VisitPA.com ITT

Overall Finish List

June 29, 2007


Results by the Runner's High North

Expert A

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Flyin Ryan Leech Elite Open

106

1 M 0- 0

19:33.85

20:32.55

00:58.70

15.3MPH

2

Aaron Snyder Elite Open

232

20

1 M 19-29

19:50.35

1:11:19.75

51:29.40

15.1MPH

3

Topher Valenti Elite Open

235

2 M 0- 0

20:14.00

1:13:43.80

53:29.80

14.8MPH

4

Wes Schempf Elite Open

174

3 M 0- 0

20:18.05

21:49.45

01:31.40

14.8MPH

5

Brandon Deangelis Elite Open

233

22

2 M 19-29

20:18.05

1:12:17.15

51:59.10

14.8MPH

6

Ray Adams Elite Open

1

4 M 0- 0

20:18.10

20:47.20

00:29.10

14.8MPH

7

Mike Yozell Elite Open

210

5 M 0- 0

20:22.05

22:21.25

01:59.20

14.7MPH

8

Kyle Hammaker Elite Open

74

6 M 0- 0

20:33.60

1:04:33.00

43:59.40

14.6MPH

9

Mike Kuhn Erie PA

99

7 M 0- 0

20:50.40

20:50.40

14.4MPH

10

Andy Gorski Elite Open

66

8 M 0- 0

20:59.05

25:28.75

04:29.70

14.3MPH

11

Rob Lictenstein Mar Elite Men

239

29

3 M 19-29

21:08.00

1:16:37.50

55:29.50

14.2MPH

12

Dylan Alesio Elite Open

241

9 M 0- 0

21:18.40

1:17:48.65

56:30.25

14.1MPH

13

Mark Bacastow Elite Open

10

10 M 0- 0

21:19.15

25:17.95

03:58.80

14.1MPH

14

Mike Hebe Expert Vet II Men 40-44

77

11 M 0- 0

21:23.20

23:52.80

02:29.60

14.0MPH

15

Ryan Ickes Expert Sr I Men 19-34

87

12 M 0- 0

21:23.65

29:52.25

08:28.60

14.0MPH

16

Faticus Marcus Expert Ss Open

116

13 M 0- 0

21:26.75

35:26.80

14:00.05

14.0MPH

17

Erick Marklund Expert Sr I Men 19-34

117

14 M 0- 0

21:34.30

30:35.30

09:01.00

13.9MPH

18

Matt Miller Elite Open

224

21

4 M 19-29

21:37.10

1:10:07.40

48:30.30

13.9MPH

19

Sean Westby Exper Veteran I Men

229

38

1 M 35-39

21:49.45

1:11:18.85

49:29.40

13.8MPH

20

Mike Laub Elite Open

104

15 M 0- 0

21:58.30

26:56.30

04:58.00

13.7MPH

21

Justin Polinski Expert Ss Open

161

36

2 M 35-39

22:07.50

1:09:05.70

46:58.20

13.6MPH

22

Noah Meineke Expert Sr I Men 19-34

128

16 M 0- 0

22:15.85

34:16.00

12:00.15

13.5MPH

23

Andrew Alesic Elite Open

240

21

5 M 19-29

22:30.95*

1:20:59.85

58:28.90

13.3MPH

24

Chris Daugherty Expert Sr I Men 19-34

41

19

6 M 19-29

22:45.85

32:46.85

10:01.00

13.2MPH

25

Joel Moats Expert Vet II Men 40-44

137

17 M 0- 0

22:46.65

41:45.55

18:58.90

13.2MPH

26

Andrew Kemble Expert Sr I Men 19-34

91

32

1 M 30-34

22:47.10

1:17:16.80

54:29.70

13.2MPH

27

Zach Adams Elite Open

2

18 M 0- 0

22:55.50

28:24.40

05:28.90

13.1MPH

28

King John Miller Men Enduro

136

19 M 0- 0

22:57.30

38:56.70

15:59.40

13.1MPH

29

Chris Chapman Expert Vet II Men 40-44

32

20 M 0- 0

23:01.40

40:01.40

17:00.00

13.0MPH

30

Mike Romanovitch Expert Vet II Men 40-44

171

21 M 0- 0

23:02.20

40:33.40

17:31.20

13.0MPH

31

Brian Vitulli Expert Vet II Men 40-44

196

22 M 0- 0

23:03.25

41:03.05

17:59.80

13.0MPH

32

Ryan Heerschap Men Enduro

78

23 M 0- 0

23:10.75

48:40.55

25:29.80

12.9MPH

33

Mark Peterman Expert Ss Open

157

24 M 0- 0

23:21.70

36:49.10

13:27.40

12.8MPH

34

Barrett James Expert Sr I 19-34

88

19

7 M 19-29

23:22.85

32:52.15

09:29.30

12.8MPH

35

Robert Dudas Expert Vet II Men 40-44

51

25 M 0- 0

23:32.60

1:07:01.90

43:29.30

12.7MPH

36

Dan Bonora Expert Sr I Men 19-34

17

26 M 0- 0

23:32.80

36:31.70

12:58.90

12.7MPH

37

David Stauffer Expert Vet I Men 35-39

184

27 M 0- 0

23:42.20

39:10.70

15:28.50

12.7MPH

38

Michael Melnick Expert Vet II Men 40-44

129

28 M 0- 0

23:46.35

40:15.85

16:29.50

12.6MPH

39

George Schneider Expert Ss Open

176

29 M 0- 0

24:03.00

38:32.30

14:29.30

12.5MPH

40

Mark Kilgore Expert Sr I Men 19-34

93

30 M 0- 0

24:06.05

34:35.65

10:29.60

12.4MPH

41

Mike Stevens Expert Vet I Men

226

35

3 M 35-39

24:08.15

1:13:08.25

49:00.10

12.4MPH

42

Chuck Buczeskie Expert Vet II Men 40-44

22

31 M 0- 0

24:18.80

42:48.90

18:30.10

12.3MPH

43

Dylan Dietz Expert Sr I Men 19-34

47

32 M 0- 0

24:24.90

35:24.30

10:59.40

12.3MPH

44

Andy Anderson Expert Vet I Men 35-39

9

33 M 0- 0

24:44.90

39:44.10

14:59.20

12.1MPH

45

T.r. Harris Expert Sr I Men 19-34

75

34 M 0- 0

24:50.80

37:21.00

12:30.20

12.1MPH

46

Keith Ridenour Expert Singlespeed

236

34

2 M 30-34

25:22.55

1:19:21.35

53:58.80

11.8MPH

 

Expert B

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

John Williams Erie PA

204

1 M 0- 0

22:23.65

46:53.30

24:29.65

13.4MPH

2

Craig Lander Enduro Master Men

102

2 M 0- 0

22:57.10

28:56.10

05:59.00

13.1MPH

3

Dennis Smith Pittsburgh PA

183

3 M 0- 0

24:05.05

31:05.05

07:00.00

12.5MPH

4

Andy Harrold Expert Mas II Men 50+

76

4 M 0- 0

24:12.80

31:42.00

07:29.20

12.4MPH

5

Alaina Dietz Expert Women Open

48

1 F 0-18

24:42.15

45:11.65

20:29.50

12.1MPH

6

Scott Reynolds Expert Master II 50+

165

50

1 M 50-99

24:54.70

32:54.50

07:59.80

12.0MPH

7

Melissa Kern Expert Women Open

92

2 F 0-18

25:13.30

46:42.50

21:29.20

11.9MPH

8

Amy Breyla Expert Women Open

20

3 F 0-18

25:23.90

44:54.00

19:30.10

11.8MPH

9

Sally McClain Expert Women Open

120

4 F 0-18

25:30.10

48:28.20

22:58.10

11.8MPH

10

Adam Means Superdupersport Men 40+

125

5 M 0- 0

25:31.20

59:01.80

33:30.60

11.8MPH

11

Rob Desruisseaux Superdupersport Men 40+

46

6 M 0- 0

25:31.75

59:59.75

34:28.00

11.8MPH

12

Michelle Schneider Expert Women Open

177

5 F 0-18

25:34.30

48:03.70

22:29.40

11.7MPH

13

Alan Muldawer Superdupersport Men 40+

141

7 M 0- 0

25:51.30

59:51.20

33:59.90

11.6MPH

14

Sarah Lichtenwalner Expert Women Open

111

6 F 0-18

26:17.10

47:15.40

20:58.30

11.4MPH

15

Andrea Walheim Expert Women Open

198

7 F 0-18

26:20.30

46:18.10

19:57.80

11.4MPH

16

Charles Futcher Men Ss 40+

215

48

1 M 45-49

26:21.60

1:11:51.30

45:29.70

11.4MPH

17

Mike Connair Men Enduro

36

8 M 0- 0

26:35.45

51:33.35

24:57.90

11.3MPH

18

Bob Perna Superdupersport Men 40+

154

9 M 0- 0

26:47.35

59:46.35

32:59.00

11.2MPH

19

Nancy Nowicki Expert Women Open

146

8 F 0-18

27:11.90

49:10.30

21:58.40

11.0MPH

20

Paul Speranza Expert Master II Men

222

52

2 M 50-99

27:48.85

1:20:48.45

52:59.60

10.8MPH

21

Jill Wiest Expert Women Open

203

9 F 0-18

27:56.30

51:24.70

23:28.40

10.7MPH

 

Sport A

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Ethan Townsend Sport Singledingles Open

191

1 M 0-14

21:49.80

52:49.20

30:59.40

13.8MPH

2

Mike Carter Sport Vet II 40-44

31

2 M 0-14

22:03.35

57:33.20

35:29.85

13.6MPH

3

Steve McCann Senior I Men

227

26

1 M 19-34

22:06.05

1:12:05.35

49:59.30

13.6MPH

4

Bill Showers Sport Singledingles Open

182

3 M 0-14

22:25.95

53:55.65

31:29.70

13.4MPH

5

Eric Linder Sport Sr I 19-29

112

19

2 M 19-34

22:30.95

50:00.55

27:29.60

13.3MPH

6

Jonathan Zerbe Sport Sr I 19-29

211

4 M 0-14

23:08.25

50:07.15

26:58.90

13.0MPH

7

Austin Carter Sport Jr II 16-18

30

5 M 0-14

23:18.35

58:17.05

34:58.70

12.9MPH

8

Jim Mudd Sport Sr II 30-34

140

30

3 M 19-34

23:47.65

52:47.45

28:59.80

12.6MPH

9

Matthew Morrison Senior II Men

242

30

4 M 19-34

23:49.55

1:20:49.65

57:00.10

12.6MPH

10

Ryan Gerlach Sport Singledingles Open

62

6 M 0-14

24:23.90

54:53.00

30:29.10

12.3MPH

11

Jason Brown Men Enduro

21

7 M 0-14

24:40.10

48:38.80

23:58.70

12.2MPH

12

Trevor Shattuck Sport Sr I 19-29

179

19

5 M 19-34

24:51.55

52:50.75

27:59.20

12.1MPH

13

Johnathan Rex Sport Vet I 35-39

164

8 M 0-14

25:00.65

1:00:59.75

35:59.10

12.0MPH

14

Aaron Meier Sport Sr I 19-29

127

9 M 0-14

25:04.85

51:33.85

26:29.00

12.0MPH

15

Michael Stockslager Sport Vet II 40-44

188

10 M 0-14

25:07.20

1:01:36.20

36:29.00

11.9MPH

16

Michael Faust Sport Sr II 30-34

58

11 M 0-14

25:28.20

55:26.60

29:58.40

11.8MPH

17

Chuck Takacs Sport Sr II 30-34

189

12 M 0-14

25:42.50

54:11.20

28:28.70

11.7MPH

18

Dan Killingsworth Sport Sr II 30-34

94

13 M 0-14

27:16.60

56:45.10

29:28.50

11.0MPH

19

Harry Langdon Sport Vet II 40-44

103

14 M 0-14

27:17.00

1:04:15.60

36:58.60

11.0MPH

20

Randy Hitchens Enduro Master Men

84

15 M 0-14

27:24.70

33:55.25

06:30.55

10.9MPH

 

Sport B

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Leif Lucas Sport Master I 45-49

113

45

1 M 0-99

24:09.00

1:19:09.60

55:00.60

4:50/M

2

Mark Fitzwater Sport Singledingles Open

60

2 M 0-99

24:38.40

56:38.20

31:59.80

4:56/M

3

Allen Vanneman Master I Men

230

49

3 M 0-99

26:17.75

1:16:46.45

50:28.70

5:15/M

4

Craig Shambaugh Master 1 Men

231

45

4 M 0-99

26:52.45*

1:24:51.55

57:59.10

5:22/M

5

George Heim Sport Master II 50+

79

50

5 M 0-99

27:09.35

1:13:38.65

46:29.30

5:26/M

6

Scott Campbell Sport Master I 45-49

28

45

6 M 0-99

27:24.30

1:04:54.70

37:30.40

5:29/M

7

James Wilson Marathon Master Men

223

52

7 M 0-99

28:16.35

1:16:15.75

47:59.40

5:39/M

8

Stan Needle Sport Master II 50+

145

8 M 0-99

29:26.50

1:07:26.80

38:00.30

5:53/M

9

Charles Nuyianes Sport Master II 50+

150

9 M 0-99

31:30.50

1:09:59.70

38:29.20

6:18/M

 

Beginner A

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Phil Ehlinger Beg Vet II Men

217

43

1 M 0-99

26:08.00

1:12:07.10

45:59.10

5:14/M

2

Jared Rodeheaver Sport Sr I 19-29

170

19

2 M 0-99

26:33.85

52:35.05

26:01.20

5:19/M

3

Ted Cam Jr Beg Vet II Men 40-44

26

3 M 0-99

28:32.30

1:08:01.90

39:29.60

5:42/M

4

Ben Hess Beg Sr. I Men 19-29

82

19

4 M 0-99

29:03.20

1:08:01.90

38:58.70

5:49/M

5

Steve Baranowski Beg Senior 1 Men

243

19

5 M 0-99

30:29.50

1:27:59.80

57:30.30

6:06/M

6

Mike Stednitz Beg Vet II Men 40-44

185

6 M 0-99

31:22.05

1:11:21.55

39:59.50

6:16/M

7

Joshua White Beg Senior I Men

234

23

7 M 0-99

35:45.80

1:28:14.50

52:28.70

7:09/M

8

James Rogers Beg Senior I Men

220

21

8 M 0-99

35:56.05

1:20:24.45

44:28.40

7:11/M

9

Jordan Hechinger Beg Senior I Men

219

19

9 M 0-99

36:27.95

1:21:27.85

44:59.90

7:17/M

 

Beginner B

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Gunnar Bergey Beg Jr. II 13-15

13

1 M 0-99

27:32.05

30:31.95

02:59.90

5:30/M

2

Jacob Ehlinger Beg Junior 1

218

12

2 M 0-99

27:38.95

1:15:09.00

47:30.05

5:32/M

3

Vance Middleton Beg Mas I Men 45-49

133

3 M 0-99

28:08.25

1:09:08.50

41:00.25

5:38/M

4

Keith Stednitz Beg Jr. II 13-15

186

4 M 0-99

30:44.30

34:14.20

03:29.90

6:09/M

5

Ed McDaniel Beg Mas I Men 45-49

121

5 M 0-99

33:01.10

1:14:31.10

41:30.00

6:36/M

6

Jennifer Pitt Beg Women II 35+

159

35

1 F 0-99

33:43.00

1:14:11.40

40:28.40

6:45/M

7

Elizabeth Allen Beg Women II 35+

4

2 F 0-99

39:01.60

1:21:30.80

42:29.20

7:48/M