PIAA DISTRICT IV GIRLS A

BLOOMSBURG, PA

Oct. 28, 2017

WINDY

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

                                                      Last updated Oct. 26, 2017 5:11 PM
Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Warrior Run              32    1    3    5   10   13   14   16    21:02    3:08
  2 Troy                     88   11   15   17   20   25   29   33    22:52    1:36
  3 Southern Columbia       114    8   23   24   27   32   40   44    23:19    2:56
  4 Wyalusing               119    2    7   21   42   47   52   53    23:26    5:53
  5 Mansfield               138    9   26   30   36   37   38   49    23:44    3:12
  6 Northeast Bradford      146    6   22   34   41   43   50   51    24:03    4:36
  7 Canton                  149    4   19   35   45   46   56   57    24:09    5:08
  8 Bloomsburg              185   12   31   39   48   55   59         25:15    5:46
  9 Sayre                   218   18   28   54   58   60              26:44    6:26

Incomplete Teams: Hughesville, Line Mountain, Sullivan County
Individuals

 PLACE         FINISHER          TIME     PACE



1. Warrior Run
    1  Lauren Trapani, Fr         19:04    6:09
    3  Cameron Trapani, Fr        20:49    6:43
    5  Emma Miller, Fr            21:06    6:48
   10  Haydn Wilkins, Jr          21:56    7:04
   13  Jennica Ramos, Fr          22:11    7:09
   14  Alyssa Hoffman, Fr         22:14    7:10
   16  Nicole Keim, Fr            22:34    7:17
Total Time = 1:45:06     Total Places = 32

2. Troy
   11  Courtney Case, Sr          21:57    7:05
   15  McKenzi Bellinger, Fr      22:27    7:14
   17  Brooke Hinman, Jr          23:07    7:27
   20  Brooke Loveland, So        23:13    7:29
   25  Katherine Polakowski, Jr   23:32    7:35
   29  Madeline Delosa, Jr        24:09    7:47
   33  Abigail Lewi, So           24:19    7:51
Total Time = 1:54:16     Total Places = 88

3. Southern Columbia
    8  Haley Scopelliti, Jr       21:24    6:54
   23  Grace Joseph, Sr           23:24    7:33
   24  Emma Steely, Jr            23:28    7:34
   27  Emily Davis, Jr            24:00    7:44
   32  Kylee Danglovitch, Fr      24:19    7:51
   40  Campbell Reck, Fr          25:37    8:16
   44  Allie Willhouse, Jr        25:55    8:21
Total Time = 1:56:35     Total Places = 114

4. Wyalusing
    2  Hannah Corson, Sr          20:29    6:36
    7  Catherine Brown, Fr        21:20    6:53
   21  Carina Beebe, Fr           23:15    7:30
   42  Ashlee Newton, Jr          25:44    8:18
   47  Sierra Allen, Fr           26:22    8:30
   52  Cassie Caccia, Sr          27:19    8:49
   53  Rachel Jensen, Sr          27:22    8:49
Total Time = 1:57:10     Total Places = 119

5. Mansfield
    9  Lauran Ensminger, Jr       21:25    6:54
   26  Shelby Alexander, Jr       23:48    7:40
   30  Emma Harris, So            24:13    7:49
   36  Grace Farrer, Fr           24:34    7:55
   37  Carmen Bates, Sr           24:36    7:56
   38  Courteney Weiskoff, Fr     25:00    8:04
   49  Brenna Chilson, Sr         26:51    8:39
Total Time = 1:58:36     Total Places = 138

6. Northeast Bradford
    6  Karli Moyer, Sr            21:10    6:50
   22  Megan Allabaugh, Sr        23:20    7:32
   34  Ella Brown, Sr             24:20    7:51
   41  Anne Tompkins, Sr          25:38    8:16
   43  Lauryn Jones, Fr           25:46    8:19
   50  Destiny Tice, Jr           27:00    8:43
   51  Paige Howell, Fr           27:03    8:43
Total Time = 2:00:14     Total Places = 146

7. Canton
    4  Tamara Hess, Jr            20:58    6:46
   19  Josie Kelley, So           23:11    7:29
   35  Emalee Landis, Sr          24:21    7:51
   45  Emma Bly, Sr               26:06    8:25
   46  Alana Castle, Sr           26:06    8:25
   56  Maya Larson, Fr            28:56    9:20
   57  Katlyn Krise, Jr           29:08    9:24
Total Time = 2:00:42     Total Places = 149

8. Bloomsburg
   12  Mina Schneck, Jr           22:07    7:08
   31  Mary Decker, So            24:18    7:50
   39  Lily Leh, Fr               25:18    8:10
   48  Myah Stackhouse, Fr        26:40    8:36
   55  Grace Huff, Fr             27:52    8:59
   59  Maggie Hosler, Fr          29:33    9:32
Total Time = 2:06:15     Total Places = 185

9. Sayre
   18  Carrie Claypool, Fr        23:09    7:28
   28  Kayla Hughey, So           24:03    7:45
   54  Kattie Winge, Jr           27:26    8:51
   58  Natalia Hill, Fr           29:27    9:30
   60  Madison Romberger, So      29:34    9:32
Total Time = 2:13:39     Total Places = 218
        TEAM                           .5M       1.8     FINISH    
 PLACE SCORE         FINISHER          TIME      TIME       TIME     PACE           TEAM         

Top

1 1 Lauren Trapani, Fr 3:11 11:11 19:04 6:09 Warrior Run 2 2 Hannah Corson, Sr 3:17 11:53 20:29 6:36 Wyalusing 3 3 Cameron Trapani, Fr 3:32 12:16 20:49 6:43 Warrior Run 4 4 Tamara Hess, Jr 3:30 12:18 20:58 6:46 Canton 5 5 Emma Miller, Fr 3:31 12:18 21:06 6:48 Warrior Run 6 6 Karli Moyer, Sr 3:19 12:13 21:10 6:50 Northeast Bradford 7 7 Catherine Brown, Fr 3:33 12:26 21:20 6:53 Wyalusing 8 8 Haley Scopelliti, Jr 3:27 12:30 21:24 6:54 Southern Columbia 9 9 Lauran Ensminger, Jr 3:33 12:26 21:25 6:54 Mansfield


Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

10 10 Haydn Wilkins, Jr 3:35 12:52 21:56 7:04 Warrior Run 11 11 Courtney Case, Sr 3:32 12:34 21:57 7:05 Troy 12 12 Mina Schneck, Jr 3:30 12:45 22:07 7:08 Bloomsburg 13 13 Jennica Ramos, Fr 3:38 13:04 22:11 7:09 Warrior Run 14 14 Alyssa Hoffman, Fr 3:32 12:47 22:14 7:10 Warrior Run 15 15 McKenzi Bellinger, Fr 3:34 12:55 22:27 7:14 Troy 16 16 Nicole Keim, Fr 3:38 13:06 22:34 7:17 Warrior Run 17 17 Brooke Hinman, Jr 3:49 13:35 23:07 7:27 Troy 18 Morgan Keim, Jr 3:34 13:14 23:07 7:27 Line Mountain 19 18 Carrie Claypool, Fr 3:42 13:25 23:09 7:28 Sayre 20 19 Josie Kelley, So 3:43 13:27 23:11 7:29 Canton 21 20 Brooke Loveland, So 3:41 13:35 23:13 7:29 Troy 22 21 Carina Beebe, Fr 3:53 13:38 23:15 7:30 Wyalusing 23 22 Megan Allabaugh, Sr 4:03 13:42 23:20 7:32 Northeast Bradford 24 23 Grace Joseph, Sr 3:39 13:22 23:24 7:33 Southern Columbia 25 24 Emma Steely, Jr 3:49 13:41 23:28 7:34 Southern Columbia 26 25 Katherine Polakowski, Jr 3:39 13:36 23:32 7:35 Troy 27 26 Shelby Alexander, Jr 3:57 14:04 23:48 7:40 Mansfield 28 27 Emily Davis, Jr 3:42 13:42 24:00 7:44 Southern Columbia 29 28 Kayla Hughey, So 4:03 14:15 24:03 7:45 Sayre 30 29 Madeline Delosa, Jr 3:38 13:44 24:09 7:47 Troy 31 30 Emma Harris, So 3:56 14:04 24:13 7:49 Mansfield 32 31 Mary Decker, So 4:01 14:13 24:18 7:50 Bloomsburg 33 32 Kylee Danglovitch, Fr 3:45 13:49 24:19 7:51 Southern Columbia 34 33 Abigail Lewi, So 3:49 14:14 24:19 7:51 Troy 35 34 Ella Brown, Sr 4:03 14:14 24:20 7:51 Northeast Bradford 36 35 Emalee Landis, Sr 3:55 14:15 24:21 7:51 Canton 37 36 Grace Farrer, Fr 3:59 14:26 24:34 7:55 Mansfield 38 37 Carmen Bates, Sr 3:57 14:25 24:36 7:56 Mansfield 39 Abagail Marquardt, Jr 3:44 14:04 24:39 7:57 Hughesville
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

40 38 Courteney Weiskoff, Fr 3:58 14:25 25:00 8:04 Mansfield 41 39 Lily Leh, Fr 3:58 14:29 25:18 8:10 Bloomsburg 42 40 Campbell Reck, Fr 3:54 14:34 25:37 8:16 Southern Columbia 43 41 Anne Tompkins, Sr 4:24 15:10 25:38 8:16 Northeast Bradford 44 42 Ashlee Newton, Jr 4:03 14:45 25:44 8:18 Wyalusing 45 43 Lauryn Jones, Fr 4:16 15:02 25:46 8:19 Northeast Bradford 46 44 Allie Willhouse, Jr 3:56 14:51 25:55 8:21 Southern Columbia 47 45 Emma Bly, Sr 4:10 14:53 26:06 8:25 Canton 48 46 Alana Castle, Sr 3:55 14:49 26:06 8:25 Canton 49 47 Sierra Allen, Fr 4:10 15:10 26:22 8:30 Wyalusing 50 48 Myah Stackhouse, Fr 4:04 15:04 26:40 8:36 Bloomsburg 51 49 Brenna Chilson, Sr 4:09 15:30 26:51 8:39 Mansfield 52 50 Destiny Tice, Jr 4:30 16:01 27:00 8:43 Northeast Bradford 53 51 Paige Howell, Fr 4:24 15:43 27:03 8:43 Northeast Bradford 54 Macrina Pochatko, Jr 4:20 15:49 27:04 8:44 Sullivan County 55 52 Cassie Caccia, Sr 4:02 15:49 27:19 8:49 Wyalusing 56 53 Rachel Jensen, Sr 4:16 15:49 27:22 8:49 Wyalusing 57 54 Kattie Winge, Jr 4:36 16:03 27:26 8:51 Sayre 58 55 Grace Huff, Fr 4:13 16:08 27:52 8:59 Bloomsburg
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

59 56 Maya Larson, Fr 4:34 16:59 28:56 9:20 Canton 60 57 Katlyn Krise, Jr 4:35 17:03 29:08 9:24 Canton 61 58 Natalia Hill, Fr 4:29 16:59 29:27 9:30 Sayre 62 59 Maggie Hosler, Fr 4:56 17:21 29:33 9:32 Bloomsburg 63 60 Madison Romberger, So 4:39 17:16 29:34 9:32 Sayre
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

64 Karena Hester, Sr 5:17 19:31 33:29 10:48 Hughesville 65 Devan Clements, Jr 4:58 19:29 33:56 10:57 Hughesville 23 finishers among Women Under 2 7 finishers among Women 2 - 2 20 finishers among Women 3 - 3 15 finishers among Women 4 - 4 0 male finishers 65 female finishers 65 total finishers

Return to home page.