PIAA DISTRICT II GIRLS AAA

ELK LAKE HS

Oct. 22, 2014

COLD, WINDY, WINDY, WINDY!!!!
Results by WWW.RUNHIGH.COM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Delaware Valley          50    7    9   10   11   13   20   41    21:57    0:38
  2 Wallenpaupack            52    1    5   14   15   17   27   35    21:48    2:00
  3 Pittston Area            62    2    6   12   16   26   34   39    22:08    2:46
  4 Hazleton Area            74    4    8   18   21   23   24   31    22:31    2:21
  5 Williamsport Area       119    3   25   28   30   33   36   40    23:18    3:12
  6 Wyoming Valley West     188   22   29   42   44   51              25:36    5:04
  7 West Scranton           195   19   37   45   46   48   49   53    25:41    4:14
  8 Scranton                210   32   38   43   47   50   52         26:07    3:36
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE



1. Delaware Valley
    7  Denali Hutzelmann, So      21:34    6:57
    9  Payton Padgett, Sr         21:57    7:05
   10  Angelica Gutter, Sr        21:59    7:05
   11  Cathy Li, Sr               22:00    7:06
   13  Vanessa Paolella, So       22:11    7:09
   20  Sarah McDougall, So        23:21    7:32
   41  Cameron McKeeby, Sr        25:49    8:20
Total Time = 1:49:41     Total Places = 50

2. Wallenpaupack
    1  Alyssa Lafave, Jr          20:34    6:38
    5  Deirdre Schmidt, Sr        21:17    6:52
   14  Svitlana Martynuk, Sr      22:16    7:11
   15  Haley Miller, Sr           22:19    7:12
   17  Annalynn Hehir, Jr         22:33    7:16
   27  Anne Monte, Sr             23:40    7:38
   35  Aleaha Wacker, Jr          24:23    7:52
Total Time = 1:48:59     Total Places = 52

3. Pittston Area
    2  Tara Johnson, Jr           20:52    6:44
    6  Madison Mimnaugh, Jr       21:32    6:56
   12  Arianna Boccardi, So       22:06    7:08
   16  Mary Silinskie, Fr         22:32    7:16
   26  Abbie Sheerer, Jr          23:38    7:37
   34  Meghan Murtha, Sr          24:17    7:50
   39  Jessica Tighe, So          25:00    8:04
Total Time = 1:50:40     Total Places = 62

4. Hazleton Area
    4  Stephanie Yanochko, Fr     21:08    6:49
    8  Kayla Schlauch, Sr         21:50    7:03
   18  Kiera Feeley, Fr           22:41    7:19
   21  Samantha Zaremba, So       23:24    7:33
   23  Rachel Reznick, Sr         23:29    7:34
   24  Ebony Vitacco, So          23:32    7:35
   31  Hope Little, Fr            24:07    7:47
Total Time = 1:52:32     Total Places = 74

5. Williamsport Area
    3  Hannah Weber, Sr           21:03    6:47
   25  Lauren Early, Fr           23:33    7:36
   28  Kaycee Puller, Sr          23:42    7:39
   30  Evelyn Adams, Sr           23:54    7:42
   33  Jordan Englert, So         24:14    7:49
   36  Naomi Lovell, Jr           24:23    7:52
   40  Laura Good, So             25:28    8:13
Total Time = 1:56:26     Total Places = 119

6. Wyoming Valley West
   22  Sophie Rittenhouse, Sr     23:25    7:33
   29  Youngeun Park, Jr          23:49    7:41
   42  Elizabeth Wood, Jr         25:54    8:21
   44  Ally Pileggi, Fr           26:21    8:30
   51  Alexis Pileggi, Sr         28:29    9:11
Total Time = 2:07:58     Total Places = 188

7. West Scranton
   19  Emily Tuffy, Sr            23:19    7:31
   37  Breanna Conklin, Sr        24:27    7:53
   45  Tristen Grant, Sr          26:32    8:33
   46  Sarah Meyers, Fr           26:32    8:33
   48  Alina Maroni, Fr           27:33    8:53
   49  Julia Montevechi, Fr       27:40    8:55
   53  Cara Lutchko, Sr           33:09   10:42
Total Time = 2:08:23     Total Places = 195

8. Scranton
   32  Mary Joyce, Jr             24:12    7:48
   38  Gina Carro, Jr             24:53    8:02
   43  Claudia Pregman, Jr        26:11    8:27
   47  Maddy Condon, Jr           27:29    8:52
   50  Hailey Finnerty, Jr        27:47    8:58
   52  Nicole Hartman, Jr         29:39    9:34
Total Time = 2:10:32     Total Places = 210
        TEAM                                1 MILE      FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME         TIME      PACE        TEAM

Top

1 1 Alyssa Lafave, Jr 6:15 20:34 6:38 Wallenpaupack 2 2 Tara Johnson, Jr 6:24 20:52 6:44 Pittston Area 3 3 Hannah Weber, Sr 6:21 21:03 6:47 Williamsport Area 4 4 Stephanie Yanochko, Fr 6:23 21:08 6:49 Hazleton Area 5 5 Deirdre Schmidt, Sr 6:23 21:17 6:52 Wallenpaupack 6 6 Madison Mimnaugh, Jr 6:24 21:32 6:56 Pittston Area 7 7 Denali Hutzelmann, So 6:51 21:34 6:57 Delaware Valley


Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

8 8 Kayla Schlauch, Sr 6:27 21:50 7:03 Hazleton Area 9 9 Payton Padgett, Sr 6:49 21:57 7:05 Delaware Valley 10 10 Angelica Gutter, Sr 6:52 21:59 7:05 Delaware Valley 11 11 Cathy Li, Sr 6:52 22:00 7:06 Delaware Valley 12 12 Arianna Boccardi, So 6:26 22:06 7:08 Pittston Area 13 13 Vanessa Paolella, So 6:35 22:11 7:09 Delaware Valley 14 14 Svitlana Martynuk, Sr 6:36 22:16 7:11 Wallenpaupack 15 15 Haley Miller, Sr 6:51 22:19 7:12 Wallenpaupack 16 16 Mary Silinskie, Fr 6:46 22:32 7:16 Pittston Area 17 17 Annalynn Hehir, Jr 6:52 22:33 7:16 Wallenpaupack 18 18 Kiera Feeley, Fr 6:52 22:41 7:19 Hazleton Area 19 19 Emily Tuffy, Sr 6:47 23:19 7:31 West Scranton 20 20 Sarah McDougall, So 6:51 23:21 7:32 Delaware Valley 21 21 Samantha Zaremba, So 6:58 23:24 7:33 Hazleton Area 22 22 Sophie Rittenhouse, Sr 6:59 23:25 7:33 Wyoming Valley West 23 23 Rachel Reznick, Sr 6:59 23:29 7:34 Hazleton Area 24 24 Ebony Vitacco, So 6:59 23:32 7:35 Hazleton Area 25 25 Lauren Early, Fr 7:06 23:33 7:36 Williamsport Area 26 26 Abbie Sheerer, Jr 7:08 23:38 7:37 Pittston Area 27 27 Anne Monte, Sr 7:10 23:40 7:38 Wallenpaupack 28 28 Kaycee Puller, Sr 7:01 23:42 7:39 Williamsport Area 29 29 Youngeun Park, Jr 6:56 23:49 7:41 Wyoming Valley West 30 30 Evelyn Adams, Sr 7:06 23:54 7:42 Williamsport Area 31 31 Hope Little, Fr 7:05 24:07 7:47 Hazleton Area 32 32 Mary Joyce, Jr 7:21 24:12 7:48 Scranton 33 33 Jordan Englert, So 7:02 24:14 7:49 Williamsport Area 34 34 Meghan Murtha, Sr 7:14 24:17 7:50 Pittston Area 35 35 Aleaha Wacker, Jr 7:04 24:23 7:52 Wallenpaupack 36 36 Naomi Lovell, Jr 7:26 24:23 7:52 Williamsport Area 37 37 Breanna Conklin, Sr 7:21 24:27 7:53 West Scranton
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

38 38 Gina Carro, Jr 7:37 24:53 8:02 Scranton 39 39 Jessica Tighe, So 7:16 25:00 8:04 Pittston Area 40 40 Laura Good, So 7:29 25:28 8:13 Williamsport Area 41 41 Cameron McKeeby, Sr 7:55 25:49 8:20 Delaware Valley 42 42 Elizabeth Wood, Jr 7:44 25:54 8:21 Wyoming Valley West 43 43 Claudia Pregman, Jr 8:00 26:11 8:27 Scranton 44 44 Ally Pileggi, Fr 7:58 26:21 8:30 Wyoming Valley West 45 45 Tristen Grant, Sr 7:51 26:32 8:33 West Scranton 46 46 Sarah Meyers, Fr 7:51 26:32 8:33 West Scranton 47 47 Maddy Condon, Jr 8:44 27:29 8:52 Scranton 48 48 Alina Maroni, Fr 8:17 27:33 8:53 West Scranton 49 49 Julia Montevechi, Fr 8:17 27:40 8:55 West Scranton 50 50 Hailey Finnerty, Jr 8:44 27:47 8:58 Scranton
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

51 51 Alexis Pileggi, Sr 8:08 28:29 9:11 Wyoming Valley West 52 52 Nicole Hartman, Jr 8:40 29:39 9:34 Scranton
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

53 53 Cara Lutchko, Sr 9:45 33:09 10:42 West Scranton 9 finishers among Women Under 2 9 finishers among Women 2 - 2 15 finishers among Women 3 - 3 20 finishers among Women 4 - 4 0 male finishers 53 female finishers 53 total finishers

Return to home page.