WYOMING VALLEY XC JR HI BOYS

WYOMING COUNTY FAIRGROUNDS

Oct. 18, 2017

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

                                      Last updated Oct. 18, 2017 5:38 PM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Hazleton  J H            42    1    6    8   13   14   29   43    11:58    0:46
  2 Lake Lehman J H          75    3    5   21   22   24   30   55    12:15    0:59
  3 Crestwood J H            88   10   15   16   19   28   35   41    12:28    1:04
  4 Wyoming Area J H        126    7   12   17   39   51   56   79    12:48    2:04
  5 Dallas Jh               158    9   23   40   42   44   45   47    13:06    1:44
  6 Wyoming Valley West     160    2   27   32   46   53   54   65    13:09    2:34
  7 Berwick Jr Hi           201   18   31   37   57   58   60   76    13:38    1:57
  8 Pittston Area           225    4   11   48   80   82   91         14:04    4:43
  9 Gar Jr  Hi              246   25   36   59   62   64   67   87    14:03    2:04
 10 Hanover Area J H        269   20   34   69   72   74   86   93    14:27    3:07
 11 Wyoming Seminary J H    285   49   50   52   66   68   77   78    14:23    1:10
 12 Tunkhannock Jr Hi       288   33   38   63   71   83   84   85    14:42    3:17
 13 Northwest               357   26   70   81   88   92              16:39    8:00
 14 E L. Meyers             388   61   73   75   89   90   94   95    17:06    5:43

Incomplete Teams: Holy Family Academy, Holy Redeemer J H, Solomon
Individuals

 PLACE         FINISHER          TIME     PACE


1. Hazleton  J H
    1  Steven Domanski, Fr        11:30    5:45
    6  Nicholas Hebel, 8          11:52    5:56
    8  Adrian Ortiz-Vasquez, 8    11:57    5:58
   13  Dustin Polchin, 7          12:15    6:07
   14  Ricardo Munoz, 8           12:16    6:08
   29  Graham Fritz, Fr           13:08    6:34
   43  John Yunevage, Fr          13:41    6:50
Total Time = 59:50     Total Places = 42

2. Lake Lehman J H
    3  Brady Newman, 8            11:37    5:48
    5  Casey Weaver, 8            11:50    5:55
   21  Nick Hockenbury, 7         12:33    6:16
   22  William McCarroll, 8       12:35    6:17
   24  Jacob Stash, 8             12:36    6:18
   30  Michael Ford, 8            13:10    6:35
   55  Aidan Chapple, 8           14:19    7:09
Total Time = 1:01:11     Total Places = 75

3. Crestwood J H
   10  Aiden Mertz, Fr            12:02    6:01
   15  Thomas Haydt, 8            12:16    6:08
   16  Eric Johnson, Fr           12:21    6:10
   19  Caleb Deckman, Fr          12:32    6:16
   28  Josh Partington, 8         13:05    6:32
   35  Eric Vogt, 8               13:27    6:43
   41  Kyle Barley, Fr            13:36    6:48
Total Time = 1:02:16     Total Places = 88

4. Wyoming Area J H
    7  Grant Smith, 8             11:54    5:57
   12  Jaden Pepe, 7              12:06    6:03
   17  Thomas Chervenitski, 7     12:28    6:14
   39  Devon Suda, 7              13:33    6:46
   51  Patrick Branley, 7         13:57    6:58
   56  Garrett Pocceschi, 7       14:25    7:12
   79  Matt Stepanski, 7          15:56    7:58
Total Time = 1:03:58     Total Places = 126

5. Dallas Jh
    9  Ben Bradley, 8             11:59    5:59
   23  Max Steinruck, 8           12:35    6:17
   40  Stephen Brdaric, 8         13:34    6:47
   42  Kyle Langan, 8             13:40    6:50
   44  Ryan Borton, 7             13:42    6:51
   45  Peter Federici, 7          13:43    6:51
   47  Seth Dyrli, 7              13:48    6:54
Total Time = 1:05:30     Total Places = 158

6. Wyoming Valley West
    2  Angelo Lombardo, 8         11:33    5:46
   27  Adam Cavalari, 8           12:58    6:29
   32  Ben Bowen, 8               13:17    6:38
   46  Murphy Pick, 7             13:47    6:53
   53  Zachary Konopke, 7         14:07    7:03
   54  Ayden Rice, 8              14:10    7:05
   65  Andrew Shaw, 8             14:52    7:26
Total Time = 1:05:42     Total Places = 160

7. Berwick Jr Hi
   18  Sean Murphy, 7             12:30    6:15
   31  Garrett Simpson, 8         13:16    6:38
   37  Alex Peters, 7             13:31    6:45
   57  Justin Walker, 8           14:25    7:12
   58  Ethan Eckart, 8            14:27    7:13
   60  Skyler Ney, Fr             14:38    7:19
   76  Owen Browns, 8             15:45    7:52
Total Time = 1:08:09     Total Places = 201

8. Pittston Area
    4  David Bulford, Fr          11:49    5:54
   11  Allan Williams, Fr         12:05    6:02
   48  Jeffrey Terpak, 8          13:55    6:57
   80  Jacob Hull, 7              15:58    7:59
   82  Jose Ortiz, 7              16:31    8:16
   91  Alex Lappano, 7            20:47   10:23
Total Time = 1:10:18     Total Places = 225

9. Gar Jr  Hi
   25  Larry Saldivar, 8          12:45    6:22
   36  David Vergara, 8           13:29    6:44
   59  Jason Banos, 8             14:32    7:16
   62  Alexis Flores, 8           14:40    7:20
   64  Angel Arellano, 8          14:49    7:24
   67  Ryu Torres, 8              15:01    7:30
   87  Giovanni Molina, Fr        17:31    8:45
Total Time = 1:10:15     Total Places = 246

10. Hanover Area J H
   20  Masin Seriani, 8           12:32    6:16
   34  Frank Yuscavage, Fr        13:27    6:43
   69  Dylan Mislevitts, 8        15:10    7:35
   72  Zander Feist, 8            15:27    7:43
   74  Matthew Griffin, 7         15:39    7:49
   86  Mason Derocco, 7           16:59    8:29
   93  Alexander Kauffman, 8      20:55   10:27
Total Time = 1:12:15     Total Places = 269

11. Wyoming Seminary J H
   49  Gabe Deluna, 7             13:56    6:58
   50  Jake Baker, 8              13:56    6:58
   52  Caeran Green, 8            14:03    7:01
   66  Richie Deluna, 7           14:54    7:27
   68  Will Vinsko, 8             15:05    7:32
   77  Jake Ruderman, 8           15:51    7:55
   78  Evan Swartz, 8             15:54    7:57
Total Time = 1:11:54     Total Places = 285

12. Tunkhannock Jr Hi
   33  Kaleb Gruver, 8            13:20    6:40
   38  Ryan Vanness, 8            13:32    6:46
   63  Evan Talcott, 8            14:41    7:20
   71  Cole Stauffer, 7           15:18    7:39
   83  Rj Sawicki, 8              16:36    8:18
   84  Mason Mosher, 8            16:37    8:18
   85  Grayson Kukuchka, 8        16:39    8:19
Total Time = 1:13:27     Total Places = 288

13. Northwest
   26  Conner Shea, 7             12:54    6:27
   70  Alex Kopko, 8              15:10    7:35
   81  Matthew Foley, 7           16:22    8:11
   88  Ashton Rixie, 7            17:53    8:56
   92  Owen Heintzleman, 8        20:54   10:27
Total Time = 1:23:13     Total Places = 357

14. E L. Meyers
   61  Ethan Inverso, Fr          14:38    7:19
   73  James Krommes, 8           15:31    7:45
   75  Tio Morello, 7             15:42    7:51
   89  Felix Rodriguez, 8         19:19    9:39
   90  Sam Graham, Fr             20:20   10:10
   94  Saul Woodworth, 8          22:06   11:03
   95  Nick Wiles, Fr             22:16   11:08
Total Time = 1:25:30     Total Places = 388
        TEAM    
 PLACE SCORE         FINISHER          TIME     PACE        TEAM         

Top

1 1 Steven Domanski, Fr 11:30 5:45 Hazleton J H 2 2 Angelo Lombardo, 8 11:33 5:46 Wyoming Valley West 3 3 Brady Newman, 8 11:37 5:48 Lake Lehman J H 4 4 David Bulford, Fr 11:49 5:54 Pittston Area 5 5 Casey Weaver, 8 11:50 5:55 Lake Lehman J H 6 6 Nicholas Hebel, 8 11:52 5:56 Hazleton J H 7 7 Grant Smith, 8 11:54 5:57 Wyoming Area J H 8 8 Adrian Ortiz-Vasquez, 8 11:57 5:58 Hazleton J H 9 9 Ben Bradley, 8 11:59 5:59 Dallas Jh


Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

10 10 Aiden Mertz, Fr 12:02 6:01 Crestwood J H 11 11 Allan Williams, Fr 12:05 6:02 Pittston Area 12 12 Jaden Pepe, 7 12:06 6:03 Wyoming Area J H 13 13 Dustin Polchin, 7 12:15 6:07 Hazleton J H 14 14 Ricardo Munoz, 8 12:16 6:08 Hazleton J H 15 15 Thomas Haydt, 8 12:16 6:08 Crestwood J H 16 16 Eric Johnson, Fr 12:21 6:10 Crestwood J H 17 17 Thomas Chervenitski, 7 12:28 6:14 Wyoming Area J H 18 18 Sean Murphy, 7 12:30 6:15 Berwick Jr Hi 19 Jonathon Renfer, 8 12:31 6:15 Holy Redeemer J H 20 19 Caleb Deckman, Fr 12:32 6:16 Crestwood J H 21 20 Masin Seriani, 8 12:32 6:16 Hanover Area J H 22 21 Nick Hockenbury, 7 12:33 6:16 Lake Lehman J H 23 22 William McCarroll, 8 12:35 6:17 Lake Lehman J H 24 23 Max Steinruck, 8 12:35 6:17 Dallas Jh 25 24 Jacob Stash, 8 12:36 6:18 Lake Lehman J H 26 25 Larry Saldivar, 8 12:45 6:22 Gar Jr Hi 27 26 Conner Shea, 7 12:54 6:27 Northwest 28 27 Adam Cavalari, 8 12:58 6:29 Wyoming Valley West 29 28 Josh Partington, 8 13:05 6:32 Crestwood J H 30 29 Graham Fritz, Fr 13:08 6:34 Hazleton J H 31 30 Michael Ford, 8 13:10 6:35 Lake Lehman J H 32 31 Garrett Simpson, 8 13:16 6:38 Berwick Jr Hi 33 32 Ben Bowen, 8 13:17 6:38 Wyoming Valley West 34 Aiden Jones, 7 13:18 6:39 Solomon 35 33 Kaleb Gruver, 8 13:20 6:40 Tunkhannock Jr Hi 36 34 Frank Yuscavage, Fr 13:27 6:43 Hanover Area J H 37 35 Eric Vogt, 8 13:27 6:43 Crestwood J H 38 36 David Vergara, 8 13:29 6:44 Gar Jr Hi 39 37 Alex Peters, 7 13:31 6:45 Berwick Jr Hi 40 38 Ryan Vanness, 8 13:32 6:46 Tunkhannock Jr Hi 41 39 Devon Suda, 7 13:33 6:46 Wyoming Area J H 42 40 Stephen Brdaric, 8 13:34 6:47 Dallas Jh 43 41 Kyle Barley, Fr 13:36 6:48 Crestwood J H 44 42 Kyle Langan, 8 13:40 6:50 Dallas Jh 45 43 John Yunevage, Fr 13:41 6:50 Hazleton J H 46 44 Ryan Borton, 7 13:42 6:51 Dallas Jh 47 45 Peter Federici, 7 13:43 6:51 Dallas Jh 48 Weston Medvetz, 7 13:44 6:52 Crestwood J H 49 46 Murphy Pick, 7 13:47 6:53 Wyoming Valley West 50 47 Seth Dyrli, 7 13:48 6:54 Dallas Jh 51 48 Jeffrey Terpak, 8 13:55 6:57 Pittston Area 52 Edward Langdon, 8 13:55 6:58 Holy Redeemer J H 53 49 Gabe Deluna, 7 13:56 6:58 Wyoming Seminary J H 54 50 Jake Baker, 8 13:56 6:58 Wyoming Seminary J H 55 51 Patrick Branley, 7 13:57 6:58 Wyoming Area J H
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

56 Tommy Brady, 8 14:02 7:01 Holy Redeemer J H 57 52 Caeran Green, 8 14:03 7:01 Wyoming Seminary J H 58 Aiden Burkhardt, 7 14:04 7:02 Dallas Jh 59 53 Zachary Konopke, 7 14:07 7:03 Wyoming Valley West 60 54 Ayden Rice, 8 14:10 7:05 Wyoming Valley West 61 Ryan Bilski, 8 14:12 7:06 Holy Redeemer J H 62 Justin Moss, 7 14:15 7:07 Dallas Jh 63 55 Aidan Chapple, 8 14:19 7:09 Lake Lehman J H 64 Jarod Wolk, 8 14:19 7:09 Hazleton J H 65 Marc-Andrew Caron, 7 14:23 7:11 Lake Lehman J H 66 Tommy Pollock, 8 14:23 7:11 Hazleton J H 67 56 Garrett Pocceschi, 7 14:25 7:12 Wyoming Area J H 68 57 Justin Walker, 8 14:25 7:12 Berwick Jr Hi 69 William Filali, 7 14:25 7:12 Dallas Jh 70 58 Ethan Eckart, 8 14:27 7:13 Berwick Jr Hi 71 59 Jason Banos, 8 14:32 7:16 Gar Jr Hi 72 Christopher Cartwright, 7 14:36 7:18 Hazleton J H 73 60 Skyler Ney, Fr 14:38 7:19 Berwick Jr Hi 74 61 Ethan Inverso, Fr 14:38 7:19 E L. Meyers 75 62 Alexis Flores, 8 14:40 7:20 Gar Jr Hi 76 63 Evan Talcott, 8 14:41 7:20 Tunkhannock Jr Hi 77 Aiden Cotter, 7 14:45 7:22 Dallas Jh 78 Logan Vaniski, 7 14:45 7:22 Lake Lehman J H 79 Jack Scanlan, 8 14:47 7:23 Crestwood J H 80 Jason Joshi, 8 14:48 7:24 Dallas Jh 81 64 Angel Arellano, 8 14:49 7:24 Gar Jr Hi 82 Isaac Mertz, 7 14:51 7:25 Crestwood J H 83 65 Andrew Shaw, 8 14:52 7:26 Wyoming Valley West 84 Edward Maier, 7 14:53 7:26 Dallas Jh 85 66 Richie Deluna, 7 14:54 7:27 Wyoming Seminary J H 86 Luke Barley, 7 14:58 7:29 Crestwood J H 87 67 Ryu Torres, 8 15:01 7:30 Gar Jr Hi 88 68 Will Vinsko, 8 15:05 7:32 Wyoming Seminary J H 89 69 Dylan Mislevitts, 8 15:10 7:35 Hanover Area J H 90 70 Alex Kopko, 8 15:10 7:35 Northwest 91 Charlie Kappler, 7 15:17 7:38 Dallas Jh 92 71 Cole Stauffer, 7 15:18 7:39 Tunkhannock Jr Hi 93 Jacob Stitzer, 8 15:22 7:41 Wyoming Valley West 94 John McLaughlin, 7 15:26 7:43 Wyoming Valley West 95 72 Zander Feist, 8 15:27 7:43 Hanover Area J H 96 Will Bogdon, Fr 15:29 7:44 Crestwood J H 97 Jefferey Zoebisch, Fr 15:30 7:45 Crestwood J H 98 73 James Krommes, 8 15:31 7:45 E L. Meyers 99 Maxim Gingo, 7 15:33 7:46 Dallas Jh 100 74 Matthew Griffin, 7 15:39 7:49 Hanover Area J H 101 75 Tio Morello, 7 15:42 7:51 E L. Meyers 102 William Snowdon, 7 15:44 7:52 Dallas Jh 103 John Lantz, 8 15:45 7:52 Wyoming Valley West 104 76 Owen Browns, 8 15:45 7:52 Berwick Jr Hi 105 Walter Pavlik, 8 15:46 7:53 Holy Family Academy 106 Mark Morante, 7 15:49 7:54 Hazleton J H 107 77 Jake Ruderman, 8 15:51 7:55 Wyoming Seminary J H 108 Anderson Leo, 7 15:53 7:56 Dallas Jh 109 78 Evan Swartz, 8 15:54 7:57 Wyoming Seminary J H 110 79 Matt Stepanski, 7 15:56 7:58 Wyoming Area J H 111 Daniel Irwin, 8 15:57 7:58 Wyoming Seminary J H 112 80 Jacob Hull, 7 15:58 7:59 Pittston Area
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

113 Johnny Sobocinski, 8 16:02 8:01 Dallas Jh 114 Jacob Chaga, 7 16:04 8:02 Lake Lehman J H 115 Logan Dwyer, 7 16:05 8:02 Wyoming Valley West 116 Ricky Reluzco, 8 16:15 8:07 Crestwood J H 117 Josh Halcisak, 7 16:22 8:11 Hazleton J H 118 81 Matthew Foley, 7 16:22 8:11 Northwest 119 Jacob Falls, 8 16:23 8:11 Lake Lehman J H 120 Gunnar Grebeck, 7 16:23 8:11 Dallas Jh 121 Ethan Dipippa, 7 16:29 8:14 Berwick Jr Hi 122 82 Jose Ortiz, 7 16:31 8:16 Pittston Area 123 Shane Healey, 7 16:34 8:17 Dallas Jh 124 83 Rj Sawicki, 8 16:36 8:18 Tunkhannock Jr Hi 125 84 Mason Mosher, 8 16:37 8:18 Tunkhannock Jr Hi 126 85 Grayson Kukuchka, 8 16:39 8:19 Tunkhannock Jr Hi 127 Maxwell Hsiao, 8 16:41 8:20 Hazleton J H 128 Russell Blew, 8 16:43 8:21 Hazleton J H 129 Kaden Gaudet, 8 16:46 8:23 Tunkhannock Jr Hi 130 Jayden Radzwich, 7 16:51 8:25 Hazleton J H 131 86 Mason Derocco, 7 16:59 8:29 Hanover Area J H 132 87 Giovanni Molina, Fr 17:31 8:45 Gar Jr Hi 133 Justin Varvaglione, Fr 17:31 8:45 Wyoming Valley West 134 Ethan Mathes, 7 17:33 8:46 Lake Lehman J H 135 Jackson Kuhar, 7 17:41 8:51 Lake Lehman J H 136 Gabe Cable, 7 17:50 8:55 Wyoming Area J H 137 Kaleb Fayock, 7 17:53 8:56 Hazleton J H 138 88 Ashton Rixie, 7 17:53 8:56 Northwest
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

139 Stephen Plaza, Fr 18:10 9:05 Gar Jr Hi 140 89 Felix Rodriguez, 8 19:19 9:39 E L. Meyers 141 Ethan Ferdinand, 7 19:44 9:52 Hazleton J H 142 Jacob Kozlek, 7 19:53 9:56 Hazleton J H 143 Luke Bowen, 7 19:53 9:56 Wyoming Valley West
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

144 90 Sam Graham, Fr 20:20 10:10 E L. Meyers 145 Cj Appel, 8 20:32 10:16 Tunkhannock Jr Hi 146 Gram Doherty, 8 20:35 10:17 Wyoming Seminary J H 147 91 Alex Lappano, 7 20:47 10:23 Pittston Area 148 92 Owen Heintzleman, 8 20:54 10:27 Northwest 149 93 Alexander Kauffman, 8 20:55 10:27 Hanover Area J H
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

150 94 Saul Woodworth, 8 22:06 11:03 E L. Meyers 151 95 Nick Wiles, Fr 22:16 11:08 E L. Meyers 152 Eric Timlin, Fr 23:05 11:32 Dallas Jh 153 Logan Potsko, 7 23:56 11:58 Hanover Area J H 20 finishers among Men Under 2 133 finishers among Men 5 & Up 153 male finishers 0 female finishers 153 total finishers

Return to home page.