PIAA STATE CHAMPIONSHIP - GIRLS AA

Hershey, PA

Nov. 5, 2016


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

                                                       Last updated Nov. 6, 2016 9:16 PM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Villa Maria (10)        107    5    9   16   28   49   55   61    20:15    1:48
  2 Quaker Valley (7)       133    6   14   15   34   64  109  131    20:22    2:05
  3 Danville (4)            139    7    8   39   42   43   56   62    20:30    1:32
  4 Central Cambria (6)     177   22   27   36   45   47  105  119    20:57    0:33
 5* Northern York (3)       206    1   19   46   68   72   76   86    20:48    2:47
 6* Scranton Prep (2)       206   20   24   25   67   70   96  114    21:03    1:21
  7 Honesdale (2)           212   18   35   40   41   78   99  113    21:04    1:40
  8 Allentown Cc (11)       218    3   32   50   59   74   91  100    20:58    2:30
  9 Selinsgrove (4)         260   11   13   58   85   93  123  132    21:07    2:44
 10 Villa Joseph Marie (1   263   23   31   44   81   84   87  104    21:20    1:23
 11 Bethlehem Catholic (1   287   17   29   54   89   98  103  117    21:27    2:35
 12 Warren (10)             322   21   65   73   80   83   88  133    21:35    1:35
 13 Big Spring (3)          324   33   53   57   71  110  112  125    21:46    2:31
 14 York Suburban (3)       326   38   51   63   77   97  101  102    21:41    1:35
 15 St. Marys Area (9)      328   10   12   79  111  116  129  135    21:42    4:00
 16 Ambridge Area (7)       333    4   37   52  106  134  136         22:38    8:56
 17 Lansdale Catholic (12   358    2   48   60  120  128              22:18    5:56
 18 Beaver Area (7)         359   30   69   75   90   95  122  124    21:51    1:44
 19 Masterman (12)          399   26   66   92   94  121  126  130    22:16    3:25
 20 Msgr Bonner & Abp  (1   530   82  107  108  115  118  127         23:11    1:54

TEAM SCORES AT 1M
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Quaker Valley (7)       100    4    5   16   37   38  106  126     6:02    0:27
  2 Central Cambria (6)     145   19   24   25   26   51  100  112     6:11    0:22
  3 Villa Maria (10)        148    6    7   21   54   60   66   73     6:08    0:34
  4 Danville (4)            151    9   15   34   44   49   53   55     6:09    0:29
  5 Scranton Prep (2)       154   20   22   23   43   46   89  110     6:11    0:18
  6 Allentown Cc (11)       198    8   32   33   62   63   79   95     6:15    0:35
  7 Honesdale (2)           208   10   39   42   45   72   84   99     6:16    0:35
  8 Villa Joseph Marie (1   211   13   36   47   56   59   70   75     6:16    0:30
  9 Northern York (3)       233    2   28   58   64   81   82   93     6:16    0:50
 10 Selinsgrove (4)         243   11   12   52   80   88  108  128     6:16    0:40
 11 Warren (10)             246   14   31   50   65   86   97  129     6:19    0:40
 12 Big Spring (3)          309   30   40   61   77  101  104  125     6:26    0:31
 13 Bethlehem Catholic (1   335   27   41   57  103  107  113  119     6:30    0:41
 14 St. Marys Area (9)      343    3   18   92  109  121  127  130     6:28    1:19
 15 Beaver Area (7)         348   35   71   74   83   85  115  117     6:28    0:20
 16 Masterman (12)          349   17   29   91   98  114  122  123     6:29  0:1:00
 17 Lansdale Catholic (12   356    1   48   69  118  120               6:32    1:22
 18 York Suburban (3)       376   67   68   76   78   87   94   96     6:31     0:7
 19 Msgr Bonner & Abp  (1   524   90  102  105  111  116  124          6:49    0:25

TEAM SCORES AT 2M
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Danville (4)            102    6    7   26   29   34   40   48    12:57    0:58
  2 Villa Maria (10)        104    2    3   13   42   44   56   57    12:55    1:09
  3 Quaker Valley (7)       107    5   10   12   27   53   89   96    12:55    1:14
  4 Central Cambria (6)     137   20   22   24   32   39   85   91    13:16    0:20
  5 Scranton Prep (2)       148   16   18   19   45   50   73   90    13:12    0:43
  6 Allentown Cc (11)       157    4   25   35   46   47   75   83    13:14    1:12
  7 Northern York (3)       175    1   21   41   52   60   69   70    13:14    1:38
  8 Honesdale (2)           183   11   31   36   38   67   78   88    13:21    1:17
  9 Villa Joseph Marie (1   187   17   23   30   58   59   68   77    13:22    0:49
 10 Selinsgrove (4)         214    8    9   51   64   82   93   97    13:21    1:49
 11 Warren (10)             260   15   54   55   65   71   74   98    13:36    1:13
 12 Bethlehem Catholic (1   263   14   33   49   81   86   87   92    13:41    1:39
 13 York Suburban (3)       284   37   43   62   63   79   80   84    13:45    0:47
 14 Beaver Area (7)         303   28   61   66   72   76   94   95    13:50    0:52
Individuals

 PLACE         FINISHER          TIME     PACE


1. Villa Maria (10)
    5  Carlee Constable, Sr       19:29    6:17
    9  Grace Brown, Jr            19:38    6:20
   16  Lexi Seifert, Jr           20:03    6:28
   28  Amy Messina, Sr            20:47    6:42
   49  Megan Dugan, Sr            21:16    6:51
   55  Leah Prischak, So          21:24    6:54
   61  Kelly Fessler, So          21:32    6:57
Total Time = 1:41:13     Total Places = 107

2. Quaker Valley (7)
    6  Anna Pawloski, Sr          19:30    6:17
   14  Lucie Kubinski, Jr         19:53    6:25
   15  Annie Wicker, Fr           19:58    6:26
   34  Bearett Tarris, Sr         20:54    6:44
   64  Audrey Durbin, Jr          21:35    6:57
  109  Allison Lenhardt, Jr       23:14    7:30
  131  Julia Weicht, Jr           26:25    8:31
Total Time = 1:41:50     Total Places = 133

3. Danville (4)
    7  Elaina Klinger, So         19:35    6:19
    8  Marisa Maffei, So          19:38    6:20
   39  Rainey Oldfield, So        21:04    6:48
   42  Julia Resele, Jr           21:06    6:48
   43  Nikaela Haas, Jr           21:07    6:49
   56  Emma Mikita, Fr            21:25    6:54
   62  Monica Amarante, Sr        21:34    6:57
Total Time = 1:42:30     Total Places = 139

4. Central Cambria (6)
   22  Sydney Gilkey, Sr          20:39    6:40
   27  Emma Wess, Sr              20:45    6:42
   36  Carly Kaschalk, Jr         20:56    6:45
   45  Kacy McKeel, So            21:09    6:49
   47  Paige Wess, So             21:12    6:50
  105  Marybeth Woods, Jr         23:02    7:26
  119  Kaitlyn McKeel, Sr         23:57    7:43
Total Time = 1:44:41     Total Places = 177

5*. Northern York (3)
    1  Marlee Starliper, Fr       19:00    6:08
   19  Katie Anthony, Fr          20:23    6:34
   46  Morgan Starliper, Jr       21:10    6:50
   68  Amber Swaisgood, So        21:39    6:59
   72  Meredith Engle, Fr         21:46    7:01
   76  Ashlyn Stonge, Jr          21:50    7:03
   86  Jill Naylor, Jr            22:08    7:08
Total Time = 1:43:58     Total Places = 206

6*. Scranton Prep (2)
   20  Mia Belluci, So            20:25    6:35
   24  Abby Bowen, Fr             20:43    6:41
   25  Anna Brier, Jr             20:44    6:41
   67  Adiya Golden, So           21:37    6:58
   70  Lucy Doherty, So           21:45    7:01
   96  Allison Walsh, Jr          22:35    7:17
  114  Lindsay Notarianni, Jr     23:34    7:36
Total Time = 1:45:14     Total Places = 206

7. Honesdale (2)
   18  Tedra Harrison, Fr         20:16    6:32
   35  Dana Pratt, Fr             20:55    6:45
   40  Isabella Frigoletto, Fr    21:05    6:48
   41  Mackenzie LaMorte, So      21:05    6:48
   78  Kiara Mayers, Sr           21:56    7:04
   99  Rachel Olver, Fr           22:41    7:19
  113  Faith Howell, Sr           23:29    7:34
Total Time = 1:45:17     Total Places = 212

8. Allentown Cc (11)
    3  Emily Deschler, Jr         19:18    6:14
   32  Alyssa Deschler, Jr        20:52    6:44
   50  Gabrielle Sacks, Jr        21:17    6:52
   59  Catherine Donmoyer, Sr     21:31    6:56
   74  Devon Montanari, Jr        21:48    7:02
   91  Gaby Haring, Fr            22:23    7:13
  100  Sydney Harris, So          22:42    7:19
Total Time = 1:44:46     Total Places = 218

9. Selinsgrove (4)
   11  Brittney Carnathan, Sr     19:42    6:21
   13  Ashley Blair, Sr           19:50    6:24
   58  Skylar Maurer, Jr          21:31    6:56
   85  Rachel Domaracki, So       22:06    7:07
   93  Sara Arbogast, Sr          22:26    7:14
  123  Sara Frvel, So             24:27    7:53
  132  Kristen Blair, Sr          27:00    8:43
Total Time = 1:45:35     Total Places = 260

10. Villa Joseph Marie (1
   23  Katie Irelan, So           20:41    6:40
   31  Brianna Kling, So          20:49    6:43
   44  Abby Zwall, So             21:08    6:49
   81  Lily Dineen, Fr            21:59    7:05
   84  Camila Drobac, So          22:03    7:07
   87  Brigid Conmy, Jr           22:14    7:10
  104  Clare Staudenmeier, So     22:49    7:21
Total Time = 1:46:40     Total Places = 263

11. Bethlehem Catholic (1
   17  Rowan Pepe, Sr             20:04    6:28
   29  Mary Scheidel, Fr          20:47    6:42
   54  Lauren Bunke, Jr           21:23    6:54
   89  Hope Brown, Jr             22:22    7:13
   98  Solei Rodriguez, So        22:39    7:18
  103  Jessica Finney, So         22:46    7:20
  117  Alyssa Regan, Sr           23:44    7:39
Total Time = 1:47:15     Total Places = 287

12. Warren (10)
   21  Naomi Hahn, Fr             20:28    6:36
   65  Brianne Ristau, Fr         21:36    6:58
   73  Michaela Giambrone, So     21:47    7:01
   80  Michaela Lind, Sr          21:58    7:05
   83  Leah Drake, Jr             22:02    7:06
   88  Iris Roberts, So           22:14    7:10
  133  Gabrielle Hahn, Jr         27:31    8:53
Total Time = 1:47:51     Total Places = 322

13. Big Spring (3)
   33  Samantha Crouse, Jr        20:53    6:44
   53  Gabrielle Reifsnyder, Fr   21:21    6:53
   57  Melanie Macioce, So        21:25    6:54
   71  Fawn Bennett, So           21:46    7:01
  110  Emma Fertig, Sr            23:24    7:33
  112  Alexa Walter, Jr           23:28    7:34
  125  Sydney Palmer, Jr          24:42    7:58
Total Time = 1:48:49     Total Places = 324

14. York Suburban (3)
   38  Courtney Ohl, Fr           21:03    6:47
   51  Zette Pflum, Jr            21:17    6:52
   63  Brooke Ruth, Jr            21:34    6:57
   77  Lena Strong, Sr            21:51    7:03
   97  Ava Millek, Fr             22:38    7:18
  101  Cecilia Lantz, Jr          22:43    7:19
  102  Emma Trout, So             22:44    7:20
Total Time = 1:48:23     Total Places = 326

15. St. Marys Area (9)
   10  Michelle Bauer, Sr         19:40    6:20
   12  Amanda Foster, Jr          19:47    6:23
   79  Tessa Grotzinger, Fr       21:58    7:05
  111  Lucy Anthony, Fr           23:25    7:33
  116  Autumn Majchrzak, Jr       23:39    7:38
  129  Anna Raffeinner, Jr        25:41    8:17
  135  Kara Reiter, Sr            29:55    9:39
Total Time = 1:48:29     Total Places = 328

16. Ambridge Area (7)
    4  Mica Hanish, Sr            19:22    6:15
   37  Elyssa Penson, Sr          20:59    6:46
   52  Leuca Hanish, So           21:20    6:53
  106  Julinna Detrick, Sr        23:10    7:28
  134  Hannah Doveric, So         28:18    9:08
  136  Nadine Bosh, Sr            30:13    9:45
Total Time = 1:53:09     Total Places = 333

17. Lansdale Catholic (12
    2  Kayla Connelly, Sr         19:18    6:13
   48  Sara Murphy, Jr            21:16    6:51
   60  Amy Forst, Jr              21:31    6:56
  120  Gabriella Huber, Jr        24:08    7:47
  128  Katherine Holz, Jr         25:13    8:08
Total Time = 1:51:26     Total Places = 358

18. Beaver Area (7)
   30  Emily Brown, So            20:48    6:42
   69  Rachel Quillin, So         21:43    7:00
   75  Kelsey Jenkins, Jr         21:50    7:02
   90  Katia Kaffenes, Sr         22:22    7:13
   95  Sophia Albanese, Sr        22:31    7:16
  122  Mary Grabowski, Sr         24:17    7:50
  124  Olivia Neeley, Sr          24:32    7:55
Total Time = 1:49:14     Total Places = 359

19. Masterman (12)
   26  Viki Mancoridis, So        20:44    6:41
   66  Marina Mancoridis, So      21:37    6:58
   92  Anya Gizis, So             22:24    7:13
   94  Jennifer Luang, So         22:26    7:14
  121  Joanna Giang, Sr           24:09    7:47
  126  Ruby Stricker, Sr          24:45    7:59
  130  Ella Schramd, Jr           26:08    8:26
Total Time = 1:51:20     Total Places = 399

20. Msgr Bonner & Abp  (1
   82  Jenna Rastatter, Jr        21:59    7:05
  107  Bridgid O'Dea, Sr          23:11    7:28
  108  Corrina O'Lock, Fr         23:12    7:29
  115  Charlotte McDermott, So    23:37    7:37
  118  Maggie Salter, Fr          23:53    7:42
  127  Hannah Bierling, So        25:09    8:07
Total Time = 1:55:52     Total Places = 530
        TEAM                                  1M                2M        FINISH    
 PLACE SCORE         FINISHER            PLACE    TIME     PLACE    TIME       TIME     PACE           TEAM         

Top

1 Taryn Parks, Fr 1 5:40 3 12:08 18:56 6:06 Greencastle-Antrim (3 2 1 Marlee Starliper, Fr 5 5:43 2 12:08 19:00 6:08 Northern York (3) 3 Rebecca Snyder, Jr 2 5:42 1 12:08 19:13 6:12 Oley Valley (3) 4 2 Kayla Connelly, Sr 3 5:42 4 12:12 19:18 6:13 Lansdale Catholic (12 5 3 Emily Deschler, Jr 19 5:53 12 12:23 19:18 6:14 Allentown Cc (11) 6 Maddie McLain, Jr 4 5:43 6 12:12 19:19 6:14 Eastern York (3) 7 Rebecca Bierly, Sr 7 5:47 5 12:12 19:20 6:14 Penns Valley Area (6) 8 4 Mica Hanish, Sr 41 6:05 10 12:23 19:22 6:15 Ambridge Area (7) 9 Savanna Carr, Sr 10 5:48 7 12:22 19:24 6:15 Franklin (10) 10 5 Carlee Constable, Sr 13 5:51 11 12:23 19:29 6:17 Villa Maria (10) 11 6 Anna Pawloski, Sr 12 5:49 13 12:23 19:30 6:17 Quaker Valley (7) 12 Lauren Hirneisen, Sr 29 5:57 16 12:24 19:32 6:18 Greencastle-Antrim (3 13 7 Elaina Klinger, So 20 5:53 14 12:24 19:35 6:19 Danville (4) 14 Riley Kwiatkowski, Sr 16 5:52 18 12:27 19:36 6:19 Greensburg Salem (7) 15 8 Marisa Maffei, So 26 5:55 15 12:24 19:38 6:20 Danville (4) 16 9 Grace Brown, Jr 15 5:52 9 12:23 19:38 6:20 Villa Maria (10) 17 10 Michelle Bauer, Sr 8 5:47 8 12:22 19:40 6:20 St. Marys Area (9) 18 11 Brittney Carnathan, Sr 22 5:54 17 12:26 19:42 6:21 Selinsgrove (4) 19 12 Amanda Foster, Jr 32 5:59 25 12:39 19:47 6:23 St. Marys Area (9) 20 Tori Kocsis, Sr 9 5:47 22 12:35 19:48 6:23 Richland (6) 21 13 Ashley Blair, Sr 23 5:55 19 12:31 19:50 6:24 Selinsgrove (4) 22 14 Lucie Kubinski, Jr 11 5:49 20 12:32 19:53 6:25 Quaker Valley (7) 23 Lindsey Williams, Jr 82 6:15 29 12:46 19:57 6:26 Holy Redeemer (2) 24 15 Annie Wicker, Fr 30 5:58 28 12:43 19:58 6:26 Quaker Valley (7) 25 16 Lexi Seifert, Jr 49 6:07 31 12:47 20:03 6:28 Villa Maria (10) 26 Arianne Raymond, Fr 28 5:56 23 12:38 20:03 6:28 Milton Area (4) 27 Hannah Perkins, Fr 17 5:52 21 12:33 20:03 6:28 Montrose (2) 28 17 Rowan Pepe, Sr 61 6:11 32 12:47 20:04 6:28 Bethlehem Catholic (1 29 Devyn Bayle, Fr 35 6:01 27 12:43 20:08 6:29 General McLane (10) 30 Rosie Chan, So 42 6:05 37 12:52 20:10 6:30 Somerset Area (5) 31 Gionna Quarzo, Fr 40 6:05 30 12:47 20:13 6:31 Brownsville Area (7) 32 Jordan Williams, Sr 18 5:53 26 12:40 20:14 6:31 Sharon (10) 33 Sara Vance, Jr 46 6:06 35 12:49 20:15 6:32 Brownsville Area (7) 34 18 Tedra Harrison, Fr 21 5:54 24 12:38 20:16 6:32 Honesdale (2) 35 19 Katie Anthony, Fr 63 6:11 52 13:07 20:23 6:34 Northern York (3) 36 Madeline Consuelos, So 48 6:06 45 12:59 20:24 6:35 Northwestern Lehigh ( 37 20 Mia Belluci, So 52 6:07 38 12:53 20:25 6:35 Scranton Prep (2) 38 21 Naomi Hahn, Fr 25 5:55 33 12:48 20:28 6:36 Warren (10) 39 Yoangelys Cedeno, Sr 64 6:11 43 12:57 20:28 6:36 Shikellamy (4) 40 Dannah Javens, So 77 6:14 44 12:58 20:30 6:37 Hickory (10) 41 Jillian Miller, Jr 36 6:01 42 12:56 20:36 6:39 Mifflinburg (4) 42 Lillian Brubaker, So 54 6:08 49 13:06 20:37 6:39 Eastern Lebanon (3) 43 Madeline Curtis, Fr 47 6:06 58 13:08 20:37 6:39 Harbor Creek (10) 44 22 Sydney Gilkey, Sr 58 6:10 51 13:07 20:39 6:40 Central Cambria (6) 45 23 Katie Irelan, So 24 5:55 39 12:54 20:41 6:40 Villa Joseph Marie (1 46 Audrey Macpherson, Jr 65 6:12 57 13:08 20:41 6:40 Mifflinburg (4) 47 24 Abby Bowen, Fr 37 6:02 41 12:55 20:43 6:41 Scranton Prep (2) 48 Jules Jones, Fr 43 6:06 47 13:03 20:44 6:41 Cowanesque Valley (4) 49 25 Anna Brier, Jr 53 6:07 46 13:01 20:44 6:41 Scranton Prep (2) 50 Jillian Pote, Fr 51 6:07 36 12:50 20:44 6:41 Wilson Area (11) 51 26 Viki Mancoridis, So 31 5:59 34 12:48 20:44 6:41 Masterman (12) 52 Allison Pittman, Jr 72 6:13 67 13:13 20:44 6:41 Bedford (5) 53 Elaina Clancy, Jr 70 6:13 59 13:09 20:45 6:41 Boiling Springs (3) 54 27 Emma Wess, Sr 60 6:11 69 13:14 20:45 6:42 Central Cambria (6) 55 28 Amy Messina, Sr 116 6:22 107 13:30 20:47 6:42 Villa Maria (10) 56 29 Mary Scheidel, Fr 126 6:24 84 13:20 20:47 6:42 Bethlehem Catholic (1 57 30 Emily Brown, So 80 6:14 76 13:18 20:48 6:42 Beaver Area (7) 58 31 Brianna Kling, So 83 6:15 66 13:12 20:49 6:43 Villa Joseph Marie (1 59 Megan Borton, Fr 75 6:13 68 13:13 20:49 6:43 Dallas (2) 60 Lauren Michaels, So 96 6:18 60 13:09 20:50 6:43 Lewisburg Area (4) 61 Jesse Margraf, Sr 27 5:56 48 13:05 20:51 6:43 East Pennsboro (3) 62 Molly Tarvin, Jr 50 6:07 50 13:06 20:51 6:43 Northwestern Lehigh ( 63 32 Alyssa Deschler, Jr 76 6:14 71 13:14 20:52 6:44 Allentown Cc (11) 64 33 Samantha Crouse, Jr 69 6:12 61 13:10 20:53 6:44 Big Spring (3) 65 Emily Montag, So 39 6:04 54 13:07 20:53 6:44 Forest Hills (6) 66 Gaby Vega, Jr 45 6:06 53 13:07 20:53 6:44 Wilson Area (11) 67 Sidney Trunzo, Sr 38 6:03 55 13:07 20:54 6:44 Jersey Shore Area (4) 68 34 Bearett Tarris, Sr 87 6:16 75 13:16 20:54 6:44 Quaker Valley (7) 69 35 Dana Pratt, Fr 95 6:18 82 13:19 20:55 6:45 Honesdale (2) 70 Abby Gerst, Fr 59 6:10 56 13:08 20:55 6:45 Jersey Shore Area (4) 71 36 Carly Kaschalk, Jr 34 6:00 65 13:12 20:56 6:45 Central Cambria (6) 72 Maddy Frasch, Jr 44 6:06 64 13:11 20:58 6:46 Conrad Weiser (3) 73 37 Elyssa Penson, Sr 33 5:59 40 12:55 20:59 6:46 Ambridge Area (7) 74 Paige Barillo, So 62 6:11 73 13:16 20:59 6:46 Western Wayne (2) 75 Jessica Vance, Jr 101 6:19 81 13:19 21:01 6:47 Brownsville Area (7) 76 38 Courtney Ohl, Fr 144 6:28 98 13:24 21:03 6:47 York Suburban (3) 77 Kayla Trimble, Sr 91 6:17 85 13:20 21:03 6:47 Montoursville Area (4 78 Rebecca Pennington, Jr 71 6:13 80 13:19 21:04 6:48 Karns City (9) 79 39 Rainey Oldfield, So 109 6:22 77 13:18 21:04 6:48 Danville (4) 80 Ruby Auman, Sr 127 6:24 92 13:22 21:04 6:48 Lewisburg Area (4) 81 40 Isabella Frigoletto, Fr 104 6:20 97 13:24 21:05 6:48 Honesdale (2) 82 41 Mackenzie LaMorte, So 90 6:16 100 13:26 21:05 6:48 Honesdale (2) 83 Martina Sell, Jr 89 6:16 90 13:21 21:05 6:48 Bangor (11) 84 Samantha Grubb, Fr 123 6:23 96 13:23 21:06 6:48 East Pennsboro (3) 85 Cassie Carr, Fr 57 6:09 74 13:16 21:06 6:48 Girard (10) 86 42 Julia Resele, Jr 100 6:18 89 13:21 21:06 6:48 Danville (4) 87 Nicole Wasserleben, Sr 81 6:14 87 13:21 21:06 6:48 Tamaqua Area (11) 88 43 Nikaela Haas, Jr 78 6:14 72 13:15 21:07 6:49 Danville (4) 89 Sarah Lucas, Sr 85 6:15 91 13:22 21:08 6:49 Ringgold (7) 90 Olivia Minner, Fr 122 6:23 99 13:25 21:08 6:49 General McLane (10) 91 44 Abby Zwall, So 106 6:21 79 13:19 21:08 6:49 Villa Joseph Marie (1 92 Abby Rustay, Sr 79 6:14 62 13:10 21:08 6:49 Wilson Area (11) 93 45 Kacy McKeel, So 112 6:22 101 13:26 21:09 6:49 Central Cambria (6) 94 Kyla Kelley, Sr 86 6:15 78 13:19 21:10 6:49 Highlands (7) 95 Mallory Sunderland, So 94 6:17 93 13:22 21:10 6:50 Manheim Central (3) 96 46 Morgan Starliper, Jr 138 6:27 105 13:29 21:10 6:50 Northern York (3) 97 Kaylee Farino, Jr 6 5:45 63 13:11 21:11 6:50 Southmoreland (7) 98 47 Paige Wess, So 56 6:08 83 13:20 21:12 6:50 Central Cambria (6) 99 Julia Mycek, Jr 121 6:23 104 13:27 21:14 6:51 New Hope Solebury (1) 100 Anna Featherstone, So 98 6:18 103 13:27 21:15 6:51 Nazareth Academy (1) 101 Paige Mikesell, Jr 163 6:33 122 13:37 21:15 6:51 Clearfield Area (9) 102 Maria DeCello, Jr 67 6:12 95 13:23 21:15 6:51 South Fayette (7) 103 48 Sara Murphy, Jr 108 6:21 133 13:39 21:16 6:51 Lansdale Catholic (12 104 49 Megan Dugan, Sr 130 6:24 110 13:31 21:16 6:51 Villa Maria (10) 105 50 Gabrielle Sacks, Jr 74 6:13 94 13:22 21:17 6:52 Allentown Cc (11) 106 Anna Igims, Fr 167 6:33 115 13:33 21:17 6:52 Avonworth (7) 107 51 Zette Pflum, Jr 143 6:28 109 13:30 21:17 6:52 York Suburban (3) 108 Lauren Bortzer, So 119 6:23 113 13:31 21:18 6:52 Oil City (10) 109 Cera Gaston, Sr 175 6:35 132 13:39 21:19 6:53 Lehighton (11) 110 52 Leuca Hanish, So 171 6:34 129 13:38 21:20 6:53 Ambridge Area (7) 111 53 Gabrielle Reifsnyder, Fr 132 6:24 112 13:31 21:21 6:53 Big Spring (3) 112 Georgia Smith, So 117 6:23 106 13:29 21:23 6:54 Montrose (2) 113 54 Lauren Bunke, Jr 93 6:17 120 13:36 21:23 6:54 Bethlehem Catholic (1 114 55 Leah Prischak, So 149 6:29 136 13:39 21:24 6:54 Villa Maria (10) 115 56 Emma Mikita, Fr 114 6:22 102 13:26 21:25 6:54 Danville (4) 116 57 Melanie Macioce, So 92 6:17 111 13:31 21:25 6:54 Big Spring (3) 117 Rachael Wittmer, Sr 107 6:21 108 13:30 21:25 6:55 Knoch (7) 118 Harley Kessler, Fr 103 6:20 119 13:36 21:28 6:55 Indiana Area (7) 119 Lauren McCoy, Jr 140 6:28 143 13:42 21:28 6:55 Hopewell (7) 120 Sarah Maue, So 99 6:18 137 13:39 21:29 6:56 Tamaqua Area (11) 121 Alana Kravitz, So 55 6:08 86 13:20 21:30 6:56 North Pocono (2) 122 Isabel Hackenberry, Jr 142 6:28 141 13:41 21:30 6:56 Punxsutawney (9) 123 58 Skylar Maurer, Jr 113 6:22 123 13:37 21:31 6:56 Selinsgrove (4) 124 59 Catherine Donmoyer, Sr 137 6:27 117 13:35 21:31 6:56 Allentown Cc (11) 125 60 Amy Forst, Jr 145 6:28 144 13:43 21:31 6:56 Lansdale Catholic (12 126 61 Kelly Fessler, So 141 6:28 138 13:40 21:32 6:57 Villa Maria (10) 127 62 Monica Amarante, Sr 118 6:23 118 13:36 21:34 6:57 Danville (4) 128 63 Brooke Ruth, Jr 158 6:32 152 13:48 21:34 6:57 York Suburban (3) 129 64 Audrey Durbin, Jr 84 6:15 127 13:37 21:35 6:57 Quaker Valley (7) 130 Taylor Van Tassell, Jr 115 6:22 125 13:37 21:35 6:58 North East (10) 131 65 Brianne Ristau, Fr 73 6:13 135 13:39 21:36 6:58 Warren (10) 132 Destiny Andes, Fr 166 6:33 149 13:47 21:36 6:58 Holy Redeemer (2) 133 66 Marina Mancoridis, So 68 6:12 88 13:21 21:37 6:58 Masterman (12) 134 67 Adiya Golden, So 97 6:18 114 13:32 21:37 6:58 Scranton Prep (2) 135 Ciara Dubeck, Fr 136 6:26 139 13:41 21:38 6:59 Nazareth Academy (1) 136 68 Amber Swaisgood, So 162 6:33 147 13:45 21:39 6:59 Northern York (3) 137 Isabelle McCabe, So 102 6:19 128 13:37 21:39 6:59 Indiana Area (7)


Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

138 Abbie Erme, Fr 131 6:24 126 13:37 21:41 7:00 Boiling Springs (3) 139 Harley Pflugh, Fr 66 6:12 131 13:38 21:41 7:00 Slippery Rock (10) 140 Monika Shimko, Sr 14 5:51 70 13:14 21:43 7:00 Tamaqua Area (11) 141 69 Rachel Quillin, So 151 6:30 151 13:47 21:43 7:00 Beaver Area (7) 142 Amanda Little, Jr 150 6:29 146 13:43 21:44 7:01 Bradford Area (9) 143 70 Lucy Doherty, So 105 6:20 121 13:36 21:45 7:01 Scranton Prep (2) 144 71 Fawn Bennett, So 157 6:32 150 13:47 21:46 7:01 Big Spring (3) 145 72 Meredith Engle, Fr 128 6:24 124 13:37 21:46 7:01 Northern York (3) 146 73 Michaela Giambrone, So 111 6:22 130 13:38 21:47 7:01 Warren (10) 147 Sam Dyer, Sr 124 6:23 134 13:39 21:47 7:01 Berwick (2) 148 74 Devon Montanari, Jr 133 6:24 116 13:34 21:48 7:02 Allentown Cc (11) 149 Hannah Steckbeck, So 180 6:36 156 13:53 21:49 7:02 Lancaster Mennonite ( 150 75 Kelsey Jenkins, Jr 147 6:29 160 13:55 21:50 7:02 Beaver Area (7) 151 76 Ashlyn Stonge, Jr 181 6:36 164 13:57 21:50 7:03 Northern York (3) 152 77 Lena Strong, Sr 155 6:31 154 13:49 21:51 7:03 York Suburban (3) 153 Madison Bertovich, Jr 152 6:30 167 13:58 21:51 7:03 Uniontown Area (7) 154 Monique Bristol, Sr 110 6:22 148 13:46 21:51 7:03 Wyomissing Area (3) 155 Emily Little, Sr 156 6:31 158 13:53 21:51 7:03 Bradford Area (9) 156 Carinna Lapson, Jr 135 6:25 140 13:41 21:53 7:04 Hopewell (7) 157 Alexandra Amin, Fr 159 6:32 165 13:57 21:55 7:04 Wyomissing Area (3) 158 78 Kiara Mayers, Sr 148 6:29 161 13:55 21:56 7:04 Honesdale (2) 159 79 Tessa Grotzinger, Fr 179 6:36 170 14:03 21:58 7:05 St. Marys Area (9) 160 80 Michaela Lind, Sr 139 6:27 168 14:00 21:58 7:05 Warren (10) 161 81 Lily Dineen, Fr 129 6:24 145 13:43 21:59 7:05 Villa Joseph Marie (1 162 82 Jenna Rastatter, Jr 177 6:35 166 13:58 21:59 7:05 Msgr Bonner & Abp (1 163 Jade Fry, Jr 120 6:23 155 13:52 22:00 7:06 Lake Lehman (2) 164 Hilary Good, So 134 6:25 153 13:48 22:00 7:06 Berks Catholic (3) 165 83 Leah Drake, Jr 172 6:34 159 13:54 22:02 7:06 Warren (10) 166 84 Camila Drobac, So 125 6:24 142 13:41 22:03 7:07 Villa Joseph Marie (1 167 85 Rachel Domaracki, So 161 6:33 157 13:53 22:06 7:07 Selinsgrove (4) 168 86 Jill Naylor, Jr 164 6:33 163 13:57 22:08 7:08 Northern York (3) 169 87 Brigid Conmy, Jr 153 6:31 162 13:56 22:14 7:10 Villa Joseph Marie (1 170 88 Iris Roberts, So 185 6:39 172 14:03 22:14 7:10 Warren (10) 171 Serena Detweiler, So 168 6:33 176 14:08 22:21 7:13 Upper Perkiomen (1) 172 89 Hope Brown, Jr 191 6:44 182 14:12 22:22 7:13 Bethlehem Catholic (1 173 90 Katia Kaffenes, Sr 170 6:34 177 14:09 22:22 7:13 Beaver Area (7) 174 91 Gaby Haring, Fr 160 6:32 175 14:06 22:23 7:13 Allentown Cc (11) 175 92 Anya Gizis, So 186 6:39 174 14:05 22:24 7:13 Masterman (12) 176 93 Sara Arbogast, Sr 174 6:34 183 14:14 22:26 7:14 Selinsgrove (4) 177 94 Jennifer Luang, So 178 6:35 173 14:05 22:26 7:14 Masterman (12) 178 95 Sophia Albanese, Sr 165 6:33 169 14:01 22:31 7:16 Beaver Area (7) 179 96 Allison Walsh, Jr 176 6:35 171 14:03 22:35 7:17 Scranton Prep (2) 180 97 Ava Millek, Fr 173 6:34 180 14:11 22:38 7:18 York Suburban (3) 181 98 Solei Rodriguez, So 195 6:51 187 14:26 22:39 7:18 Bethlehem Catholic (1 182 99 Rachel Olver, Fr 169 6:34 179 14:11 22:41 7:19 Honesdale (2) 183 100 Sydney Harris, So 183 6:38 184 14:15 22:42 7:19 Allentown Cc (11) 184 101 Cecilia Lantz, Jr 182 6:37 181 14:12 22:43 7:19 York Suburban (3) 185 102 Emma Trout, So 184 6:39 185 14:17 22:44 7:20 York Suburban (3) 186 103 Jessica Finney, So 203 6:58 190 14:34 22:46 7:20 Bethlehem Catholic (1 187 104 Clare Staudenmeier, So 146 6:29 178 14:10 22:49 7:21 Villa Joseph Marie (1 188 105 Marybeth Woods, Jr 188 6:41 186 14:25 23:02 7:26 Central Cambria (6) 189 106 Julinna Detrick, Sr 196 6:52 188 14:30 23:10 7:28 Ambridge Area (7) 190 107 Bridgid O'Dea, Sr 193 6:48 197 14:43 23:11 7:28 Msgr Bonner & Abp (1 191 108 Corrina O'Lock, Fr 190 6:44 189 14:33 23:12 7:29 Msgr Bonner & Abp (1 192 109 Allison Lenhardt, Jr 194 6:50 192 14:38 23:14 7:30 Quaker Valley (7) 193 110 Emma Fertig, Sr 189 6:43 198 14:46 23:24 7:33 Big Spring (3) 194 111 Lucy Anthony, Fr 198 6:52 194 14:40 23:25 7:33 St. Marys Area (9) 195 112 Alexa Walter, Jr 192 6:47 193 14:40 23:28 7:34 Big Spring (3) 196 113 Faith Howell, Sr 187 6:39 191 14:35 23:29 7:34 Honesdale (2) 197 114 Lindsay Notarianni, Jr 199 6:54 195 14:41 23:34 7:36 Scranton Prep (2) 198 115 Charlotte McDermott, So 200 6:55 199 15:00 23:37 7:37 Msgr Bonner & Abp (1 199 116 Autumn Majchrzak, Jr 212 7:05 201 15:03 23:39 7:38 St. Marys Area (9) 200 Nahiema Craig, Sr 213 7:05 203 15:05 23:43 7:39 Overbrook (12) 201 117 Alyssa Regan, Sr 209 7:03 204 15:08 23:44 7:39 Bethlehem Catholic (1 202 118 Maggie Salter, Fr 206 6:59 202 15:04 23:53 7:42 Msgr Bonner & Abp (1 203 119 Kaitlyn McKeel, Sr 202 6:56 200 15:01 23:57 7:43 Central Cambria (6) 204 120 Gabriella Huber, Jr 208 7:02 210 15:23 24:08 7:47 Lansdale Catholic (12 205 121 Joanna Giang, Sr 204 6:58 209 15:12 24:09 7:47 Masterman (12) 206 122 Mary Grabowski, Sr 205 6:59 207 15:11 24:17 7:50 Beaver Area (7) 207 Ceyonnie Creamer, Fr 201 6:55 206 15:08 24:19 7:50 Dobbins (12) 208 123 Sara Frvel, So 197 6:52 205 15:08 24:27 7:53 Selinsgrove (4) 209 124 Olivia Neeley, Sr 207 7:00 208 15:12 24:32 7:55 Beaver Area (7) 210 125 Sydney Palmer, Jr 218 7:14 213 15:35 24:42 7:58 Big Spring (3) 211 126 Ruby Stricker, Sr 214 7:08 211 15:29 24:45 7:59 Masterman (12)
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

212 Kelsea McCann, Jr 216 7:10 214 15:44 24:58 8:03 Hallahan (12) 213 127 Hannah Bierling, So 217 7:11 216 16:02 25:09 8:07 Msgr Bonner & Abp (1 214 Jameraqui May, Jr 211 7:04 212 15:32 25:09 8:07 Saul (12) 215 128 Katherine Holz, Jr 210 7:04 215 15:53 25:13 8:08 Lansdale Catholic (12 216 Riley Oremus, Sr 154 6:31 196 14:42 25:15 8:09 Dallas (2) 217 129 Anna Raffeinner, Jr 220 7:31 217 16:05 25:41 8:17 St. Marys Area (9) 218 130 Ella Schramd, Jr 215 7:09 218 16:11 26:08 8:26 Masterman (12) 219 131 Julia Weicht, Jr 219 7:27 219 16:28 26:25 8:31 Quaker Valley (7) 220 132 Kristen Blair, Sr 221 7:33 220 16:47 27:00 8:43 Selinsgrove (4) 221 133 Gabrielle Hahn, Jr 222 7:35 221 17:08 27:31 8:53 Warren (10)
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

222 134 Hannah Doveric, So 223 8:05 222 17:31 28:18 9:08 Ambridge Area (7) 223 135 Kara Reiter, Sr 224 8:25 224 18:38 29:55 9:39 St. Marys Area (9) 224 136 Nadine Bosh, Sr 225 8:29 223 18:37 30:13 9:45 Ambridge Area (7) 43 finishers among Women Under 2 54 finishers among Women 2 - 2 69 finishers among Women 3 - 3 58 finishers among Women 4 - 4 0 male finishers 224 female finishers 224 total finishers

Return to home page.