WYOMING VALLEY XC VARSITY BOYS

WYOMING COUNTY FAIRGROUNDS

Oct. 18, 2017

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

                                      Last updated Oct. 18, 2017 3:57 PM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Dallas                   32    1    3    6    9   13   24   30    16:56    1:44
  2 Holy Redeemer            57    7    8   10   14   18   20   23    17:35    0:54
  3 Crestwood               104    5   12   21   22   44   69   95    17:56    2:33
  4 Hazleton                120    4   19   27   34   36   42   47    18:07    2:20
  5 Berwick                 131    2   17   33   39   40   52   68    18:14    2:42
  6 Lake Lehman J H         197   15   31   46   48   57   61   66    19:04    2:06
  7 Wyoming Valley West     215   11   26   37   64   77   83   96    19:10    3:11
  8 Tunkhannock Area        225   16   32   41   56   80   90  103    19:23    3:01
  9 Hanover Area            244   25   38   50   60   71   74   87    19:29    2:18
 10 Pittston Area           286   29   35   65   78   79   93  106    19:54    2:23
 11 Coughlin                301   53   55   58   59   76   81  112    20:08    0:52
 12 Wyoming Seminary        315   49   51   70   72   73   75   84    20:12    1:06
 13 G A R                   375   45   54   86   92   98  101  108    20:56    3:07
 14 Wyoming Area            392   43   67   89   94   99  102         21:06    3:15
 15 Columbia Montour Vo T   408   62   82   85   88   91   97  116    21:09    1:40
 16 Mmi Prep                453   28  104  105  107  109  114  115    22:08    5:01
 17 Northwest               497   63  100  110  111  113  117         23:01    4:39

Incomplete Teams: E L. Meyers, Nanticoke Trojans
Individuals

 PLACE         FINISHER          TIME     PACE


1. Dallas
    1  Jack Zardecki, Sr          16:01    5:10
    3  Josh Wyandt, Sr            16:29    5:19
    6  Mitchell Rome, Jr          16:52    5:26
    9  Adam Borton, Sr            17:32    5:39
   13  Josh Jarden, Sr            17:45    5:43
   24  Tony Caravaggio, Sr        18:11    5:52
   30  Noah Cooper, So            18:33    5:59
Total Time = 1:24:39     Total Places = 32

2. Holy Redeemer
    7  Bryce Zapusek, Jr          17:08    5:31
    8  Conner Stevens, Sr         17:23    5:36
   10  Dominic Capaci, Jr         17:36    5:40
   14  Scott Williams, Sr         17:47    5:44
   18  George Strish, Jr          18:01    5:48
   20  Chris Holmes, Jr           18:03    5:49
   23  Nick Pikul, So             18:10    5:52
Total Time = 1:27:55     Total Places = 57

3. Crestwood
    5  Clay Kimsal, Sr            16:39    5:22
   12  Matthew Brunetti, Sr       17:38    5:41
   21  Spencer Riccio, Sr         18:05    5:50
   22  Kyle Price, Fr             18:07    5:50
   44  Justin Glowacki, Sr        19:11    6:11
   69  Matthew Kelly, Sr          20:25    6:35
   95  Brandon Whitman, Sr        22:03    7:07
Total Time = 1:29:40     Total Places = 104

4. Hazleton
    4  Franklin Cunningham, Sr    16:31    5:19
   19  Zack Keiner, Fr            18:02    5:49
   27  Charlie Valdez, Jr         18:21    5:55
   34  Aidan Malloy, Sr           18:48    6:04
   36  Ryan Steiner, Sr           18:50    6:04
   42  Bobby Earley, Jr           19:10    6:11
   47  Julian Smith, Jr           19:17    6:13
Total Time = 1:30:32     Total Places = 120

5. Berwick
    2  Mitchell Martin, Sr        16:23    5:17
   17  Griffin Keller, Jr         18:00    5:48
   33  Johnny Morgan, Jr          18:45    6:03
   39  Long Le, Jr                18:57    6:07
   40  Kyler Hower, Jr            19:04    6:09
   52  Kevin Walker, Sr           19:52    6:24
   68  Keith Evans, Jr            20:23    6:34
Total Time = 1:31:09     Total Places = 131

6. Lake Lehman J H
   15  Riley Newman, Sr           17:57    5:47
   31  Chandler Longstreth, Fr    18:37    6:00
   46  Neil Dougherty, Fr         19:16    6:13
   48  Sam Lukasavage, Fr         19:26    6:16
   57  Mike Nastasiak, Sr         20:02    6:28
   61  Joe Ciaccia, Sr            20:07    6:29
   66  Bryan Morio, So            20:20    6:33
Total Time = 1:35:18     Total Places = 197

7. Wyoming Valley West
   11  Jacob Kobusky, Sr          17:36    5:41
   26  Tavian McKenna, Fr         18:18    5:54
   37  Michael McCann, Fr         18:52    6:05
   64  Colin Kultys, Sr           20:15    6:32
   77  Andrew Novrocki, Fr        20:47    6:42
   83  Kevin Mejia, So            21:06    6:48
   96  Alex Cimochowski, Jr       22:19    7:12
Total Time = 1:35:48     Total Places = 215

8. Tunkhannock Area
   16  Ben Tidball, Jr            17:59    5:48
   32  Peter Sayre, Jr            18:43    6:02
   41  A J. Hodge, So             19:09    6:10
   56  Noah Gruver, So            20:00    6:27
   80  Alex Bushre, Sr            21:00    6:46
   90  Leighf Brown, Jr           21:42    7:00
  103  Nathan Myers, Fr           22:39    7:18
Total Time = 1:36:51     Total Places = 225

9. Hanover Area
   25  Joey Rowley, So            18:14    5:53
   38  Stephen Rowley, Fr         18:54    6:06
   50  Patrick Conners, Sr        19:38    6:20
   60  Vinnie Matthews, Jr        20:04    6:28
   71  Max Mendrzycki, Jr         20:31    6:37
   74  Jacob Kwaitkowski, Sr      20:39    6:40
   87  Samuel June, Fr            21:26    6:55
Total Time = 1:37:21     Total Places = 244

10. Pittston Area
   29  Dom Angradi, Jr            18:32    5:59
   35  Nathan Ridgely, So         18:49    6:04
   65  Chris Miles, Jr            20:16    6:32
   78  Kyle Mlodzinski, Jr        20:54    6:44
   79  Peyton O,Boyle, So         20:55    6:45
   93  Cj Demark, Fr              21:53    7:04
  106  Bill Bonczek, Fr           22:48    7:21
Total Time = 1:39:26     Total Places = 286

11. Coughlin
   53  Timothy Mykulyn, Sr        19:52    6:24
   55  Cade Cocoran, Sr           19:55    6:25
   58  Hunter Jones, Sr           20:02    6:28
   59  Alex Mykulyn, So           20:04    6:28
   76  Zack Ellis, Sr             20:44    6:41
   81  Bobby Brenner, Jr          21:00    6:46
  112  Jude Bourdeau, Fr          24:09    7:47
Total Time = 1:40:37     Total Places = 301

12. Wyoming Seminary
   49  Robert Deluna, Jr          19:32    6:18
   51  Cameron Shedlock, Jr       19:46    6:22
   70  Ameen Bader, Sr            20:28    6:36
   72  Will Berger, Jr            20:34    6:38
   73  Andrew Lehman, So          20:37    6:39
   75  Mason Dembowski, Jr        20:43    6:41
   84  Kiran Sharma, Sr           21:06    6:48
Total Time = 1:40:57     Total Places = 315

13. G A R
   45  Daniel Perez, Jr           19:16    6:13
   54  Rafael Amingon, Jr         19:55    6:25
   86  Roman Regalado, Fr         21:15    6:51
   92  Jacob Delaney, Sr          21:52    7:03
   98  Joel Tlatenchi, Sr         22:22    7:13
  101  Charlie Witczak, Sr        22:30    7:15
  108  Joshua Aguilar2, Fr        23:24    7:33
Total Time = 1:44:40     Total Places = 375

14. Wyoming Area
   43  Michael Branley, Fr        19:10    6:11
   67  George Sharkey, So         20:22    6:34
   89  Jacob Katulka, Fr          21:33    6:57
   94  Jt Gober, Fr               21:59    7:05
   99  Jacob Switzer, So          22:24    7:14
  102  Nicholas Katulka, Jr       22:31    7:16
Total Time = 1:45:28     Total Places = 392

15. Columbia Montour Vo T
   62  Alex Marsters, Sr          20:10    6:30
   82  Maverick Kramer, Jr        21:01    6:47
   85  Norman Verbeck, So         21:13    6:50
   88  Kameron Unger, Sr          21:31    6:56
   91  Owen Maleski, Sr           21:50    7:02
   97  Dario Whitmoyer, Jr        22:19    7:12
  116  Eric Vasquez, So           28:01    9:02
Total Time = 1:45:45     Total Places = 408

16. Mmi Prep
   28  Jack Malay, Sr             18:29    5:58
  104  Danny Demelfi, Jr          22:39    7:18
  105  Mark Sitch, Sr             22:46    7:21
  107  Aaron Haber, Fr            23:14    7:29
  109  Coleman Smith, Jr          23:29    7:35
  114  Fred Mejia, Jr             25:24    8:11
  115  Wesley Guarneri, Jr        25:51    8:20
Total Time = 1:50:37     Total Places = 453

17. Northwest
   63  Caleb Cumberland, So       20:13    6:31
  100  Wyatt Morris, Jr           22:27    7:14
  110  Kevin Panko, Fr            23:30    7:35
  111  Zeke Rodriquez, Fr         24:02    7:45
  113  Camryn Weber, Fr           24:52    8:01
  117  Arthur Probst, Sr          35:53   11:35
Total Time = 1:55:04     Total Places = 497
        TEAM    
 PLACE SCORE         FINISHER          TIME     PACE        TEAM         

Top

1 1 Jack Zardecki, Sr 16:01 5:10 Dallas 2 2 Mitchell Martin, Sr 16:23 5:17 Berwick 3 3 Josh Wyandt, Sr 16:29 5:19 Dallas 4 4 Franklin Cunningham, Sr 16:31 5:19 Hazleton 5 5 Clay Kimsal, Sr 16:39 5:22 Crestwood 6 6 Mitchell Rome, Jr 16:52 5:26 Dallas 7 7 Bryce Zapusek, Jr 17:08 5:31 Holy Redeemer 8 8 Conner Stevens, Sr 17:23 5:36 Holy Redeemer 9 9 Adam Borton, Sr 17:32 5:39 Dallas 10 10 Dominic Capaci, Jr 17:36 5:40 Holy Redeemer 11 11 Jacob Kobusky, Sr 17:36 5:41 Wyoming Valley West 12 12 Matthew Brunetti, Sr 17:38 5:41 Crestwood 13 13 Josh Jarden, Sr 17:45 5:43 Dallas 14 14 Scott Williams, Sr 17:47 5:44 Holy Redeemer 15 15 Riley Newman, Sr 17:57 5:47 Lake Lehman J H 16 16 Ben Tidball, Jr 17:59 5:48 Tunkhannock Area 17 17 Griffin Keller, Jr 18:00 5:48 Berwick 18 18 George Strish, Jr 18:01 5:48 Holy Redeemer 19 19 Zack Keiner, Fr 18:02 5:49 Hazleton 20 20 Chris Holmes, Jr 18:03 5:49 Holy Redeemer 21 21 Spencer Riccio, Sr 18:05 5:50 Crestwood 22 22 Kyle Price, Fr 18:07 5:50 Crestwood 23 23 Nick Pikul, So 18:10 5:52 Holy Redeemer 24 24 Tony Caravaggio, Sr 18:11 5:52 Dallas 25 25 Joey Rowley, So 18:14 5:53 Hanover Area 26 26 Tavian McKenna, Fr 18:18 5:54 Wyoming Valley West 27 27 Charlie Valdez, Jr 18:21 5:55 Hazleton 28 28 Jack Malay, Sr 18:29 5:58 Mmi Prep 29 29 Dom Angradi, Jr 18:32 5:59 Pittston Area 30 30 Noah Cooper, So 18:33 5:59 Dallas


Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

31 31 Chandler Longstreth, Fr 18:37 6:00 Lake Lehman J H 32 Adam Sutton, Sr 18:40 6:01 Dallas 33 32 Peter Sayre, Jr 18:43 6:02 Tunkhannock Area 34 33 Johnny Morgan, Jr 18:45 6:03 Berwick 35 34 Aidan Malloy, Sr 18:48 6:04 Hazleton 36 35 Nathan Ridgely, So 18:49 6:04 Pittston Area 37 36 Ryan Steiner, Sr 18:50 6:04 Hazleton 38 37 Michael McCann, Fr 18:52 6:05 Wyoming Valley West 39 38 Stephen Rowley, Fr 18:54 6:06 Hanover Area 40 Lucas Volpetti, Jr 18:56 6:06 Holy Redeemer 41 39 Long Le, Jr 18:57 6:07 Berwick 42 40 Kyler Hower, Jr 19:04 6:09 Berwick 43 41 A J. Hodge, So 19:09 6:10 Tunkhannock Area 44 42 Bobby Earley, Jr 19:10 6:11 Hazleton 45 43 Michael Branley, Fr 19:10 6:11 Wyoming Area 46 44 Justin Glowacki, Sr 19:11 6:11 Crestwood 47 45 Daniel Perez, Jr 19:16 6:13 G A R 48 46 Neil Dougherty, Fr 19:16 6:13 Lake Lehman J H 49 47 Julian Smith, Jr 19:17 6:13 Hazleton 50 48 Sam Lukasavage, Fr 19:26 6:16 Lake Lehman J H 51 Thaddeus Mead, Fr 19:27 6:16 Dallas 52 Michael Kulish, Sr 19:30 6:17 Hazleton 53 49 Robert Deluna, Jr 19:32 6:18 Wyoming Seminary 54 Chris Scalleat, Sr 19:33 6:18 Hazleton 55 Gabriel McKittrick, So 19:37 6:20 Hazleton 56 50 Patrick Conners, Sr 19:38 6:20 Hanover Area 57 Luciano Stranko, Sr 19:39 6:20 Hazleton 58 Steven Hudock, So 19:43 6:21 Hazleton 59 51 Cameron Shedlock, Jr 19:46 6:22 Wyoming Seminary 60 52 Kevin Walker, Sr 19:52 6:24 Berwick 61 53 Timothy Mykulyn, Sr 19:52 6:24 Coughlin 62 54 Rafael Amingon, Jr 19:55 6:25 G A R 63 55 Cade Cocoran, Sr 19:55 6:25 Coughlin 64 Yosi Bere, Sr 19:57 6:26 Holy Redeemer 65 56 Noah Gruver, So 20:00 6:27 Tunkhannock Area 66 57 Mike Nastasiak, Sr 20:02 6:28 Lake Lehman J H 67 58 Hunter Jones, Sr 20:02 6:28 Coughlin 68 59 Alex Mykulyn, So 20:04 6:28 Coughlin 69 60 Vinnie Matthews, Jr 20:04 6:28 Hanover Area 70 61 Joe Ciaccia, Sr 20:07 6:29 Lake Lehman J H 71 62 Alex Marsters, Sr 20:10 6:30 Columbia Montour Vo T 72 63 Caleb Cumberland, So 20:13 6:31 Northwest 73 64 Colin Kultys, Sr 20:15 6:32 Wyoming Valley West 74 65 Chris Miles, Jr 20:16 6:32 Pittston Area 75 Collin Gleco, Sr 20:19 6:33 Dallas 76 Jeff Buscher, Sr 20:19 6:33 Dallas 77 66 Bryan Morio, So 20:20 6:33 Lake Lehman J H 78 67 George Sharkey, So 20:22 6:34 Wyoming Area 79 68 Keith Evans, Jr 20:23 6:34 Berwick 80 69 Matthew Kelly, Sr 20:25 6:35 Crestwood 81 John Tosi, Fr 20:26 6:35 Dallas 82 70 Ameen Bader, Sr 20:28 6:36 Wyoming Seminary 83 71 Max Mendrzycki, Jr 20:31 6:37 Hanover Area 84 Dillon Ide, Jr 20:33 6:38 Lake Lehman J H 85 72 Will Berger, Jr 20:34 6:38 Wyoming Seminary 86 73 Andrew Lehman, So 20:37 6:39 Wyoming Seminary 87 74 Jacob Kwaitkowski, Sr 20:39 6:40 Hanover Area 88 75 Mason Dembowski, Jr 20:43 6:41 Wyoming Seminary 89 76 Zack Ellis, Sr 20:44 6:41 Coughlin 90 77 Andrew Novrocki, Fr 20:47 6:42 Wyoming Valley West 91 Tyler Meyer, So 20:53 6:44 Dallas 92 78 Kyle Mlodzinski, Jr 20:54 6:44 Pittston Area 93 79 Peyton O,Boyle, So 20:55 6:45 Pittston Area 94 80 Alex Bushre, Sr 21:00 6:46 Tunkhannock Area 95 81 Bobby Brenner, Jr 21:00 6:46 Coughlin 96 82 Maverick Kramer, Jr 21:01 6:47 Columbia Montour Vo T 97 83 Kevin Mejia, So 21:06 6:48 Wyoming Valley West 98 84 Kiran Sharma, Sr 21:06 6:48 Wyoming Seminary 99 Kaleb Hanson-Richart, Sr 21:07 6:49 E L. Meyers 100 Brayden Reigel, Sr 21:07 6:49 Berwick 101 Ben White, Sr 21:08 6:49 Berwick 102 Logan Noroski, Fr 21:10 6:50 Berwick 103 Drake Bogart, Fr 21:12 6:50 Berwick 104 85 Norman Verbeck, So 21:13 6:50 Columbia Montour Vo T 105 86 Roman Regalado, Fr 21:15 6:51 G A R 106 87 Samuel June, Fr 21:26 6:55 Hanover Area 107 88 Kameron Unger, Sr 21:31 6:56 Columbia Montour Vo T 108 89 Jacob Katulka, Fr 21:33 6:57 Wyoming Area 109 Conor Obrien, So 21:34 6:57 Lake Lehman J H 110 Dylan Romero, So 21:35 6:58 E L. Meyers
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

111 90 Leighf Brown, Jr 21:42 7:00 Tunkhannock Area 112 Charlie Lombardo, Jr 21:49 7:02 Wyoming Seminary 113 91 Owen Maleski, Sr 21:50 7:02 Columbia Montour Vo T 114 92 Jacob Delaney, Sr 21:52 7:03 G A R 115 93 Cj Demark, Fr 21:53 7:04 Pittston Area 116 Kevin Branningan, Jr 21:55 7:04 Holy Redeemer 117 94 Jt Gober, Fr 21:59 7:05 Wyoming Area 118 95 Brandon Whitman, Sr 22:03 7:07 Crestwood 119 Steven Kauffman, Fr 22:07 7:08 Hanover Area 120 Aiden Bilski, Jr 22:09 7:09 Holy Redeemer 121 Ethan Campbell, Fr 22:09 7:09 Dallas 122 96 Alex Cimochowski, Jr 22:19 7:12 Wyoming Valley West 123 97 Dario Whitmoyer, Jr 22:19 7:12 Columbia Montour Vo T 124 98 Joel Tlatenchi, Sr 22:22 7:13 G A R 125 Ethan Hoda, Jr 22:24 7:13 Holy Redeemer 126 99 Jacob Switzer, So 22:24 7:14 Wyoming Area 127 100 Wyatt Morris, Jr 22:27 7:14 Northwest 128 101 Charlie Witczak, Sr 22:30 7:15 G A R 129 Felix Hammond, So 22:31 7:16 Wyoming Seminary 130 102 Nicholas Katulka, Jr 22:31 7:16 Wyoming Area 131 Michael Cotrone, Jr 22:38 7:18 Wyoming Seminary 132 103 Nathan Myers, Fr 22:39 7:18 Tunkhannock Area 133 104 Danny Demelfi, Jr 22:39 7:18 Mmi Prep 134 105 Mark Sitch, Sr 22:46 7:21 Mmi Prep 135 106 Bill Bonczek, Fr 22:48 7:21 Pittston Area 136 Evan Elko, Jr 22:50 7:22 Pittston Area 137 Nick Ridgley, So 22:52 7:23 Pittston Area 138 Anthony Severns, Fr 22:57 7:24 Wyoming Valley West 139 Mauricio Cantu, Sr 22:57 7:24 Wyoming Valley West 140 Tyler Skoniecki, So 23:09 7:28 Nanticoke Trojans 141 107 Aaron Haber, Fr 23:14 7:29 Mmi Prep 142 Roy Wang, Fr 23:17 7:31 Wyoming Seminary 143 108 Joshua Aguilar2, Fr 23:24 7:33 G A R 144 Logan Steele, So 23:26 7:33 Dallas 145 109 Coleman Smith, Jr 23:29 7:35 Mmi Prep 146 110 Kevin Panko, Fr 23:30 7:35 Northwest 147 Thomas Marsola, Sr 23:30 7:35 Dallas 148 Tom Dessoye, So 23:33 7:36 Pittston Area 149 Logan Cary, Fr 23:37 7:37 Wyoming Valley West 150 Shawn Zalewski, Jr 23:50 7:41 Tunkhannock Area 151 Aiden Fitz, So 24:01 7:45 Holy Redeemer 152 111 Zeke Rodriquez, Fr 24:02 7:45 Northwest 153 112 Jude Bourdeau, Fr 24:09 7:47 Coughlin 154 Jared Fernandez, Jr 24:22 7:51 Tunkhannock Area 155 Trejon Turner, So 24:45 7:59 Tunkhannock Area
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

156 Anthony Berrini, So 24:52 8:01 Wyoming Valley West 157 113 Camryn Weber, Fr 24:52 8:01 Northwest 158 Logan Taylor, Fr 24:57 8:03 Wyoming Valley West 159 Jeffrey Derocco, Fr 24:59 8:03 Hanover Area 160 Stanley Motyka, Fr 25:07 8:06 Wyoming Seminary 161 Max Liu, Fr 25:09 8:07 Wyoming Seminary 162 Julio Martinez, Jr 25:19 8:10 Hazleton 163 Andy Yin, So 25:19 8:10 Wyoming Seminary 164 114 Fred Mejia, Jr 25:24 8:11 Mmi Prep 165 Liam Pembleton, Fr 25:24 8:11 Lake Lehman J H 166 Alec Malloy, So 25:29 8:13 Hazleton 167 Paul Pritchard, Fr 25:35 8:15 Wyoming Valley West 168 David Pirolli, Sr 25:42 8:17 Crestwood 169 115 Wesley Guarneri, Jr 25:51 8:20 Mmi Prep 170 Charlie Wright, Jr 25:52 8:20 Wyoming Seminary 171 Hunter Blasko, Fr 25:57 8:22 Mmi Prep 172 Elliot Blasko, Jr 26:08 8:26 Mmi Prep
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

173 116 Eric Vasquez, So 28:01 9:02 Columbia Montour Vo T 174 Levi Yorks, So 28:27 9:10 Columbia Montour Vo T 175 Aryaman Arora, So 29:12 9:25 Wyoming Seminary 176 Logan Kuhar, Fr 29:24 9:29 Lake Lehman J H 177 Nicolas Chekan, Jr 29:40 9:34 Hanover Area 178 Brian Payne, Jr 30:53 9:57 Mmi Prep
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

179 Louis Deangelo, Fr 31:36 10:12 Mmi Prep
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

180 117 Arthur Probst, Sr 35:53 11:35 Northwest 41 finishers among Men Under 2 33 finishers among Men 2 - 2 52 finishers among Men 3 - 3 54 finishers among Men 4 - 4 180 male finishers 0 female finishers 180 total finishers

Return to home page.