PIAA DISTRICT II A GIRLS

Elk Lake High School

Oct. 31, 2015

NICE
Results by RUNHIGH.COM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Holy Cross               29    1    2    6    9   11   20   29    20:33    1:50
  2 Elk Lake                 34    3    4    5    7   15   17   22    20:57    3:01
  3 Wyoming Seminary         94    8   10   13   31   32   39         23:29    5:14
  4 Dunmore                 122   14   16   23   24   45   46         25:05    7:31
  5 Lackawanna Trail        141   12   21   33   34   41              25:27    6:32
  6 Mid Valley              148   18   19   25   42   44              25:59    5:31
  7 Old Forge               169   28   30   36   37   38   40   43    26:43    1:41
  8 Susquehanna             183   26   27   35   47   48              29:20   10:51

Incomplete Teams: Blue Ridge, Forest City Regional, Meyers Mohawks, Mmi Prep
Mountain View
Individuals
 PLACE           FINISHER            TIME     PACE



1. Holy Cross
    1  Lexi Walsh, So                 19:42    6:21
    2  Mackenzie Greenfield, Sr       19:57    6:26
    6  Abby Guziewicz, Jr             20:33    6:38
    9  Abby Sempa, Fr                 20:59    6:46
   11  Abby Corrigan, Jr              21:31    6:56
   20  Megan Healy, Jr                23:51    7:42
   29  Juleanne Hunt, Jr              25:49    8:19
Total Time = 1:42:42     Total Places = 29


2. Elk Lake
    3  Katie Bennett, Sr              20:06    6:29
    4  Keri Jones, Jr                 20:16    6:32
    5  Shyanne Bennett, Fr            20:26    6:35
    7  Justine Johns, Jr              20:48    6:42
   15  Lydia Ofalt, So                23:07    7:27
   17  Andrea Rockefeller, Jr         23:27    7:34
   22  Miranda Decker, Jr             24:12    7:48
Total Time = 1:44:43     Total Places = 34

3. Wyoming Seminary
    8  Tara Kupsky, So                20:57    6:45
   10  Paige Kupsky, Sr               21:22    6:54
   13  Ava Baur, Fr                   22:48    7:21
   31  Marissa Lacomis, Sr            26:08    8:26
   32  Anna Bowen, So                 26:10    8:26
   39  Elizabeth Abraham, Jr          27:31    8:52
Total Time = 1:57:25     Total Places = 94

4. Dunmore
   14  Gianna Delfino, Fr             22:53    7:23
   16  Nicole Marzzacco, Jr           23:16    7:30
   23  Jenna Furey, Fr                24:20    7:51
   24  Nicolette Lucas, Jr            24:29    7:54
   45  Megan Hartshorn, Sr            30:24    9:48
   46  Celia Hartshorn, Sr            31:43   10:14
Total Time = 2:05:22     Total Places = 122

5. Lackawanna Trail
   12  Ashleigh Clarke, Jr            21:51    7:03
   21  Amanda Kinback, Sr             23:55    7:43
   33  Courtney Petrilak, Jr          26:17    8:29
   34  Kathleen Rodenback, So         26:50    8:39
   41  Lili Martin, So                28:22    9:09
Total Time = 2:07:15     Total Places = 141

6. Mid Valley
   18  Marissa Bennici, Sr            23:37    7:37
   19  Marianna Gerrity, Jr           23:37    7:37
   25  Skye Woods, Sr                 24:57    8:03
   42  Alyssa Mozda, Sr               28:36    9:13
   44  Rachel Mozda, So               29:07    9:24
Total Time = 2:09:54     Total Places = 148

7. Old Forge
   28  Francesca Samony, Jr           25:42    8:17
   30  Victoria Booth, So             25:51    8:20
   36  Kuckla Julia, Jr               27:16    8:48
   37  Gianna Baresse, So             27:21    8:49
   38  Maya Florovito, Jr             27:23    8:50
   40  Alexandra Nocera, So           27:44    8:57
   43   Amanda Katchmar, So           29:03    9:22
Total Time = 2:13:33     Total Places = 169

8. Susquehanna
   26  Elizabeth Delaney, So          25:10    8:07
   27  Katie Woodruff, Jr             25:15    8:09
   35  Hannah Day, Jr                 27:01    8:43
   47  Kolby Baker, Jr                33:14   10:43
   48  Jessica Lamb, Jr               36:00   11:37
Total Time = 2:26:40     Total Places = 183
        TEAM                                 1M        CLOCK
 PLACE SCORE           FINISHER            TIME         TIME     PACE        TEAM

Top

1 1 Lexi Walsh, So 6:04 19:42 6:21 Holy Cross 2 2 Mackenzie Greenfield, Sr 6:05 19:57 6:26 Holy Cross 3 3 Katie Bennett, Sr 6:05 20:06 6:29 Elk Lake 4 4 Keri Jones, Jr 6:04 20:16 6:32 Elk Lake 5 5 Shyanne Bennett, Fr 6:11 20:26 6:35 Elk Lake 6 6 Abby Guziewicz, Jr 6:12 20:33 6:38 Holy Cross 7 7 Justine Johns, Jr 6:04 20:48 6:42 Elk Lake 8 8 Tara Kupsky, So 6:20 20:57 6:45 Wyoming Seminary 9 9 Abby Sempa, Fr 6:17 20:59 6:46 Holy Cross 10 10 Paige Kupsky, Sr 6:24 21:22 6:54 Wyoming Seminary 11 11 Abby Corrigan, Jr 6:31 21:31 6:56 Holy Cross


Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

12 Karris Fazzi, Fr 6:35 21:48 7:02 Blue Ridge 13 12 Ashleigh Clarke, Jr 6:35 21:51 7:03 Lackawanna Trail 14 Jessie Purdum, Jr 6:34 22:14 7:10 Blue Ridge 15 13 Ava Baur, Fr 6:37 22:48 7:21 Wyoming Seminary 16 14 Gianna Delfino, Fr 6:54 22:53 7:23 Dunmore 17 15 Lydia Ofalt, So 6:57 23:07 7:27 Elk Lake 18 16 Nicole Marzzacco, Jr 6:53 23:16 7:30 Dunmore 19 17 Andrea Rockefeller, Jr 7:11 23:27 7:34 Elk Lake 20 18 Marissa Bennici, Sr 7:09 23:37 7:37 Mid Valley 21 19 Marianna Gerrity, Jr 7:04 23:37 7:37 Mid Valley 22 20 Megan Healy, Jr 7:06 23:51 7:42 Holy Cross 23 21 Amanda Kinback, Sr 7:12 23:55 7:43 Lackawanna Trail 24 22 Miranda Decker, Jr 7:07 24:12 7:48 Elk Lake 25 23 Jenna Furey, Fr 7:16 24:20 7:51 Dunmore 26 24 Nicolette Lucas, Jr 7:15 24:29 7:54 Dunmore 27 Kasidi Under, Sr 7:18 24:35 7:56 Meyers Mohawks
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

28 Jennifer Korty, Jr 6:05 24:53 8:01 Forest City Regional 29 25 Skye Woods, Sr 7:43 24:57 8:03 Mid Valley 30 Amanda Moran, Jr 7:18 25:08 8:06 Mountain View 31 26 Elizabeth Delaney, So 7:24 25:10 8:07 Susquehanna 32 27 Katie Woodruff, Jr 7:27 25:15 8:09 Susquehanna 33 28 Francesca Samony, Jr 7:41 25:42 8:17 Old Forge 34 Amber Brecht, Sr 7:27 25:44 8:18 Blue Ridge 35 29 Juleanne Hunt, Jr 7:26 25:49 8:19 Holy Cross 36 30 Victoria Booth, So 7:52 25:51 8:20 Old Forge 37 Kara Sitch, Sr 7:20 25:56 8:22 Mmi Prep 38 31 Marissa Lacomis, Sr 7:35 26:08 8:26 Wyoming Seminary 39 32 Anna Bowen, So 8:01 26:10 8:26 Wyoming Seminary 40 33 Courtney Petrilak, Jr 7:49 26:17 8:29 Lackawanna Trail 41 34 Kathleen Rodenback, So 7:55 26:50 8:39 Lackawanna Trail 42 35 Hannah Day, Jr 7:58 27:01 8:43 Susquehanna 43 36 Kuckla Julia, Jr 7:18 27:16 8:48 Old Forge 44 37 Gianna Baresse, So 7:54 27:21 8:49 Old Forge 45 38 Maya Florovito, Jr 7:41 27:23 8:50 Old Forge 46 39 Elizabeth Abraham, Jr 7:49 27:31 8:52 Wyoming Seminary 47 40 Alexandra Nocera, So 7:31 27:44 8:57 Old Forge
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

48 Victora Kwok, Sr 8:16 28:00 9:02 Meyers Mohawks 49 41 Lili Martin, So 8:19 28:22 9:09 Lackawanna Trail 50 42 Alyssa Mozda, Sr 8:12 28:36 9:13 Mid Valley 51 Mikhala Griemsman, Jr 8:32 28:45 9:16 Blue Ridge 52 43 Amanda Katchmar, So 8:48 29:03 9:22 Old Forge 53 44 Rachel Mozda, So 8:47 29:07 9:24 Mid Valley 54 Sarah Carpenetti, So 8:46 29:42 9:35 Mountain View 55 45 Megan Hartshorn, Sr 8:49 30:24 9:48 Dunmore 56 Erin Sari, Jr 9:20 30:38 9:53 Mmi Prep
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

57 46 Celia Hartshorn, Sr 8:49 31:43 10:14 Dunmore 58 47 Kolby Baker, Jr 9:48 33:14 10:43 Susquehanna
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

59 48 Jessica Lamb, Jr 10:25 36:00 11:37 Susquehanna 6 finishers among Women Under 2 13 finishers among Women 2 - 2 26 finishers among Women 3 - 3 14 finishers among Women 4 - 4 0 male finishers 59 female finishers 59 total finishers

Return to home page.