Fineview 5K

Including 381 Steps
Oct. 14, 2007


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


        CLASS
 PLACE PLACE           FINISHER          TIME   

    1       Mathew Peyton, 18           16:39    
    2       George Kelly, 12            16:44   
    3    1  S Mark Courtney, 51         16:45    
    4    1  Jeff Otten, 33              16:48 
    5    2  Edward Berry, 50            17:06    
    6    2  Doug Basinski, 36           17:43   
    7    3  Fred Jaroudi, 53            17:49    
    8       Amanda Rubis, 24*           18:09    
At 2+ miles into the race, Doug Basinski was "clearly" in first and Mark Courtny was "clearly" in
second.  Neither were turned at an intersection (late arrival of course marshall) and continued 
straight ahead off course.  By the time they returned to the course, they had lost their positions.
Additionally, the first 8 runners were then mis-directed to the finish line too soon
(another late arrival of a course marshall).  Everyone from 9th place on ran the designated 5K
course.  The race organizers apologize for this error.

    9    1  Joe Seiler, 47              22:42    7:19
   10    1  Joe Deasy, 17               22:46    7:21
   11       Susan Prevoznak, 48*        22:49    7:22
   12    1  Veronica Kirish, 26*        22:59    7:25
   13    4  Wayne Henry, 53             23:41    7:38
   14    2  Ed Hurley, 41               23:57    7:44

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

15 3 William Carpenter, 35 24:51 8:01 16 4 Mark Hoover, 35 25:11 8:07 17 1 Greg Null, 25 25:43 8:18 18 2 Stacey Null, 20* 25:44 8:18 19 5 Rich Null, 55 25:48 8:19 20 6 Andrew McLaren, 58 26:19 8:29 21 1 Rachael Pollock, 31* 26:20 8:30 22 Jim Turner 26:21 8:30 23 3 Tim Sheppard, 41 26:39 8:36 24 2 Ed Hurley, Jr, 19 27:03 8:44 25 7 Mike Fackovec, 53 27:37 8:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

26 8 John Dyba, 53 28:28 9:11 27 5 Ron Brown, 36 28:33 9:13 28 4 Ken Harmen, 47 28:34 9:13 29 3 Zackary Jaroudi, 12 29:24 9:29 30 1 Jacki Lewan, 48* 30:33 9:51 31 2 Tommy Wilson, 22 30:33 9:51
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

32 9 Gary Sutton, 52 31:01 10:00 33 1 Krystyna Jadlowiec, 57* 31:55 10:18 34 2 Janice Savinis, 47* 33:08 10:41 35 2 Ellen Carpenter, 35* 33:09 10:42
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

36 3 Judith Scanlon, 39* 34:31 11:08 37 3 Linda Schultz, 45* 34:42 11:12 38 10 Mike Gonze, 56 34:56 11:16
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

39 3 Terry Bumsworth, 27 37:33 12:07 40 11 Robert Eazor, 79 39:09 12:38 41 2 Audrey Hart, 60* 39:19 12:41 42 12 John Pawlik, 57 40:09 12:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

43 3 Marirse Radelet, 63* 42:21 13:40
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

44 1 Bender Henning, 7* 52:54 17:04 45 4 Grace Henning, 49* 52:55 17:04 "*" indicates females 3 finishers among Men 19 & Under 3 finishers among Men 20 - 29 5 finishers among Men 30 - 39 4 finishers among Men 40 - 49 12 finishers among Men 50 & Up 1 finishers among Women 19 & Under 2 finishers among Women 20 - 29 3 finishers among Women 30 - 39 4 finishers among Women 40 - 49 3 finishers among Women 50 & Up 30 male finishers 15 female finishers 45 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 Mathew Peyton, 18 16:39 5:22 2 2 George Kelly, 12 16:44 5:24 Open Women 8 1 Amanda Rubis, 24 18:09 5:51 11 2 Susan Prevoznak, 48 22:49 7:22 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men 19 & Under 10 1 Joe Deasy, 17 22:46 7:21 24 2 Ed Hurley, Jr, 19 27:03 8:44 29 3 Zackary Jaroudi, 12 29:24 9:29 Men 20 - 29 17 1 Greg Null, 25 25:43 8:18 31 2 Tommy Wilson, 22 30:33 9:51 39 3 Terry Bumsworth, 27 37:33 12:07 Men 30 - 39 4 1 Jeff Otten, 33 16:48 5:25 6 2 Doug Basinski, 36 17:43 5:43 15 3 William Carpenter, 35 24:51 8:01 16 4 Mark Hoover, 35 25:11 8:07 27 5 Ron Brown, 36 28:33 9:13 Men 40 - 49 9 1 Joe Seiler, 47 22:42 7:19 14 2 Ed Hurley, 41 23:57 7:44 23 3 Tim Sheppard, 41 26:39 8:36 28 4 Ken Harmen, 47 28:34 9:13 Men 50 & Up 3 1 S Mark Courtney, 51 16:45 5:24 5 2 Edward Berry, 50 17:06 5:31 7 3 Fred Jaroudi, 53 17:49 5:45 13 4 Wayne Henry, 53 23:41 7:38 19 5 Rich Null, 55 25:48 8:19 20 6 Andrew McLaren, 58 26:19 8:29 25 7 Mike Fackovec, 53 27:37 8:55 26 8 John Dyba, 53 28:28 9:11 32 9 Gary Sutton, 52 31:01 10:00 38 10 Mike Gonze, 56 34:56 11:16 40 11 Robert Eazor, 79 39:09 12:38 42 12 John Pawlik, 57 40:09 12:57 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women 19 & Under 44 1 Bender Henning, 7 52:54 17:04 Women 20 - 29 12 1 Veronica Kirish, 26 22:59 7:25 18 2 Stacey Null, 20 25:44 8:18 Women 30 - 39 21 1 Rachael Pollock, 31 26:20 8:30 35 2 Ellen Carpenter, 35 33:09 10:42 36 3 Judith Scanlon, 39 34:31 11:08 Women 40 - 49 30 1 Jacki Lewan, 48 30:33 9:51 34 2 Janice Savinis, 47 33:08 10:41 37 3 Linda Schultz, 45 34:42 11:12 45 4 Grace Henning, 49 52:55 17:04 Women 50 & Up 33 1 Krystyna Jadlowiec, 57 31:55 10:18 41 2 Audrey Hart, 60 39:19 12:41 43 3 Marirse Radelet, 63 42:21 13:40
Top

Return to home page.