PIAA DISTRICT II AAA BOYS

Elk Lake High School

Oct. 31, 2015

NICE
Results by RUNHIGH.COM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Wallenpaupack            45    3    5   10   13   14   16   34    17:54    0:50
  2 Hazleton Area            59    1    4   17   18   19   23   24    17:58    1:18
  3 Abington Heights         85    8    9   21   22   25   28   35    18:19    1:01
  4 Williamsport            108    2    6   30   32   38   39   47    18:36    2:30
  5 Scranton                123   11   12   31   33   36   40   41    18:49    1:26
  6 West Scranton           164    7   27   42   43   45   49   53    19:36    2:51
  7 Delaware Valley         180   20   29   37   46   48   51   54    19:44    2:23
  8 Wyoming Valley West     187   15   26   44   50   52   55         20:12    3:37

Incomplete Teams: Pittston Area
Individuals
 PLACE           FINISHER            TIME     PACE



1. Wallenpaupack
    3  Thomas Johnson, So             17:22    5:36
    5  Jacob Wacker, Sr               17:43    5:43
   10  Eric Kolvek, Sr                17:58    5:47
   13  Cesar Gonzalez, Sr             18:11    5:52
   14  Wade Gilpin, Sr                18:12    5:52
   16  Zachary Krial, Sr              18:19    5:54
   34  Patrick Johnson, Sr            19:18    6:13
Total Time = 1:29:26     Total Places = 45

2. Hazleton Area
    1  Matt Houser, Sr                17:09    5:32
    4  Franklin Cunningham, So        17:30    5:39
   17  Kyle Pecora, Jr                18:19    5:55
   18  Aidan Malloy, So               18:24    5:56
   19  Ryan Balogh, Sr                18:27    5:57
   23  Bobby Earley, Fr               18:46    6:03
   24  Mikel Skasko, So               18:49    6:04
Total Time = 1:29:49     Total Places = 59

3. Abington Heights
    8  Kyle Burke, So                 17:50    5:45
    9  Jack Malone, Sr                17:50    5:45
   21  Nathan Kizer, Jr               18:32    5:59
   22  Adam Traweek, So               18:33    5:59
   25  Chase Yarns, Sr                18:50    6:04
   28  Ryan Siebecker, Fr             18:59    6:07
   35  Dan Uhranosky, So              19:21    6:14
Total Time = 1:31:35     Total Places = 85

4. Williamsport
    2  Tyler Holcomb, So              17:13    5:33
    6  Hamyre Cannon, Sr              17:45    5:44
   30  Sam Penman, So                 19:06    6:09
   32  Dylan Rhodes, Sr               19:11    6:11
   38  Nathaniel Casper Miller, Jr
                                       19:42    6:21
   39  Qayyim Ali, Jr                 19:51    6:24
   47  Gene Green, So                 20:48    6:42
Total Time = 1:32:57     Total Places = 108

5. Scranton
   11  Andrew Lopez, Sr               18:03    5:49
   12  Nilang Suther, Jr              18:04    5:49
   31  Dan Gavin, So                  19:07    6:10
   33  Phil Lopez, Jr                 19:18    6:13
   36  Cameron Jordan, So             19:29    6:17
   40  Burt Stuckart, Sr              19:54    6:25
   41  Mustafa Hamidi, So             20:17    6:32
Total Time = 1:34:01     Total Places = 123

6. West Scranton
    7  Collin Kelly, Jr               17:48    5:44
   27  Noah Molina, Jr                18:55    6:06
   42  Dave Lutchko, Sr               20:17    6:33
   43  Michael Kelly, So              20:21    6:34
   45  Mike Bruno, Jr                 20:39    6:39
   49  Zach Niemiec, Jr               20:57    6:45
   53  Gage Lewis, Jr                 22:11    7:09
Total Time = 1:38:00     Total Places = 164

7. Delaware Valley
   20  Vincent Schleaker, So          18:29    5:58
   29  Jon Roe, So                    19:01    6:08
   37  Jared Krick, Fr                19:32    6:18
   46  Sean Rinkel, So                20:44    6:41
   48  Grant Doss, Jr                 20:52    6:44
   51  Kyle Carpenter, Sr             21:39    6:59
   54  James Nathan, So               22:13    7:10
Total Time = 1:38:38     Total Places = 180

8. Wyoming Valley West
   15  Jacob Kobusky, So              18:14    5:53
   26  Ray Richard, Jr                18:54    6:06
   44  Colyn Innis, Jr                20:27    6:36
   50  Colin Kultys, So               21:32    6:57
   52  Alejandro Martinez, Sr         21:51    7:03
   55  James Dalsanto, Sr             22:16    7:11
Total Time = 1:40:58     Total Places = 187
        TEAM                                 1M        CLOCK
 PLACE SCORE           FINISHER            TIME         TIME     PACE        TEAM

Top

1 1 Matt Houser, Sr 5:18 17:09 5:32 Hazleton Area 2 2 Tyler Holcomb, So 5:17 17:13 5:33 Williamsport 3 3 Thomas Johnson, So 5:22 17:22 5:36 Wallenpaupack 4 4 Franklin Cunningham, So 5:16 17:30 5:39 Hazleton Area 5 5 Jacob Wacker, Sr 5:21 17:43 5:43 Wallenpaupack 6 6 Hamyre Cannon, Sr 5:16 17:45 5:44 Williamsport 7 7 Collin Kelly, Jr 5:23 17:48 5:44 West Scranton 8 8 Kyle Burke, So 5:25 17:50 5:45 Abington Heights 9 9 Jack Malone, Sr 5:26 17:50 5:45 Abington Heights 10 10 Eric Kolvek, Sr 5:18 17:58 5:47 Wallenpaupack 11 11 Andrew Lopez, Sr 5:25 18:03 5:49 Scranton 12 12 Nilang Suther, Jr 5:31 18:04 5:49 Scranton 13 13 Cesar Gonzalez, Sr 5:35 18:11 5:52 Wallenpaupack 14 14 Wade Gilpin, Sr 5:34 18:12 5:52 Wallenpaupack 15 15 Jacob Kobusky, So 5:25 18:14 5:53 Wyoming Valley West 16 16 Zachary Krial, Sr 5:40 18:19 5:54 Wallenpaupack 17 17 Kyle Pecora, Jr 5:33 18:19 5:55 Hazleton Area 18 18 Aidan Malloy, So 5:31 18:24 5:56 Hazleton Area 19 19 Ryan Balogh, Sr 5:27 18:27 5:57 Hazleton Area 20 20 Vincent Schleaker, So 5:53 18:29 5:58 Delaware Valley 21 21 Nathan Kizer, Jr 5:37 18:32 5:59 Abington Heights 22 22 Adam Traweek, So 5:35 18:33 5:59 Abington Heights


Pace: 6:00 | 7:00 | Top

23 23 Bobby Earley, Fr 5:39 18:46 6:03 Hazleton Area 24 24 Mikel Skasko, So 5:39 18:49 6:04 Hazleton Area 25 25 Chase Yarns, Sr 5:46 18:50 6:04 Abington Heights 26 26 Ray Richard, Jr 5:42 18:54 6:06 Wyoming Valley West 27 27 Noah Molina, Jr 5:48 18:55 6:06 West Scranton 28 28 Ryan Siebecker, Fr 5:52 18:59 6:07 Abington Heights 29 29 Jon Roe, So 5:54 19:01 6:08 Delaware Valley 30 30 Sam Penman, So 5:55 19:06 6:09 Williamsport 31 31 Dan Gavin, So 5:38 19:07 6:10 Scranton 32 32 Dylan Rhodes, Sr 5:32 19:11 6:11 Williamsport 33 33 Phil Lopez, Jr 5:40 19:18 6:13 Scranton 34 34 Patrick Johnson, Sr 5:45 19:18 6:13 Wallenpaupack 35 35 Dan Uhranosky, So 5:24 19:21 6:14 Abington Heights 36 36 Cameron Jordan, So 5:59 19:29 6:17 Scranton 37 37 Jared Krick, Fr 6:05 19:32 6:18 Delaware Valley 38 38 Nathaniel Casper Miller, Jr 5:38 19:42 6:21 Williamsport 39 39 Qayyim Ali, Jr 5:41 19:51 6:24 Williamsport 40 40 Burt Stuckart, Sr 5:59 19:54 6:25 Scranton 41 41 Mustafa Hamidi, So 5:59 20:17 6:32 Scranton 42 42 Dave Lutchko, Sr 6:01 20:17 6:33 West Scranton 43 43 Michael Kelly, So 6:02 20:21 6:34 West Scranton 44 44 Colyn Innis, Jr 5:51 20:27 6:36 Wyoming Valley West 45 45 Mike Bruno, Jr 6:01 20:39 6:39 West Scranton 46 46 Sean Rinkel, So 6:30 20:44 6:41 Delaware Valley 47 47 Gene Green, So 6:03 20:48 6:42 Williamsport 48 48 Grant Doss, Jr 6:34 20:52 6:44 Delaware Valley 49 49 Zach Niemiec, Jr 6:18 20:57 6:45 West Scranton 50 Michael Felter, Sr 6:17 21:27 6:55 Pittston Area 51 50 Colin Kultys, So 6:27 21:32 6:57 Wyoming Valley West 52 51 Kyle Carpenter, Sr 6:26 21:39 6:59 Delaware Valley
Pace: 6:00 | 7:00 | Top

53 52 Alejandro Martinez, Sr 6:31 21:51 7:03 Wyoming Valley West 54 Jon Martinez, Jr 6:25 22:06 7:08 Pittston Area 55 53 Gage Lewis, Jr 6:37 22:11 7:09 West Scranton 56 54 James Nathan, So 6:50 22:13 7:10 Delaware Valley 57 55 James Dalsanto, Sr 6:38 22:16 7:11 Wyoming Valley West 58 Matthew Holly, Jr 6:36 22:33 7:16 Pittston Area 3 finishers among Men Under 2 20 finishers among Men 2 - 2 16 finishers among Men 3 - 3 19 finishers among Men 4 - 4 58 male finishers 0 female finishers 58 total finishers

Return to home page.