PIAA DISTRICT II GIRLS AA

ELK LAKE HS

Oct. 22, 2014

COLD, WINDY, WINDY, WINDY!!!!
Results by WWW.RUNHIGH.COM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Scranton Prep            57    4    7   12   13   21   35   42    20:34    1:20
  2 Dallas                   86    1    2   25   28   30   61   65    20:48    2:49
  3 Abington Heights         88    5   16   17   24   26   32   55    21:04    1:36
  4 North Pocono            112    6   14   18   29   45   58   86    21:23    2:50
  5 Lake-Lehman             120    9   22   23   27   39   50   68    21:29    2:17
  6 Tunkhannock Area        160    3    8   31   51   67   69   73    21:53    4:15
  7 Holy Redeemer           191   11   20   37   52   71   77   81    22:25    4:08
  8 Honesdale               222   34   41   46   48   53   62   64    22:53    1:09
  9 Crestwood               263   15   38   60   66   84   91   98    23:27    5:22
 10 Valley View             268   43   44   49   56   76   78   79    23:27    2:18
 11 Montrose                279   10   36   70   80   83              23:47    5:32
 12 Berwick                 305   19   47   63   82   94              24:42    8:39
 13 Wyoming Area            352   33   72   75   85   87   89         25:04    4:55
 14 Northwest               355   40   54   74   92   95   96   97    25:57    7:29
 15 Western Wayne           387   57   59   88   90   93              26:14    5:49

Incomplete Teams: Hanover Area, Nanticoke
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE



1. Scranton Prep
    4  Erin Feeney, Jr            19:57    6:26
    7  Emly Carr, Sr              20:12    6:31
   12  Mary Lundin, Sr            20:37    6:39
   13  Clare Schoen, Sr           20:43    6:41
   21  Kate Reilly, Jr            21:17    6:52
   35  Megan Moran, Sr            22:22    7:13
   42  Allison Walsh, Fr          22:42    7:19
Total Time = 1:42:46     Total Places = 57


2. Dallas
    1  Ally Rome, Jr              19:10    6:11
    2  Lindsey Oremus, Sr         19:22    6:15
   25  Rebecca Balara, Fr         21:38    6:58
   28  Riley Oremus, So           21:51    7:03
   30  Katie Grose, Jr            21:59    7:05
   61  Beth Grose, So             23:44    7:39
   65  Maxine Derome, So          23:54    7:43
Total Time = 1:44:00     Total Places = 86

3. Abington Heights
    5  Katie Dammer, Fr           20:08    6:30
   16  Alex Scheuermann, So       20:59    6:46
   17  Carly Danoski, Jr          21:03    6:47
   24  Meghan Beahan, Jr          21:24    6:54
   26  Emma Marion, Fr            21:43    7:00
   32  Annie Wesolowski, So       22:00    7:06
   55  Reagan Gilman, Jr          23:27    7:34
Total Time = 1:45:17     Total Places = 88

4. North Pocono
    6  Kaitlyn Lewis, Sr          20:10    6:30
   14  Abby Haines, Jr            20:48    6:43
   18  Joanna Bernatowicz, Jr     21:03    6:47
   29  Grace Hamilton, So         21:52    7:03
   45  Kaleigh Orr, Sr            22:59    7:25
   58  Kristen Rossignol, So      23:32    7:35
   86  Cassie Caparo, Jr          26:45    8:38
Total Time = 1:46:52     Total Places = 112

5. Lake-Lehman
    9  Jade Fry, Fr               20:20    6:33
   22  Krystin Chaga, Fr          21:18    6:52
   23  Julia Hutsko, Jr           21:22    6:53
   27  Lindsay Pembleton, Jr      21:46    7:01
   39  Olivia Vasey, Fr           22:36    7:17
   50  Rebecca Ford, So           23:13    7:29
   68  Marie Johns, Jr            24:03    7:45
Total Time = 1:47:22     Total Places = 120

6. Tunkhannock Area
    3  Maggie Toczko, Jr          19:47    6:23
    8  Erin Rome, Sr              20:20    6:33
   31  Alexa Prebola, Sr          21:59    7:05
   51  Megan Manglaviti, Jr       23:15    7:30
   67  Lindsay Heck, Jr           24:01    7:45
   69  Morgan Manglaviti, Jr      24:20    7:51
   73  Taylor Schultz, Jr         24:41    7:58
Total Time = 1:49:22     Total Places = 160

7. Holy Redeemer
   11  Olivia Gregario, Sr        20:28    6:36
   20  Izzie Updike, Jr           21:11    6:50
   37  Olivia Greer, Jr           22:27    7:14
   52  Katy Gereda, Sr            23:21    7:32
   71  Cameron Ford, Sr           24:36    7:56
   77  Molly Holmes, So           25:04    8:05
   81  Bridget Dugan, So          25:41    8:17
Total Time = 1:52:03     Total Places = 191

8. Honesdale
   34  Kiara Mayers, So           22:15    7:10
   41  Cheyenne Schneider, So     22:41    7:19
   46  Lindsay Hilton, Jr         23:00    7:25
   48  Sarina Vandelinde, Jr      23:02    7:26
   53  Faith Howell, So           23:23    7:33
   62  Diane Kille, So            23:44    7:39
   64  Mika Brauser, Fr           23:52    7:42
Total Time = 1:54:21     Total Places = 222

9. Crestwood
   15  Kailee Traficante, Sr      20:51    6:43
   38  Megan Knorr, Sr            22:33    7:16
   60  April Panas, Sr            23:41    7:38
   66  Ashley Paranich, Jr        23:57    7:43
   84  Kate Snipas, So            26:12    8:27
   91  Stephanie Thorpe, So       28:28    9:11
   98  Alyson Muse, So            33:53   10:56
Total Time = 1:57:14     Total Places = 263

10. Valley View
   43  Nicole Welsch, So          22:45    7:20
   44  Alexandria Caljean, Sr     22:49    7:22
   49  Alyssa Boshman, Sr         23:08    7:28
   56  Olivia Pisarski, Fr        23:27    7:34
   76  Ava Gambucci, Sr           25:03    8:05
   78  Lydia Carey, So            25:13    8:08
   79  Christina Parry, Jr        25:16    8:09
Total Time = 1:57:12     Total Places = 268

11. Montrose
   10  Emma Washo, Sr             20:25    6:35
   36  Angela Russell, Sr         22:23    7:13
   70  Taylor Warner, Jr          24:32    7:55
   80  Courtney Henry, So         25:38    8:16
   83  Genna Smith, So            25:57    8:22
Total Time = 1:58:55     Total Places = 279

12. Berwick
   19  Sam Dyer, Jr               21:03    6:47
   47  Bryn Surkin, Sr            23:02    7:26
   63  Liz Dyer, Sr               23:51    7:42
   82  Courtney Golomb, Sr        25:50    8:20
   94  Madie Fischer, Sr          29:42    9:35
Total Time = 2:03:28     Total Places = 305

13. Wyoming Area
   33  Addison Orzel, Fr          22:06    7:08
   72  Sarah Holweg, Fr           24:40    7:57
   75  Mackenzie Bilbow, Jr       24:56    8:03
   85  Gwen Glatz, Fr             26:37    8:35
   87  Emily Yarmey, Jr           27:00    8:42
   89  Mackenzie Pegg, So         27:20    8:49
Total Time = 2:05:19     Total Places = 352

14. Northwest
   40  Emily Demko, So            22:39    7:18
   54  Jordan Everett, Fr         23:25    7:33
   74  Katie Jones, Jr            24:51    8:01
   92  Alijah Zielecki, So        28:41    9:15
   95  Abbie Posluszny, Fr        30:07    9:43
   96  Kelby Truchon, Sr          30:49    9:56
   97  Taylor Pawlik, Sr          30:50    9:57
Total Time = 2:09:43     Total Places = 355

15. Western Wayne
   57  Julie Alvarez, Sr          23:31    7:35
   59  Rachel Roberts, So         23:36    7:37
   88  Kayla Evans, Sr            27:20    8:49
   90  Faith Cavage, Sr           27:20    8:49
   93  Madison Kornutiak, So      29:20    9:28
Total Time = 2:11:07     Total Places = 387
        TEAM                                1 MILE      FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME         TIME      PACE        TEAM

Top

1 1 Ally Rome, Jr 6:01 19:10 6:11 Dallas 2 2 Lindsey Oremus, Sr 5:56 19:22 6:15 Dallas 3 3 Maggie Toczko, Jr 6:10 19:47 6:23 Tunkhannock Area 4 4 Erin Feeney, Jr 5:59 19:57 6:26 Scranton Prep 5 5 Katie Dammer, Fr 6:04 20:08 6:30 Abington Heights 6 6 Kaitlyn Lewis, Sr 6:11 20:10 6:30 North Pocono 7 7 Emly Carr, Sr 6:11 20:12 6:31 Scranton Prep 8 8 Erin Rome, Sr 6:12 20:20 6:33 Tunkhannock Area 9 9 Jade Fry, Fr 6:18 20:20 6:33 Lake-Lehman 10 10 Emma Washo, Sr 6:14 20:25 6:35 Montrose 11 11 Olivia Gregario, Sr 6:14 20:28 6:36 Holy Redeemer 12 12 Mary Lundin, Sr 6:12 20:37 6:39 Scranton Prep 13 13 Clare Schoen, Sr 6:13 20:43 6:41 Scranton Prep 14 14 Abby Haines, Jr 6:14 20:48 6:43 North Pocono 15 15 Kailee Traficante, Sr 6:15 20:51 6:43 Crestwood 16 16 Alex Scheuermann, So 6:26 20:59 6:46 Abington Heights 17 17 Carly Danoski, Jr 6:38 21:03 6:47 Abington Heights 18 18 Joanna Bernatowicz, Jr 6:19 21:03 6:47 North Pocono 19 19 Sam Dyer, Jr 6:30 21:03 6:47 Berwick 20 20 Izzie Updike, Jr 6:17 21:11 6:50 Holy Redeemer 21 21 Kate Reilly, Jr 6:12 21:17 6:52 Scranton Prep 22 22 Krystin Chaga, Fr 6:21 21:18 6:52 Lake-Lehman 23 23 Julia Hutsko, Jr 6:34 21:22 6:53 Lake-Lehman 24 24 Meghan Beahan, Jr 6:39 21:24 6:54 Abington Heights 25 25 Rebecca Balara, Fr 6:40 21:38 6:58 Dallas


Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

26 26 Emma Marion, Fr 6:35 21:43 7:00 Abington Heights 27 27 Lindsay Pembleton, Jr 6:26 21:46 7:01 Lake-Lehman 28 28 Riley Oremus, So 6:30 21:51 7:03 Dallas 29 29 Grace Hamilton, So 6:34 21:52 7:03 North Pocono 30 30 Katie Grose, Jr 6:32 21:59 7:05 Dallas 31 31 Alexa Prebola, Sr 6:38 21:59 7:05 Tunkhannock Area 32 32 Annie Wesolowski, So 6:38 22:00 7:06 Abington Heights 33 33 Addison Orzel, Fr 6:44 22:06 7:08 Wyoming Area 34 34 Kiara Mayers, So 6:52 22:15 7:10 Honesdale 35 35 Megan Moran, Sr 6:45 22:22 7:13 Scranton Prep 36 36 Angela Russell, Sr 6:46 22:23 7:13 Montrose 37 37 Olivia Greer, Jr 6:44 22:27 7:14 Holy Redeemer 38 38 Megan Knorr, Sr 6:36 22:33 7:16 Crestwood 39 39 Olivia Vasey, Fr 6:53 22:36 7:17 Lake-Lehman 40 40 Emily Demko, So 6:49 22:39 7:18 Northwest 41 41 Cheyenne Schneider, So 6:43 22:41 7:19 Honesdale 42 42 Allison Walsh, Fr 6:40 22:42 7:19 Scranton Prep 43 43 Nicole Welsch, So 6:43 22:45 7:20 Valley View 44 44 Alexandria Caljean, Sr 6:43 22:49 7:22 Valley View 45 45 Kaleigh Orr, Sr 6:56 22:59 7:25 North Pocono 46 46 Lindsay Hilton, Jr 6:42 23:00 7:25 Honesdale 47 47 Bryn Surkin, Sr 7:02 23:02 7:26 Berwick 48 48 Sarina Vandelinde, Jr 7:11 23:02 7:26 Honesdale 49 49 Alyssa Boshman, Sr 7:05 23:08 7:28 Valley View 50 50 Rebecca Ford, So 6:57 23:13 7:29 Lake-Lehman 51 51 Megan Manglaviti, Jr 6:58 23:15 7:30 Tunkhannock Area 52 52 Katy Gereda, Sr 7:22 23:21 7:32 Holy Redeemer 53 Kaylie Orzechowski, So 6:55 23:22 7:32 Hanover Area 54 53 Faith Howell, So 6:39 23:23 7:33 Honesdale 55 54 Jordan Everett, Fr 7:15 23:25 7:33 Northwest 56 55 Reagan Gilman, Jr 7:08 23:27 7:34 Abington Heights 57 56 Olivia Pisarski, Fr 6:58 23:27 7:34 Valley View 58 57 Julie Alvarez, Sr 7:04 23:31 7:35 Western Wayne 59 58 Kristen Rossignol, So 6:57 23:32 7:35 North Pocono 60 59 Rachel Roberts, So 7:07 23:36 7:37 Western Wayne 61 60 April Panas, Sr 7:08 23:41 7:38 Crestwood 62 61 Beth Grose, So 7:06 23:44 7:39 Dallas 63 62 Diane Kille, So 7:12 23:44 7:39 Honesdale 64 63 Liz Dyer, Sr 6:49 23:51 7:42 Berwick 65 64 Mika Brauser, Fr 7:12 23:52 7:42 Honesdale 66 65 Maxine Derome, So 7:13 23:54 7:43 Dallas 67 66 Ashley Paranich, Jr 7:06 23:57 7:43 Crestwood 68 67 Lindsay Heck, Jr 7:19 24:01 7:45 Tunkhannock Area 69 68 Marie Johns, Jr 7:13 24:03 7:45 Lake-Lehman 70 69 Morgan Manglaviti, Jr 6:50 24:20 7:51 Tunkhannock Area 71 70 Taylor Warner, Jr 7:10 24:32 7:55 Montrose 72 71 Cameron Ford, Sr 7:16 24:36 7:56 Holy Redeemer 73 72 Sarah Holweg, Fr 7:40 24:40 7:57 Wyoming Area 74 73 Taylor Schultz, Jr 7:19 24:41 7:58 Tunkhannock Area
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

75 74 Katie Jones, Jr 7:11 24:51 8:01 Northwest 76 75 Mackenzie Bilbow, Jr 7:40 24:56 8:03 Wyoming Area 77 76 Ava Gambucci, Sr 7:34 25:03 8:05 Valley View 78 77 Molly Holmes, So 7:21 25:04 8:05 Holy Redeemer 79 78 Lydia Carey, So 7:23 25:13 8:08 Valley View 80 79 Christina Parry, Jr 7:25 25:16 8:09 Valley View 81 80 Courtney Henry, So 7:32 25:38 8:16 Montrose 82 81 Bridget Dugan, So 7:39 25:41 8:17 Holy Redeemer 83 82 Courtney Golomb, Sr 25:50 8:20 Berwick 84 83 Genna Smith, So 7:40 25:57 8:22 Montrose 85 Kate Downs, Sr 7:28 25:58 8:22 Nanticoke 86 84 Kate Snipas, So 7:44 26:12 8:27 Crestwood 87 Allissa Lawson, Sr 7:52 26:31 8:33 Hanover Area 88 85 Gwen Glatz, Fr 8:02 26:37 8:35 Wyoming Area 89 86 Cassie Caparo, Jr 8:15 26:45 8:38 North Pocono 90 87 Emily Yarmey, Jr 8:02 27:00 8:42 Wyoming Area 91 88 Kayla Evans, Sr 8:03 27:20 8:49 Western Wayne 92 89 Mackenzie Pegg, So 8:02 27:20 8:49 Wyoming Area 93 90 Faith Cavage, Sr 8:04 27:20 8:49 Western Wayne 94 Juliana Waclawski, Jr 8:08 27:31 8:52 Nanticoke
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

95 Megan Kocher, So 8:20 28:15 9:07 Nanticoke 96 Alicia Saltz, Jr 8:01 28:17 9:07 Hanover Area 97 91 Stephanie Thorpe, So 8:22 28:28 9:11 Crestwood 98 92 Alijah Zielecki, So 8:33 28:41 9:15 Northwest 99 93 Madison Kornutiak, So 8:22 29:20 9:28 Western Wayne 100 94 Madie Fischer, Sr 8:57 29:42 9:35 Berwick 101 95 Abbie Posluszny, Fr 8:56 30:07 9:43 Northwest 102 96 Kelby Truchon, Sr 9:00 30:49 9:56 Northwest 103 97 Taylor Pawlik, Sr 9:00 30:50 9:57 Northwest
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

104 98 Alyson Muse, So 9:15 33:53 10:56 Crestwood 14 finishers among Women Under 2 28 finishers among Women 2 - 2 31 finishers among Women 3 - 3 31 finishers among Women 4 - 4 0 male finishers 104 female finishers 104 total finishers

Return to home page.