10   1:03:26
    4    1  Michael Hudimac, 51              7:50        1:17       31:26         :56       22:24   1:03:53
    5    1  Todd  Schoonover, 40             7:33        1:53       33:53         :47       22:25   1:06:31
    6    1  Jeff Ammons, 28                  8:23        2:12       33:42        1:07       24:03   1:09:27
    7    1  James  Severino, 45             10:09        2:06       35:38        1:24       20:28   1:09:45
    8    1  Kevin Lynch, 18                  5:12        2:08       36:00        1:26       25:13   1:09:59
    9    1  Matthew Downs, 34                6:49        2:18       36:57         :48       25:32   1:12:24
   10    2  Aaron Yocum, 42                  7:24        1:23       38:21        1:32       26:55   1:15:35
   11       Kim Johnson, 29*                 8:53        1:44       40:36        1:06       25:00   1:17:19
   12       Bonnie Ammons, 26*               9:55        3:03       37:19        1:19       28:24   1:20:00
   13    2  Marlin Boggs, 15                 7:33        2:33       39:45        1:28       29:51   1:21:10
   14    1  Jeff Wangh, 35                   7:41        2:08       41:54        1:09       28:28   1:21:20
   15    2  Mark Joseph, 49                  7:55        1:48       37:48        1:13       33:38   1:22:22
   16       Shannon Barras, 44*             10:06        1:45       40:35        1:12       28:50   1:22:28
   17    1  Cora Fry, 16*                    5:55        2:22       48:56         :35       24:52   1:22:40
   18    1  Amy Dunkin, 36*                 12:13        2:24       37:45        2:27       30:25   1:25:14
   19    1  Joseph Biola, 61                14:34        1:38       43:43         :36       27:39   1:28:10
   20    2  Darlene Clark, 39*               7:26        2:20       48:05         :54       31:00   1:29:45
   21    3  Candy Doncevic, 37*              9:06        2:00       42:48         :28       35:33   1:29:55
   22    3  Steve Toney, 40                  7:47        1:51       46:10        1:05       34:07   1:31:00
   23    2  Raymond Lamora, 25               9:18        2:08       49:11         :41       30:03   1:31:21
   24    1  Rachel Zorger, 21*               7:10        2:25       49:11         :21       32:52   1:31:59
   25    3  Michael Stennes, 45             11:03        3:44       44:13        1:20       31:50   1:32:10
   26    1  Lynn Sommerville, 48*           10:16        2:29       50:13         :43       30:26   1:34:07
   27    2  Joseph Hughes, 54               12:27        2:57       48:12         :41       30:12   1:34:29
   28    1  Mary Boyd, 54*                   8:01        2:35       51:35         :53       35:32   1:38:36
   29    2  Heidi Storrick, 21*              7:22        2:23       59:56         :49       32:07   1:42:37
   30    2  Will Shaw, 66                   15:52        4:04       50:20        2:09       32:49   1:45:14
   31    2  Rachel Sommerville, 17*         10:38        2:45       59:20         :27       32:38   1:45:48
   32    1  Alan Cashell, 58                11:05        3:34       54:01        1:30       37:03   1:47:13
   33    2  Diane Jefchak, 52*              10:38        2:29       56:56         :43       45:29   1:56:15
"*" indicates females
2 finishers among Men 19 & Under
2 finishers among Men 25 - 29
1 finishers among Men 30 - 34
1 finishers among Men 35 - 39
3 finishers among Men 40 - 44
3 finishers among Men 45 - 49
2 finishers among Men 50 - 54
1 finishers among Men 55 - 59
2 finishers among Men 60 & Up
2 finishers among Women 19 & Under
2 finishers among Women 20 - 24
3 finishers among Women 35 - 39
1 finishers among Women 45 - 49
2 finishers among Women 50 - 54
20 male finishers
13 female finishers
33 total finishers

        CLASS                                 Swim         T1         Bike         T2         Rim        TOTAL
 PLACE PLACE            FINISHER              TIME        TIME        TIME        TIME        TIME        TIME


Individuals


Open Men
    1    1  Sid  Gillispie, 32               6:56        1:19       32:53         :35       20:59   1:02:42
    2    2  Jon Boggs, 47                    6:54        1:30       30:25        1:00       23:29   1:03:18
    3    3  Jeffrey White, 32                7:57         :50       32:01         :28       22:10   1:03:26

Open Women
   11    1  Kim Johnson, 29                  8:53        1:44       40:36        1:06       25:00   1:17:19
   12    2  Bonnie Ammons, 26                9:55        3:03       37:19        1:19       28:24   1:20:00
   16    3  Shannon Barras, 44              10:06        1:45       40:35        1:12       28:50   1:22:28

        CLASS                                 Swim         T1         Bike         T2         Rim        TOTAL
 PLACE PLACE            FINISHER              TIME        TIME        TIME        TIME        TIME        TIME


Individuals

Men 19 & Under
    8    1  Kevin Lynch, 18                  5:12        2:08       36:00        1:26       25:13   1:09:59
   13    2  Marlin Boggs, 15                 7:33        2:33       39:45        1:28       29:51   1:21:10

Men 20 - 24

Men 25 - 29
    6    1  Jeff Ammons, 28                  8:23        2:12       33:42        1:07       24:03   1:09:27
   23    2  Raymond Lamora, 25               9:18        2:08       49:11         :41       30:03   1:31:21

Men 30 - 34
    9    1  Matthew Downs, 34                6:49        2:18       36:57         :48       25:32   1:12:24

Men 35 - 39
   14    1  Jeff Wangh, 35                   7:41        2:08       41:54        1:09       28:28   1:21:20

Men 40 - 44
    5    1  Todd  Schoonover, 40             7:33        1:53       33:53         :47       22:25   1:06:31
   10    2  Aaron Yocum, 42                  7:24        1:23       38:21        1:32       26:55   1:15:35
   22    3  Steve Toney, 40                  7:47        1:51       46:10        1:05       34:07   1:31:00

Men 45 - 49
    7    1  James  Severino, 45             10:09        2:06       35:38        1:24       20:28   1:09:45
   15    2  Mark Joseph, 49                  7:55        1:48       37:48        1:13       33:38   1:22:22
   25    3  Michael Stennes, 45             11:03        3:44       44:13        1:20       31:50   1:32:10

Men 50 - 54
    4    1  Michael Hudimac, 51              7:50        1:17       31:26         :56       22:24   1:03:53
   27    2  Joseph Hughes, 54               12:27        2:57       48:12         :41       30:12   1:34:29

Men 55 - 59
   32    1  Alan Cashell, 58                11:05        3:34       54:01        1:30       37:03   1:47:13

Men 60 & Up
   19    1  Joseph Biola, 61                14:34        1:38       43:43         :36       27:39   1:28:10
   30    2  Will Shaw, 66                   15:52        4:04       50:20        2:09       32:49   1:45:14

        CLASS                                 Swim         T1         Bike         T2         Rim        TOTAL
 PLACE PLACE            FINISHER              TIME        TIME        TIME        TIME        TIME        TIME


Individuals

Women 19 & Under
   17    1  Cora Fry, 16                     5:55        2:22       48:56         :35       24:52   1:22:40
   31    2  Rachel Sommerville, 17          10:38        2:45       59:20         :27       32:38   1:45:48

Women 20 - 24
   24    1  Rachel Zorger, 21                7:10        2:25       49:11         :21       32:52   1:31:59
   29    2  Heidi Storrick, 21               7:22        2:23       59:56         :49       32:07   1:42:37

Women 25 - 29

Women 30 - 34

Women 35 - 39
   18    1  Amy Dunkin, 36                  12:13        2:24       37:45        2:27       30:25   1:25:14
   20    2  Darlene Clark, 39                7:26        2:20       48:05         :54       31:00   1:29:45
   21    3  Candy Doncevic, 37               9:06        2:00       42:48         :28       35:33   1:29:55

Women 40 - 44

Women 45 - 49
   26    1  Lynn Sommerville, 48            10:16        2:29       50:13         :43       30:26   1:34:07

Women 50 - 54
   28    1  Mary Boyd, 54                    8:01        2:35       51:35         :53       35:32   1:38:36
   33    2  Diane Jefchak, 52               10:38        2:29       56:56         :43       45:29   1:56:15

Women 55 - 59

Women 60 & Up
Top

Return to home page.