PIAA FOUNDATION MEET BOYS BLUE

Hershey, PA

Sep. 23, 2017


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

                                              Last updated Sep. 23, 2017 3:11 PM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 York Suburban            96    3    8   20   29   36   66   76    17:42    1:25
  2 Indiana Area            150   11   15   25   35   64   71         18:03    1:24
  3 Greensburg Salem        193    5    6   17   63  102  110  117    17:59    2:37
  4 Holy Redeemer           216   10   42   49   56   59   89   95    18:19    1:20
  5 Warrior Run             227   21   39   52   54   61  105  164    18:25    0:48
  6 South Fayette           230    2   41   44   53   90  109  130    18:16    2:39
  7 Lewisburg Area          261   32   37   46   58   88   98  157    18:37    0:55
  8 Bradford Area           303   13   24   77   93   96  135  141    18:42    1:56
  9 Danville Area           324   26   33   60   83  122  128  137    18:50    1:44
 10 Jersey Shore Area       335    1   34   80  101  119  148  204    18:35    3:48
 11 Pope John Paul II       340   28   40   50   69  153  162  170    18:58    2:37
 12 Shikellamy              347   22   55   68   75  127  136         18:53    2:05
 13 Crestwood               350    7   27   94  104  118  181  184    18:50    2:39
 14 Beaver Area             373   43   48   86   97   99  115  146    19:01    1:05
 15 Big Spring              390   16   74   78  108  114  132  134    19:02    2:10
 16 Blue Mountain           393   30   72   84  100  107  113  143    19:07    1:29
 17 Allentown C C           414   70   73   79   81  111  169  172    19:10    0:52
 18 Upper Perkiomen         484   12  106  120  121  125  142  144    19:21    2:28
 19 Somerset Area           485    9   23  116  161  176  200  203    19:32    4:20
 20 Northwestern Lehigh     496   19   57  126  140  154  159  187    19:31    3:05
 21 Kennard-Dale            498   38   62   91  133  174  188  192    19:36    3:01
 22 Berwick                 562   18   87  124  160  173  182  194    19:50    3:42
 23 Msgr Bonner & Abp Pre   568    4   47  129  193  195  199         20:13    6:01
 24 Shady Side Academy      613   51   85  155  156  166  179  186    20:09    2:43
 25 Wilson Area             642   82  123  138  147  152  158  189    20:10    1:39
 26 Lake Lehman             650   67  112  149  151  171  175  178    20:18    2:32
 27 Bedford                 658   14   45  196  201  202              21:33    7:06
28* Tamaqua Area            670   31  131  163  168  177  180  198    20:28    3:20
29* New Hope-Solebury       670   65  103  150  167  185  190  197    20:31    3:23
 30 Cowanesque Valley       724   92  139  145  165  183  191         20:41    2:36

Incomplete Teams: Karns City, Meadville Area, Tyrone Area, Western Wayne

TEAM SCORES AT BLUE SPLIT
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 York Suburban           119    6    8   15   39   51   55   72     8:41    0:40
  2 Indiana Area            129    4   13   16   40   56   71          8:42    0:43
  3 Holy Redeemer           207   12   44   45   48   58   80  109     8:55    0:34
 4* South Fayette           213    2   37   42   43   89  106  132     8:51    1:19
 5* Danville Area           213   20   25   34   38   96  111  130     8:57    0:45
  6 Warrior Run             216   26   28   33   64   65   85   94     8:56    0:21
  7 Greensburg Salem        217    3    7   17   77  113  123  129     8:50    1:19
  8 Lewisburg Area          280   36   49   54   68   73   76  128     9:03    0:15
  9 Beaver Area             282   21   57   60   61   83   88  115     9:03    0:38
10* Shikellamy              315   29   41   62   86   97  119          9:07    0:39
11* Jersey Shore Area       315    1   31   67   98  118  160  204     8:57    1:56
 12 Bradford Area           370   23   50   90   99  108  127  155     9:14    0:52
13* Blue Mountain           373   32   74   75   87  105  112  126     9:13    0:40
14* Pope John Paul II       373   35   46   47   66  179  181  182     9:18    1:32
 15 Crestwood               410   10   27  116  117  140  172  185     9:15    1:21
 16 Allentown C C           452   82   84   91   93  102  167  171     9:23    0:11
 17 Big Spring              487   18  101  104  131  133  142  149     9:25    1:05
 18 Northwestern Lehigh     499   22   59  114  139  165  166  175     9:29    1:33
 19 Somerset Area           518    9   30  141  158  180  202  203     9:31    2:01
 20 Berwick                 540   11  103  107  146  173  174  176     9:33    1:53
 21 Kennard-Dale            544   70   81   95  110  188  189  196     9:38    1:34
 22 Upper Perkiomen         552   19  121  124  143  145  147  150     9:32    1:10
 23 Msgr Bonner & Abp Pre   577    5   63  120  192  197  200          9:50    2:50
 24 Tamaqua Area            622   24  125  152  153  168  169  198     9:43    1:34
 25 Lake Lehman             628   53  134  136  144  161  164  183     9:43    1:10
 26 New Hope-Solebury       640   69   78  151  156  186  191  193     9:49    1:33
 27 Bedford                 643   14   52  177  199  201              10:13    3:00
 28 Shady Side Academy      652   79   92  154  157  170  190  195     9:49    1:02
 29 Wilson Area             726  122  135  148  159  162  163  194     9:55    0:33
 30 Cowanesque Valley       737  100  137  138  178  184  187         10:00    1:04

Incomplete Teams: Karns City, Meadville Area, Tyrone Area, Western Wayne
Individuals

 PLACE         FINISHER          TIME     PACE


1. York Suburban
    3  Bryce Ohl, Sr              16:56    5:28
    8  Jarrett Raudensky, Jr      17:11    5:32
   20  Josh Kerr, Sr              17:48    5:44
   29  Andrew Paskey, Jr          18:12    5:52
   36  Tanner Haynes, Sr          18:21    5:55
   66  Scott Curry, Sr            18:49    6:04
   76  Jordan Ohl, So             19:01    6:08
Total Time = 1:28:28     Total Places = 96

2. Indiana Area
   11  Kendall Branan, So         17:23    5:36
   15  Joey Bujdos, Jr            17:35    5:40
   25  Julian Yerger, So          18:06    5:50
   35  Evan Weaver, Sr            18:20    5:55
   64  Matt Berzonsky, Jr         18:47    6:03
   71  Isaac Roadman, So          18:53    6:05
Total Time = 1:30:11     Total Places = 150

3. Greensburg Salem
    5  Mark Brown, Jr             16:57    5:28
    6  Cameron Binda, Jr          17:02    5:29
   17  Dylan Binda, Jr            17:36    5:40
   63  Noah Calisti, So           18:45    6:03
  102  Quinton Gatons, Fr         19:34    6:19
  110  Tyler Vandenberg, So       19:44    6:22
  117  Nick Leo, Sr               19:47    6:23
Total Time = 1:29:54     Total Places = 193

4. Holy Redeemer
   10  Bryce Zapusek, Jr          17:21    5:36
   42  George Strish, Jr          18:26    5:57
   49  Connor Stevens, Sr         18:30    5:58
   56  Scott Williams, Sr         18:37    6:00
   59  Dominic Capaci, Jr         18:40    6:01
   89  Lucas Volpetti, Jr         19:15    6:12
   95  Nick Pikul, So             19:26    6:16
Total Time = 1:31:34     Total Places = 216

5. Warrior Run
   21  Damein Moser, So           17:53    5:46
   39  Bryce Woland, Sr           18:23    5:56
   52  Caden Dufrene, Fr          18:31    5:58
   54  Addison Magyar, Jr         18:36    6:00
   61  Cade Williamson, Fr        18:41    6:01
  105  Andrew Adams, Fr           19:38    6:20
  164  Cassidy Hoffman, Sr        21:11    6:50
Total Time = 1:32:04     Total Places = 227

6. South Fayette
    2  Sam Snodgrass, Sr          16:38    5:22
   41  Silas Mays, Sr             18:24    5:56
   44  Colin Dunn, Sr             18:26    5:57
   53  Ryan Hayes, Sr             18:35    6:00
   90  Trevor Kulenich, Sr        19:17    6:13
  109  Harmon Rozycki, Sr         19:43    6:21
  130  Sam Grant, Sr              20:01    6:27
Total Time = 1:31:20     Total Places = 230

7. Lewisburg Area
   32  Jason Stanko, Sr           18:18    5:54
   37  Calvin Bailey, Fr          18:22    5:55
   46  Philip Gajda, Fr           18:28    5:57
   58  Derek Guissanie, Sr        18:40    6:01
   88  Steven Stiner, Sr          19:13    6:12
   98  Evan Hart, Fr              19:30    6:17
  157  Felix Hernandez, Sr        20:54    6:44
Total Time = 1:33:01     Total Places = 261

8. Bradford Area
   13  Logan Caruso, Sr           17:31    5:39
   24  Tyler Kraft, So            18:04    5:50
   77  Issac Paterniti, Jr        19:04    6:09
   93  Gabe Mitchell, So          19:23    6:15
   96  Vinnie Bizzarro, Jr        19:27    6:16
  135  Ryan Cottillion, Fr        20:11    6:31
  141  David Allen, Jr            20:26    6:35
Total Time = 1:33:29     Total Places = 303

9. Danville Area
   26  John Maize, So             18:08    5:51
   33  James Zola, Jr             18:19    5:54
   60  Reece Lopatka, Jr          18:40    6:01
   83  Eli Zakarian, So           19:09    6:11
  122  Nick Delgato, Fr           19:51    6:24
  128  McKellen Jaramillo, Fr     20:00    6:27
  137  Jon Curry, So              20:12    6:31
Total Time = 1:34:07     Total Places = 324

10. Jersey Shore Area
    1  Isaac Davis, Sr            16:01    5:10
   34  Chase Carpenter, Sr        18:20    5:55
   80  Hunter Mummert, Sr         19:08    6:10
  101  Tanner Allison, So         19:34    6:18
  119  Micah Worth, So            19:49    6:23
  148  Max Ferguson, So           20:43    6:41
  204  Richie Hamlin, Fr          27:28    8:51
Total Time = 1:32:52     Total Places = 335

11. Pope John Paul II
   28  Jack Phillips, Jr          18:11    5:52
   40  Michael Florig, Sr         18:24    5:56
   50  Shane McKeon, Sr           18:30    5:58
   69  John Schiele, Jr           18:53    6:05
  153  Kaden Buchler, Fr          20:48    6:42
  162  Jason Mitala               21:03    6:47
  170  Jason Kost, Jr             21:20    6:53
Total Time = 1:34:46     Total Places = 340

12. Shikellamy
   22  Logan Strouse, Jr          17:55    5:46
   55  Doug Hallman, Jr           18:36    6:00
   68  Nolan Reynolds, Fr         18:52    6:05
   75  Eric Dixon, So             19:00    6:08
  127  Frank Quinones, Sr         19:59    6:27
  136  Carter Balliet, So         20:11    6:31
Total Time = 1:34:22     Total Places = 347

13. Crestwood
    7  Clay Kimsal, Sr            17:09    5:32
   27  Matthew Brunetti, Sr       18:08    5:51
   94  Justin Glowacki, Sr        19:25    6:16
  104  Kyle Price, Fr             19:37    6:20
  118  Jacob Swartwood, Sr        19:48    6:23
  181  Brandon Whitman, Sr        21:48    7:02
  184  Matthew Kelly, Sr          22:09    7:09
Total Time = 1:34:07     Total Places = 350

14. Beaver Area
   43  Will Lamb, So              18:26    5:57
   48  Sean Rendar, Sr            18:29    5:58
   86  David Blum, Sr             19:12    6:12
   97  Lucas Klenovich, Jr        19:28    6:17
   99  Connor Lamison, Jr         19:30    6:17
  115  Luke Aloi, Sr              19:45    6:22
  146  Sean Livingston, Jr        20:37    6:39
Total Time = 1:35:05     Total Places = 373

15. Big Spring
   16  Ishmael Kirkwood, Jr       17:35    5:40
   74  Trevor Moyer, Jr           19:00    6:08
   78  Jackson Penner, Sr         19:06    6:09
  108  Brennen Flory, Sr          19:43    6:21
  114  Ian Lay, Jr                19:45    6:22
  132  Ian Ward, So               20:06    6:29
  134  Connor Greene, Sr          20:10    6:30
Total Time = 1:35:09     Total Places = 390

16. Blue Mountain
   30  Kevin Haas, So             18:14    5:53
   72  Blase Carr, Sr             18:56    6:06
   84  Coltin Albitz, Jr          19:12    6:11
  100  Tanner Rabenstein, Fr      19:31    6:18
  107  Jacob Kluge, Sr            19:42    6:21
  113  Max Oswald, Sr             19:45    6:22
  143  Jalen Phillips, Jr         20:30    6:37
Total Time = 1:35:35     Total Places = 393

17. Allentown C C
   70  Brendan Christ, Jr         18:53    6:05
   73  Mark Krafczyk, Sr          18:59    6:07
   79  Aaron Shoemaker, Sr        19:06    6:10
   81  Santino Servagno, Sr       19:08    6:10
  111  David Carolan, Sr          19:44    6:22
  169  Michael Fleck, Jr          21:17    6:52
  172  Tom Cope, Sr               21:23    6:54
Total Time = 1:35:50     Total Places = 414

18. Upper Perkiomen
   12  Cameron Junk, Sr           17:29    5:38
  106  Gage Gardner, Sr           19:40    6:20
  120  Dylan Simms, Jr            19:49    6:23
  121  Evan Hanney, Sr            19:51    6:24
  125  Jacob Heffner, So          19:56    6:26
  142  Lance Templeton, Jr        20:29    6:36
  144  Lane Homan, So             20:31    6:37
Total Time = 1:36:45     Total Places = 484

19. Somerset Area
    9  Cejay Walker, Jr           17:18    5:35
   23  Dominic Mazzariello, Sr    17:57    5:47
  116  Jacob Groger, So           19:47    6:23
  161  Andrew Straka, 8           21:00    6:46
  176  James Bastian, So          21:37    6:58
  200  Jack Strope, So            24:00    7:44
  203  Tony Mills, Fr             25:14    8:08
Total Time = 1:37:39     Total Places = 485

20. Northwestern Lehigh
   19  Robert Leiser, Sr          17:46    5:44
   57  Phillip Castrine, Sr       18:39    6:01
  126  Joseph Pleban, So          19:59    6:27
  140  Kane Flickinger, Fr        20:21    6:34
  154  Randall Zack, Fr           20:50    6:43
  159  Matthew Boushell, So       20:56    6:45
  187  Rueben Kemmerer, Sr        22:16    7:11
Total Time = 1:37:35     Total Places = 496

21. Kennard-Dale
   38  Collin Wolf, Fr            18:23    5:56
   62  William Holtz, Jr          18:45    6:03
   91  Caleb Bakalyar, Jr         19:20    6:14
  133  Paul (Eric) Traeger, Jr    20:07    6:29
  174  Caleb Scarborough, Fr      21:23    6:54
  188  Dan Gibney, Fr             22:23    7:13
  192  Nick Broyles, Fr           22:36    7:17
Total Time = 1:37:58     Total Places = 498

22. Berwick
   18  Mitchell Martin, Sr        17:42    5:42
   87  Griffin Keller, Jr         19:12    6:12
  124  John Morgan, So            19:54    6:25
  160  Long Le, Jr                20:57    6:45
  173  Kyler Hower, Jr            21:23    6:54
  182  Kevin Walker, Sr           21:54    7:04
  194  Ben White, Sr              22:49    7:21
Total Time = 1:39:08     Total Places = 562

23. Msgr Bonner & Abp Pre
    4  Anthony Harper, Sr         16:57    5:28
   47  Brian McGarrity, Fr        18:29    5:57
  129  Billy DiRita, Fr           20:00    6:27
  193  Arian Ravenell, So         22:39    7:18
  195  Sean Milligan, Jr          22:57    7:24
  199  Bobby Ulmer, Sr            23:37    7:37
Total Time = 1:41:02     Total Places = 568

24. Shady Side Academy
   51  Leo Liu, Jr                18:31    5:58
   85  Adam Lauer, Fr             19:12    6:12
  155  Cameron Casey, So          20:51    6:43
  156  Garrett Cleveland, Sr      20:53    6:44
  166  Brendan McLaughlin, Jr     21:14    6:51
  179  Reshub Bahri, So           21:39    6:59
  186  Connor Caputo, Jr          22:11    7:09
Total Time = 1:40:41     Total Places = 613

25. Wilson Area
   82  Shane Houghton, Sr         19:09    6:10
  123  Dylan Corriere, Sr         19:54    6:25
  138  Aiden Quinn, Sr            20:15    6:32
  147  Josh Javier, Jr            20:42    6:41
  152  Josh Harris, Sr            20:48    6:42
  158  Kyron Levan, So            20:55    6:45
  189  Kayvon Range, Fr           22:26    7:14
Total Time = 1:40:48     Total Places = 642

26. Lake Lehman
   67  Riley Newman, Sr           18:51    6:05
  112  Chandler Longstreth, Fr    19:44    6:22
  149  Michael Nastasiak, Sr      20:43    6:41
  151  Sam Lukasavage, Fr         20:46    6:42
  171  Brian Morio, So            21:23    6:54
  175  Dillon Ide, Jr             21:24    6:54
  178  Joe Ciaccia, Sr            21:37    6:58
Total Time = 1:41:27     Total Places = 650

27. Bedford
   14  Van May, Fr                17:33    5:39
   45  Garret Cornell, Jr         18:27    5:57
  196  Larky Brakeall, Jr         22:58    7:24
  201  Kai Bardell, So            24:07    7:47
  202  Devin Steele, Fr           24:38    7:57
Total Time = 1:47:43     Total Places = 658

28*. Tamaqua Area
   31  Brad Clemson, Sr           18:17    5:54
  131  Derian Stianche, Jr        20:05    6:28
  163  Brandon Fogarty, So        21:06    6:48
  168  Christopher Osenbach, So   21:15    6:51
  177  Xavier Cuadro, Jr          21:37    6:58
  180  Detrick Borden, Jr         21:40    6:59
  198  Isaac Miller, Sr           23:35    7:36
Total Time = 1:42:20     Total Places = 670

29*. New Hope-Solebury
   65  Chris Cammarata, Sr        18:48    6:04
  103  Christian Kruse, So        19:35    6:19
  150  Thomas Detlefsen, Sr       20:46    6:42
  167  Nico Marino, Jr            21:14    6:51
  185  Ben Dupont, Jr             22:11    7:09
  190  Oscar Mailman, Fr          22:31    7:16
  197  Laszlo Madarasz, Jr        23:30    7:35
Total Time = 1:42:34     Total Places = 670

30. Cowanesque Valley
   92  George Reynolds, Sr        19:22    6:15
  139  Christopher Harris, So     20:19    6:33
  145  Seth Neal, Fr              20:32    6:37
  165  Joseph Easton, Fr          21:14    6:51
  183  Ben Anderson, Fr           21:58    7:05
  191  Andrew Gatewood, Jr        22:33    7:16
Total Time = 1:43:25     Total Places = 724
        TEAM                               BLUE SPLIT     FINISH    
 PLACE SCORE         FINISHER            PLACE    TIME       TIME     PACE           TEAM         

Top

1 1 Isaac Davis, Sr 1 7:43 16:01 5:10 Jersey Shore Area 2 2 Sam Snodgrass, Sr 2 8:02 16:38 5:22 South Fayette 3 3 Bryce Ohl, Sr 6 8:22 16:56 5:28 York Suburban 4 4 Anthony Harper, Sr 5 8:20 16:57 5:28 Msgr Bonner & Abp Pre 5 5 Mark Brown, Jr 7 8:22 16:57 5:28 Greensburg Salem 6 6 Cameron Binda, Jr 3 8:18 17:02 5:29 Greensburg Salem 7 7 Clay Kimsal, Sr 10 8:27 17:09 5:32 Crestwood 8 8 Jarrett Raudensky, Jr 8 8:25 17:11 5:32 York Suburban 9 9 Cejay Walker, Jr 9 8:26 17:18 5:35 Somerset Area 10 10 Bryce Zapusek, Jr 12 8:31 17:21 5:36 Holy Redeemer 11 Patrick Stevens, So 17 8:36 17:22 5:36 Meadville Area 12 11 Kendall Branan, So 4 8:19 17:23 5:36 Indiana Area 13 12 Cameron Junk, Sr 21 8:41 17:29 5:38 Upper Perkiomen 14 13 Logan Caruso, Sr 26 8:43 17:31 5:39 Bradford Area 15 14 Van May, Fr 15 8:35 17:33 5:39 Bedford 16 15 Joey Bujdos, Jr 14 8:35 17:35 5:40 Indiana Area 17 16 Ishmael Kirkwood, Jr 20 8:38 17:35 5:40 Big Spring 18 17 Dylan Binda, Jr 19 8:37 17:36 5:40 Greensburg Salem 19 Jacob Pasake, Sr 13 8:32 17:39 5:41 Western Wayne 20 18 Mitchell Martin, Sr 11 8:27 17:42 5:42 Berwick 21 19 Robert Leiser, Sr 25 8:42 17:46 5:44 Northwestern Lehigh 22 20 Josh Kerr, Sr 16 8:36 17:48 5:44 York Suburban 23 21 Damein Moser, So 29 8:46 17:53 5:46 Warrior Run 24 22 Logan Strouse, Jr 32 8:47 17:55 5:46 Shikellamy 25 23 Dominic Mazzariello, Sr 33 8:48 17:57 5:47 Somerset Area 26 24 Tyler Kraft, So 55 9:01 18:04 5:50 Bradford Area 27 25 Julian Yerger, So 18 8:37 18:06 5:50 Indiana Area 28 Tucker Watson, Jr 24 8:42 18:07 5:50 Meadville Area 29 26 John Maize, So 28 8:45 18:08 5:51 Danville Area 30 27 Matthew Brunetti, Sr 30 8:46 18:08 5:51 Crestwood 31 28 Jack Phillips, Jr 40 8:55 18:11 5:52 Pope John Paul II 32 29 Andrew Paskey, Jr 56 9:01 18:12 5:52 York Suburban 33 30 Kevin Haas, So 36 8:52 18:14 5:53 Blue Mountain 34 31 Brad Clemson, Sr 27 8:43 18:17 5:54 Tamaqua Area 35 32 Jason Stanko, Sr 41 8:56 18:18 5:54 Lewisburg Area 36 33 James Zola, Jr 22 8:41 18:19 5:54 Danville Area 37 34 Chase Carpenter, Sr 34 8:49 18:20 5:55 Jersey Shore Area 38 35 Evan Weaver, Sr 45 8:57 18:20 5:55 Indiana Area 39 36 Tanner Haynes, Sr 44 8:57 18:21 5:55 York Suburban 40 37 Calvin Bailey, Fr 54 9:00 18:22 5:55 Lewisburg Area 41 38 Collin Wolf, Fr 75 9:08 18:23 5:56 Kennard-Dale 42 39 Bryce Woland, Sr 37 8:52 18:23 5:56 Warrior Run 43 40 Michael Florig, Sr 51 9:00 18:24 5:56 Pope John Paul II 44 41 Silas Mays, Sr 47 8:58 18:24 5:56 South Fayette 45 Joe Kohler, Sr 38 8:52 18:25 5:56 Tyrone Area 46 42 George Strish, Jr 63 9:04 18:26 5:57 Holy Redeemer 47 43 Will Lamb, So 23 8:41 18:26 5:57 Beaver Area 48 44 Colin Dunn, Sr 42 8:56 18:26 5:57 South Fayette 49 45 Garret Cornell, Jr 57 9:01 18:27 5:57 Bedford 50 46 Philip Gajda, Fr 59 9:01 18:28 5:57 Lewisburg Area 51 47 Brian McGarrity, Fr 68 9:06 18:29 5:57 Msgr Bonner & Abp Pre 52 48 Sean Rendar, Sr 65 9:04 18:29 5:58 Beaver Area 53 49 Connor Stevens, Sr 53 9:00 18:30 5:58 Holy Redeemer 54 50 Shane McKeon, Sr 52 9:00 18:30 5:58 Pope John Paul II 55 51 Leo Liu, Jr 84 9:17 18:31 5:58 Shady Side Academy 56 52 Caden Dufrene, Fr 70 9:07 18:31 5:58 Warrior Run


Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | Top

57 53 Ryan Hayes, Sr 48 8:58 18:35 6:00 South Fayette 58 54 Addison Magyar, Jr 69 9:06 18:36 6:00 Warrior Run 59 55 Doug Hallman, Jr 46 8:57 18:36 6:00 Shikellamy 60 56 Scott Williams, Sr 49 8:59 18:37 6:00 Holy Redeemer 61 57 Phillip Castrine, Sr 64 9:04 18:39 6:01 Northwestern Lehigh 62 58 Derek Guissanie, Sr 78 9:10 18:40 6:01 Lewisburg Area 63 59 Dominic Capaci, Jr 50 9:00 18:40 6:01 Holy Redeemer 64 60 Reece Lopatka, Jr 43 8:56 18:40 6:01 Danville Area 65 61 Cade Williamson, Fr 90 9:19 18:41 6:01 Warrior Run 66 62 William Holtz, Jr 86 9:18 18:45 6:03 Kennard-Dale 67 63 Noah Calisti, So 82 9:15 18:45 6:03 Greensburg Salem 68 64 Matt Berzonsky, Jr 61 9:02 18:47 6:03 Indiana Area 69 65 Chris Cammarata, Sr 74 9:08 18:48 6:04 New Hope-Solebury 70 66 Scott Curry, Sr 60 9:01 18:49 6:04 York Suburban 71 67 Riley Newman, Sr 58 9:01 18:51 6:05 Lake Lehman 72 68 Nolan Reynolds, Fr 67 9:05 18:52 6:05 Shikellamy 73 69 John Schiele, Jr 71 9:07 18:53 6:05 Pope John Paul II 74 70 Brendan Christ, Jr 87 9:18 18:53 6:05 Allentown C C 75 71 Isaac Roadman, So 76 9:09 18:53 6:05 Indiana Area 76 72 Blase Carr, Sr 79 9:11 18:56 6:06 Blue Mountain 77 Zach Kohler, Jr 35 8:50 18:59 6:07 Tyrone Area 78 73 Mark Krafczyk, Sr 96 9:22 18:59 6:07 Allentown C C 79 74 Trevor Moyer, Jr 109 9:31 19:00 6:08 Big Spring 80 75 Eric Dixon, So 91 9:19 19:00 6:08 Shikellamy 81 76 Jordan Ohl, So 77 9:10 19:01 6:08 York Suburban 82 77 Issac Paterniti, Jr 95 9:21 19:04 6:09 Bradford Area 83 78 Jackson Penner, Sr 106 9:28 19:06 6:09 Big Spring 84 79 Aaron Shoemaker, Sr 89 9:19 19:06 6:10 Allentown C C 85 80 Hunter Mummert, Sr 72 9:07 19:08 6:10 Jersey Shore Area 86 81 Santino Servagno, Sr 98 9:23 19:08 6:10 Allentown C C 87 82 Shane Houghton, Sr 127 9:39 19:09 6:10 Wilson Area 88 83 Eli Zakarian, So 39 8:54 19:09 6:11 Danville Area 89 84 Coltin Albitz, Jr 80 9:11 19:12 6:11 Blue Mountain 90 85 Adam Lauer, Fr 97 9:23 19:12 6:12 Shady Side Academy 91 86 David Blum, Sr 62 9:03 19:12 6:12 Beaver Area 92 87 Griffin Keller, Jr 108 9:30 19:12 6:12 Berwick 93 88 Steven Stiner, Sr 73 9:08 19:13 6:12 Lewisburg Area 94 89 Lucas Volpetti, Jr 114 9:35 19:15 6:12 Holy Redeemer 95 90 Trevor Kulenich, Sr 94 9:21 19:17 6:13 South Fayette 96 91 Caleb Bakalyar, Jr 100 9:25 19:20 6:14 Kennard-Dale 97 92 George Reynolds, Sr 105 9:28 19:22 6:15 Cowanesque Valley 98 93 Gabe Mitchell, So 104 9:27 19:23 6:15 Bradford Area 99 94 Justin Glowacki, Sr 145 9:47 19:25 6:16 Crestwood 100 95 Nick Pikul, So 85 9:17 19:26 6:16 Holy Redeemer 101 96 Vinnie Bizzarro, Jr 113 9:34 19:27 6:16 Bradford Area 102 97 Lucas Klenovich, Jr 88 9:18 19:28 6:17 Beaver Area 103 98 Evan Hart, Fr 81 9:15 19:30 6:17 Lewisburg Area 104 99 Connor Lamison, Jr 93 9:20 19:30 6:17 Beaver Area 105 100 Tanner Rabenstein, Fr 110 9:31 19:31 6:18 Blue Mountain 106 101 Tanner Allison, So 103 9:27 19:34 6:18 Jersey Shore Area 107 102 Quinton Gatons, Fr 128 9:40 19:34 6:19 Greensburg Salem 108 103 Christian Kruse, So 83 9:16 19:35 6:19 New Hope-Solebury 109 104 Kyle Price, Fr 121 9:37 19:37 6:20 Crestwood 110 105 Andrew Adams, Fr 99 9:24 19:38 6:20 Warrior Run 111 106 Gage Gardner, Sr 126 9:39 19:40 6:20 Upper Perkiomen 112 107 Jacob Kluge, Sr 92 9:20 19:42 6:21 Blue Mountain 113 108 Brennen Flory, Sr 138 9:42 19:43 6:21 Big Spring 114 109 Harmon Rozycki, Sr 111 9:32 19:43 6:21 South Fayette 115 110 Tyler Vandenberg, So 134 9:42 19:44 6:22 Greensburg Salem 116 111 David Carolan, Sr 107 9:29 19:44 6:22 Allentown C C 117 112 Chandler Longstreth, Fr 141 9:46 19:44 6:22 Lake Lehman 118 113 Max Oswald, Sr 117 9:36 19:45 6:22 Blue Mountain 119 114 Ian Lay, Jr 136 9:42 19:45 6:22 Big Spring 120 115 Luke Aloi, Sr 66 9:05 19:45 6:22 Beaver Area 121 116 Jacob Groger, So 146 9:47 19:47 6:23 Somerset Area 122 117 Nick Leo, Sr 118 9:37 19:47 6:23 Greensburg Salem 123 118 Jacob Swartwood, Sr 122 9:38 19:48 6:23 Crestwood 124 119 Micah Worth, So 123 9:38 19:49 6:23 Jersey Shore Area 125 120 Dylan Simms, Jr 148 9:48 19:49 6:23 Upper Perkiomen 126 121 Evan Hanney, Sr 129 9:40 19:51 6:24 Upper Perkiomen 127 122 Nick Delgato, Fr 116 9:36 19:51 6:24 Danville Area 128 123 Dylan Corriere, Sr 140 9:46 19:54 6:25 Wilson Area 129 124 John Morgan, So 112 9:33 19:54 6:25 Berwick 130 125 Jacob Heffner, So 152 9:51 19:56 6:26 Upper Perkiomen 131 126 Joseph Pleban, So 144 9:47 19:59 6:27 Northwestern Lehigh 132 127 Frank Quinones, Sr 102 9:26 19:59 6:27 Shikellamy 133 128 McKellen Jaramillo, Fr 101 9:26 20:00 6:27 Danville Area 134 129 Billy DiRita, Fr 125 9:39 20:00 6:27 Msgr Bonner & Abp Pre 135 130 Sam Grant, Sr 137 9:42 20:01 6:27 South Fayette 136 131 Derian Stianche, Jr 130 9:40 20:05 6:28 Tamaqua Area 137 132 Ian Ward, So 154 9:53 20:06 6:29 Big Spring 138 133 Paul (Eric) Traeger, Jr 115 9:35 20:07 6:29 Kennard-Dale 139 134 Connor Greene, Sr 147 9:48 20:10 6:30 Big Spring 140 135 Ryan Cottillion, Fr 160 10:01 20:11 6:31 Bradford Area 141 136 Carter Balliet, So 124 9:39 20:11 6:31 Shikellamy 142 137 Jon Curry, So 135 9:42 20:12 6:31 Danville Area 143 138 Aiden Quinn, Sr 153 9:51 20:15 6:32 Wilson Area 144 139 Christopher Harris, So 142 9:46 20:19 6:33 Cowanesque Valley 145 140 Kane Flickinger, Fr 119 9:37 20:21 6:34 Northwestern Lehigh 146 141 David Allen, Jr 132 9:41 20:26 6:35 Bradford Area 147 142 Lance Templeton, Jr 150 9:50 20:29 6:36 Upper Perkiomen 148 143 Jalen Phillips, Jr 131 9:40 20:30 6:37 Blue Mountain 149 144 Lane Homan, So 155 9:54 20:31 6:37 Upper Perkiomen 150 145 Seth Neal, Fr 143 9:47 20:32 6:37 Cowanesque Valley 151 146 Sean Livingston, Jr 120 9:37 20:37 6:39 Beaver Area 152 147 Josh Javier, Jr 168 10:12 20:42 6:41 Wilson Area 153 148 Max Ferguson, So 165 10:08 20:43 6:41 Jersey Shore Area 154 149 Michael Nastasiak, Sr 139 9:45 20:43 6:41 Lake Lehman 155 150 Thomas Detlefsen, Sr 156 9:56 20:46 6:42 New Hope-Solebury 156 151 Sam Lukasavage, Fr 149 9:48 20:46 6:42 Lake Lehman 157 152 Josh Harris, Sr 167 10:12 20:48 6:42 Wilson Area 158 153 Kaden Buchler, Fr 185 10:26 20:48 6:42 Pope John Paul II 159 154 Randall Zack, Fr 171 10:15 20:50 6:43 Northwestern Lehigh 160 155 Cameron Casey, So 159 10:00 20:51 6:43 Shady Side Academy 161 156 Garrett Cleveland, Sr 162 10:04 20:53 6:44 Shady Side Academy 162 157 Felix Hernandez, Sr 133 9:41 20:54 6:44 Lewisburg Area 163 158 Kyron Levan, So 164 10:06 20:55 6:45 Wilson Area 164 159 Matthew Boushell, So 170 10:15 20:56 6:45 Northwestern Lehigh 165 160 Long Le, Jr 151 9:51 20:57 6:45 Berwick 166 John Deissler, Sr 175 10:17 20:59 6:46 Meadville Area 167 161 Andrew Straka, 8 163 10:05 21:00 6:46 Somerset Area 168 162 Jason Mitala 187 10:27 21:03 6:47 Pope John Paul II 169 163 Brandon Fogarty, So 158 9:56 21:06 6:48 Tamaqua Area 170 164 Cassidy Hoffman, Sr 31 8:47 21:11 6:50 Warrior Run 171 165 Joseph Easton, Fr 184 10:26 21:14 6:51 Cowanesque Valley 172 166 Brendan McLaughlin, Jr 176 10:18 21:14 6:51 Shady Side Academy 173 167 Nico Marino, Jr 161 10:03 21:14 6:51 New Hope-Solebury 174 168 Christopher Osenbach, So 157 9:56 21:15 6:51 Tamaqua Area 175 169 Michael Fleck, Jr 172 10:17 21:17 6:52 Allentown C C 176 170 Jason Kost, Jr 188 10:27 21:20 6:53 Pope John Paul II 177 171 Brian Morio, So 169 10:15 21:23 6:54 Lake Lehman 178 172 Tom Cope, Sr 177 10:19 21:23 6:54 Allentown C C 179 173 Kyler Hower, Jr 179 10:20 21:23 6:54 Berwick 180 174 Caleb Scarborough, Fr 196 10:42 21:23 6:54 Kennard-Dale 181 175 Dillon Ide, Jr 166 10:11 21:24 6:54 Lake Lehman 182 176 James Bastian, So 186 10:27 21:37 6:58 Somerset Area 183 177 Xavier Cuadro, Jr 173 10:17 21:37 6:58 Tamaqua Area 184 178 Joe Ciaccia, Sr 189 10:29 21:37 6:58 Lake Lehman 185 179 Reshub Bahri, So 197 10:44 21:39 6:59 Shady Side Academy 186 Gavin Schmoll, Fr 191 10:35 21:40 6:59 Karns City 187 180 Detrick Borden, Jr 174 10:17 21:40 6:59 Tamaqua Area
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | Top

188 181 Brandon Whitman, Sr 192 10:38 21:48 7:02 Crestwood 189 182 Kevin Walker, Sr 180 10:20 21:54 7:04 Berwick 190 183 Ben Anderson, Fr 194 10:41 21:58 7:05 Cowanesque Valley 191 184 Matthew Kelly, Sr 178 10:19 22:09 7:09 Crestwood 192 185 Ben Dupont, Jr 193 10:40 22:11 7:09 New Hope-Solebury 193 186 Connor Caputo, Jr 202 10:58 22:11 7:09 Shady Side Academy 194 187 Rueben Kemmerer, Sr 181 10:21 22:16 7:11 Northwestern Lehigh 195 188 Dan Gibney, Fr 195 10:42 22:23 7:13 Kennard-Dale 196 189 Kayvon Range, Fr 201 10:57 22:26 7:14 Wilson Area 197 190 Oscar Mailman, Fr 198 10:47 22:31 7:16 New Hope-Solebury 198 191 Andrew Gatewood, Jr 190 10:31 22:33 7:16 Cowanesque Valley 199 192 Nick Broyles, Fr 203 10:58 22:36 7:17 Kennard-Dale 200 193 Arian Ravenell, So 199 10:52 22:39 7:18 Msgr Bonner & Abp Pre 201 194 Ben White, Sr 182 10:25 22:49 7:21 Berwick 202 195 Sean Milligan, Jr 204 11:10 22:57 7:24 Msgr Bonner & Abp Pre 203 196 Larky Brakeall, Jr 183 10:25 22:58 7:24 Bedford 204 Dominick Corma, Sr 208 11:31 23:28 7:34 Western Wayne 205 197 Laszlo Madarasz, Jr 200 10:54 23:30 7:35 New Hope-Solebury 206 198 Isaac Miller, Sr 205 11:14 23:35 7:36 Tamaqua Area 207 199 Bobby Ulmer, Sr 207 11:29 23:37 7:37 Msgr Bonner & Abp Pre 208 Randy Repsher, Sr 212 11:42 23:40 7:38 Western Wayne 209 Ryan Cavage, Sr 210 11:36 23:43 7:39 Western Wayne 210 200 Jack Strope, So 211 11:38 24:00 7:44 Somerset Area 211 201 Kai Bardell, So 206 11:29 24:07 7:47 Bedford 212 202 Devin Steele, Fr 209 11:35 24:38 7:57 Bedford
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | Top

213 203 Tony Mills, Fr 213 12:24 25:14 8:08 Somerset Area 214 204 Richie Hamlin, Fr 214 13:06 27:28 8:51 Jersey Shore Area 1 finishers among Males (no age given) 35 finishers among Men Under 2 40 finishers among Men 2 - 2 58 finishers among Men 3 - 3 79 finishers among Men 4 - 4 1 finishers among Men 5 & Up 214 male finishers 0 female finishers 214 total finishers

Return to home page.