FIGHT FOR LIFE 5K RUN

Apollo, PA

Nov. 17, 2007

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.


        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE        TEAM

    1       Cory Steinhagen, 19, Sarver, PA             17:40    5:42  
    2       Mike Fugate, 17, Cabot, PA                  17:45    5:43  
    3       Brian Forester, 37, Cabot, PA               18:13    5:52  
    4    1  Eric Rankin, 34, N. Huntingdon, PA          18:19    5:54  

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

5 1 Dennis Bierbower, 50, Irwin, PA 18:42 6:02 6 1 Sergi Dines, 16, Freeport, PA 18:50 6:04 7 1 Charlie Weaver, 48, Belle Vernon, PA 18:55 6:06 8 2 Rich Makin, 50, Saxonburg, PA 18:57 6:07 9 1 Francis Molinaro, 43, Connellsville, PA 18:59 6:07 10 2 Alex Weaver, 16, Belle Vernon, PA 19:01 6:08 11 3 Mitch Nielsen, 17, White Oak, PA 19:04 6:09 12 1 Philip Westlake, 36, Murrysville, PA 19:05 6:09 13 2 Dan Daum, 38, Monogahela, PA 19:33 6:18 14 Jeannie Bujdos, 15*, Indiana, PA 19:34 6:18 15 1 Pat Obrien, 24, Gibsonia, PA 19:35 6:19 16 2 Walter Bennett, 42, Belle Vernon, PA 19:47 6:23 17 2 Mike Hollowniczky, 45, New Concord, OH 19:51 6:24 18 3 Warren Smith, 54, Pittsburgh, PA 20:05 6:29 19 4 Scott Slaney, 13, Mars, PA 20:10 6:30 20 3 Don Gibbon, 42, Indiana, PA 20:31 6:37 Clydesdale 21 2 Mark Bacco, 30, White Oak, PA 20:40 6:40
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

22 3 Keith Blayden, 39, Lower Burrell, PA 22:01 7:06 23 Alisha Lacerda, 17*, Elderton, PA 22:09 7:08 24 4 James Varner, 52, Ford City, PA 22:09 7:09 25 Crystal Sherlock, 17*, McKeesport, PA 22:31 7:16 26 1 John Swauger, 56, Indiana, PA 22:32 7:16 27 2 Ray A. Shamberger, 55, Greensburg, PA 22:34 7:17 28 3 Michael McGuire, 32, Ft. Campbell, KY 22:59 7:25 29 1 Laura Willby, 29*, Irwin, PA 23:09 7:28 30 5 Randy Fetterman, 54, Homer City, PA 23:11 7:29 31 1 Dorothy Moxie, 42*, Sarver, PA 23:13 7:29 32 3 David Miller, 49, Indiana, PA 23:16 7:30 33 4 Scott Bowman, 42, Indiana, PA 23:32 7:35 34 1 Wendy Recio, 45*, Cabot, PA 23:39 7:38 35 3 Eugene McClain, 56, Monaca, PA 23:45 7:39 36 1 Veronica Bujdos, 13*, Indiana, PA 23:54 7:42 37 2 Mary Jean Bujdos, 45*, Indiana, PA 23:55 7:43 38 2 Kaitlin Piper, 13*, Monroeville, PA 24:08 7:47 39 5 Shawn Love, 41, Leechburg, PA 24:12 7:48 40 6 Lou Lacava, 41, Plum, PA 24:40 7:57
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

41 2 Nicole Lacava, 28*, Plum, PA 24:52 8:01 42 4 Ron Duursma, 49, Wexford, PA 24:56 8:02 43 5 Tim Toy, 47, Vandegrift, PA 25:06 8:06 Clydesdale 44 6 Tim Piper, 45, Monroeville, PA 25:09 8:07 45 3 Emily Bauer, 17*, Homer City, PA 25:11 8:07 46 1 Ralph Ross, 71, New Kensington, PA 25:15 8:08 47 3 Trisha Pollock, 27*, Shelocta, PA 25:19 8:10 48 6 Rudy Levcik, 52, Greensburg, PA 25:25 8:12 Survivor 49 1 Lisa Rankin, 33*, N. Huntingdon, PA 25:58 8:22 50 7 Terry A. Skovenski, 41, Apollo, PA 26:06 8:25 51 1 Margie Sarp, 38*, Latrobe, PA 26:13 8:27 52 2 Julie Miller, 40*, N. Cambria, PA 26:22 8:30 53 4 Dan Haney, 57, Export, PA 26:27 8:32 54 1 Julie Opalka, 50*, Ford City, PA 26:32 8:33 55 1 August Manfest, 25, Apollo, PA 26:46 8:38 56 1 Jenn Kulick, 22*, Leechburg, PA 26:46 8:38 57 2 Cheryl J. Lane-McKillop, 53*, Rural Valley, PA 26:53 8:40 58 5 William L. Naser, 56, Apollo, PA 27:08 8:45 59 1 Cathy Ferrero, 56*, Cheswick,PA 27:18 8:48 60 1 Tom Fetterman, 66, Penn Run, PA 27:28 8:51 61 4 Jason Gordish, 31 27:33 8:53 62 2 Gretchen Swecker, 35*, Murrysville, PA 27:35 8:54 63 3 Wendy Hager Sigler, 41*, Ligonier, PA 27:38 8:55
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

64 4 Aileen Bowman, 41*, Indiana, PA 27:54 9:00 65 5 Linda Ann Clark, 42*, Apollo, PA 27:57 9:01 Survivor 66 4 Merel Dursma, 16*, Survivor 28:33 9:12 Survivor 67 4 Don Kelly, 37, Saltsburg, PA 28:36 9:13 68 6 Andrew Gero, 59, Leechburg, PA 28:46 9:17 69 6 Lisa Powers, 42*, Saltsburg, PA 28:48 9:17 70 7 John Ulesiu, 55, Freeport, PA 28:50 9:18 71 7 Rob Taylor, 46, Irwin, PA 28:59 9:21 Survivor-Clydesdale 72 3 Donna Zukas, 52*, Apollo, PA 29:13 9:25 73 4 Vicky Haney, 50*, Export, PA 29:14 9:26 74 8 Doug Robinson, 42, Apollo, PA 29:16 9:26 75 1 Stanley Phillips, 62, New Kensington, PA 29:17 9:27 76 2 Grant Anderson, 67, Pittsburgh, PA 29:22 9:28 Survivor 77 3 Melanie Williams, 45*, Shelocta, PA 29:37 9:33 78 1 Baylee McGuire, 11*, Ft. Campbell, KY 29:40 9:34 79 2 Joelyne Laurinatis, 55*, Greensburg, PA 29:45 9:36 80 4 Angie Smicklo, 27*, Indiana, PA 29:51 9:38 81 2 Robert Zukas Jr, 63, Saxonburg, PA 29:53 9:38 Clydesdale 82 2 Tom Felts, 70, Murrysville, PA 29:58 9:40 83 2 Mary Miller, 23*, N Cambria, PA 30:29 9:50 84 5 Mason Toy, 13, Vandegrift, PA 30:36 9:52 85 7 Gene Orris Jr, 52, Arnold, PA 30:50 9:57 Clydesdale 86 5 Debbie Smith, 50*, Chicora, PA 30:55 9:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

87 4 Kathy Bierbower, 49*, Irwin, PA 31:13 10:04 88 2 Tim Zundel, 29, Pittsburgh, PA 31:54 10:17 89 5 Kaley Zundel, 29*, Pittsburgh, PA 31:55 10:17 90 6 Dottie Pollock, 50*, Shelocta, PA 32:42 10:33 Survivor 91 2 Jodi Crytzer - Robinson, 30*, Leechburg, PA 33:03 10:40 92 3 Russ Maxwell, 71, Pittsburgh, PA 33:31 10:49
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

93 3 Melissa Shanshala, 39*, Indiana, PA 35:35 11:28 94 7 Deb Gibbon, 43*, Indiana, PA 35:36 11:29 95 6 Anita Pollock, 29*, Indiana, PA 35:58 11:36 96 3 Tom Macmullen, 65, Pittsburgh, PA 35:59 11:36
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

97 2 Ryan Spearman, 20, Indiana, PA 38:32 12:26
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

98 1 Mary Ellen McShea, 75*, Export, PA 48:41 15:42 "*" indicates females 5 finishers among Men 13 - 19 2 finishers among Men 20 - 24 2 finishers among Men 25 - 29 4 finishers among Men 30 - 34 4 finishers among Men 35 - 39 8 finishers among Men 40 - 44 7 finishers among Men 45 - 49 7 finishers among Men 50 - 54 7 finishers among Men 55 - 59 2 finishers among Men 60 - 64 3 finishers among Men 65 - 69 3 finishers among Men 70 & Up 1 finishers among Women 10 - 12 4 finishers among Women 13 - 19 2 finishers among Women 20 - 24 6 finishers among Women 25 - 29 2 finishers among Women 30 - 34 3 finishers among Women 35 - 39 7 finishers among Women 40 - 44 4 finishers among Women 45 - 49 6 finishers among Women 50 - 54 2 finishers among Women 55 - 59 1 finishers among Women 70 & Up 57 male finishers 41 female finishers 98 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE TEAM Open Men 1 1 Cory Steinhagen, 19, Sarver, PA 17:40 5:42 2 2 Mike Fugate, 17, Cabot, PA 17:45 5:43 3 3 Brian Forester, 37, Cabot, PA 18:13 5:52 Open Women 14 1 Jeannie Bujdos, 15, Indiana, PA 19:34 6:18 23 2 Alisha Lacerda, 17, Elderton, PA 22:09 7:08 25 3 Crystal Sherlock, 17, McKeesport, PA 22:31 7:16 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE TEAM Men 13 - 19 6 1 Sergi Dines, 16, Freeport, PA 18:50 6:04 10 2 Alex Weaver, 16, Belle Vernon, PA 19:01 6:08 11 3 Mitch Nielsen, 17, White Oak, PA 19:04 6:09 19 4 Scott Slaney, 13, Mars, PA 20:10 6:30 84 5 Mason Toy, 13, Vandegrift, PA 30:36 9:52 Men 20 - 24 15 1 Pat Obrien, 24, Gibsonia, PA 19:35 6:19 97 2 Ryan Spearman, 20, Indiana, PA 38:32 12:26 Men 25 - 29 55 1 August Manfest, 25, Apollo, PA 26:46 8:38 88 2 Tim Zundel, 29, Pittsburgh, PA 31:54 10:17 Men 30 - 34 4 1 Eric Rankin, 34, N. Huntingdon, PA 18:19 5:54 21 2 Mark Bacco, 30, White Oak, PA 20:40 6:40 28 3 Michael McGuire, 32, Ft. Campbell, KY 22:59 7:25 61 4 Jason Gordish, 31 27:33 8:53 Men 35 - 39 12 1 Philip Westlake, 36, Murrysville, PA 19:05 6:09 13 2 Dan Daum, 38, Monogahela, PA 19:33 6:18 22 3 Keith Blayden, 39, Lower Burrell, PA 22:01 7:06 67 4 Don Kelly, 37, Saltsburg, PA 28:36 9:13 Men 40 - 44 9 1 Francis Molinaro, 43, Connellsville, PA 18:59 6:07 16 2 Walter Bennett, 42, Belle Vernon, PA 19:47 6:23 20 3 Don Gibbon, 42, Indiana, PA 20:31 6:37 Clydesdale 33 4 Scott Bowman, 42, Indiana, PA 23:32 7:35 39 5 Shawn Love, 41, Leechburg, PA 24:12 7:48 40 6 Lou Lacava, 41, Plum, PA 24:40 7:57 50 7 Terry A. Skovenski, 41, Apollo, PA 26:06 8:25 74 8 Doug Robinson, 42, Apollo, PA 29:16 9:26 Men 45 - 49 7 1 Charlie Weaver, 48, Belle Vernon, PA 18:55 6:06 17 2 Mike Hollowniczky, 45, New Concord, OH 19:51 6:24 32 3 David Miller, 49, Indiana, PA 23:16 7:30 42 4 Ron Duursma, 49, Wexford, PA 24:56 8:02 43 5 Tim Toy, 47, Vandegrift, PA 25:06 8:06 Clydesdale 44 6 Tim Piper, 45, Monroeville, PA 25:09 8:07 71 7 Rob Taylor, 46, Irwin, PA 28:59 9:21 Survivor-Clydesdale Men 50 - 54 5 1 Dennis Bierbower, 50, Irwin, PA 18:42 6:02 8 2 Rich Makin, 50, Saxonburg, PA 18:57 6:07 18 3 Warren Smith, 54, Pittsburgh, PA 20:05 6:29 24 4 James Varner, 52, Ford City, PA 22:09 7:09 30 5 Randy Fetterman, 54, Homer City, PA 23:11 7:29 48 6 Rudy Levcik, 52, Greensburg, PA 25:25 8:12 Survivor 85 7 Gene Orris Jr, 52, Arnold, PA 30:50 9:57 Clydesdale Men 55 - 59 26 1 John Swauger, 56, Indiana, PA 22:32 7:16 27 2 Ray A. Shamberger, 55, Greensburg, PA 22:34 7:17 35 3 Eugene McClain, 56, Monaca, PA 23:45 7:39 53 4 Dan Haney, 57, Export, PA 26:27 8:32 58 5 William L. Naser, 56, Apollo, PA 27:08 8:45 68 6 Andrew Gero, 59, Leechburg, PA 28:46 9:17 70 7 John Ulesiu, 55, Freeport, PA 28:50 9:18 Men 60 - 64 75 1 Stanley Phillips, 62, New Kensington, PA 29:17 9:27 81 2 Robert Zukas Jr, 63, Saxonburg, PA 29:53 9:38 Clydesdale Men 65 - 69 60 1 Tom Fetterman, 66, Penn Run, PA 27:28 8:51 76 2 Grant Anderson, 67, Pittsburgh, PA 29:22 9:28 Survivor 96 3 Tom Macmullen, 65, Pittsburgh, PA 35:59 11:36 Men 70 & Up 46 1 Ralph Ross, 71, New Kensington, PA 25:15 8:08 82 2 Tom Felts, 70, Murrysville, PA 29:58 9:40 92 3 Russ Maxwell, 71, Pittsburgh, PA 33:31 10:49 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE TEAM Women 10 - 12 78 1 Baylee McGuire, 11, Ft. Campbell, KY 29:40 9:34 Women 13 - 19 36 1 Veronica Bujdos, 13, Indiana, PA 23:54 7:42 38 2 Kaitlin Piper, 13, Monroeville, PA 24:08 7:47 45 3 Emily Bauer, 17, Homer City, PA 25:11 8:07 66 4 Merel Dursma, 16, Survivor 28:33 9:12 Survivor Women 20 - 24 56 1 Jenn Kulick, 22, Leechburg, PA 26:46 8:38 83 2 Mary Miller, 23, N Cambria, PA 30:29 9:50 Women 25 - 29 29 1 Laura Willby, 29, Irwin, PA 23:09 7:28 41 2 Nicole Lacava, 28, Plum, PA 24:52 8:01 47 3 Trisha Pollock, 27, Shelocta, PA 25:19 8:10 80 4 Angie Smicklo, 27, Indiana, PA 29:51 9:38 89 5 Kaley Zundel, 29, Pittsburgh, PA 31:55 10:17 95 6 Anita Pollock, 29, Indiana, PA 35:58 11:36 Women 30 - 34 49 1 Lisa Rankin, 33, N. Huntingdon, PA 25:58 8:22 91 2 Jodi Crytzer - Robinson, 30, Leechburg, PA 33:03 10:40 Women 35 - 39 51 1 Margie Sarp, 38, Latrobe, PA 26:13 8:27 62 2 Gretchen Swecker, 35, Murrysville, PA 27:35 8:54 93 3 Melissa Shanshala, 39, Indiana, PA 35:35 11:28 Women 40 - 44 31 1 Dorothy Moxie, 42, Sarver, PA 23:13 7:29 52 2 Julie Miller, 40, N. Cambria, PA 26:22 8:30 63 3 Wendy Hager Sigler, 41, Ligonier, PA 27:38 8:55 64 4 Aileen Bowman, 41, Indiana, PA 27:54 9:00 65 5 Linda Ann Clark, 42, Apollo, PA 27:57 9:01 Survivor 69 6 Lisa Powers, 42, Saltsburg, PA 28:48 9:17 94 7 Deb Gibbon, 43, Indiana, PA 35:36 11:29 Women 45 - 49 34 1 Wendy Recio, 45, Cabot, PA 23:39 7:38 37 2 Mary Jean Bujdos, 45, Indiana, PA 23:55 7:43 77 3 Melanie Williams, 45, Shelocta, PA 29:37 9:33 87 4 Kathy Bierbower, 49, Irwin, PA 31:13 10:04 Women 50 - 54 54 1 Julie Opalka, 50, Ford City, PA 26:32 8:33 57 2 Cheryl J. Lane-McKillop, 53, Rural Valley, PA 26:53 8:40 72 3 Donna Zukas, 52, Apollo, PA 29:13 9:25 73 4 Vicky Haney, 50, Export, PA 29:14 9:26 86 5 Debbie Smith, 50, Chicora, PA 30:55 9:58 90 6 Dottie Pollock, 50, Shelocta, PA 32:42 10:33 Survivor Women 55 - 59 59 1 Cathy Ferrero, 56, Cheswick,PA 27:18 8:48 79 2 Joelyne Laurinatis, 55, Greensburg, PA 29:45 9:36 Women 70 & Up 98 1 Mary Ellen McShea, 75, Export, PA 48:41 15:42
Top

Return to home page.