GOMER DAVIS 5K PUMPKIN CHASE

Wilmerding, PA

Nov. 10, 2007

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


        CLASS
 PLACE PLACE           FINISHER          TIME    PACE

    1       Doug Basinski, 36           17:51    5:45

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

2 1 Eric Rankin, 34 18:39 6:01 3 1 Kenny Schutter, 17 18:53 6:05 4 2 Frankie Ross, 38 19:09 6:11 5 1 Dennis Bierbower, 50 19:13 6:12 6 1 Charles Weaver, 48 19:22 6:15 7 2 Mark Malagodi, 44 19:50 6:24 8 3 Walter Bennett, 42 20:28 6:36 9 1 Bob Cunningham, 24 20:35 6:38 10 2 Ron Romanoff, 51 20:37 6:39 11 3 Mark Bacco, 30 21:11 6:50
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

12 4 Scott Doms, 38 21:55 7:04 13 5 Patrick Cunningham, 36 21:57 7:05 14 4 Ron Kuster, 45 22:10 7:09 15 6 Reno Carini, 30 22:12 7:10 16 1 John Antinossi, 63 22:50 7:22 17 2 Lou Alaskins, 67 23:14 7:30 18 Barb Drago, 20* 23:28 7:34 19 3 Darrell Fatalsky, 55 23:49 7:41 20 1 Tamara Hale, 42* 23:56 7:43 21 4 Joe Silverio, 58 23:57 7:44 22 5 Ken Schutter, 52 23:59 7:44 23 6 Art Torok, 57 24:00 7:45 24 2 Josh Burkhardt, 19 24:09 7:47 25 5 Stephan Bannister, 43 24:20 7:51 26 1 Nicole Lacava, 28* 24:37 7:56 27 1 Sean Lane, 12 24:38 7:57 28 2 Judy Kuyat, 43* 24:39 7:57 29 7 Fred Belmondo, 53 24:41 7:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

30 6 Jeff Bluman, 45 24:48 8:00 31 7 Ronald Duursma, 49 25:12 8:08 32 1 Kaitlyn Figurelli, 12* 25:14 8:08 33 8 Bob Capranica, 51 25:18 8:10 34 1 Shawna Woodward, 31* 25:21 8:11 35 2 Kim Sonafelt, 39* 25:26 8:12 36 8 Vincent Sonafelt, 40 25:33 8:15 37 9 Larry Irr, 55 25:54 8:21 38 3 John O'Donnell, 60 25:56 8:22 39 7 Ken Soliday, 36 25:58 8:23 40 9 Mike Berkenpas, 47 26:12 8:27 41 3 Lisa Rankin, 33* 26:34 8:34 42 2 Alexis Fatalsky, 25* 26:55 8:41 43 3 Cheri Berkenpas, 46* 27:02 8:43 44 10 Jim Caputo, 46 27:24 8:50 45 1 Lou Lodivico, 83 27:33 8:53 46 11 Blake Headen, 40 27:42 8:56 47 10 Ken Balkey, 56 27:52 8:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

48 12 Dennis Brown, 40 28:05 9:04 49 4 Norman Franke, 62 28:13 9:06 50 8 Andrew McNelis, 37 28:48 9:17 51 9 Kris Baker, 32 29:07 9:24 52 2 Megan Baker, 4* 29:08 9:24 53 2 Stephen Bannister, 11 29:15 9:26 54 5 John Berda, 63 29:34 9:32 55 3 Rachel Wentworth, 28* 29:34 9:32 56 4 Carolyn Carini, 31* 30:02 9:41 57 3 Mark Edwards, 8 30:10 9:44 58 10 Joe Clemonic, 36 30:11 9:44 59 1 Jan Nehilla, 52* 30:12 9:45 60 11 William Seman, 32 30:18 9:46 61 6 Grant Anderson, 67 30:23 9:48
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

62 4 Kathy Bierbower, 49* 31:50 10:16 63 11 Bob, 51 32:07 10:22 64 2 Justin Wentworth, 27 32:20 10:26 65 12 Ed Kocher, 57 32:54 10:37 66 5 Catherine Seman, 33* 34:02 10:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

67 13 Thomas Mullan, 55 34:33 11:09 68 7 Michael Joyce, 64 35:15 11:22 69 2 Rebecca Parry, 51* 35:44 11:32
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

70 12 Jason Ours, 31 37:58 12:15 71 3 Karen Rushnock, 53* 38:39 12:28 72 6 Valerie McNelis, 36* 40:07 12:56 73 4 Donovan McNelis, 10 40:09 12:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

74 14 Paul Dumm, 55 41:03 13:15 75 13 Terrance Givens, 44 41:22 13:21 76 7 Theresa Ames, 33* 42:33 13:44
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

77 15 John Pawlik, 57 45:48 14:46 78 8 Dennis Murphy, 66 45:49 14:47 79 13 Timothy Murphy, 37 45:51 14:47
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

80 1 Mary Ellen McShea, 75* 50:56 16:26 "*" indicates females 4 finishers among Men 12 & Under 2 finishers among Men 16 - 19 2 finishers among Men 20 - 29 13 finishers among Men 30 - 39 13 finishers among Men 40 - 49 15 finishers among Men 50 - 59 8 finishers among Men 60 - 69 1 finishers among Men 70 & Up 2 finishers among Women 12 & Under 3 finishers among Women 20 - 29 7 finishers among Women 30 - 39 4 finishers among Women 40 - 49 3 finishers among Women 50 - 59 1 finishers among Women 70 & Up 59 male finishers 21 female finishers 80 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Open Men 1 1 Doug Basinski, 36 17:51 5:45 Open Women 18 1 Barb Drago, 20 23:28 7:34 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men 12 & Under 27 1 Sean Lane, 12 24:38 7:57 53 2 Stephen Bannister, 11 29:15 9:26 57 3 Mark Edwards, 8 30:10 9:44 73 4 Donovan McNelis, 10 40:09 12:57 Men 16 - 19 3 1 Kenny Schutter, 17 18:53 6:05 24 2 Josh Burkhardt, 19 24:09 7:47 Men 20 - 29 9 1 Bob Cunningham, 24 20:35 6:38 64 2 Justin Wentworth, 27 32:20 10:26 Men 30 - 39 2 1 Eric Rankin, 34 18:39 6:01 4 2 Frankie Ross, 38 19:09 6:11 11 3 Mark Bacco, 30 21:11 6:50 12 4 Scott Doms, 38 21:55 7:04 13 5 Patrick Cunningham, 36 21:57 7:05 15 6 Reno Carini, 30 22:12 7:10 39 7 Ken Soliday, 36 25:58 8:23 50 8 Andrew McNelis, 37 28:48 9:17 51 9 Kris Baker, 32 29:07 9:24 58 10 Joe Clemonic, 36 30:11 9:44 60 11 William Seman, 32 30:18 9:46 70 12 Jason Ours, 31 37:58 12:15 79 13 Timothy Murphy, 37 45:51 14:47 Men 40 - 49 6 1 Charles Weaver, 48 19:22 6:15 7 2 Mark Malagodi, 44 19:50 6:24 8 3 Walter Bennett, 42 20:28 6:36 14 4 Ron Kuster, 45 22:10 7:09 25 5 Stephan Bannister, 43 24:20 7:51 30 6 Jeff Bluman, 45 24:48 8:00 31 7 Ronald Duursma, 49 25:12 8:08 36 8 Vincent Sonafelt, 40 25:33 8:15 40 9 Mike Berkenpas, 47 26:12 8:27 44 10 Jim Caputo, 46 27:24 8:50 46 11 Blake Headen, 40 27:42 8:56 48 12 Dennis Brown, 40 28:05 9:04 75 13 Terrance Givens, 44 41:22 13:21 Men 50 - 59 5 1 Dennis Bierbower, 50 19:13 6:12 10 2 Ron Romanoff, 51 20:37 6:39 19 3 Darrell Fatalsky, 55 23:49 7:41 21 4 Joe Silverio, 58 23:57 7:44 22 5 Ken Schutter, 52 23:59 7:44 23 6 Art Torok, 57 24:00 7:45 29 7 Fred Belmondo, 53 24:41 7:58 33 8 Bob Capranica, 51 25:18 8:10 37 9 Larry Irr, 55 25:54 8:21 47 10 Ken Balkey, 56 27:52 8:59 63 11 Bob, 51 32:07 10:22 65 12 Ed Kocher, 57 32:54 10:37 67 13 Thomas Mullan, 55 34:33 11:09 74 14 Paul Dumm, 55 41:03 13:15 77 15 John Pawlik, 57 45:48 14:46 Men 60 - 69 16 1 John Antinossi, 63 22:50 7:22 17 2 Lou Alaskins, 67 23:14 7:30 38 3 John O'Donnell, 60 25:56 8:22 49 4 Norman Franke, 62 28:13 9:06 54 5 John Berda, 63 29:34 9:32 61 6 Grant Anderson, 67 30:23 9:48 68 7 Michael Joyce, 64 35:15 11:22 78 8 Dennis Murphy, 66 45:49 14:47 Men 70 & Up 45 1 Lou Lodivico, 83 27:33 8:53 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women 12 & Under 32 1 Kaitlyn Figurelli, 12 25:14 8:08 52 2 Megan Baker, 4 29:08 9:24 Women 20 - 29 26 1 Nicole Lacava, 28 24:37 7:56 42 2 Alexis Fatalsky, 25 26:55 8:41 55 3 Rachel Wentworth, 28 29:34 9:32 Women 30 - 39 34 1 Shawna Woodward, 31 25:21 8:11 35 2 Kim Sonafelt, 39 25:26 8:12 41 3 Lisa Rankin, 33 26:34 8:34 56 4 Carolyn Carini, 31 30:02 9:41 66 5 Catherine Seman, 33 34:02 10:59 72 6 Valerie McNelis, 36 40:07 12:56 76 7 Theresa Ames, 33 42:33 13:44 Women 40 - 49 20 1 Tamara Hale, 42 23:56 7:43 28 2 Judy Kuyat, 43 24:39 7:57 43 3 Cheri Berkenpas, 46 27:02 8:43 62 4 Kathy Bierbower, 49 31:50 10:16 Women 50 - 59 59 1 Jan Nehilla, 52 30:12 9:45 69 2 Rebecca Parry, 51 35:44 11:32 71 3 Karen Rushnock, 53 38:39 12:28 Women 70 & Up 80 1 Mary Ellen McShea, 75 50:56 16:26
Top

Return to home page.