PIAA DISTRICT II GIRLS A

ELK LAKE HS

Oct. 22, 2014

COLD, WINDY, WINDY, WINDY!!!!
Results by WWW.RUNHIGH.COM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Holy Cross               27    1    2    4    9   11   16   19    20:33    1:45
  2 Elk Lake                 44    3    5    7   14   15   21   39    21:11    2:01
  3 Wyoming Seminary         91    6   10   20   26   29   32   37    23:06    4:14
  4 Riverside (Taylor, Pa   116    8   18   25   31   34   43   51    23:46    4:09
  5 Susquehanna Comm        121   12   13   23   33   40   41   48    23:51    4:02
  6 Mid Valley              169   22   27   36   38   46              25:20    2:26
  7 Dunmore                 199   24   30   42   49   54   60         26:29    5:08
  8 Lackawanna Trail        204   17   28   44   57   58   62         27:01    8:13
  9 Mmi Prep                255   45   50   52   53   55   63         28:37    3:23
 10 Meyers                  258   35   47   56   59   61   64         29:14    6:44

Incomplete Teams: Blue Ridge, Forest City Regional, Lakeland, Mountain View, Old Forge

Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE



1. Holy Cross
    1  Mackenzie Greenfield, Jr   19:45    6:22
    2  Lexi Walsh, Fr             19:58    6:26
    4  Tess Kearns, Sr            20:14    6:31
    9  Abby Guziewicz, So         21:16    6:51
   11  Abby Corrigan, So          21:30    6:56
   16  Mollie Burda, Fr           22:30    7:15
   19  Megan Healy, So            23:26    7:33
Total Time = 1:42:43     Total Places = 27


2. Elk Lake
    3  Katie Bennett, Jr          20:12    6:31
    5  Justine Johns, So          20:33    6:38
    7  Kenzie Jones, Sr           20:45    6:41
   14  Keri Jones, So             22:08    7:08
   15  Jenny Vanetten, Sr         22:13    7:10
   21  Andrea Rockefeller, So     24:04    7:46
   39  Korena Kraynak, So         25:54    8:21
Total Time = 1:45:51     Total Places = 44

3. Wyoming Seminary
    6  Tara Kupsky, Fr            20:41    6:40
   10  Paige Kupsky, Jr           21:23    6:54
   20  Julia Klingberg, Jr        24:01    7:45
   26  Madison Sweitzer, Sr       24:30    7:54
   29  Drishti Maniar, Sr         24:54    8:02
   32  Jordyn Rickrode, Sr        25:02    8:04
   37  Marissa Lacomis, Jr        25:42    8:17
Total Time = 1:55:29     Total Places = 91

4. Riverside (Taylor, Pa
    8  Cassie Semyon, Sr          21:13    6:50
   18  Atlee Houser, So           22:43    7:20
   25  Mia Spinelli, So           24:29    7:54
   31  Alyssa Mendos, Sr          25:01    8:04
   34  Sarah Murphy, Sr           25:21    8:10
   43  Abby Fairclough, Fr        26:15    8:28
   51  Emma Burne, So             28:35    9:13
Total Time = 1:58:47     Total Places = 116

5. Susquehanna Comm
   12  Skyla Wilson, Fr           21:56    7:04
   13  Mikayla Hargett, Sr        22:00    7:06
   23  Alyssa Sweeney, Jr         24:12    7:48
   33  Kelsey Swartz, Fr          25:07    8:06
   40  Kayla Swartz, Sr           25:57    8:22
   41  Elizabeth Delaney, Fr      26:02    8:24
   48  Ivy Christensen, Sr        27:14    8:47
Total Time = 1:59:12     Total Places = 121

6. Mid Valley
   22  Marianna Gerrity, So       24:04    7:46
   27  Marissa Bennici, Jr        24:39    7:57
   36  Skye Woods, Jr             25:38    8:16
   38  Brianna Bennici, Sr        25:45    8:18
   46  Alyssa Mozda, Jr           26:30    8:33
Total Time = 2:06:36     Total Places = 169

7. Dunmore
   24  Nicole Marzzacco, So       24:14    7:49
   30  Nicolette Lucas, So        24:58    8:03
   42  Emily Sheehan, Jr          26:05    8:25
   49  Danielle Higgins, Sr       27:44    8:57
   54  Megan Hartshorn, Jr        29:22    9:28
   60  Celia Hartshorn, Jr        31:04   10:01
Total Time = 2:12:23     Total Places = 199

8. Lackawanna Trail
   17  Ashleigh Clarke, So        22:41    7:19
   28  Amanda Kinback, Jr         24:50    8:01
   44  Taryn Matti, Sr            26:25    8:31
   57  Lilli Martin, Fr           30:16    9:46
   58  Anna Kane, Jr              30:53    9:58
   62  Cassandra Brown, So        32:47   10:34
Total Time = 2:15:05     Total Places = 204

9. Mmi Prep
   45  Kara Sitch, Jr             26:26    8:31
   50  Lexie Van Hoekelen, Sr     28:23    9:09
   52  Gabby Demelfi, So          29:08    9:24
   53  Chiara Demelfi, Sr         29:19    9:27
   55  Sara Davis, Jr             29:49    9:37
   63  Erin Sari, So              34:19   11:04
Total Time = 2:23:05     Total Places = 255

10. Meyers
   35  Kasidi Unger, Jr           25:38    8:16
   47  Victoria Kwok, Jr          27:03    8:44
   56  Ciara Case, Sr             30:07    9:43
   59  Nicole St. Preux, Sr       31:00   10:00
   61  Nikole Harrington, Sr      32:21   10:26
   64  Elyzabeth Nadeak, Jr       34:54   11:15
Total Time = 2:26:09     Total Places = 258
        TEAM                                1 MILE      FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME         TIME      PACE        TEAM

Top

1 1 Mackenzie Greenfield, Jr 6:04 19:45 6:22 Holy Cross 2 2 Lexi Walsh, Fr 6:04 19:58 6:26 Holy Cross 3 3 Katie Bennett, Jr 6:08 20:12 6:31 Elk Lake 4 4 Tess Kearns, Sr 6:06 20:14 6:31 Holy Cross 5 5 Justine Johns, So 6:15 20:33 6:38 Elk Lake 6 6 Tara Kupsky, Fr 6:15 20:41 6:40 Wyoming Seminary 7 7 Kenzie Jones, Sr 6:04 20:45 6:41 Elk Lake 8 Brooke Estadt, So 6:21 21:06 6:48 Lakeland 9 8 Cassie Semyon, Sr 6:29 21:13 6:50 Riverside (Taylor, Pa 10 9 Abby Guziewicz, So 6:25 21:16 6:51 Holy Cross 11 10 Paige Kupsky, Jr 6:20 21:23 6:54 Wyoming Seminary 12 11 Abby Corrigan, So 6:21 21:30 6:56 Holy Cross


Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

13 12 Skyla Wilson, Fr 6:28 21:56 7:04 Susquehanna Comm 14 13 Mikayla Hargett, Sr 6:38 22:00 7:06 Susquehanna Comm 15 14 Keri Jones, So 6:26 22:08 7:08 Elk Lake 16 15 Jenny Vanetten, Sr 6:43 22:13 7:10 Elk Lake 17 Jennifer Korty, So 6:34 22:15 7:10 Forest City Regional 18 Casey Purdum, Sr 6:28 22:22 7:13 Blue Ridge 19 16 Mollie Burda, Fr 6:54 22:30 7:15 Holy Cross 20 17 Ashleigh Clarke, So 6:42 22:41 7:19 Lackawanna Trail 21 18 Atlee Houser, So 6:45 22:43 7:20 Riverside (Taylor, Pa 22 Jessie Purdum, So 6:57 22:45 7:20 Blue Ridge 23 19 Megan Healy, So 7:03 23:26 7:33 Holy Cross 24 20 Julia Klingberg, Jr 6:59 24:01 7:45 Wyoming Seminary 25 21 Andrea Rockefeller, So 7:34 24:04 7:46 Elk Lake 26 22 Marianna Gerrity, So 7:17 24:04 7:46 Mid Valley 27 23 Alyssa Sweeney, Jr 7:11 24:12 7:48 Susquehanna Comm 28 24 Nicole Marzzacco, So 7:19 24:14 7:49 Dunmore 29 Dorie Penny, Jr 7:23 24:20 7:51 Blue Ridge 30 Amber Brecht, Jr 7:24 24:22 7:51 Blue Ridge 31 25 Mia Spinelli, So 7:21 24:29 7:54 Riverside (Taylor, Pa 32 26 Madison Sweitzer, Sr 7:21 24:30 7:54 Wyoming Seminary 33 27 Marissa Bennici, Jr 7:17 24:39 7:57 Mid Valley
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

34 28 Amanda Kinback, Jr 7:32 24:50 8:01 Lackawanna Trail 35 29 Drishti Maniar, Sr 7:24 24:54 8:02 Wyoming Seminary 36 30 Nicolette Lucas, So 7:22 24:58 8:03 Dunmore 37 31 Alyssa Mendos, Sr 7:23 25:01 8:04 Riverside (Taylor, Pa 38 32 Jordyn Rickrode, Sr 7:37 25:02 8:04 Wyoming Seminary 39 33 Kelsey Swartz, Fr 7:26 25:07 8:06 Susquehanna Comm 40 34 Sarah Murphy, Sr 7:52 25:21 8:10 Riverside (Taylor, Pa 41 35 Kasidi Unger, Jr 7:48 25:38 8:16 Meyers 42 36 Skye Woods, Jr 7:47 25:38 8:16 Mid Valley 43 37 Marissa Lacomis, Jr 7:47 25:42 8:17 Wyoming Seminary 44 38 Brianna Bennici, Sr 7:22 25:45 8:18 Mid Valley 45 39 Korena Kraynak, So 7:36 25:54 8:21 Elk Lake 46 40 Kayla Swartz, Sr 7:30 25:57 8:22 Susquehanna Comm 47 41 Elizabeth Delaney, Fr 7:30 26:02 8:24 Susquehanna Comm 48 42 Emily Sheehan, Jr 8:07 26:05 8:25 Dunmore 49 43 Abby Fairclough, Fr 7:58 26:15 8:28 Riverside (Taylor, Pa 50 3ws4vxm 7:46 26:16 8:28 51 Lannie Sarnoski, So 7:45 26:16 8:28 Lakeland 52 Alexandra Nocera, Fr 7:46 26:23 8:30 Old Forge 53 44 Taryn Matti, Sr 8:07 26:25 8:31 Lackawanna Trail 54 45 Kara Sitch, Jr 7:53 26:26 8:31 Mmi Prep 55 46 Alyssa Mozda, Jr 7:53 26:30 8:33 Mid Valley 56 Gianna Baresse, Fr 8:03 26:35 8:34 Old Forge 57 Amanda Moran, So 8:03 26:43 8:37 Mountain View 58 Francesca Samony, So 8:05 26:44 8:37 Old Forge 59 47 Victoria Kwok, Jr 7:52 27:03 8:44 Meyers 60 48 Ivy Christensen, Sr 6:38 27:14 8:47 Susquehanna Comm 61 Lindsay Jones, Jr 8:13 27:37 8:54 Lakeland 62 49 Danielle Higgins, Sr 8:24 27:44 8:57 Dunmore
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

63 50 Lexie Van Hoekelen, Sr 8:23 28:23 9:09 Mmi Prep 64 51 Emma Burne, So 8:30 28:35 9:13 Riverside (Taylor, Pa 65 Sabrina Lewis, So 8:37 29:03 9:22 Mountain View 66 52 Gabby Demelfi, So 8:34 29:08 9:24 Mmi Prep 67 53 Chiara Demelfi, Sr 8:34 29:19 9:27 Mmi Prep 68 54 Megan Hartshorn, Jr 9:01 29:22 9:28 Dunmore 69 Makayla Kresefski, So 8:31 29:29 9:30 Old Forge 70 55 Sara Davis, Jr 9:02 29:49 9:37 Mmi Prep 71 56 Ciara Case, Sr 8:43 30:07 9:43 Meyers 72 Sarah Carpenetti, Fr 9:03 30:12 9:44 Mountain View 73 57 Lilli Martin, Fr 9:00 30:16 9:46 Lackawanna Trail 74 58 Anna Kane, Jr 9:22 30:53 9:58 Lackawanna Trail
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

75 59 Nicole St. Preux, Sr 9:45 31:00 10:00 Meyers 76 60 Celia Hartshorn, Jr 9:01 31:04 10:01 Dunmore 77 61 Nikole Harrington, Sr 9:41 32:21 10:26 Meyers 78 62 Cassandra Brown, So 9:27 32:47 10:34 Lackawanna Trail
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

79 63 Erin Sari, So 9:43 34:19 11:04 Mmi Prep 80 64 Elyzabeth Nadeak, Jr 10:32 34:54 11:15 Meyers 81 Lauren Cook, Sr 10:45 35:38 11:30 Forest City Regional 1 finishers among Males (no age given) 11 finishers among Women Under 2 25 finishers among Women 2 - 2 22 finishers among Women 3 - 3 22 finishers among Women 4 - 4 1 male finishers 80 female finishers 81 total finishers

Return to home page.